Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Duck Dodgers είπε

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Οχι δεν θα κάνω OC, το πολυ να χρησιμοποιήσω το boost mode του ryzen master. Βλέπωντας φωτο με το case μου (lian li o11 dynamic) και αερόψυκτρες αποφάσισα να αγοράσω την kraken x62,

μπορείς ομως να μου προτείνεις και 3 φανάκια για να βάλω στο πλάι της μητρικής για εισοδο αέρα γιατί εχω τις πλάκας τώρα και θελω να φτιαξω λιγο τις θερμοκρασίες.

Για τα φανακια budget 50e, διάσταση 120mm, να είναι RGB, και αν πωλούνται σε 3αδα ακόμη καλύτερα.

Τι λες για αυτά;

https://www.skroutz.gr/s/16257923/Thermaltake-Riing-12-LED-RGB-Radiator-Fan-Sync-Edition-3-Fan-Pack.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, toutsos είπε

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Οχι δεν θα κάνω OC, το πολυ να χρησιμοποιήσω το boost mode του ryzen master. Βλέπωντας φωτο με το case μου (lian li o11 dynamic) και αερόψυκτρες αποφάσισα να αγοράσω την kraken x62,

μπορείς ομως να μου προτείνεις και 3 φανάκια για να βάλω στο πλάι της μητρικής για εισοδο αέρα γιατί εχω τις πλάκας τώρα και θελω να φτιαξω λιγο τις θερμοκρασίες.

Για τα φανακια budget 50e, διάσταση 120mm, να είναι RGB, και αν πωλούνται σε 3αδα ακόμη καλύτερα.

Τι λες για αυτά;

https://www.skroutz.gr/s/16257923/Thermaltake-Riing-12-LED-RGB-Radiator-Fan-Sync-Edition-3-Fan-Pack.html

Καλά είναι αλλά δες και αυτά https://www.skroutz.gr/s/13241820/Deepcool-RF-120-RGB-3-Pack.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Duck Dodgers είπε

Καλά είναι αλλά δες και αυτά https://www.skroutz.gr/s/13241820/Deepcool-RF-120-RGB-3-Pack.html

καλησπερα duck απο που μπορω να προμηθευτώ το am4 bracket για την 212 evo ?  και δευτερον ξερεις κανα μαγαζι στην αθηνα που να το πουλαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, radiohead είπε

Pwm αν είναι 4pin

Βλέπεις πουθενά διαφορές πουθενά αν αυξομειώνονται οι στροφές στα fan του case? από 500-1200rpm? 

Εγώ τα έχω σταθερά στις 600 ας πούμε για να μην έχω αυξομειώσεις και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.

PWM έχω μόνο τα fan του ΑΙΟ με εύρος 400-750rpm.

@toutsos αν έχεις ήδη case fans και τα αλλάξεις με άλλα, στην ίδια θέση,  δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορές στις θερμοκρασίες.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dem είπε

Βλέπεις πουθενά διαφορές πουθενά αν αυξομειώνονται οι στροφές στα fan του case? από 500-1200rpm? 

Εγώ τα έχω σταθερά στις 600 ας πούμε για να μην έχω αυξομειώσεις και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.

PWM έχω μόνο τα fan του ΑΙΟ με εύρος 400-750rpm.

@toutsos αν έχεις ήδη case fans και τα αλλάξεις με άλλα, στην ίδια θέση,  δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορές στις θερμοκρασίες.   

Φτιάχνεις εσυ curve στο bios για να μην είναι σταθερά αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, radiohead είπε

Φτιάχνεις εσυ curve στο bios για να μην είναι σταθερά αν θες.

ναι το ξέρω, 

αλλά υπάρχει κανένα πρόβλημα να έχω DC έλεγχο σε PWM fan ? 

Συγκεκριμένα έχω 3 από αυτούς  Be Quiet Silentwings 3 High-Speed PWM 140mm 1600rpm και τους έχω μόνιμα στα 4.0 - 4.5 Volt   ( περίπου 600rpm ) 

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dem είπε

ναι το ξέρω, 

αλλά υπάρχει κανένα πρόβλημα να έχω DC έλεγχο σε PWM fan ? 

Συγκεκριμένα έχω 3 από αυτούς  Be Quiet Silentwings 3 High-Speed PWM 140mm 1600rpm και τους έχω μόνιμα στα 4.0 - 4.5 Volt   ( περίπου 600rpm ) 

Όχι ρε με dc απλά δε σου δίνει επιλογή αν θες μα το έχεις σταθερό οκ αφού εισαι κομπλέ με θόρυβο θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, radiohead είπε

Όχι ρε με dc απλά δε σου δίνει επιλογή αν θες μα το έχεις σταθερό οκ αφού εισαι κομπλέ με θόρυβο θερμοκρασια

Εντάξει απλά με πέτυχες να κάνω κάτι δοκιμές τώρα και έλεγα μήπως έχεις ακούσει τίποτα μήπως είναι καλύτερα από άποψη διάρκειας ζωής τους pwm, να τους κάνω control με pwm δηλαδή σταθερά 12v και να δίνω μόνιμα παλμούς 40% ευθεία γραμμή για να παραμένουν μόνιμα στο 40% 

Ή 

Καλύτερα με μόνιμα 4-4,5V DC control και να παραμένουν μόνιμα 40% 

Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . 

Πλάκα πλάκα δεν  ξέρω τι είναι καλύτερα από άποψη κουρασης του τυλίγματος του μοτέρ του fan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Εντάξει απλά με πέτυχες να κάνω κάτι δοκιμές τώρα και έλεγα μήπως έχεις ακούσει τίποτα μήπως είναι καλύτερα από άποψη διάρκειας ζωής τους pwm, να τους κάνω control με pwm δηλαδή σταθερά 12v και να δίνω μόνιμα παλμούς 40% ευθεία γραμμή για να παραμένουν μόνιμα στο 40% 

Ή 

Καλύτερα με μόνιμα 4-4,5V DC control και να παραμένουν μόνιμα 40% 

Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . 

Πλάκα πλάκα δεν  ξέρω τι είναι καλύτερα από άποψη κουρασης του τυλίγματος του μοτέρ του fan. 

Χαχαχαχαχα το παραφιλοσοφεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, radiohead είπε

Χαχαχαχαχα το παραφιλοσοφεις!

Όχι ρε συ σιγά ... Χεχεχε. Είναι μια απορία.. και αυτή . 

Πήρα και άλλα fans και δοκίμασα push pull το ψυγειάκι της Corsair pro 115 που έχω. Περίμενα μικρές έως πολύ μικρές διαφορές , αλλά τελικά είναι σχεδόν ανύπαρκτες χαχαχχαχ.

Σε real bench στο 15 λεπτό 1 βαθμό ; 62-63 βαθμούς πάλι έχω. Παίζει και ότι κέρδισα σε αέρα από τα έξτρα 2 fan να το έχασα επειδή αναγκαστικά έβαλα το ψυγείο πιο μέσα 2cm στο case για να βάλω από πίσω τα fan. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, life is music είπε

καλησπερα duck απο που μπορω να προμηθευτώ το am4 bracket για την 212 evo ?  και δευτερον ξερεις κανα μαγαζι στην αθηνα που να το πουλαει ?

https://landing.coolermaster.com/pages/amd-am4-ryzen-compatability/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@VasKag

Συνήθως πάει έτσι, με γρίλια δεξιά εικόνας θα βγάζει αέρα, με ανοιχτή μεριά αριστερή εικόνα θα εισάγει αέρα

Άλλες έχουν βελάκι που δείχνει από ποια μεριά εισάγεται ο αέρας LINK εικόνας

xopen-grille.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+w

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...