Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ναι? Με τρόμαξε λίγο το 52αρι. Οπότε μάλλον θα μείνω έτσι.

Κ δεν ήξερα ότι δεν έρχεται με το σωστό bracket. Στο site αναφέρει πως κάνει για am4

Σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ilias78 είπε

Α ναι? Με τρόμαξε λίγο το 52αρι. Οπότε μάλλον θα μείνω έτσι.

Κ δεν ήξερα ότι δεν έρχεται με το σωστό bracket. Στο site αναφέρει πως κάνει για am4

Σε ευχαριστω

Κάποια καταστήματα μπορεί να έχουν νέα παρτίδα. Καλύτερα να το διευκρινησεις αν και εφόσον. Η γνώμη μου πάντως είναι να μείνεις ως εχεις. Τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Κουτί Aericool Quartz Pro

-Επεξεργαστή Ryzen Threadripper 1920X 3,5 Ghz και μεγιστο 4,4

-Μνήμες δεν ξέρω αν ειναι Low η High αλλα ειναι HyperX @3200 

-Budget 80€

-σετ 3 fan 

-Αποδοση 

-Μητρική X399 Taichi

Θα τοποθετηθούν μπροστά στο κουτί το σετ των 3 και θα τραβάνε.

Από πάνω η υδροψυξη ρουφάει (2fan απο Corsair H115i)

και ένα fan 140mm πίσω βγάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ποια ειναι ?

Θες 3 ανεμιστηρες για μπροστα?

Δεν εχει ηδη το κουτι 3 RGB μπροστα?Πιστευεις οτι θα κερδισεις κατι αν βαλεις πχ Νοκτουα?

Τον επεξεργαστη κ τις μνημες γιατι τα γραφεις?

Θες υδροψυξη?

Αλλα κ παλι αμα βαλεις υδροψυξη δεν σε νοιαζει αν εχεις ψηλες η χαμηλες μνημες κ αναφερεις κ μια Corsair H115i

Αν γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος θα ειναι καλυτερα να ξερουμε που να κινηθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Η ερωτηση ποια ειναι ?

Θες 3 ανεμιστηρες για μπροστα?

Δεν εχει ηδη το κουτι 3 RGB μπροστα?Πιστευεις οτι θα κερδισεις κατι αν βαλεις πχ Νοκτουα?

Τον επεξεργαστη κ τις μνημες γιατι τα γραφεις?

Θες υδροψυξη?

Αλλα κ παλι αμα βαλεις υδροψυξη δεν σε νοιαζει αν εχεις ψηλες η χαμηλες μνημες κ αναφερεις κ μια Corsair H115i

Αν γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος θα ειναι καλυτερα να ξερουμε που να κινηθουμε

Θέλω 3 ανεμιστήρες για μπροστά γιατι οι στοκ νιώθω οτι δεν κάνουν πολλά.

Τις μνήμες κλπ τα ανέφερα για το airflow, πήρα το "πρότυπο" γιατί ίσως κάτι παίξει ρόλο στην απόφαση να πάρω αυτό αντί για κάτι άλλο πχ.

Επεξ/σία από yourfear1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που θα δεις θα ειναι της ταξεως 2 με 3 βαθμους το πολυ 

Πιστευεις οτι αξιζει να δωσεις 60 ευρω για 3 Νοκτουα που θεωρουνται απο τους τοπ ανεμιστηρες?

Aσε που θα χασεις κ το RGB  που δειχνει ομορφα με το τζαμι μπροστα

Δες αυτο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Η διαφορα που θα δεις θα ειναι της ταξεως 2 με 3 βαθμους το πολυ 

Πιστευεις οτι αξιζει να δωσεις 60 ευρω για 3 Νοκτουα που θεωρουνται απο τους τοπ ανεμιστηρες?

Aσε που θα χασεις κ το RGB  που δειχνει ομορφα με το τζαμι μπροστα

Δες αυτο.... 

Όχι δεν αξίζει. Αλλα το 45,8 cfg με 110 θα δίνει άλλο airflow. Πάντως noctua ειναι τα τοπ ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις υδροψυξη στον επεξεργαστη σου το ερφλοου στο κουτι το μονο που θα επηρεασει ειναι τα VRM σου κ ελαχιστα την καρτα γραφικων σου

Το ερφλοου θα σε απασχολουσε σε περιπτωση που ειχες αεροψυξη κ παλι τοτε η διαφορα θα ηταν 2 με 3 βαθμους το πολυ 

Ναι οι νοκτουα ειναι απο τους τοπ σε αποδωση κ ησυχια αν δε σε ενδιαφερει το RGB αλλιως κοιτα τιποτα σε Corsair ML RGB αν επιμενεις να αλλαξεις ανεμιστηρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται Noctua και ξερό ψωμί. Και οι BeQuiet είναι αθόρυβοι αλλά έχουν μικρότερο cfm οπότε χαίρω πολύ. Οι Noctua διατηρούν υψηλό cfm και πολύ χαμηλό θόρυβο. Οι δικοί μου στην ψήκτρα και τέρμα να τους βάλεις απλά ακούγεται αέρας που περνάει όχι μηχανικός θόρυβος. Αλλά εντάξει σε σύστημα με υδρόψυξη δεν αξίζει να δώσεις ένα σωρό λεφτά για ανεμιστήρες, καλύτερα μπύρες και σουβλάκια και ανεμιστηράκια της Artic που είναι vfm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλά εννοείται Noctua και ξερό ψωμί. Και οι BeQuiet είναι αθόρυβοι αλλά έχουν μικρότερο cfm οπότε χαίρω πολύ. Οι Noctua διατηρούν υψηλό cfm και πολύ χαμηλό θόρυβο. Οι δικοί μου στην ψήκτρα και τέρμα να τους βάλεις απλά ακούγεται αέρας που περνάει όχι μηχανικός θόρυβος. Αλλά εντάξει σε σύστημα με υδρόψυξη δεν αξίζει να δώσεις ένα σωρό λεφτά για ανεμιστήρες, καλύτερα μπύρες και σουβλάκια και ανεμιστηράκια της Artic που είναι vfm..

Διαφωνώ. Καλύτερα ανεμιστήρες γιατί κάνουμε και μια Β διατροφη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2016 στις 2:45 ΜΜ, Στεφανος123 είπε

Καλη ιδεα,+1 για pinned.

Ας κανω και την αρχη μιας και ψαχνομαι αυτο το καιρο.

-Το hardware μου ειναι στην υπογραφη
-max 35 euro
-αεροψυκτρα

Ειμαι με τις στοκ συχνοτητες.

Στο μυαλο μου εχω την evo 212 αλλα η χαμηλοτερη τιμη στο σκουτζ ειναι στα 34 ευρω αλλα ειναι και τα μεταφορικα οποτε ψιλο ξεφευγει.
Υπαρχουν αλλες εξισου καλες λυσεις?

Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις να δεις την deepcool gammax 400t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει ψήκτρα για 1150 χωρίς τα άθλια πλαστικά ποδαράκια της intel; Με βίδες ας πούμε;

Όχι αλλά αν θες καλή ψήκτρα μπορείς να δεις την deepcool gammax 200t

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, life is music είπε

Όχι αλλά αν θες καλή ψήκτρα μπορείς να δεις την deepcool gammax 200t

Την εχω βαλει σε εναν 860 και κανει πολυ καλη δουλεια. 

Συστηνεται παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Μπήκα στην διαδικασία πριν από λίγο καιρό να κάνω και εγώ ένα νέο PC μετά από χρόνια. Η σύνθεση του είναι ένας AMD Ryzen 5 3600X, η GPU είναι μία RTX 2070 η OC έκδοση της Gigabyte η οποία είναι δροσερή under load και σχετικά αθόρυβη έχοντας πάνω 3 80mm fans, μνήμες 2x Corsair LPX Veng 3200 MHz - 8GB για τις οποίες έχει ενεργοποιηθεί XMP Profile και τις βλέπει κανονικά σε 3200MHz. Το κουτί που είναι όλα αυτά μέσα είναι το 275R της Corsair το οποίο το διάλεξα διότι είναι ιδιαίτερα κομψό και χωρίς πολλά μπλα μπλα μιας που μπήκε σε αντίστοιχο χώρο το PC.

Τώρα, το θέμα μου είναι πως ενώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τις θερμοκρασίες ακόμη και τώρα το καλοκαίρι, θέλω να κάνω κάτι να τις κατεβάσω και να αλλάξω την stock cooler της AMD. Αυτή την στιγμή σε παιχνίδια (Witcher, WoW κλπ) σε 1440p monitor - 144Hz, GPU - CPU είναι στους 75 βαθμούς με δύο βασικά fans της Corsair που είχε μέσα στο κουτί 120mm ( ένα μπρος - ένα πίσω ), με την stock cooler της amd να κάνει ιδιαίτερη φασαρία και να έχει την CPU στους ~47 βαθμούς σε idle και με την λειτουργία της στο default, δεν έχω ανοίξει ούτε PB, ούτε έχω κάνει κάποιο oc.

 

Η σκέψη μου είναι η εξής, να βάλω πάνω στον επεξεργαστή μια Noctua NH-L9x65 SE-AM4 και μέσα στο κουτί να βάλω τα δύο βασικά fans που είχε μέσα στο μπροστά μέρος (πάνω - κάτω) και στην μέση της πρόσοψης όπως και πίσω ως exhaust να μπουν δύο NOCTUA NF-A12X25 5V PWM. Αξίζει μια τέτοια κίνηση ; Υπάρχει κάτι καλύτερο να γίνει στα ίδια λεφτά (100-140 ευρώ) ;

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από DrXavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...