Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σίγουρα θα έχεις λογικό δεν είναι; Το θέμα είναι οτι θα είναι δυσανάλογο με το κόστος. Μια χαρά είσαι τι το ψάχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καλύτερο θα ήταν αν είσαι οκ kwstasps να μείνεις ως έχει με την ψύκτρα, όπως είπαμε με τον radiohead η διαφορά δεν δικαιολογεί το κόστος του επιπλέον ανεμιστήρα. Μόνο αν ψάχνεσαι με oc κοίτα σε κάτι καλύτερο, πχ μια ph-tc 14 pe / nh-d14 / d15 ή την liquid freezer 240 που στα λεφτά της σκοτώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

At idle, The H5 performs well, tying for second place in both tests with a respective 28°C and 30°C.In Wprime, the H5 Universal manages to perform nearly as well as CRYORIG's R1 Universal by placing just 1°C behind the flagship cooler in both tests; it also beats out the Dark Rock Pro 3 or ties it. Considering its size and single fan, its performance is solid.Firing up Aida64's CPU benchmark, CRYORIG's H5 Universal falls behind the R1 Universal by 2°C in both tests and loses to the Dark Rock Pro 3 by 1°C. Again, performance also looks solid in these tests.
During the AIDA64 FPU test, CRYORIG's H5 does well for a cooler with a slim fan and a single tower. Not only does it perform well at stock, it does surprisingly well when the CPU is overclocked as well and even manages to tie the Dark Rock Pro 3 and R1 Universal at stock speeds. However, once the CPU is overclocked and temperatures begin to rise, the H5 finally falls behind the heavy-weight coolers in our graphs. Still, considering it is a single tower with a slim fan, performance is impressive. If you are looking for a good performer that won't break the bank, the H5 would certainly do the trick.

 

Άς υποθέσουμε οτι τα στοιχεία του παραπάνω review είναι αληθή. Άν βάλεις αυτόν https://www.skroutz.gr/s/6678644/Cryorig-QF120-Performance.html θα έχεις ας πούμε τις ίδιες σχεδόν θερμοκρασίες άν έπαιρνες την dark rock pro3

Φυσικά δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα αλλα σιγουρότατος για τον έξτρα θόρυβο. Τελικά δεν είναι πολλά το 8ευρο περίμενα να έχει 15+ ο pwm

 

edit

θες 15 για τον 14άρη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι σε φάση αναζήτησης ψύκτρας για το ακόλουθο σύστημα που περιμένω να μου έρθει:

CPU: Core i7 5960X (δεν θα κάνω overclocking)

ΚΟΥΤΙ: Corsair Air 240

(τα παραπάνω pc parts είναι τα σίγουρα)

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: (σίγουρα micro ATX λόγω κουτιού, μάλλον την Asus X99-M WS αλλά το ψάχνω ακόμα αυτό)

ΜΝΗΜΕΣ: δεν ξέρω ακόμα αν θα είναι low ή high profile, αλλά υποθέτω ότι μπορώ να ψάξω για κάτι που θα βολεύει

 

BUDGET: 100-140euro

 

Μερικές σημειώσεις μου:

* Θα ήθελα να πάρω την Corsair H100i v2, όμως διαβάζω συνέχεια σε forums για διαρροές υγρού και ζημιές από υδροψύξη. Είναι άραγε τόσο μικρές οι πιθανότητες; Θα δώσω αρκετά χρήματα για το συστηματάκι, και δε θέλω να πάνε όλα στο βρόντο...

* Λόγω αυτού έλεγα για κάποια καλή αερόψυξη όπως η ZALMAN CNPS12X, όμως είναι τεράστια και δεν ξέρω αν θα χωρέσει στο κουτί και αν θα περιορίσει τις θέσεις RAM ( max 4 θέσεις έχουν όλες κι όλες οι περισσότερες micro arx). Έχω δει εικόνα στο Google να δείχνει να μην χωράει ούτε η GPU στο πάνω πάνω slot. Τι λέτε;

* Διαβάζω τα καλύτερα για τις NOCTUA, όμως είναι κι αυτές μεγάλες (οι καλές) και άσχημες (μισώ το καφέ χρώμα :-( :-D )

 

Την Artic Liquid Freezer 240 την έχεις κοιτάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν εχω τρελαθει κ με τις επιδοσεις της.ισως φταιει ο λεπτος ανεμιστηρας κ ισως αποδιδει καλυτερα με τον κανονικο 140αρη.πχ με corsair h60 ειχα overclock 4.5 χωρις throlle κ με την cryorig εχω αλλα νομιζω για λιγους βαθμους οποτε αυτοι οι 5 βαθμοι που λετε οτι κερδιζω τους θεωρω αρκετους ουτως ωστε να μην εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την h60 αντε βια 58 βαθμους και ετσι δεν ειχα throlle αλλα με την cryorig 62 και εκει μολις χτυπησει 62 να το throllaki.φανακι στα vrm εχω το ιδιο και στις 2 περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rev 4.0 της 990fxa είναι μέτριο, να ξέρεις πως οι gigabyte έχουν στα vrm χαμηλότερα θερμικά όρια από αντίστοιχες asus / asrock / msi, κανονικά με 62 βαθμούς socket δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα. Γνώμη μου, κατέβασε τον 8350 σε στοκ ρολόγια, κλείσε turbo και apm (αν δεν σου έχει apm τότε κλείνει μαζί με το turbo, αφού κλείσεις το turbo δηλαδή) και θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοκαιρι οι θερμοκρασιες αυτες...ασε με asrock ηταν ακομα χειροτερα...σε στοκ ρολογια ειμαι μια χαρα δεν εχω θεματα.στα 4,5 που θελω να ειμαι εχω τα throlle.ειχα καλομαθει με την h60 ενα χρονο τωρα και τωρα με την cryorig που δεν μπορεω να κανω overclock μου κακοπαει.θα κανω ομως μια αποπειρα να αλλαξω τα fan και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο στοκ τότε και βλέπεις, ήδη η h5 είναι πολύ καλή ψύκτρα. Άνοιξε ένα καινούριο θέμα στην ενότητα των επεξεργαστών να σε βοηθήσουμε εκεί σχετικά με το throttling, για να μην βγούμε off εδώ :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα διαβαζα οτι η cryorig ανταγωνιζοταν την h80 και περιμενα κατι παραπανω απο αυτη.εχεις δικιο παντως ξεφυγα...το βραδυ θα ανοιξω εκει ενα θεμα να τα πουμε.thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θέλω να βάλω σε ένα pc για φίλο δύο σετάκια corsair ανεμιστήρες (twin pack). Το ένα pwm σε push-pull το άλλο για μπρός πίσω. Δέν θέλω να παίρνουν αυτιά και ο λόγος για τα συγκεκριμένα είναι οτι θα βαφεί το δαχτυλίδι χρυσό. Άν κάποιος έχει γνώση επι του θέματος ή έχει να προτείνει fan σε χρυσό χρώμα μαμά σας ακούω. Άν είναι πολύ offtopic να φύγω να πάω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάρε τους silent, πως λέγονται για το μπρος-πίσω.

 

Καλύτερα αυτοί για να επιλέξει εκείνος απόχρωση ;)

Τους quiet λες ε; Ένα σετάκι απο δαύτους https://www.skroutz.gr/s/2271874/Corsair-SP120-Quiet-Edition-High-Static-Pressure-120mm-Twin-Pack.html για κουτί

και αυτούς https://www.skroutz.gr/s/4583577/Corsair-SP120-Air-Series-PWM-High-Performance-Edition-Twin-Pack.html για ψύκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...