Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

σε αλλη αεροψυξη δεν παω η θα μεινω με noctua η θα παω σε υδροψυξη αλλα απο οτι διαβαζω δεν αξιζει 

 

Όπως σου είπε νωρίτερα άν έχεις λεφτά για πέταμα προτίμησε αέρα με τα λεφτά που διαθέτεις. Δεν βρίσκω λόγο ανησυχίας και άν προτιμήσεις υδρόψυξη θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό με τον παράγοντα 'θόρυβο' συγκριτικά με τα επίπεδα που είσαι τώρα.

 

εγω με i7 3770k εχω βαλει την http://www.arctic.ac/eu_en/liquid-freezer-240.html

 

με push pull φανακια και ειμαι μια χαρα και απο θερμοκρασιες και απο θορυβο .

 

Μην προτείνετε ότι νά'ναι δεν μπαίνει σε αυτό το κουτί που έχει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι σε φάση αναζήτησης ψύκτρας για το ακόλουθο σύστημα που περιμένω να μου έρθει:
CPU: Core i7 5960X (δεν θα κάνω overclocking)
ΚΟΥΤΙ: Corsair Air 240
(τα παραπάνω pc parts είναι τα σίγουρα)
 
ΜΗΤΡΙΚΗ: (σίγουρα micro ATX λόγω κουτιού, μάλλον την Asus X99-M WS αλλά το ψάχνω ακόμα αυτό)
ΜΝΗΜΕΣ: δεν ξέρω ακόμα αν θα είναι low ή high profile, αλλά υποθέτω ότι μπορώ να ψάξω για κάτι που θα βολεύει
 
BUDGET: 100-140euro
 
Μερικές σημειώσεις μου:
* Θα ήθελα να πάρω την Corsair H100i v2, όμως διαβάζω συνέχεια σε forums για διαρροές υγρού και ζημιές από υδροψύξη. Είναι άραγε τόσο μικρές οι πιθανότητες; Θα δώσω αρκετά χρήματα για το συστηματάκι, και δε θέλω να πάνε όλα στο βρόντο...
* Λόγω αυτού έλεγα για κάποια καλή αερόψυξη όπως η ZALMAN CNPS12X, όμως είναι τεράστια και δεν ξέρω αν θα χωρέσει στο κουτί και αν θα περιορίσει τις θέσεις RAM ( max 4 θέσεις έχουν όλες κι όλες οι περισσότερες micro arx). Έχω δει εικόνα στο Google να δείχνει να μην χωράει ούτε η GPU στο πάνω πάνω slot. Τι λέτε;

* Διαβάζω τα καλύτερα για τις NOCTUA, όμως είναι κι αυτές μεγάλες (οι καλές) και άσχημες (μισώ το καφέ χρώμα :-( :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι σε φάση αναζήτησης ψύκτρας για το ακόλουθο σύστημα που περιμένω να μου έρθει:

CPU: Core i7 5960X (δεν θα κάνω overclocking)

ΚΟΥΤΙ: Corsair Air 240

(τα παραπάνω pc parts είναι τα σίγουρα)

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: (σίγουρα micro ATX λόγω κουτιού, μάλλον την Asus X99-M WS αλλά το ψάχνω ακόμα αυτό)

ΜΝΗΜΕΣ: δεν ξέρω ακόμα αν θα είναι low ή high profile, αλλά υποθέτω ότι μπορώ να ψάξω για κάτι που θα βολεύει

 

BUDGET: 100-140euro

 

Μερικές σημειώσεις μου:

* Θα ήθελα να πάρω την Corsair H100i v2, όμως διαβάζω συνέχεια σε forums για διαρροές υγρού και ζημιές από υδροψύξη. Είναι άραγε τόσο μικρές οι πιθανότητες; Θα δώσω αρκετά χρήματα για το συστηματάκι, και δε θέλω να πάνε όλα στο βρόντο...

* Λόγω αυτού έλεγα για κάποια καλή αερόψυξη όπως η ZALMAN CNPS12X, όμως είναι τεράστια και δεν ξέρω αν θα χωρέσει στο κουτί και αν θα περιορίσει τις θέσεις RAM ( max 4 θέσεις έχουν όλες κι όλες οι περισσότερες micro arx). Τι λέτε;

* Διαβάζω τα καλύτερα για τις NOCTUA, όμως είναι κι αυτές μεγάλες (οι καλές) και άσχημες (μισώ το καφέ χρώμα :-( :-D )

 

Άν έκανες oc πόσο θα πήγαινε το budget; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωππ..γιατί θυμόμουν γύρω στα 18cm; Άκυρη τότε η Phanteks. Πάντως με αυτόν τον επεξεργαστή χρειάζεσαι καλή ψυκτρα οπότε λίγο δύσκολο να βολευτεις με αεροψυκτρα λόγω ύψους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ίδια κατάσταση κι εγώ με αυτό το κουτί. Αν θες αερόψυξης ίσως η καλύτερη επιλογή να είναι η Noctua NH-D9L.

Δεν παίρνει ψηλότερες.

 

Για AIO υδρόψυξη, θα πήγαινα σε Liquid Freezer 240, που απ ότι έχω ψάξει πρέπει να χωράει με τα 4 fanακια σε push pull, αλλά ίσως να σε περιορίσει στις επιλογές κάρτας γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού το φυσάς το μπαγιόκο εγώ θα έπαιρνα αυτή https://www.skroutz.gr/s/4368282/Corsair-Hydro-Series-H105.html?keyphrase=corsair+h105 η οποία καλύπτει σε απόδοση-εμφάνιση  υστερεί στο θέμα θόρυβος όπως οι περισσότερες εξάλλου.

Άν εξαιρέσεις όλους τους λόγους που προανέφερες θα πήγαινα σε αέρα και noctua.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ok παιδιά μάλλον θα πάω σε υδρόψυξη (h100i v2 που έλεγα ή 105) και θα ελπίζω να μη συμβεί κανένα ατύχημα. :-)

 

η corsair έχει καλό aftersales οπότε μην άγχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την cryorig h5 αλλα την universal με τον λεπτο ανεμηστιρα.αν βαλω τον κανονικο ανεμηστιρα της ultimate μπροστα κ βαλω τον λεπτο της universal πισω σε push pull δλδ θα εχω καποιο οφελος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι πολύ μικρή στο push pull, στην καλύτερη να κερδίσεις 5 βαθμούς κελσίου το max. Στην ψύκτρα της υπογραφής είχα βάλει δοκιμαστικά ένα 120αρι φαν να κάνει pull στις 1200 αλλά διαφορά είδα μαξ 3 βαθμούς κελσίου, δεν ξέρω τι θα κέρδιζα με ένα καλύτερο φαν, αλλά σίγουρα για τα λεφτά που θα έδινα πχ κάνα 10ρικο για καλό 120αρι να κέρδιζα 2 βαθμούς επιπλέον, κάτι που δεν συμφέρει και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...