Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, δεν είναι επιχείρημα αυτό όμως. Ο τυπάς μπορεί να έκανε χίλια-δυο λάθη από μία μη καλή επαφή της ψύκτρας  ως λάθος τρόπο τοποθέτησης του/των φανς. Μαρέσει που από κάτω γράφουν κάτι απίστευτα πχ πως η thermalight είναι λίγο ανώτερη απ'την στοκ..έλεος..

Αναλογικά πάντως υπάρχουν ένα κάρο θετικά reviews.

 

Εξαιρετική ψύκτρα για τη μέση κατηγορία, ελαφρώς ανώτερη από την evo (1-5 βαθμούς ανάλογα). Εμένα μου είχε δώσει 6-8 βαθμούς βελτίωση απ'την raijitek themis στον fx8300 stock στο deepcool landking. Μετάνιωσα που πήγα σε ΑΙΟ 120.

 

Γενικά είτε πάρει h7 είτε thermalight 120 είτε 212 θα είναι κομπλέ ~εφόσον το κουτί τις χωράει βέβαια. Καμία σχεση με τη σαβουροστοκ.

 

Σημ : Το κουτί πάντως δε βοηθάει πολύ.Δύσκολα θα έχεις καλή ροή εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Σωστό αυτό. Με μια όμως περαιτέρω αναζήτηση θα διαπιστώσει κανείς ότι για το μέγεθος της η H7 είναι απτις top επιλογές. Το κουτί του παίρνει μέχρι 155mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το βαζω στα 100% και παιζω κανενα παιχνιδι π.χ μπορει να φτασει και 75 δεν ξερω και ποσο παραπανω και απλα βαζω να τρεχει στα 3.7 Ghz το να κατεβει 10 κατω δεν ξερω αν με βοηθησει και πολυ. Δεν θελω να σκεφτομαι καθε λιγο την θερμοκρασια. Εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε full load η aftermarket θα σου ρίξει παραπάνω από δέκα. Φρόντισε να καθαρίζεις συχνά το κουτί και μην αγχώνεσαι ειδικά τωρα το καλοκαίρι εφόσον δεν υπάρχει και κλιματισμός θα είναι ούτως ή άλλως ανεβασμένες.

Από εκεί και μετά πας σε μεγαλύτερες που ίσως να μην χωράνε στο κουτί σου και εννοείται με μεγαλύτερο budget, η σε υδροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε την ιδια cpu κ προσφατα πηγα σε cryorig h5..full load 54 κ idle 36...στην κρητη ζω οποτε μιλαμε για θερμοκρασια δωματιου 25+..σε στοκ ομως ταχυτητες.στα 4.5 κανει τα θρολακια της.α κ εντελως αθορυβη!

Επεξ/σία από kwstasps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα μου ειναι

CASE ZALMAN Z3
CPU  intel core i5 4690 @ 3.5 Ghz

RAM 3X4GB Κιngston 1600 MHZ
MOTHERBOARD ASUS B85-M RETAIL
GPU MSI 970 GTX
PSU COOLERMASTER G750M GM SERIES

Οποιος μπορεί ας προτείνει μια ψύκτρα της προκοπής για τον επεξεργαστή που να χωράει και μεσα στο κουτι...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι! παμε παλι...
 

Το σύστημα μου ειναι

CASE ZALMAN Z3
CPU  intel core i5 4690 @ 3.5 Ghz

RAM 3X4GB Κιngston 1600 MHZ
MOTHERBOARD ASUS B85-M RETAIL
GPU MSI 970 GTX
PSU COOLERMASTER G750M GM SERIES
HDD SSD HYPERX SHSS37A 240GB και HDD WD WD10EZEX 1TB
Οποιος μπορεί ας προτείνει μια ψύκτρα της προκοπής για τον επεξεργαστή που να χωράει και μεσα στο κουτι...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.


 


Έχω ένα πισάκι σε μικρό κουτί, έβαλα τον i5-4690s και με την στοκ ψύκτρα σε idle είμαι στους 47+ βαθμούς. Το κουτί έχει μαξ 10 εκ. διαθέσιμο ύψος για τοποθέτηση ψύκτρας.


Έχετε κάποια κατά νου που να είναι μικρή και να κάνει δουλειά;


Μπάτζετ - δεν ξέρω, μαξ 40 ευρώ λέω.


 


Ευχαριστώ 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...