Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπερα παιδες.

Δεν ξερω και πολλα απο ψυκτρες και θελω λιγο βοηθεια. 

Καταρχην το πισι θα εχει μεσα εναν (η κλασσικη s775 μοντα) Intel Xeon X5460 (θα παιξει overclock. οσο μπορω τουλαχιστον). Αν δεν κανω λαθος ειναι 120watt chip απο την μαμα intel.

Το budget ειναι χαμηλο, στα 25ευρω.

Εψαχνα για καποια μεταχειρισμενη h55, seidon, 212 evo σε αυτη την τιμη, αλλα τιποτα.

Σκεφτομαι για την Rajintech Aidos. Εσεις τι λετε?

 

edit: απο θεμα υψους δεν υπαρχει θεμα, γτ απλα θα ειναι σε ανοιχτο περιβαλλον.

edit2: οι μνημες μου ειναι οι κλασσικες οι kingstone hyperx ddr2

edit3: η μητρικη ειναι η asus p5q deluxe. το λεω για την ψυξη στα vrm

Πέμπτο μήνυμα πίσω απο το δικό σου. Δύο ευρά πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

την Τ4 εννοεις φιλε μου?

δυστηχως μενω Σερρες, και αμα παρω κατι απο skroutz εχω να πληρωσω και τα μεταφορικα. δλδ μου βγαινει καπου στα 33-34. 

αρα αναγκαστικα μενω στο κιτρινομαγαζο. ξεχασα να το γραψω. σορρυ :/

καλα, αμα οτι αλλο παιρνω με αυτο το budget ειναι σκουπιδι, αναγκαστικα θα παω για αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

την Τ4 εννοεις φιλε μου?

δυστηχως μενω Σερρες, και αμα παρω κατι απο skroutz εχω να πληρωσω και τα μεταφορικα. δλδ μου βγαινει καπου στα 33-34. 

αρα αναγκαστικα μενω στο κιτρινομαγαζο. ξεχασα να το γραψω. σορρυ :/

καλα, αμα οτι αλλο παιρνω με αυτο το budget ειναι σκουπιδι, αναγκαστικα θα παω για αυτη

για την themis έλεγα χωρίς μεταφ-αντικ απο e-shop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν της ειχα δωσει και πολυ σημασια γτ ειδα την Aidos που εχει 4 heatpipe. 

Τωρα ειδα οτι η Aidos ειναι 92mm, και η themis 120mm..

Εφυγε παραγγελια. Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με hyper t4 έχεις χειρότερες θερμοκρασίες από ότι με την στοκ ; Αν ισχύει αυτό κατά 99% δεν έχεις κάνει κάτι σωστά, η στοκ και με το φαν τέρμα δεν είναι καλύτερη από μια hyper t4, ακόμη και μια cnps5x performa / hyper tx3 / tx3 evo που είναι λίγο χειρότερες από την t4, είναι μακράν καλύτερες από την στοκ amd ψύκτρα. Βγάλε την ψύκτρα, τοποθέτησε ξανά πάστα, ένα μέτριο μπιζελάκι στο κέντρο, βάλε την ψύκτρα πάνω, μην την κουμπώσεις, κούνα για λίγο χωρίς πίεση, αργά και προσεκτικά την ψύκτρα πάνω - κάτω και έπειτα δεξιά - αριστερά έτσι ώστε να απλωθεί καλά η πάστα χωρίς να σου ξεφύγει η ψύκτρα από το cpu και έπειτα κούμπωσε την ψύκτρα. Αυτό το λέω μιας και εγώ όντας κάτοχος amd επίσης, βάζοντας ένα μπιζέλι και κουμπώνοντας, μετά από καιρό βγάζοντας την ψύκτρα για ξεσκόνισμα βλέπω πως η πάστα έχει απλωθεί στα 2/3 της επιφάνειας του cpu και περιμετρικά κάποια σημεία μένουν ακάλυπτα, ενώ με ένα ελαφρύ κούνημα η πάστα απλώνεται ομοιόμορφα.

Ευχαριστω για το μήνυμα!

 

Λοιπόν, ειδα το μήνυμα σου και εβγαλα την ψήκτρα και απο οτι ειδα ζήτημα ειναι να ειχε μεινει χωρις παστα ενα 2-3% στις γωνιες του επεξεργαστή, σκουπισα, και ξανα εβαλα την παστα αλλά μετα έπρεπε να σηκώσω την ψυκτρα και ξηλωσε και τον cpu μαζι :shock: .........

 

Δόξα την amd δεν στράβωσε κατι και ξαναεβαλα τον cpu στο socket εγινε το boot και επειδή αναγνώρισε "νέο" επεξεργαστή και μηδένισε οτι tuning ειχε γινει έπρεπε να ξανακάνω το oc (δεν θυμόμουν και τις τιμές) .

 

Τέλος πάντων έβαλα v-core 1.35v & 17.5x multiplier -> στα 3.5ghz έτρεξα το prime95 για 15 λεπτά σταθερά με Tmax 54.5C

ΥΓ Αν και παρατήρησα οτι πριν την 2η αλλαγή πάστας στο cpu id cpu vcore εγραφε MAX 1.39 V  ενώ τώρα έγραψε 1.36 V πιστεύω οτι το καλύτερο που μπορω να κάνω να το αφήσω ως έχει μιας και δεν εχω κάποιο πρόβλημα  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το μήνυμα!

 

Λοιπόν, ειδα το μήνυμα σου και εβγαλα την ψήκτρα και απο οτι ειδα ζήτημα ειναι να ειχε μεινει χωρις παστα ενα 2-3% στις γωνιες του επεξεργαστή, σκουπισα, και ξανα εβαλα την παστα αλλά μετα έπρεπε να σηκώσω την ψυκτρα και ξηλωσε και τον cpu μαζι :shock: .........

 

Δόξα την amd δεν στράβωσε κατι και ξαναεβαλα τον cpu στο socket εγινε το boot και επειδή αναγνώρισε "νέο" επεξεργαστή και μηδένισε οτι tuning ειχε γινει έπρεπε να ξανακάνω το oc (δεν θυμόμουν και τις τιμές) .

 

Τέλος πάντων έβαλα v-core 1.35v & 17.5x multiplier -> στα 3.5ghz έτρεξα το prime95 για 15 λεπτά σταθερά με Tmax 54.5C

ΥΓ Αν και παρατήρησα οτι πριν την 2η αλλαγή πάστας στο cpu id cpu vcore εγραφε MAX 1.39 V  ενώ τώρα έγραψε 1.36 V πιστεύω οτι το καλύτερο που μπορω να κάνω να το αφήσω ως έχει μιας και δεν εχω κάποιο πρόβλημα  :mrgreen:

Δεν χρειάζεται να βάλεις στις γωνίες πάστα. Βάζεις λίγη οσο 2 κόκκοι ρυζιού. Δεν χρειάζεται να την απλώσεις. Θα τυην απλώσει η βάση της ψύκτρας ομοιόμορφα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσίευση σήμερα, 16:57

 

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να αγορασω υδροψυξη και χρειαζομαι λιγο βοηθεια μιας και δεν γνωριζω για αυτου του ειδους cooling.Εχω ι7 3770 και εχει πανω την noctua nh-u9b se2 με την οποια σε full load για 2 ωρες ειμαι σταθερα στους 62-63 βαθμους.

Το budget μου για νεα υδροψυξη ειναι στα 70 ευρω δεν μπορω να ανεβω ουτε 10 παραπανω.Θελω να αλλαξω περισσοτερο μηπως δω καλυτερες θερμοκρασιες αλλα και λογω χωρου μιας και η Noctua ειναι αρκετα μεγαλη.

Ενδιαφερομαι περισσοτερο για μονου ανεμιστηρα γιατι θα την βαλω στο πισω fan (case bitfenix neos window)

 

ειδα την coolermaster seidon ve2 αλλα ειδα οτι χαλαει ευκολα και μπορει να υπαρξουν διαρροες

Θα ηθελα αν προτεινεται κατι να μου εξηγισετε και τον λογο

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δημοσίευση σήμερα, 16:57

 

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να αγορασω υδροψυξη και χρειαζομαι λιγο βοηθεια μιας και δεν γνωριζω για αυτου του ειδους cooling.Εχω ι7 3770 και εχει πανω την noctua nh-u9b se2 με την οποια σε full load για 2 ωρες ειμαι σταθερα στους 62-63 βαθμους.

Το budget μου για νεα υδροψυξη ειναι στα 70 ευρω δεν μπορω να ανεβω ουτε 10 παραπανω.Θελω να αλλαξω περισσοτερο μηπως δω καλυτερες θερμοκρασιες αλλα και λογω χωρου μιας και η Noctua ειναι αρκετα μεγαλη.

Ενδιαφερομαι περισσοτερο για μονου ανεμιστηρα γιατι θα την βαλω στο πισω fan (case bitfenix neos window)

 

ειδα την coolermaster seidon ve2 αλλα ειδα οτι χαλαει ευκολα και μπορει να υπαρξουν διαρροες

Θα ηθελα αν προτεινεται κατι να μου εξηγισετε και τον λογο

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

Συγνωμη μια ερωτηση: γιατι θελεις να ριξεις κι αλλο τις θερμοκρασιες; i7 3770 εχω κι εγω και πιστευω ειναι φυσιολογικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσω ενα update απο την κατασταση μου.

Ηρθε η Raijintek Themis, και με την μια πηγα να την στiσω πανω στην P5Q D.

Δεν εχω ακομα τον xeon που θα δουλεψω, αρα δεν μπορω ακομα να ξερω τις επιδοσεις της.

Αλλα μπορω να πω οτι ειναι τουμπανακι. Ειχα ενα- δυο θεματακια ειναι η αληθεια. 

Καταρχην, τα πλαστικα ''παξιμαδια'' τα οποια πιανουν τις βiδες που μπαινουν στο πισω μερος της μητρικης, δεν ειναι και οτι καλυτερο. Δεν μπορουσα να τα σφιξω με τπτ, γτ απλα πηδουσαν τα πασα. Οχι και τοσο τρομερο, καθως απο πανω μπαινουν κανονικα παξιμαδια, οποτε θα σφιξει θελει δεν θελει. 

Το αλλο θεμα που ειχα φανταζομαι οτι δεν το ειχαν και πολλοι ως τωρα. Οπως ειχα πει το πισι δεν θα ειναι μεσα σε case, αλλα σε ανοιχτο περιβαλλον. Η μητρικη ομως θα ειναι ορθια, λες και ειναι μεσα σε case. Οποτε μου φαινεται λογικο να την βαλω ετσι ωστε τα fan(θα βαλω και 2ο) να σπρωχνουν τον αερα προς τα επανω, αντι για αριστερα, οπου ειναι το exhaust του case. Το θεμα μου ειναι πως οι ψυκτρες της p5q deluxe, ειναι αρκετα μεγαλες. Τοσο που δεν μπορω να βαλω την μια απο τις 2 βιδες που κραταν την ψυκτρα στην βαση. Νταξ δεν ειναι τρομερο. Απλα οταν θα εχω τον xeon, θα βγαλω την ψυκτρα της μητρικης για να βιδωσω την ψυκτρα..

edit: Ακυρο. I just went full retard. Δεν μπλοκαρε η μητρικη, αλλα το fan. Απ οτι καταλαβαινω, πρωτα μπαινει η ψυκτρα, και μετα το κουμπωνεις το fan.

Αυτα. Σορρυ για το τεραστιο ποστ :D

Οταν θα εχω τον Xeon θα ενημερωσω, για το πως τα παει η themis σε μανισιες ρυθμισεις, αλλα και σε overclock

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να δωσω ενα update απο την κατασταση μου.

Ηρθε η Raijintek Themis, και με την μια πηγα να την στiσω πανω στην P5Q D.

Δεν εχω ακομα τον xeon που θα δουλεψω, αρα δεν μπορω ακομα να ξερω τις επιδοσεις της.

Αλλα μπορω να πω οτι ειναι τουμπανακι. Ειχα ενα- δυο θεματακια ειναι η αληθεια. 

Καταρχην, τα πλαστικα ''παξιμαδια'' τα οποια πιανουν τις βiδες που μπαινουν στο πισω μερος της μητρικης, δεν ειναι και οτι καλυτερο. Δεν μπορουσα να τα σφιξω με τπτ, γτ απλα πηδουσαν τα πασα. Οχι και τοσο τρομερο, καθως απο πανω μπαινουν κανονικα παξιμαδια, οποτε θα σφιξει θελει δεν θελει. 

Το αλλο θεμα που ειχα φανταζομαι οτι δεν το ειχαν και πολλοι ως τωρα. Οπως ειχα πει το πισι δεν θα ειναι μεσα σε case, αλλα σε ανοιχτο περιβαλλον. Η μητρικη ομως θα ειναι ορθια, λες και ειναι μεσα σε case. Οποτε μου φαινεται λογικο να την βαλω ετσι ωστε τα fan(θα βαλω και 2ο) να σπρωχνουν τον αερα προς τα επανω, αντι για αριστερα, οπου ειναι το exhaust του case. Το θεμα μου ειναι πως οι ψυκτρες της p5q deluxe, ειναι αρκετα μεγαλες. Τοσο που δεν μπορω να βαλω την μια απο τις 2 βιδες που κραταν την ψυκτρα στην βαση. Νταξ δεν ειναι τρομερο. Απλα οταν θα εχω τον xeon, θα βγαλω την ψυκτρα της μητρικης για να βιδωσω την ψυκτρα..

edit: Ακυρο. I just went full retard. Δεν μπλοκαρε η μητρικη, αλλα το fan. Απ οτι καταλαβαινω, πρωτα μπαινει η ψυκτρα, και μετα το κουμπωνεις το fan.

Αυτα. Σορρυ για το τεραστιο ποστ :D

Οταν θα εχω τον Xeon θα ενημερωσω, για το πως τα παει η themis σε μανισιες ρυθμισεις, αλλα και σε overclock

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

Πραγματικά με πρόλαβες.. :)

Μεγειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη μια ερωτηση: γιατι θελεις να ριξεις κι αλλο τις θερμοκρασιες; i7 3770 εχω κι εγω και πιστευω ειναι φυσιολογικες.

Ας μεινουν και εκει οι θερμοκρασιες απλα ποιανει πολυ χωρο και δεν φαινεται ωραιο και επισης θελω να βαλω τωρα mobo με 4 slot και δεν θα χωρανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Δημοσίευση σήμερα, 16:57

 

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να αγορασω υδροψυξη και χρειαζομαι λιγο βοηθεια μιας και δεν γνωριζω για αυτου του ειδους cooling.Εχω ι7 3770 και εχει πανω την noctua nh-u9b se2 με την οποια σε full load για 2 ωρες ειμαι σταθερα στους 62-63 βαθμους.

Το budget μου για νεα υδροψυξη ειναι στα 70 ευρω δεν μπορω να ανεβω ουτε 10 παραπανω.Θελω να αλλαξω περισσοτερο μηπως δω καλυτερες θερμοκρασιες αλλα και λογω χωρου μιας και η Noctua ειναι αρκετα μεγαλη.

Ενδιαφερομαι περισσοτερο για μονου ανεμιστηρα γιατι θα την βαλω στο πισω fan (case bitfenix neos window)

 

ειδα την coolermaster seidon ve2 αλλα ειδα οτι χαλαει ευκολα και μπορει να υπαρξουν διαρροες

Θα ηθελα αν προτεινεται κατι να μου εξηγισετε και τον λογο

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Οι θερμοκρασιες για αυτον το καιρο ειναι μια χαρα δεν νομιζω να χρειαζεται αλλαγη  η ψυκτρα σου,αν σε τρωει η τσεπη σου τοτε δες κατι σε αεροψυξη σε αυτα τα λεφτα για εμενα δεν αξιζει καποια υδροψυξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μεινουν και εκει οι θερμοκρασιες απλα ποιανει πολυ χωρο και δεν φαινεται ωραιο και επισης θελω να βαλω τωρα mobo με 4 slot και δεν θα χωρανε 

 

Εχω mobo με  4 slot και ψυχτρα την themis που χωραει ανετα και κανει καλη ψυξη και αθορυβη.. ενημερωτικα στο λεω αν καταληξεις σε αεροψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω mobo με  4 slot και ψυχτρα την themis που χωραει ανετα και κανει καλη ψυξη και αθορυβη.. ενημερωτικα στο λεω αν καταληξεις σε αεροψυξη

σε αλλη αεροψυξη δεν παω η θα μεινω με noctua η θα παω σε υδροψυξη αλλα απο οτι διαβαζω δεν αξιζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...