Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Τα 2ρα μη τα κοιτάς.. Θα φας τελωνείο στο κεφάλι.... Για τέτοια ποσά κοίταζε πωλητή μόνο από Ευρώπη

Ποιότικα πάνω κάτω τα ίδια θαα ναι άραγε; το λέω επειδή τα aigo φαίνεται να είναι λίγο ψιλό γνωστά, υπάρχουν και σε ελληνικά μαγαζιά πχ eshop, η όλα αυτά είναι απλά κινέζιες και δεν έχει σημασία; :P

BTW  τα έχει και ευρωπαϊκό μαγαζί στο ebay απλά βγαίνουν πιο ακριβά. 

Edit μάλλον καποιο λάθος έκανα δεν τα βρήκα σε ευρωπαϊκό ήταν αρκετά ακριβά :P

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, haris013 είπε

Η dark rock pro 4 είναι overkill για το pc της υπογραφής ; Έχει μικρή διαφορά από την σκέτη dark rock 4

Με oc ή άνευ δουλεύει ο 1600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον 2600χ θα χρειαστω ψυκτρα??(μενω κεντρο και βαραει 40ρια/παιζω και αρκετα παιχνιδια)

να παω για την 33 αρκτικ ειναι οκ  η σε υδροψυξη(και αν ναι προταση)----κουτι αεροκουλ 800

 

 

α επισης περα των δυο προεγκατεστημενων φανς να βαλω καναν εξτρα και που???δεν με νοιαζει θορυβος γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σκεφτομαι να αλλαξω ανεμιστηρες στην υδροψυξη μου και θα ηθελα λιγη βοηθεια.

ή απλα να αλλαξω υδροψυξη αναμενοντας μια καλη προσφορα  οπως sto black friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω ένα αρχαίο πισι με έναν amd phenom x4 955 επεξεργαστή με μια asrock 870 extreme3 μητρική. Πριν λίγο καιρό άρχισε να μου κάνει τσαλίμια, δηλαδή όταν έβαζα οποιοδήποτε βαρύ παιχνίδι μετά από ~30 λεπτά κλείνει το πισι μόνο του. Έβαλα hwmonitor και είδα πως φτάνει και 90 βαθμούς η cpu. Άλλαξα θερμική πάστα και έκανα καθάρισμα από σκόνες κλπ αλλά δεν είχα κανένα καλύτερο αποτέλεσμα. Τώρα το σκέφτομαι να πάρω νέα ψύκτρα για τη cpu. Το θέμα είναι πως έχω στο πρόγραμμα να πάρω νέο pc σε λίγο καιρό (μάλλον με ryzen 2600x) και έχω μπει σε σκέψεις τώρα. Είτε να πάρω μια κάπως καλή ψύκτρα (30-50 euro) που να έχω την δυνατότητα (καλύτερα χωρίς ιδιαίτερο κόπο) να την μεταφέρω και στο νέο pc είτε να πάρω μια ψύκτρα φτηνή (~10 euro) και απλά να κάνω τη δουλειά μου τώρα. Το pc στο μέλλον μάλλον θα το δώσω σε φίλο μπορεί τζάμπα (πλάκα πλάκα αναρωτιέμαι πόσα χρήματα πιάνει αλλά μάλλον είναι εκτός θέματος αυτό το ερώτημα, θα το ρωτήσω αλλού) οπότε μπορεί να είναι καλύτερη ιδέα να πάω στην λύση των ~10 euro, αν υπάρχει κάτι που δεν είναι εντελώς κάψε με σε αυτή την κατηγορία. Όπως και να'χει τι μου προτείνετε εσείς;; Η ψύκτρα που δίνει τζάμπα με τον 2600x η amd την παλεύει καθόλου;; Όταν μπορεί να θέλω εγώ να κάνω Overclocking (γιατί δεν θα την παλεύει πλέον με τα παιχνίδια τόσο) δηλαδή πες σε ~4 χρόνια από τώρα πόσο καλύτερες θα είναι άραγε οι ψύκτρες;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html

Οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε αυτα τα λεφτα δεδομενου ψυξης κ μεγεθους μιας κ δεν ξερεις ποιο θα ειναι το μελλοντικο σου κουτι κ τι ψυκτρα θα χωραει

με 15.5 εκατοστα η Μουγκεν χωραει σχεδον σε ολα τα κουτια

αν θες λιγοτερα χρηματα πας για https://www.skroutz.gr/s/11482116/Arctic-Freezer-33.html σουπερ τιμη για αυτο που προσφερει

Επεξ/σία από Marios1981
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δηλαδή η ιδέα των ~10 euro (και να το δώσω σε φίλο μαζί με την ψύκτρα αυτή αργότερα) είναι κακή;; Είναι εντελώς απάλευτες οι ψύκτρες σε αυτές τις τιμές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολοκληρο πισι θα χαρισεις στο φιλο σου ας δωσει 10 20 ευρω να βαλει μια ψυκτρα αυτος

επισης η στοκ ψυκτρα του 2600Χ τον κλοκαρει ανετα στα 3.8 ισως κ 3.9 αναλογα τι κομματι θα σου κατσει 

με 10ευρω δεν παιρνεις ψυκτρα 16ευρω  Deepcool Gammaxx 200T  κ 17ευρω Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2 τα λιγοτερα αξιολογα χρηματα που μπορεις να δωσεις ...

απο εκει κ κατω ειναι για πεταμα 

Εσυ επιλεγεις 

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=12479861,11482116,417189,8179182

Οριστε απο την καλυτερη στη χειροτερη με VFM την Arctic Freezer 33 

Επεξ/σία από Marios1981
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή όσο και να το ψάξα δεν βρήκα κάποια σίγουρη απάντηση; η Wraith Prism rgb σε τι επίπεδα είναι σε σχέση με τις aftermarket? Αξίζει στα 20 ευρω; για 2600χ με pbo 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτό ρωτάω δεν ξέρω :P αυτή η arctic αξίζει σε σχέση με την στοκ του 2600x για pbo? Αν μου ανεβάζει καλά τα ρολόγια δεν με νοιάζει τόσο το oc. Ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή σε games τρέχει περίπου 65c 3.9-4. Να πάω σε κάποια τέτοια budget επιλογή η να κανω υπομονή να πάρω κάτι καλύτερο; 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την Freezer 33 θα τον κανεις οβερκλοκ στο τερμα αλλα απο τη στιγμη που δεν σε νοιαζει το οβερκλοκ ποιος ο λογος να αλλαξεις ψυκτρα.

μετα τους 85 βαθμους ξεκινα να σκεφτεσαι για αλλαγη ψυκτρας 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

με την Freezer 33 θα τον κανεις οβερκλοκ στο τερμα αλλα απο τη στιγμη που δεν σε νοιαζει το οβερκλοκ ποιος ο λογος να αλλαξεις ψυκτρα.

μετα τους 85 βαθμους ξεκινα να σκεφτεσαι για αλλαγη ψυκτρας 

Απ ότι έχω καταλάβει το pbo είναι ένα αυτόματο oc ανάλογα τις θερμοκρασίες. Φαντάζομαι με καλύτερη ψύκτρα θα ανέβαζε πιο ψηλά τα ρολογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...