Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@DrXavier Kαλύτερα αυτά για exhaust https://www.skroutz.gr/s/3375761/Noctua-NF-S12A-PWM.html?from=account_favorites

Ψήκτρα δεν θέλεις κάτι με tower; Την D15 της Noctua που είναι γομάρι ή την Dark Rock Pro 4 της be Quiet; Ή αλλιώς μία δωδεκάρα Noctua σαν την δικιά μου για να ρίξεις το budget ή αν δεν χωράνε οι μεγάλες στο κουτί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αρχισει να πιστευω οτι μαλλον βγαινουμε απο την κριση...

100 - 140 ευρω για να ψυξεις τον 3600 που μεσα καλοκαιριου με 30αρια πιανει 75 βαθμους 

Να πω οτι επιανες 85 φευγα να μπεις σε μια τετοια διαδικασια...

Γιατι να δωσεις 45 ευρω σε low profile ψυκτρα ?για να πεις οτι εβαλες Νοκτουα? 30 ευρω ανεμιστηρες εκαστος???

35 με 55 ευρουλακια ειναι υπεραρκετα για τον 3600Χ

https://www.skroutz.gr/s/4240116/Arctic-F12-PWM-PST.html

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=12479861%2C8024159%2C17525700

Οτιδηποτε  παραπανω απο αυτα απλα πετας τζαμπα λεφτα για μενα . 

Αν ειχες αλλο επεξεργαστη πχ  3900X  θα καναμε αλλη συζητηση

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο καθένας δίνει όσα θέλει. Μη μου συγκρίνετε τα Arctic με τα Noctua, ιεροσυλία. Αν θέλεις τέρμα budget σύστημα να τα πάρεις, αλλά αν μπορείς να διαθέσεις ένα μεγαλύτερο ποσό πας σε κάτι καλύτερο. Στην τελική ελάχιστες θα είναι οι διαφορές, συμφωνώ, αλλά θα έχεις κάτι πολύ ποιοτικότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα τα συγκρινω μεχρι να σβησει ο ηλιος που λενε...

Δηλαδη 2 αρκτικ 10 ευρω vs 2 Νοκτουα που εβαλες 40 ευρω  30 ευρω διαφορα για να κερδισεις 2 βαθμους θερμοκρασιας σε ενα επεξεργαστη που ουτε καν ζοριζεται με την μαμα την ψυκτρα?

Για ποιο λογο ? Αν σου περισευουν ναι μεσα κ εγω μαζι σου....αλλα παλι αν σου περισσευαν θα ειχες κ ενα 3900Χ κ μια 2080τι 

Με 100-140 ευρω που εβαλε το παλικαρι  θα μπορουσε να παρει αυτα που του προτεινα κ ενα 3800Χ αντι για τον 3600Χ ....κ ψυξη κ καλυτερες επιδωσεις....

Να ριξεις χρημα σε κατι ουσιωδες CPU/GPU  ΝΑΙ αλλα σε κατι τοσο ασημαμαντο το θεωρω κοροϊδία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ναι, αντικειμενική ουσία δεν έχει αλλά παίρνεις κάτι που είναι 100 φορές πιο ποιοτικό και με λιγότερο θόρυβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yiannis1991 Ευχαριστώ και πάλι γι τις συμβουλές. Αυτό που μου είπες για το exhaust θα το εφαρμόσω. Όσο για την CPU Cooler δεν ήθελα να πάω σε κάτι D15 στιλ διότι φοβάμαι μη και τυχόν δεν χωράει στο  κουτί ή φτάνει σε σημείο να ακουμπήσει το τζάμι. Για αυτό και διάλεξα NH-L9x65 όπου έχει μια ''πλακέ'' διάταξη. Παρόλα αυτά, θεωρώ πως και η δικιά σου θα ήταν πολύ καλή για την περίπτωση μου.

 

@Marios1981 Συμφωνώ σε αυτά που λες, απλά είχα χρόνια να φτιάξω pc και θέλω αυτό που έκανα να το κρατήσω. Γι' αυτό και θέλω να βάλω κάτι ποιοτικό μέσα έχοντας στο πίσω μέρους του μυαλού μου ότι κάποια στιγμή ίσως πάω και σε ένα μεγαλύτερο επεξεργαστή (όταν με το καλό έρθει η 4η γενιά των ryzen). Από την άλλη δεν μου περισσεύουν ακριβώς, αλλά για να πάω στον 3900Χ και σε μια 2080 θα ήθελα ένα 500 ευρώ στο νερό από αυτά που ήδη έδωσα. Επίσης, οτιδήποτε πάνω από τον 3700Χ είναι για επαγγελματική χρήση μιας που κανένα παιχνίδι ή πρόγραμμα που εγώ χρησιμοποιώ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί 8 ή 12 cores. Όποτε ένας 3900Χ για έναν χρήστη όπως εγώ είναι το πιο πεταμένο overkill σε χρήμα. :)

Επεξ/σία από DrXavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DrXavier Μπορείς να δεις μέχρι πόσο ψηλή ψήκτρα χωράει το κουτί, λίγο που είδα στο site της Corsair δεν μπόρεσα να βρω που το λέει. Γιατί καλύτερα να πάρεις tower. Πάντως η δωδεκάρα Noctua σαν τη δικιά μου θα χωράει λογικά, ή αυτή που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω είναι τουμπανέιρος https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html#sku-info

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, DrXavier είπε

 

@Marios1981 Συμφωνώ σε αυτά που λες, απλά είχα χρόνια να φτιάξω pc και θέλω αυτό που έκανα να το κρατήσω. Γι' αυτό και θέλω να βάλω κάτι ποιοτικό μέσα έχοντας στο πίσω μέρους του μυαλού μου ότι κάποια στιγμή ίσως πάω και σε ένα μεγαλύτερο επεξεργαστή (όταν με το καλό έρθει η 4η γενιά των ryzen). Από την άλλη δεν μου περισσεύουν ακριβώς, αλλά για να πάω στον 3900Χ και σε μια 2080 θα ήθελα ένα 500 ευρώ στο νερό από αυτά που ήδη έδωσα. Επίσης, οτιδήποτε πάνω από τον 3700Χ είναι για επαγγελματική χρήση μιας που κανένα παιχνίδι ή πρόγραμμα που εγώ χρησιμοποιώ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί 8 ή 12 cores. Όποτε ένας 3900Χ για έναν χρήστη όπως εγώ είναι το πιο πεταμένο overkill σε χρήμα. :)

Φιλε μου γενικα αναφερομουν οχι συγκεκριμενα σε σενα ... Οσο για το ποιοτικα που λες οταν προτεινεται κατι εδω στο φορουμ δεν προτεινεται επειδη ειναι το ποιο φθηνο

Η θα ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγιρια του η θα ειναι VFM οπου σημαινει αξιολογο αξιοπιστο κ σε καλη τιμη ...

Δεν εχω ακουσει καποιον να παραπονιεται για τα Αρκτικ κ εγω τα δικα μου τα εχω 3 χρονια κ δουλευουν αψογα....Σιγουρα στο φουλ κανουν ενα θορυβο δεν ειναι νοκτουα 

Τελος για τουνς νεους Ryzen  gen 4 που λες θα χρειαστει να αλλαξεις κ μητρικη αν στο μελλον θες να αναβαθμισεις 

Maximum CPU Cooler Height 170mm για το κουτι σου

Λογικα χωραει ισα ισα μεχρι κ αυτη η πανυψηλη 171mm αλλα τουμπανο που ειναι καλυτερη απο τις αλλες που σου εβαλα

https://www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-True-Spirit-140.html#reviews

Βεβαια εχει αυξηθει η τιμη της απο 42 στα 55 αλλα

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλον εχεις δικιο η υποστιρξη του AM4 ειναι μεχρι το 2020 αρα τον παιρνει 1 αναβαθμιση του χρονου....

Αρα βαλε τα λεφτακια που σου περισσεψαν σε ενα κουμπαρα κ περιμενε μεχρι του χρονου να πουλησεις τον 3600 και να παρεις τον 4600....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2019 στις 7:35 ΜΜ, Lecter D είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω 3 rgb fan τα οποία θα συνδεθούν σε 470 auros wifi mb, Θέλω να χειρίζομαι τα rgb μέσο λογισμικού. 

εδω εισαι πηρα τα συγκεκριμενα φανς σε ειναι φιλο και ειναι μπομπα

https://www.skroutz.gr/s/15749927/Inter-Tech-Argus-RGB-Fan-Set-RS03-120mm.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ενα i5 3470 τι ψυκτρα να βαλω αν δεν εχω την εργοστασιακη? Υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση? Budget δεν υπαρχει αλλα οσο πιο φθηνη τοσο το καλυτερο. Απλα θελω να ειναι τουλαχιστον το ιδιο καλη (ή καλυτερη) με την εργοστασιακη.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Σε ενα i5 3470 τι ψυκτρα να βαλω αν δεν εχω την εργοστασιακη? Υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση? Budget δεν υπαρχει αλλα οσο πιο φθηνη τοσο το καλυτερο. Απλα θελω να ειναι τουλαχιστον το ιδιο καλη (ή καλυτερη) με την εργοστασιακη.

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=432256%2C8179182

Αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω θα είναι για να την κρατήσεις και στο επόμενο build ασχέτως ποσο διάστημα θα μείνεις με αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...