Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Skoundouflis είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω ανάμεσα σε scythe mugen 5 revb. και cryorig h5 ult/univ ποιο να προτιμήσω; Έχω μπερδευτεί αρκετά, στο φόρουμ του Linus τα έχει σε διαφορετικές κατηγορίες (tier), στο tweaktown έχουν thermal benchmarks που δεν έχουν καμία σχέση με άλλα site, κοίταξα και εδώ να δω τι λέτε για αυτά τα δύο  αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλα. άλλοι λένε για ανώτερο mounting system έχει η cryorig, άλλοι η scythe. Στα λεφτά τα ίδια είναι, έχει κανείς εμπειρίες και από τα δύο; 

ι7 2600 non k έχω και ευελπιστώ η ψήκτρα να συνεχίσει στην επόμενη αναβάθμιση. 

 

Επειδή πρόσφατα τελείωσα την αναζήτηση ψύκτρας, θα έλεγα ότι η Mugen 5 είναι ανωτερη της Η5 τόσο σε θερμοκρασίες όσο και σε ησυχία. Ειχα πάρει την Η7 αλλά δεν την άνοιξα, την επέστρεψα και τη Δευτέρα παραλάμβανω την ενισχυμένη Mugen 5 σε PCGH edition, με 2 ήσυχους ανεμιστήρες (800rpm max) σε push-pull configuration.

Αν δεν κάνω λάθος, η απλή Mugen 5 που κοιτάς αν και ειναι ηδη πολύ καλή, μετατρέπεται σε PCGH edition με την προσθήκη δεύτερου ανεμιστήρα και έτσι φτάνει σε επίπεδα ψύξης Νoctua NH-D15 που ειναι κορυφή. Ορίστε και το συγκριτικό με 49 ψύκτρες μαζί: https://us.hardware.info/reviews/7874/9/fresh-air-49-processor-coolers-tested-test-results---cooling-atn30-and-40-dbn 

 

Επεξ/σία από kokoringo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα....καλύτερη η Mugen από Cryorig. Παρόλα αυτά δες και τις παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

https://www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-TRUE-Spirit-140.html

 

Σε αυτά τα χρήματα πιστεύω η Mugen PCGH είναι ίσως η καλύτερη επιλογή, απλά έβαλα και τις Thermalright επειδή έχουν 140mm ανεμιστήρα. Την Thermalright True Power Spirit 140 την προτείνω λόγω όγκου σε περίπτωση που βάλεις ψηλές μνήμες κάποτε. Βέβαια είναι αρκετά ψηλή οπότε αν αλλάξεις κουτί στο μέλλον ίσως να μην χωράει. Επειδή αυτή έχω στο κουτί μου τώρα, την έχω συγκρίνει με την Noctua NH-D14 που είχα παλαιότερα και παρατήρησα 3 βαθμούς περισσότερους για την Thermalright (100% rpm αλλά με dual fan setup η Noctua) αλλά είναι πιο ήσυχη λόγω μονού ανεμιστήρα. Έχει πιο χοντρά heatpipes 8mm σε σχέση με τις άλλες που έχουν 6mm.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει και κάποια post πιο πριν:

Κουτί Thermaltake armor

-Επεξεργαστή 4690k μητρικη Ζ97Pd3

-Μνήμες high profile

-Budget ~60-80

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη οτι ειναι καλυτερο

-Προτίμηση για απόδοση

 

αυτό το καιρό είμαι στα 4,4Ghz,1.140V (stable, απο aida64,prime95 26.6), με max temps 68C.
Σε casual χρηση-gaming κτλ, δεν υπερβαίνει τους 58-60C.

Όλα αυτά με μια zalman 9700.

Αν παω σε arcitic freezer 33 plus, θα έχω καλύτερες επιδόσεις; Τα συγκριτικά όσο έχω διαβάσει μου λένε πως όχι. Αξίζει δηλαδη η μετάβαση;

 

Ευχαριστώ



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 60-80 πας σε τοπ ψύκτρα θεωρώ, πολύ καλύτερη της Freezer 33 ειδικά αν δεν εχεις πολυ περιορισμό χώρου όπως εγραψε και ο φιλος πιο πανω. Noctua, BeQuiet, Scythe...

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζει ο ανεμιστήρας της συγκεκριμένης ψύκτρας; Χλωμό το κόβω. Δεν έχει συνηθισμένη βάση όπως οι tower ψύκτρες. Η διαφορά που θα δεις θα είναι 5-10 βαθμούς σε full load ανάλογα την ψύκτρα. Δηλαδή δε νομίζω ότι θα δεις πάνω από 56-58 C με την παρακάτω ψύκτρα για παράδειγμα και ένα σωστό airflow.

https://www.skroutz.gr/s/416773/Noctua-NH-D14.html

Το θέμα είναι ποιες ψύκτρες χωράνε στο κουτί. Δυστυχώς στο site του κατασκευαστή δεν αναφέρει τι περιθώριο υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες τα φωτα σας...

case: in win a1 itx ( 160mm οριο cooler)

cpu: 2700x

μνημες: gskill trident z

τιμη δεν εχω θεμα

εχω μια απο τις καλυτερες ψυξεις noctua d15s αλλα αποφασισα να την βαλω στο αλλο pc που εχω γιατι απλα πιανει πολυ χωρο για την ακριβεια σχεδον ολο τον χωρο του κουτιου ( in win ) και δεν το θελω αυτο ψαχνω κατι πιο μαζεμενο και μονο αεροψυξη... αυτες που κοιταω τωρα ειναι msi froz L ( kapvw etsi)  be quiet dark rock tf, noctua c14s

 

Επεξ/σία από kromozone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Physiciant είπε

Γιατί δε παίρνεις μια Arctic Freezer 33 Plus;

https://www.skroutz.gr/s/11308448/Arctic-Freezer-33-Plus.html

αυτη ειναι καλυτερη απο τις 3 που αναφερω πιο πανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε η Mugen, και να μη χωράει χαλάλι, θα την κοτσάρω στο γραφέιο για μόστρα 😛

0dhrQU0.jpg

Περιμενω να δω τι διαφορες θα υπαρχουν σε σχεση με Wraith Spire στο ιδιο fan curve και μετα θα κανω περαιτέρω βελτιωση προφανως.

Επεξ/σία από kokoringo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokoringo είπε

Έφτασε η Mugen, και να μη χωράει χαλάλι, θα την κοτσάρω στο γραφέιο για μόστρα 😛

0dhrQU0.jpg

Περιμενω να δω τι διαφορες θα υπαρχουν σε σχεση με Wraith Spire στο ιδιο fan curve και μετα θα κανω περαιτέρω βελτιωση προφανως.

Κανε ενα συγκριτικό με πριν και μετά! Υπάρχει ενδιαφέρον.

6 ώρες πριν, Physiciant είπε

Αλλάζει ο ανεμιστήρας της συγκεκριμένης ψύκτρας; Χλωμό το κόβω. Δεν έχει συνηθισμένη βάση όπως οι tower ψύκτρες. Η διαφορά που θα δεις θα είναι 5-10 βαθμούς σε full load ανάλογα την ψύκτρα.

 

ναι αλλάζει, απλα πρεπει να ξηλώσεις ένα καινούργιο arctic 92mm :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια για την Cryorig H7 για οποιον την εχει και μπορει να βοηθησει...εχει μια τρυπα στο πανω μερος της ψυχτρας και απο οτι βλεπω βαθιά μεσα εχει μια βιδα .χρειαζεται σφιξιμο αυτη η βιδα στην εγκατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...