Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, science είπε

Kαλησπερα!Εστησα ενα Pc με case cougar mx330-x και ryzen 2400g.!16gb ram και εναν ssd.Τον δουλευω με τα on board γραφικα και δεν ειμαι gamer!Θα ηθελα να ρωτησω απο το ενα ανεμιστηρακι και του case και τη stock ψυκτρα του επεξεργαστη χρειαζεται και καποιο αλλο fan?Kαι αν ναι τι προτεινετε και σε ποιο σημειο?

Ευχαριστω παιδες!

Καλησπέρα. Λογικά έχει ένα πισω που εξάγει αέρα.Σωστά ?

Αν ναι θα του πρόσθετα και ένα μπροστά να βάζει φρέσκο αέρα και για να μην έχεις αρνητική ροη και γεμίζεις σκόνη .Όχι οτι αν δεν βάλεις θα έχεις πρόβλημα ,αλλά μιας που το ψάχνεις αν θες να είσαι ξένοιαστος.

Με το cpu είσαι οκ ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια, πηρα μια dark rock 4 για τον ryzen 2600x, εχω και 3 ανεμιστηρια thermaltake 14aria στο κουτι 1 πανω και 2 μπροστα και 1 12 αρι πισω.

idle full silent πιανω 38-44 βαθμους, me pbo και cpu να τρεχει απο 3.9 ως 4.2. με την απλη wraith spyre που ειχα επανω, ειχα 42-47. 

διαφορα μεγαλη δεν βλεπω εδω, ωστοσο οταν τρεχω prime95 , φτανει το πολυ 73 βαθμους, ενω με την wraith εφτανε 89.

καποιος που να εχει παρομοιο setup, εχει αποψη για τις θερμοκρασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συγκρινεις με τις θερμοκρασιες καποιου αλλου θα πρεπει να μας πεις την θερμοκρασια του δωματιου κ μετα την θερμοκρασια του prime95  η Aida64

Επισης να ξερεις οτι την θερμοκρασια κυριως την αυξανει το ρευμα που δινεις στον επεξεργαστη.

Δηλαδη καποιος που τρεχει τον 2600 στα 4.2 με 1.4ν θα εχει μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο καποιον που τρεχει στα 4.2 αλλα με 1.3ν ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Για να συγκρινεις με τις θερμοκρασιες καποιου αλλου θα πρεπει να μας πεις την θερμοκρασια του δωματιου κ μετα την θερμοκρασια του prime95  η Aida64

Επισης να ξερεις οτι την θερμοκρασια κυριως την αυξανει το ρευμα που δινεις στον επεξεργαστη.

Δηλαδη καποιος που τρεχει τον 2600 στα 4.2 με 1.4ν θα εχει μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο καποιον που τρεχει στα 4.2 αλλα με 1.3ν ρευμα

εχεις δικιο, ειμαι στη δουλεια , σε κανα 2 μερες που θα παω σπιτι, θα ανεβασω ss και θα γραψω πιο πολλες λεπτομερειες.

 

thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, splanis είπε

https://www.skroutz.gr/s/4754042/Noctua-NH-D15.html καμια ιδεα αν μπορει να βρεθει κιτ για am4?

Στείλε ένα mail στην noctua να σ στείλουν το bracket g am4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

ζηταει αποδειξη της ψυκτρας η οποια δεν υπαρχει, επισης ποσο κοστιζει;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, splanis είπε

ζηταει αποδειξη της ψυκτρας η οποια δεν υπαρχει, επισης ποσο κοστιζει;

Δωρεαν απο εκει. Απο reseller κανα 10αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Στο pc της υπογραφής θέλω να κάνω μερικές αναβαθμίσεις/αισθητικές παρεμβάσεις και θέλω τη βοήθεια σας. 

 

Αρχικά στο κουτί υπάρχουν οι μαμά ανεμιστήρες καθώς και η εργοστασιακή ψύκτρα του ryzen όπου όλα μαζί κάνουν αισθητό θόρυβο. Παράλληλα θέλω να φτιάξω έναν όμορφο φωτισμό στο κουτί και να αναδειχθεί λίγο 😝

Τι μου προτείνετε Να αγοράσω όσον αφορά ανεμιστήρες και ψύκτρα; να πάω σε wc η δεν αξίζει για αυτό το CPU? Σαφώς και με ενδιαφερει μετά να κάνω oc και να τρέξω κάνα benchmark Για χαβαλέ. Τι λύσεις έχω; ανεμιστήρες rgb και led strip η μόνο led strip και σκετους ανεμιστήρες; Η μητρική έχει έναν αχνό κόκκινο φωτισμό από default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, haris013 είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Στο pc της υπογραφής θέλω να κάνω μερικές αναβαθμίσεις/αισθητικές παρεμβάσεις και θέλω τη βοήθεια σας. 

Αρχικά στο κουτί υπάρχουν οι μαμά ανεμιστήρες καθώς και η εργοστασιακή ψύκτρα του ryzen όπου όλα μαζί κάνουν αισθητό θόρυβο. Παράλληλα θέλω να φτιάξω έναν όμορφο φωτισμό στο κουτί και να αναδειχθεί λίγο 😝

Τι μου προτείνετε Να αγοράσω όσον αφορά ανεμιστήρες και ψύκτρα; να πάω σε wc η δεν αξίζει για αυτό το CPU? Σαφώς και με ενδιαφερει μετά να κάνω oc και να τρέξω κάνα benchmark Για χαβαλέ. Τι λύσεις έχω; ανεμιστήρες rgb και led strip η μόνο led strip και σκετους ανεμιστήρες; Η μητρική έχει έναν αχνό κόκκινο φωτισμό από default.

Μια φθηνη λυση εινα αυτη https://www.e-shop.gr/deepcool-rgb-350-led-strips-p-PER.807847 και μενουν τα fans ως εχουν πειραζοντας τις στροφες στο bios για να πετυχεις ησυχια.

Τωρα αν θες κατι τετοιο 214434.964ef34a4c0c8b2d9ff19c1a5a2159bb.

προσδιορισε budget. Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις. Κουτι ψυξη τροφοδοτικο μενουν περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Μια φθηνη λυση εινα αυτη https://www.e-shop.gr/deepcool-rgb-350-led-strips-p-PER.807847 και μενουν τα fans ως εχουν πειραζοντας τις στροφες στο bios για να πετυχεις ησυχια.

Τωρα αν θες κατι τετοιο 214434.964ef34a4c0c8b2d9ff19c1a5a2159bb.

προσδιορισε budget. Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις. Κουτι ψυξη τροφοδοτικο μενουν περισσοτερο.

Κοίτα και εγώ σε αυτούς τους τομείς επενδυω αφού ειναι αυτά που μένουν περισσότερο σε μια σύνθεση. Όπως βλέπεις από την υπογραφή Έχω επενδύσει σε όλα αυτά εκτός από την ψύξη που θα φτιάξουμε τώρα. Αν είναι καλά τα φανακια του κουτιού μου δεν έχω θέμα να τα κρατήσω, να βάλω μια led strip και βλέπουμε, μου φαίνονται λίγο καγκουρικα για τα γούστα τα led fan τώρα που τα ξαναβλέπω.  Η λεντοταινια μπαίνει στην μητρική μου ; για ψύξη CPU τι προτάσεις εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

Κοίτα και εγώ σε αυτούς τους τομείς επενδυω αφού ειναι αυτά που μένουν περισσότερο σε μια σύνθεση. Όπως βλέπεις από την υπογραφή Έχω επενδύσει σε όλα αυτά εκτός από την ψύξη που θα φτιάξουμε τώρα. Αν είναι καλά τα φανακια του κουτιού μου δεν έχω θέμα να τα κρατήσω, να βάλω μια led strip και βλέπουμε, μου φαίνονται λίγο καγκουρικα για τα γούστα τα led fan τώρα που τα ξαναβλέπω.  Η λεντοταινια μπαίνει στην μητρική μου ; για ψύξη CPU τι προτάσεις εχω;

Η συγκεκριμενη ειναι ανεξαρτητη, στο τροφοδοτικο θα μπει και θα κανεις οτι θες με το χειριστηριο που εχει.

Για ψυξη εχεις πολλες επιλογες. Αφου κοιτας το αισθητικο αυτη θα ταιριαξει πιστευω https://www.skroutz.gr/s/14956693/Be-Quiet-Dark-Rock-4.html

Δες εδώ μερικά builds https://pcpartpicker.com/builds/#e=1570,1597,1447,1729&h=116,674

Άν σου φαίνεται τεράστια αυτή είναι πιο μικρή https://www.skroutz.gr/s/10457375/Thermalright-True-Spirit-140-Direct.html#specs

https://pcpartpicker.com/b/nX3bt6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...