Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλή η castle . Νομίζω asetek v5/v6 φοράει σαν τις nzxt & corsair (οχι όλες) .

Για μένα πάντως αν θέλεις να είσαι ξένοιαστος για όσο διαρκεί η εγγύηση χτύπα μια corsair ;)

Τώρα για τα case fans καλά είναι τα bquiet/noctua . Αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος επίλεξε κάτι που πηγαίνει μέχρι 1200rpm αν δεν εισαι σίγουρος πως μπορεις να τα παραμετροποιήσεις όπως θές μέσω Bios 

Τα phanteks γιατί θες να τα αλλάξεις? Τα sp ειναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει,και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει δεκάδες. Μόνο αν σε χαλάει το χρώμα..

Τα phanteks πράγματι είναι πολύ καλά ανεμιστηράκια αλλά τον τελευταίο καιρό κάνουν λίγο θόρυβο και νομίζω οτι δεν βάζουν επαρκή αέρα στο κουτι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, SPANK είπε

Σωστό δεν ξέρω αν υπάρχει άλλοι το βάζουν επάνω άλλοι μπροστά είναι ανάλογα φαντάζομαι και το airflow του εκάστοτε κουτιού , ac παίζω όλο το καλοκαίρι αλλιώς δεν στέκεσαι επάνω στην ταράτσα που είναι το δωμάτιο μου οι τοίχοι απλα ζεματάνε :P

Θα το ψάξω λίγο ακόμη μέχρι να βγει η  υδρόψυξη ( DeepCool Castle 360EX ) που θέλω εκτός και εάν δεν αντέξω και κοιτάξω απο corsair , nzxt ή alphacool μερια 

Για ποιο λογο να δωσεις 100 ευρω για να παρεις 5 καινουριους ανεμηστηρες απο τη στιγμη που θα βαλεις υδροψυξη. Το μονο που θα ψύχεις θα ειναι η μητρικη σου κ οι ψυκτρες των vrm. Δωσε τα λεφτα σου για την καλυτερη υδροψυξη κ απλα χαμηλωσε τις στροφες  των φαν για να εχεις ησυχία .

Τωρα αν σου περισσεύουν τα χρηματα παρτα ολα να ησυχασεις... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Marios1981 είπε

Για ποιο λογο να δωσεις 100 ευρω για να παρεις 5 καινουριους ανεμηστηρες απο τη στιγμη που θα βαλεις υδροψυξη. Το μονο που θα ψύχεις θα ειναι η μητρικη σου κ οι ψυκτρες των vrm. Δωσε τα λεφτα σου για την καλυτερη υδροψυξη κ απλα χαμηλωσε τις στροφες  των φαν για να εχεις ησυχία .

Τωρα αν σου περισσεύουν τα χρηματα παρτα ολα να ησυχασεις... 

Θα τα λάβω ολα υπόψιν και θα αποφασίσω οταν έρθει η ώρα :)

28 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Το θεμα σου δεν ειναι στο να βγαζεις αερα αλλα στο να βαζεις. Οτι πατεντα θα κανεις θα ειναι στο μπροστινο πανελ. Για εξοδο θες μονο ενα ανεμιστηρα πισω αντε κ 1 πανω. Οι περισσοτεροι μονο το ερφλοου χαλανε συνηθως... 

Οπότε προτείνεις το ψυγείο είτε βάλω custom είτε aio να μπεί μπροστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vorted είπε

Ακούω γνώμες... σκέφτομαι να ανοίξω 20 τρύπες σε σχήμα κύκλου 12cm με τρυπάνι ακριβώς πάνω από τη μητρική για έξοδο του αέρα τύπου nzxt 500 για να βγάζει και από εκεί αέρα ένας ανεμιστήρας

Εδω εισαι αν πιανουν τα χερια σου.... Τωρα αν θες μην το κανεις ορθογωνιο κανε 3 κυκλους πχ η οτι αλλο σχεδιο φαντασταστεις. Απλα το ορθογωνιο ειναι το ποιο ευκολο κ το καλυτερο ερφλου. 

Υποψιν οτι μιας κ θα εχει μονο τη σιτα θα περναει κ σκονη οποτε θα θελει το καθαρισμα του που κ που ειδικα αν το εχεις στο πατωμα το πισι αν κ οι περισσότεροι πλεον τα εχουν πανω στο γραφειο να καμαρωνουν τα εργαλεια τους. 

Μια λυση για τη σκονη που θα σου προτεινα κ μου ηρθε τωρα αλλα βεβαια θα μειωσει ανα κλικ την εισροη αερα. Πριν κολησεις την σιτα στο πανελ παρε ενα μεγαλο καλσον κ βαλε προσεκτικα την σιτα  μεσα στο καλσον κ το κοβεις πανω κ κατω. Τωρα η το αφηνεις ως εχει με το καλσον μπρος πισω η κολας με κολα το καλσον γυρω γυρω στη σιτα απο μπροστα κ οταν στεγνωσει κοβεις το καλσον απο την πισω μερια οποτε μενει μονο η μπροστά μερια να φιλτραρει τον αερα κ καθαριζει ποιο ευκολα. Θα πρεπει να εχει παντου κολα κ οχι ανα διαστηματα γιατι οταν το κοψεις θα αρχισουν να φευγουν ποντοι οπως λενε οι γυναικες. 

Ελπιζω να εβγαλες ακρη με αυτα π έγραψα αλλιως αστο με τη σιτα κ απλα καθαριζε το. 

Καλη επιτυχία.... 

 

49 λεπτά πριν, SPANK είπε

Θα τα λάβω ολα υπόψιν και θα αποφασίσω οταν έρθει η ώρα :)

Οπότε προτείνεις το ψυγείο είτε βάλω custom είτε aio να μπεί μπροστά ?

 

Εδω εισαι κ εσυ...

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

2 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Εδω εισαι αν πιανουν τα χερια σου.... Τωρα αν θες μην το κανεις ορθογωνιο κανε 3 κυκλους πχ η οτι αλλο σχεδιο φαντασταστεις. Απλα το ορθογωνιο ειναι το ποιο ευκολο κ το καλυτερο ερφλου. 

Υποψιν οτι μιας κ θα εχει μονο τη σιτα θα περναει κ σκονη οποτε θα θελει το καθαρισμα του που κ που ειδικα αν το εχεις στο πατωμα το πισι αν κ οι περισσότεροι πλεον τα εχουν πανω στο γραφειο να καμαρωνουν τα εργαλεια τους. 

Μια λυση για τη σκονη που θα σου προτεινα κ μου ηρθε τωρα αλλα βεβαια θα μειωσει ανα κλικ την εισροη αερα. Πριν κολησεις την σιτα στο πανελ παρε ενα μεγαλο καλσον κ βαλε προσεκτικα την σιτα  μεσα στο καλσον κ το κοβεις πανω κ κατω. Τωρα η το αφηνεις ως εχει με το καλσον μπρος πισω η κολας με κολα το καλσον γυρω γυρω στη σιτα απο μπροστα κ οταν στεγνωσει κοβεις το καλσον απο την πισω μερια οποτε μενει μονο η μπροστά μερια να φιλτραρει τον αερα κ καθαριζει ποιο ευκολα. Θα πρεπει να εχει παντου κολα κ οχι ανα διαστηματα γιατι οταν το κοψεις θα αρχισουν να φευγουν ποντοι οπως λενε οι γυναικες. 

Ελπιζω να εβγαλες ακρη με αυτα π έγραψα αλλιως αστο με τη σιτα κ απλα καθαριζε το. 

Καλη επιτυχία.... 

Εδω εισαι κ εσυ...

Να σαι καλά! Πήρα ιδέες μια χαρά και αν πετύχει θα πάει πάνω στο γραφείο... απλά έχω κολλήσει με τις τρύπες με σημάδεμα με μολύβι και χάρακα και με τρυπάνι χεριού λόγο του ότι θα τελειώσω πιο γρήγορα...

Και θα γίνει και μπροστά έτσι

https://images.app.goo.gl/y8n34PV64rVZg3b2A

Δεν έχω εργαλεία για κόψιμο μόνο τρυπάνι γι'αυτό

Επεξ/σία από vorted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vorted είπε

Να σαι καλά! Πήρα ιδέες μια χαρά και αν πετύχει θα πάει πάνω στο γραφείο... απλά έχω κολλήσει με τις τρύπες με σημάδεμα με μολύβι και χάρακα και με τρυπάνι χεριού λόγο του ότι θα τελειώσω πιο γρήγορα...

Και θα γίνει και μπροστά έτσι

https://images.app.goo.gl/y8n34PV64rVZg3b2A

Δεν έχω εργαλεία για κόψιμο μόνο τρυπάνι γι'αυτό

Αγορασε μια πριονολαμα σιδηρου μικρη  λιγο γυαλοχαρτο κ μια σιτα.

Βαλε ταινια σε ολο το μπροστινο πανελ οπως δειχνει το βιντεο. Ζωγραφισε το ορθογωνιο οσο το θελεις κ με το τρυπανι ανοιξε 4 τρυπες μεγαλες οσο ειναι η πριονολαμα στις 4 γωνιες του ορθογωνιου απο τη μεσα μερια ομως. ΟΧΙ ακριβως πανω στη γωνια. Μετα με τη λαμα κοψε σιγα σιγα πανω στη γραμμή που εχεις σημαδεψει. Οταν το κοψεις με το γυαλοχαρτο τριψε το γυρω γυρω προσεκτικα να γινει ισιο. Κολας κ τη σιτα απο μεσα κ εισαι ετοιμος. 

4 ώρες πριν, SPANK είπε

Για επιλογή radiator καλύτερα 360 ή 280 ή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ?

Δεν ξερω να σου πω εξαρτάται ποιο aio. Δες ποιο σαρεσει κ ψαξε για συγκριτικα στο ιντερνετ. Απο τα καλυτερα ξερω οτι ειναι το kraken x62 το οποιο ειναι 280αρι. 

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω το Phanteks Enthoo Pro και το σκέφτομαι για καλύτερους ανεμιστήρες.

Μπροστά έχει έναν 200άρη του κουτιού που δεν έχει αλλαχτεί και πάνω έχω 2 arctic F12 και πίσω πάλι του κουτιού.

Δεν έχω καταλάβει αν βγαίνει το cage των hdd καθώς είναι αρκετά χαμηλά ο 200άρης και θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα.

Αν πάω σε 2 ποιοτικούς 140άρηδες μπροστά θα δω διαφορά στα temps; Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το budget, κι απ'ότι κατάλαβα οι πιο καλοί/αθόρυβοι είναι είτε οι be quiet η οι noctua.

Ψύκτρα έχω dark rock 4 κι επεξεργαστή 3700x.

IMG_20190812_010337-01.jpeg

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoriginal21 είπε

Καλησπέρα, έχω το Phanteks Enthoo Pro και το σκέφτομαι για καλύτερους ανεμιστήρες.

Μπροστά έχει έναν 200άρη του κουτιού που δεν έχει αλλαχτεί και πάνω έχω 2 arctic F12 και πίσω πάλι του κουτιού.

Δεν έχω καταλάβει αν βγαίνει το cage των hdd καθώς είναι αρκετά χαμηλά ο 200άρης και θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα.

Αν πάω σε 2 ποιοτικούς 140άρηδες μπροστά θα δω διαφορά στα temps; Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το budget, κι απ'ότι κατάλαβα οι πιο καλοί/αθόρυβοι είναι είτε οι be quiet η οι noctua.

Ψύκτρα έχω dark rock 4 κι επεξεργαστή 3700x.

IMG_20190812_010337-01.jpeg

Βγαινουν κ τα 2 hdd cage κ αν δεν εχεις καποιο σκληρο εκει θα επρεπε να τα εχεις βγαλει ηδη.

Η λυση σου ειναι απλη  απλη κ ανεξοδη....

Βγαλε τον ενα ανεμιστηρα απο πανω που ειναι αχρηστος κατα 90% κ αφου βγαλεις τις θηκες των σκληρων κ μια βασουλα που εχει τον βιδωνεις εκει κατω κ εισαι ετοιμος

2η λυση με μικρη πατεντα σε περιπτωση που εχεις σκληρους τοποθετημενους κ πιανουν τα χερια σου η εχεις καποιον να σε βοηθησει

Βγαζεις τα 3 καπακια απο μπροστα αγοραζεις μια σιτα , μετρας το κενο, την κοβεις 1cm μεγαλυτερη απο αυτο που μετρησες , την βαφεις μαυρη κ την κολας με θερμοκολα απο την μεσα μερια του μπροστινου πανελ

Μετα βιδωνεις εκει τον F12  που θα βγαλεις απο πανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα 3ωρο που ελιωνε η σύζυγος στο sims Κ είδα 52 βαθμούς στον επεξεργαστή, αποφάσισα να πάρω μια ψυχτρα. Κατέληξα λοιπόν στην cryoring m9a. 

Οι ερωτήσεις μου είναι 2.

1. Στο κουτί έχει δικιά της πάστα. Να χρησιμοποιήσω αυτή ή να επιλέξω κάποια άλλη?

2. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσω τον επεξεργαστή από την πάστα της μαμά ψυχτρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Μετά από ένα 3ωρο που ελιωνε η σύζυγος στο sims Κ είδα 52 βαθμούς στον επεξεργαστή, αποφάσισα να πάρω μια ψυχτρα. Κατέληξα λοιπόν στην cryoring m9a. 

Οι ερωτήσεις μου είναι 2.

1. Στο κουτί έχει δικιά της πάστα. Να χρησιμοποιήσω αυτή ή να επιλέξω κάποια άλλη?

2. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσω τον επεξεργαστή από την πάστα της μαμά ψυχτρας?

Καλησπερα. Γράψε αν θέλεις ποιο κουτί και ποιον επεξεργαστή έχεις.

1)Έχει δική της.

2) Στο φαρμακείο της γειτονιάς υπαρχει περίπτωση να βρεις ισοπροπυλική αλκοόλη. Αν όχι καθαρό οινόπνευμα. Σε κάθε περίπτωση με προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilias78 είπε

Επεξεργαστή έχω τον ryzen 3 2200g κ κουτί το coogar mx330g με 4 fanακια (2 μπροστά 1 πίσω κ 1 πανω)

Το 52 το είδες σε idle;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilias78 είπε

Σε gaming. Ελιωνε η σύζυγος. Μόλις έκλεισε το παιχνίδι άνοιξa να δω θερμοκρασία από speccy

Δε βλέπω λόγο να αλλαξεις δεν είναι απαγορευτική η θερμοκρασία.

Αν το κάνεις η ψυκτρα που επιλεξες δεν έρχεται με am4 bracket και πρέπει να στο στείλει η μαμά εταιρία έκτος αν συνεννοηθεις με το κατάστημα αγοράς να γίνει από αυτούς. 

Ξαναλέω όμως δεν είναι απαγορευτικη η θερμοκρασία σου κι παίζει ρόλο και η θερμοκρασία δωματίου λόγω εποχής.

Ζύγισε τα λοιπόν και κρινε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...