Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kromozone είπε

αυτη ειναι καλυτερη απο τις 3 που αναφερω πιο πανω ?

Όχι αλλά θα κάνει δουλειά αν δε θες να κάνεις overclocking που νομίζω στον 2700X δεν αξίζει έτσι κι αλλιώς. Είναι σαφώς μικρότερη σε όγκο (που ουσιαστικά αυτό θες). Την MSI βγάλ' την απ' την εξίσωση, δεν αξίζει στα λεφτά της. Επίσης δες κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά πρώτα συμπεράσματα:

Wraith Spire (εργοστασιακή του Ryzen 2600X)  vs Scythe Mugen 5 PCGH (2x fans / push-pull): 

Idle /  windows: 50C vs 40-42C

Farcry 5 (CPU usage ~35-40%): 78C vs 68C

Επίσης, ανέβασα CPU στα 4.1GHz χωρις να πειραξω τασεις ή κατι άλλο, και στο Farcry είχα περιπου 73-75C, λιγότερο από ότι είχε με τη Spire σε εργοστασιακές συχνότητες.

Γενικά βλέπω μια πτωση θερμοκρασιων της ταξης των 10 βαθμών, μου αρέσει που κατέβηκα από τα 80άρια που εβλεπα σε παιχνίδια. Ο θόρυβος ειναι χαμηλότερος τόσο σε idle και ιδιαίτερα σε φορτίο με τη Scythe. Επίσης πλεον ακουω περισσοτερο αλλους ανεμιστηρες (καρτα γραφικων, case, psu), αλλά αυριο ερχονται 2 ανεμιστήρες κουτιού Noctua  NF-S12A και συντομα θα αλλαχτει και το τροφοδοτικο με Corsair AX860 οπότε θα διαπιστωσω τι ειναι αυτο που κανει τον περισσοτερο θορυβο πλεον.

Ολα αυτά με fan curve προς το "ήσυχο" (25% @ 60C), λογικα μπορω να κατεβω 1-2 βαθμους ακομα αν ανεβασω ποσοστό χρήσης ανεμιστήρα αλλά με ενδιαφερει να ειναι οσο πιο αθορυβο και ας δουλευει λιγο πιο ζεστος ο επεξεργαστης. Αρκετά ικανοποιημένος.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από kokoringo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Physiciant είπε

Όχι αλλά θα κάνει δουλειά αν δε θες να κάνεις overclocking που νομίζω στον 2700X δεν αξίζει έτσι κι αλλιώς. Είναι σαφώς μικρότερη σε όγκο (που ουσιαστικά αυτό θες). Την MSI βγάλ' την απ' την εξίσωση, δεν αξίζει στα λεφτά της. Επίσης δες κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html

αυτες που μου παραθετεις ειναι αρκετα καλες  εχω δει κ reviews αλλα κ αυτες ειναι τεραστιες..οκ την msi  την βγαζω απο την εξισωση .. οι αλλες 2? εχεις καποια αποψη γι αυτες? εχω διαβασει οτι για τυπου cube κουτια ιεναι οτι πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Physiciant είπε

Και αυτές που έχεις βάλει στο μάτι τεράστιες είναι. Σύγκρινε τις διαστάσεις τους με αυτες που σου πρότεινα και θα δεις. 

ναι αλλα αυτες εχουν ας πουμε το πλεονεκτημα να  ''απλωνουν'' (αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτον τον ορο) μονο στο πλατος της mobo με αποτελεσμα να μην κλεινουν ολο το κουτι ενω η noctua πχ d15s πιανει ολο το κουτι σχεδον σε μηκος πλατος κτλ δεν εχει τιποτα χωρο... τωρα......  για αυτες  που εχω βαλει στο ματι..δεν εχω δει πουθενα απο review και γιουτιουμπερς πανομοιοτυπες θερμοκρασιες πχ στα σαιτ την be quiet! στα τεστ την βγαζουν 2 -3 βαθμους πιο ψηλα απο την d15 το ιδιο σχεδον κ για την c14s  οι γιουτιουμπερς απο την αλλη την βγαζουν σχεδον  10 βαθμους διαφορα οποτε γι αυτο ηθελα να ρωτησω..αν υπαρχει εναλλακτικη καπως μικροτερη η αν γνωριζει καποιος γι αυτες τις 2 ψυκτρες ( be quiet dark rock tf και noctua c14s)

Επεξ/σία από kromozone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

αυτο εδω το σαπακι που εχει ενας φιλος https://www.skroutz.gr/s/6166358/CoolerMaster-Seidon-120V-Ver-2.html#reviews 

1) μπαινει σε am4? 

2) αν ναι, αξιζει για ryzen σε σχεση με stock? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kokoringo είπε

Μερικά πρώτα συμπεράσματα:

Wraith Spire (εργοστασιακή του Ryzen 2600X)  vs Scythe Mugen 5 PCGH (2x fans / push-pull): 

Idle /  windows: 50C vs 40-42C

Farcry 5 (CPU usage ~35-40%): 78C vs 68C

Επίσης, ανέβασα CPU στα 4.1GHz χωρις να πειραξω τασεις ή κατι άλλο, και στο Farcry είχα περιπου 73-75C, λιγότερο από ότι είχε με τη Spire σε εργοστασιακές συχνότητες.

Γενικά βλέπω μια πτωση θερμοκρασιων της ταξης των 10 βαθμών, μου αρέσει που κατέβηκα από τα 80άρια που εβλεπα σε παιχνίδια. Ο θόρυβος ειναι χαμηλότερος τόσο σε idle και ιδιαίτερα σε φορτίο με τη Scythe. Επίσης πλεον ακουω περισσοτερο αλλους ανεμιστηρες (καρτα γραφικων, case, psu), αλλά αυριο ερχονται 2 ανεμιστήρες κουτιού Noctua  NF-S12A και συντομα θα αλλαχτει και το τροφοδοτικο με Corsair AX860 οπότε θα διαπιστωσω τι ειναι αυτο που κανει τον περισσοτερο θορυβο πλεον.

Ολα αυτά με fan curve προς το "ήσυχο" (25% @ 60C), λογικα μπορω να κατεβω 1-2 βαθμους ακομα αν ανεβασω ποσοστό χρήσης ανεμιστήρα αλλά με ενδιαφερει να ειναι οσο πιο αθορυβο και ας δουλευει λιγο πιο ζεστος ο επεξεργαστης. Αρκετά ικανοποιημένος.

H κάρτα γραφικών είναι ο αδύναμος κρίκος στη φασαρία... Ειδικά αν σκέφτεσαι αλλαγή τροφοδοτικού γι το θέμα θορύβου.

Εγώ πάλι περίμενα καλύτερα πράγματα απο την scythe σε κατάσταση gaming, σε 8600k με mild OC (4,6 all cores) έχω ~64-65 βαθμούς με την thermalright HR-02 Macho Rev.B με 1080 κάρτα γραφικών που βαράει 70-75 βαθμούς και κάνει το κουτί (ένα παλιό με ενα 12αρη fan για in και ενα για out) θερμοσίφωνο... 

45 λεπτά πριν, splanis είπε

ερωτηση:

αυτο εδω το σαπακι που εχει ενας φιλος https://www.skroutz.gr/s/6166358/CoolerMaster-Seidon-120V-Ver-2.html#reviews 

1) μπαινει σε am4? 

2) αν ναι, αξιζει για ryzen σε σχεση με stock? 

Ram πήρες? αν όχι είσαι σε διαρκές εμπάργκο :P 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

H κάρτα γραφικών είναι ο αδύναμος κρίκος στη φασαρία... Ειδικά αν σκέφτεσαι αλλαγή τροφοδοτικού γι το θέμα θορύβου.

Εγώ πάλι περίμενα καλύτερα πράγματα απο την scythe σε κατάσταση gaming, σε 8600k με mild OC (4,6 all cores) έχω ~64-65 βαθμούς με την thermalright HR-02 Macho Rev.B με 1080 κάρτα γραφικών που βαράει 70-75 βαθμούς και κάνει το κουτί (ένα παλιό με ενα 12αρη fan για in και ενα για out) θερμοσίφωνο... 

Ram πήρες? αν όχι είσαι σε διαρκές εμπάργκο :P 

Εσείς που επιμένετε για την ραμ από κάτω έχω το twitch μου κάντε ένα follow όταν είμαι Live θα διαβάσω δυνατά τα donates σας 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splanis είπε

Εσείς που επιμένετε για την ραμ από κάτω έχω το twitch μου κάντε ένα follow όταν είμαι Live θα διαβάσω δυνατά τα donates σας 😂😂😂😂

έκανα αλλά αν παίζεις μόνο fortnite δεν παίζει να σε στηρίξω.... Το σιχαίνομαι  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leros2004 είπε

H κάρτα γραφικών είναι ο αδύναμος κρίκος στη φασαρία... Ειδικά αν σκέφτεσαι αλλαγή τροφοδοτικού γι το θέμα θορύβου.

Εγώ πάλι περίμενα καλύτερα πράγματα απο την scythe σε κατάσταση gaming, σε 8600k με mild OC (4,6 all cores) έχω ~64-65 βαθμούς με την thermalright HR-02 Macho Rev.B με 1080 κάρτα γραφικών που βαράει 70-75 βαθμούς και κάνει το κουτί (ένα παλιό με ενα 12αρη fan για in και ενα για out) θερμοσίφωνο... 

Ram πήρες? αν όχι είσαι σε διαρκές εμπάργκο :P 

Εχω δει παντως οτι ειναι πιο ζεστοι οι AMD οποτε δεν ξερω αν μπορει να γινει αμεση συγκριση θερμοκρασιων χωρις καποιον κοινο παραγοντα, δηλαδη ιδια ψυκτρα η ιδια cpu. Κατα μ.ο. μου εριξε 10-12 βαθμους οπως βλεπω και σημερα, και ειναι κ πιο αθορυβη, οκ δεν ξερω τι περισσοτερο θα μπορουσα να ελπιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Εχω δει παντως οτι ειναι πιο ζεστοι οι AMD οποτε δεν ξερω αν μπορει να γινει αμεση συγκριση θερμοκρασιων χωρις καποιον κοινο παραγοντα, δηλαδη ιδια ψυκτρα η ιδια cpu. Κατα μ.ο. μου εριξε 10-12 βαθμους οπως βλεπω και σημερα, και ειναι κ πιο αθορυβη, οκ δεν ξερω τι περισσοτερο θα μπορουσα να ελπιζω.

Στο προσωπικό pc με 2600 απλό, έχω μια ταπεινή Deepcool Gammaxx 200T, σε gaming με τον 2600 (OC στα 4.1ghz all cores) δεν πάει πάνω απο 55 βαθμούς (παίζω pubg δεν ζορίζεται η cpu 20-30%). Σε multi threat benchmarks βαράει ~75 με 78 βαθμούς. Να σημειώσω ότι για την ώρα το σύστημα δεν είναι μέσα σε κουτί οπότε σίγουρα έχω λίγο ποιο χαμηλά temps λόγο δροσερού αέρα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Στο προσωπικό pc με 2600 απλό, έχω μια ταπεινή Deepcool Gammaxx 200T, σε gaming με τον 2600 (OC στα 4.1ghz all cores) δεν πάει πάνω απο 55 βαθμούς (παίζω pubg δεν ζορίζεται η cpu 20-30%). Σε multi threat benchmarks βαράει ~75 με 78 βαθμούς. Να σημειώσω ότι για την ώρα το σύστημα δεν είναι μέσα σε κουτί οπότε σίγουρα έχω λίγο ποιο χαμηλά temps λόγο δροσερού αέρα...  

 

Ισως παιζει κ η θεση και το κουτι τοτε. Εγω ειμαι σε δωματιο με ambient 23-25 βαθμων, το κουτι τερμα σε γωνια, με 10 εκ. μονο αποσταση από τον τοιχο (εκει που εξαγει αερα ο πισω ανεμιστηρας) και κατω απο τραπεζι, δηλαδη ειναι περικλεισμενο πληρως. Σκεφτομουν να το βαλω πανω στο γραφειο γιατι φτιαχνει "θερμόφωλια" κατω απο το γραφειο οταν παιζω...

Επίσης όπως ειπα την εχω χαμηλα την καμπυλη για οσο το δυνατον περισσοτερη ησυχια.

Επεξ/σία από kokoringo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω να βάλω case fans στο σύστημα μου ,θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει καπιο?

Κουτι:Aerocool Cylon

CPU:AMD Ryzen 5 2400g

CPUCooler:DeepCool Gammaxx 200t

Επεξ/σία από RonaldoG13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...