Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή η Corsair δεν είναι μόνο για Mini ITX? 

 

 

Με προσανατολισμό αυτές αλλά γενικώς τώρα που τη βλέπω απ'το pc, δεν κάνει σε Am3+ οπότε λάθος μου γενικά που την ανέφερα. Εϊναι πολύ όμορφη πάντως κι έχει εξαιρετικές επιδόσεις.

 

TZiniGR καλύτερα να πας τις απορίες σου στο ανάλογο thread για oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιέγραψε είναι throttling...σε πιο ακραία περιπτωση πρόβλημα μητρικής. Αλλά στην περιπτωση σου ηταν throttling λόγω θερμοκρασιών .

 

Η πιο μεστή λυση στο μπάτζετ σου είναι η liquid freezer 240.

Η πιο εξυπνη απο άποψη τιμής απόδοση η deepcool maelstrom 240.

Εξαιρετική φαίνεται και η καινουργια Corsair h5 sf.

Κοίταξε ποια έχει καλύτερη εγγύηση και στρεψου σε αυτή.

αυτες στο κουτι θα χωρανε? η θα βρισκουν στις μνημες;

γτ πανω θα τν βαλω γτ πισω ειναι 12αρι θεση για fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κουτί σου παίρνει 240ρα. Από εκεί και πέρα, τι έχεις μέσα, τι καλώδια προεξέχουν..το γνωρίζεις εσύ. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση ~και μη ψάχνεις μία τέτοια ~ εκτός κι αν πάρεις το 900D.

 

Μπες στο site των προιόντων, δες τις διαστάσεις και κατόπιν κοίτα το κουτί σου. Μεζούρα και ξερό ψωμί. Υπολόγισε τι σε βολεύει καλύτερα. Υπόψιν, η freezer 240 έχει σχετικά χοντρό ψυγείο και 4 φανς. Οπότε μιλάμε για κάτι μεγάλο!

 

Γενικώς οι 240ρες πιάνουν χώρο κι άν έχεις ψηλά κάποιο dvd driver ή fan panel, θα ζοριστείς στο κούμπωμα. 

 

Στις ραμ δεν πιστεύω να φτάνει. 

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλησπερα σας !

Εχω τοv X4 955 με την ψυκτρα του και γενικα δεν εχω παράπονο, αλλά τωρα το καλοκαιρι μου φαινεται υπερβολικος ο θορυβος που κάνει σε idle καταστασεις, εχω πεντακαθαρο κουτι και φρεσκια ΜΧ-4 πάστα, οι θερμοκρασίες ειναι οκ, εχω κανει λίγο oc  3,5ghz, (παιζω λιγα παιχνιδια που και που) αλλά το θεμα ειναι ο θόρυβος. 

Εχω καταληξει αναμεσα σε 2 ψυκτρες αλλά δεν ξερω πια ειναι καλυτερη για μενα, οι ram ειναι αυτες , δεν θελω να ειναι και κτηνος μιας και δεν θα χρειαστει ιδιαιτερα (θεωρώ) και να μην βρισκει στις μνημες

 

Μητρικη: Asus M4A785TD-V EVO

Κουτί: CoolerMaster 690 II Advanced

Επεξεργαστής: AMD Phenom II X4 955 3.5ghz (ΟC'ed)

Ram: 2x 2gb Mushkin (Δεν ξερω αν ειναι Low ή High end)

 

 

http://www.skroutz.g...er-TX3-EVO.html
ή

http://www.skroutz.g...r-Hyper-T4.html


Να παρω την μικρη με τον 90αρι ανεμηστηρα ή 10 φορες καλυτερα το τερας (αν χωραει βεβαια !) με τον 120αρι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ ριξε μια ματια σχετικα με stock AMD cooler B)

 

Αγαπητε αυτα τα εχω δει και δοκιμασει αρκετες φορες, και τα εγκατελειψα διοτι τα βαρεθηκα.  :)

Σίγουρα πάρε με 12αρι ανεμιστήρα. Δες την raijintek themis από eshop. Χωράει στο κουτί σου

Οκ, 12αρι πηρα την Τ4 , και βρηκα την ησυχια μου !

Απο θερμοκρασιες βεβαια μπορω να πω οτι ειχα καλυτερες βλέψεις αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε αυτα τα εχω δει και δοκιμασει αρκετες φορες, και τα εγκατελειψα διοτι τα βαρεθηκα.  :)

 

Δεκτον, αλλα μην πεις οτι δεν δουλευουν, ετσι? :-)

 

Και περαν αυτων, το stock cooler μονταρεται με αλλα fan, οπου

-ειδικα στο χαλκινο- τελειωνει απολυτα, το "θεμα θορυβος" ετσι!

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτον, αλλα μην πεις οτι δεν δουλευουν, ετσι? :-)

 

Και περαν αυτων, το stock cooler μονταρεται με αλλα fan, οπου

-ειδικα στο χαλκινο- τελειωνει απολυτα, το "θεμα θορυβος" ετσι!

B)

Οχι, αμα εχεις όρεξη και χρόνο να αφιερωσεις ναι βέβαια.

Δεν αμφιβάλλω.

 

Η Τ4 ειναι αθορυβη σχετικα αλλά στο στρες τεστ με θερμοκρασια δωματιου 30c, σε 10 λεπτα Prime95  επιασε τους 58,5C ενώ η stock στα 15 λεπτα ηταν μεχρι του 55C σταθερά αλλά έκανε χαμό. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με hyper t4 έχεις χειρότερες θερμοκρασίες από ότι με την στοκ ; Αν ισχύει αυτό κατά 99% δεν έχεις κάνει κάτι σωστά, η στοκ και με το φαν τέρμα δεν είναι καλύτερη από μια hyper t4, ακόμη και μια cnps5x performa / hyper tx3 / tx3 evo που είναι λίγο χειρότερες από την t4, είναι μακράν καλύτερες από την στοκ amd ψύκτρα. Βγάλε την ψύκτρα, τοποθέτησε ξανά πάστα, ένα μέτριο μπιζελάκι στο κέντρο, βάλε την ψύκτρα πάνω, μην την κουμπώσεις, κούνα για λίγο χωρίς πίεση, αργά και προσεκτικά την ψύκτρα πάνω - κάτω και έπειτα δεξιά - αριστερά έτσι ώστε να απλωθεί καλά η πάστα χωρίς να σου ξεφύγει η ψύκτρα από το cpu και έπειτα κούμπωσε την ψύκτρα. Αυτό το λέω μιας και εγώ όντας κάτοχος amd επίσης, βάζοντας ένα μπιζέλι και κουμπώνοντας, μετά από καιρό βγάζοντας την ψύκτρα για ξεσκόνισμα βλέπω πως η πάστα έχει απλωθεί στα 2/3 της επιφάνειας του cpu και περιμετρικά κάποια σημεία μένουν ακάλυπτα, ενώ με ένα ελαφρύ κούνημα η πάστα απλώνεται ομοιόμορφα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.

Δεν ξερω και πολλα απο ψυκτρες και θελω λιγο βοηθεια. 

Καταρχην το πισι θα εχει μεσα εναν (η κλασσικη s775 μοντα) Intel Xeon X5460 (θα παιξει overclock. οσο μπορω τουλαχιστον). Αν δεν κανω λαθος ειναι 120watt chip απο την μαμα intel.

Το budget ειναι χαμηλο, στα 25ευρω.

Εψαχνα για καποια μεταχειρισμενη h55, seidon, 212 evo σε αυτη την τιμη, αλλα τιποτα.

Σκεφτομαι για την Rajintech Aidos. Εσεις τι λετε?

 

edit: απο θεμα υψους δεν υπαρχει θεμα, γτ απλα θα ειναι σε ανοιχτο περιβαλλον.

edit2: οι μνημες μου ειναι οι κλασσικες οι kingstone hyperx ddr2

edit3: η μητρικη ειναι η asus p5q deluxe. το λεω για την ψυξη στα vrm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...