Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ναι τους quiet λέω και τους αποπάνω για την ψύκτρα. Θα κάνουν θόρυβο στο κουτί αυτοί.

δες ξανά το προηγούμενο μήνυμά μου το διόρθωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Ειχα ανοιξει καινουργιο θεμα αλλα φιλος με παρέπεμψε εδω στο σωστό.

Προσφατα με την βοηθεια σας αλλαξα τροφοδοτικό. Ολα καλα. Το προβλημα ειναι πως ειναι τοσο αθορυβο που τωρα ακούω υπερβολικα την ψυκτρα. Και πριν ακουγοταν αλλα επειδη ηταν φασαριοζο το τροφοδοτικό δεν εδινα σημασια. 

Η ψυκτρα που εχει πανω τωρα ειναι μια της Intel. Υπαρχει κατι αξιοπιστο αθορυβο και αν γινεται φθηνό, γιατι δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τιμες (εως 50  ευρω). Αν γινεται να ειναι κατι που κουμπωνει πανω στην μητρική οπως αυτος που εχω τωρα, για να μην χρειαστει να ξηλωσω ολη την μητρική για να την τοποθετησω.

Γενικα σύμφωνα με την μητρικη μου( Socket 1156 LGA) κατι τετοιο πρεπει να κοιταω; Τα χαρακτηριστικά του συστηματος ειναι αυτά:

 

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i5 750 @ 2.67GHz 57 °C
Lynnfield 45nm Technology
RAM
12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
Gigabyte Technology Co. Ltd. P55M-UD2 (Socket 1156) 48 °C
Graphics
W1943 ([email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>)
1024MB ATI Radeon HD 4600 Series (ATI) 58 °C
Η θερμοκρασια της cpu κρινεται φυσιολογικη; Το pc πριν δυο μερες το ανοιξα, το καθαρισα με φυσυτηρα, αλλλαξα και παστα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλημερα.

Κουτι  αγνωστο ή μαλλον αυτο που ειχε οταν τον αγορασα απο multirama. Εδω ειχα ανεβασει παλιοτερα φωτο απο το κουτι και το εσωτερικό του. Τωρα εχει αλλαχθει το τροφοδοτικο και εχει καθαριστει το pc.

Και μια φωτο απο το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν καταλαβα καλα απο την μητρικη μεχρι το πλαινο Το πανω μερος του κουτιού ειναι 10cm.Η ψυκτρα εχει διαστασεις  10*10 το προβλημα ειναι πως δεν χωραει μεγαλυτερων διαστασεων γιατι θα πεφτει πανω στα dim της μνημης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για να μη σε παιδεύω λογικά το κουτί σου δέχεται αρκετά ψηλές ψύκτρες εφόσον έχει 21cm πάχος. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το κουτί σου δε νομίζω να έχει κόψιμο στο πίσω μέρος της μητρικής για να βάλεις το backplate της ψύκτρας, οπότε σε περίπτωση που η ψύκτρα έχει μεγαλούτσικο backplate τότε θα πιέζει την μητρική. Γι' αυτό σου προτείνω την Thermalright True Spirit 120M η οποία δεν έχει backplate(παρόλα αυτά θα πρέπει να αφαιρέσεις την μητρική για να κάνεις εγκατάσταση) και είναι γενικά μικρών διαστάσεων έτσι ώστε να μην έχεις θέμα με το ύψος, τις μνήμες και το τροφοδοτικό που βρίσκεται στο πάνω μέρος.

 

 

Υ.γ: Όχι δεν εννοούσα αυτή την απόσταση αλλά να μετρήσεις όπως και πριν απλά απ' τη μητρική εώς το απέναντι πλαϊνό. Δηλαδή αντί 21cm φαντάζομαι θα είναι ~18cm

 

 

https://www.skroutz.gr/s/4254816/Thermalright-TRUE-Spirit-120M-BW-Rev-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τι με παιδευεις θα αστειεύεσαι βεβαια. Ευχαριστω για την υπομονη σου και την βοηθεια σου.

Αυτο που λες " κόψιμο στο πίσω μέρος της μητρικής για να βάλεις το backplate της ψύκτρας" , η ψυκτρα που εχει τωρα πανω επειδη την εχω βγαλει προσφατα εχει ποδαρακια τα οποια μπαινουν σε 4 τρυπες που εχει πανω η μητρικη και ασφαλιζει γυρνοντασ τα αν θυμαμαι καλα δεξια. Ελπιζω να τα περιεγραψα καλα και να μην σε μπερεδεψα.


Κοίτα για να μη σε παιδεύω λογικά το κουτί σου δέχεται αρκετά ψηλές ψύκτρες εφόσον έχει 21cm πάχος. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το κουτί σου δε νομίζω να έχει κόψιμο στο πίσω μέρος της μητρικής για να βάλεις το backplate της ψύκτρας, οπότε σε περίπτωση που η ψύκτρα έχει μεγαλούτσικο backplate τότε θα πιέζει την μητρική. Γι' αυτό σου προτείνω την Thermalright True Spirit 120M η οποία δεν έχει backplate(παρόλα αυτά θα πρέπει να αφαιρέσεις την μητρική για να κάνεις εγκατάσταση) και είναι γενικά μικρών διαστάσεων έτσι ώστε να μην έχεις θέμα με το ύψος, τις μνήμες και το τροφοδοτικό που βρίσκεται στο πάνω μέρος.


Υ.γ: Όχι δεν εννοούσα αυτή την απόσταση αλλά να μετρήσεις όπως και πριν απλά απ' τη μητρική εώς το απέναντι πλαϊνό. Δηλαδή αντί 21cm φαντάζομαι θα είναι ~18cm


https://www.skroutz.gr/s/4254816/Thermalright-TRUE-Spirit-120M-BW-Rev-A.html

Ειναι ουτε 18, 17.7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι όλες οι stock intel ψύκτρες. Απλά σχεδόν όλες οι aftermarket ψύκτρες χρησιμοποιούν βίδες και όχι αυτά τα πλαστικά clips. 

http://www.pcstats.com/articleimages/201311/LGA1156_DSCF5022.jpg

 

 

Το κόψιμο που λέω είναι αυτό(βρίσκεται στο πίσω μέρος της μητρικής)

http://techdadreview.com/wp-content/uploads/2011/10/detail_400R_CPU_cutout1.png

 

 

Εσένα λογικά είναι ενιαίο(χωρίς αυτό το "παραθυράκι") αλλά πρέπει να το κοιτάξεις αυτό για σιγουριά. Αρχικά ήθελα να σου προτείνω αυτήν

http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685

 

..αλλά φοβάμαι ότι το backplate θα πιέζει την μητρική προς τα έξω

http://www.modders-inc.com/wp-content/uploads/image//2014/04/c21.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι απο την αλλη μερια του κουτιου εκει που βρισκεται η μητρική.Για να μην σε κουραζω αυτη που μου προτεινες θελει λυσιμο ολη η μητρικη για να μπει;

post-302248-0-12119900-1468231692_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το λύσιμο δε το γλιτώνεις αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Να σου πω την αλήθεια πιο εύκολα θα κάνεις την εγκατάσταση με βγαλμένη την μητρική. Υπάρχουν και ψύκτρες με μικρότερο μέγεθος οι οποίες κουμπώνουν όπως οι stock intel αλλά λόγω μικρού μεγέθους έχουν αυξημένες στροφές για να αποδώσουν οπότε πάλι θόρυβο θα έχεις γι' αυτό αναγκαστικά πρέπει να πας σε ψύκτρα με μέγεθος ανεμιστήρα τουλάχιστον 12cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...