Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Καλησπέρα, έχω την μητρική msi a pro max Β450 και θέλω να αλλάξω την στοκ του 3600. Πώς τσεκάρουμε αν o fan μιας ψύχτρας ενοχλεί τις μνήμες;

Τι ψήκτρα θα βάλεις; Με ένα πύργο ή δύο; Αν βάλεις με έναν τότε δεν υπάρχει θέμα. Αν βάλεις με δύο (π.χ. Noctua D-15 ή BeQuiet! Dark Rock Pro 4) τότε λέει στα site μέχρι πόσο ψηλές μνήμες χωράνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι ψήκτρα θα βάλεις; Με ένα πύργο ή δύο; Αν βάλεις με έναν τότε δεν υπάρχει θέμα. Αν βάλεις με δύο (π.χ. Noctua D-15 ή BeQuiet! Dark Rock Pro 4) τότε λέει στα site μέχρι πόσο ψηλές μνήμες χωράνε..

Καταρχάς να τονίσω ότι ο λόγος που θέλω cooler είναι ο θόρυβος, οι θερμοκρασίες μου δεν με χαλάνε. Κοιτάζω με ένα πύργο και έναν φαν. Οι duo δεν είναι λίγο υπερβολή; Έχω ήδη 2 case fans εξαγωγής δίπλα στον cpu (πίσω και πάνω). Δεν έχω αποφασίσει ποια να πάρω, γι' αυτό θέλω να δω αν ενοχλούν, μην κοιτάζω τσάμπα. Επίσης παίζει να μου ενοχλήσει την M.2 ή/και την πάνω pcie; H M.2 είναι ανάμεσα στην πάνω pcie και τον cpu.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιο cooler είναι vfm με rgb (βασικά μπλέ με νοιάζει) Δεν ενδιαφέρομαι για OC και δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 50€. Αρχικά σκεφτόμουν για την CM hyper 212 ή την Arctic freezer 34 αλλά τελικά ψήνομαι για rgb. Στον fx-8320 είχα την thermalright true spirit 120m (32€ κόστιζε τότε) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και με το που έβαλα τον 3600 κατάλαβα μεγάλη διαφορά στον θόρυβο (προς το κακό).
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό ο ο επεξεργαστής με το σύστημα της υπογραφής να ανεβάζει 79 βαθμούς στοκ στο gtav με την στοκ ψύκτρα;Το κουτί είναι ένα aerocool gt advance με 3 fans 120mm εμπρός,πίσω,πλάγια και θα αλλάξει στο μέλλον.Budget ~40€.

Βλέπω η Deepcool Gammaxx 400 σε συγκριτικά είναι λίγο καλύτερη από την hyper 212 και λίγο φθηνότερη.Το κουτί παίρνει μέχρι 158mm ψύκτρα.Να την προτιμήσω;Δεν ξέρω ωστόσο ακόμα και με aftermarket ψύκτρα τι περιθώρια υπάρχουν για να κατεβάσει θερμοκρασίες από τις τωρινές,πόσο μάλλον για ενδεχόμενο oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

Είναι λογικό ο ο επεξεργαστής με το σύστημα της υπογραφής να ανεβάζει 79 βαθμούς στοκ στο gtav με την στοκ ψύκτρα;Το κουτί είναι ένα aerocool gt advance με 3 fans 120mm εμπρός,πίσω,πλάγια και θα αλλάξει στο μέλλον.Budget ~40€.

Βλέπω η Deepcool Gammaxx 400 σε συγκριτικά είναι λίγο καλύτερη από την hyper 212 και λίγο φθηνότερη.Το κουτί παίρνει μέχρι 158mm ψύκτρα.Να την προτιμήσω;Δεν ξέρω ωστόσο ακόμα και με aftermarket ψύκτρα τι περιθώρια υπάρχουν για να κατεβάσει θερμοκρασίες από τις τωρινές,πόσο μάλλον για ενδεχόμενο oc.

Εμένα με την Noctua ανεβάζει μέχρι 60-62 στο Witcher 3 με 28 εσωτερική. Με την stock θα μπορούσε να ανεβάζει 79 ναι, ανάλογα και με την εσωτερική. Βέβαια τον έχω και OC όμως. 5-7 βαθμούς παραπάνω έχω παρατηρήσει με το OC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2020 στις 1:16 ΜΜ, Liakos10 είπε

Καλησπέρα, έχω την μητρική msi a pro max Β450 και θέλω να αλλάξω την στοκ του 3600. Πώς τσεκάρουμε αν o fan μιας ψύχτρας ενοχλεί τις μνήμες;

παρε την cryorig h7 και θα εισαι μια χαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα με την Noctua ανεβάζει μέχρι 60-62 στο Witcher 3 με 28 εσωτερική. Με την stock θα μπορούσε να ανεβάζει 79 ναι, ανάλογα και με την εσωτερική. Βέβαια τον έχω και OC όμως. 5-7 βαθμούς παραπάνω έχω παρατηρήσει με το OC..

Είμαι ανάμεσα σε αυτές  (θα έβαζα και αυτή αλλά ξεφεύγει σε τιμή) αλλά επειδή το κουτί είναι οριακά και έχω ένα fan στο πλαϊνό παράθυρο,μόνο με την cryorig m9 plus δεν θα χρειαστεί να το βγάλω αλλά η cryorig έχει λιγότερα heat pipes και μικρότερα fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτές  (θα έβαζα και αυτή αλλά ξεφεύγει σε τιμή) αλλά επειδή το κουτί είναι οριακά και έχω ένα fan στο πλαϊνό παράθυρο,μόνο με την cryorig m9 plus δεν θα χρειαστεί να το βγάλω αλλά η cryorig έχει λιγότερα heat pipes και μικρότερα fans.

H arctic είναι η πιο vfm και το δεύτερο fan βοηθάει και με την θερμοκρασία των VRM έχω παρατηρήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτές  (θα έβαζα και αυτή αλλά ξεφεύγει σε τιμή) αλλά επειδή το κουτί είναι οριακά και έχω ένα fan στο πλαϊνό παράθυρο,μόνο με την cryorig m9 plus δεν θα χρειαστεί να το βγάλω αλλά η cryorig έχει λιγότερα heat pipes και μικρότερα fans.

 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

H arctic είναι η πιο vfm και το δεύτερο fan βοηθάει και με την θερμοκρασία των VRM έχω παρατηρήσει..

Από θορύβους τι λένε, ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

H arctic είναι η πιο vfm και το δεύτερο fan βοηθάει και με την θερμοκρασία των VRM έχω παρατηρήσει..

Οπότε λες είναι προτιμότερο να αφαιρέσω το πλαϊνό fan του κουτιού για την arctic.Και η cryorig 2 fans έχει αλλά ίσως είναι πιο θορυβώδης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Liakos10 είπε

Από θορύβους τι λένε, ξέρει κανείς;

Η arctic λέει 26db, το οποίο είναι μια χαρά, και σκέψου ότι σπάνια θα πηγαίνει full load. Φτιάχνεις και ένα fan curve και μια χαρά..

1 λεπτό πριν, DRIFT_KING είπε

Οπότε λες είναι προτιμότερο να αφαιρέσω το πλαϊνό fan του κουτιού για την arctic.Και η cryorig 2 fans έχει αλλά ίσως είναι πιο θορυβώδης. 

Για intake το έχεις; Πόσα fans έχεις ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DRIFT_KING Δεν πειράζει, βγάλτο αν δεν χωράει η ψήκτρα αλλιώς. Βάλε το μπροστά να βάζει και το πίσω να βγάζει. Το μπροστά βάλτο να πηγαίνει λίγο πιο γρήγορα από το πίσω. Ποια GPU έχεις; Δεν μπορώ να δω την υπογραφή, είμαι από κινητό. Μπορείς να δοκιμάσεις να της κανεις undervolt, αν δεν έχεις κάνει ήδη. Βοηθάει σε όλα, system, ram και CPU temps. Αν έχεις NVIDIA έλα από το thread των NVIDIA για τις λεπτομέρειες για να μην γεμίζουμε αυτό το θέμα. Αν έχεις AMD θα σε κατατοπίσουν τα παιδιά στο αντίστοιχο thread. :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@DRIFT_KING Δεν πειράζει, βγάλτο αν δεν χωράει η ψήκτρα αλλιώς. Βάλε το μπροστά να βάζει και το πίσω να βγάζει. Το μπροστά βάλτο να πηγαίνει λίγο πιο γρήγορα από το πίσω. Ποια GPU έχεις; Δεν μπορώ να δω την υπογραφή, είμαι από κινητό. Μπορείς να δοκιμάσεις να της κανεις undervolt, αν δεν έχεις κάνει ήδη. Βοηθάει σε όλα, system, ram και CPU temps. Αν έχεις NVIDIA έλα από το thread των NVIDIA για τις λεπτομέρειες για να μην γεμίζουμε αυτό το θέμα. Αν έχεις AMD θα σε κατατοπίσουν τα παιδιά στο αντίστοιχο thread. :)

Την rx480 έχω.Ευχαριστώ θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Την rx480 έχω.Ευχαριστώ θα το ψάξω.

Τσέκαρε και αυτό https://youtu.be/zUkPAVcb9Xc

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτές  (θα έβαζα και αυτή αλλά ξεφεύγει σε τιμή) αλλά επειδή το κουτί είναι οριακά και έχω ένα fan στο πλαϊνό παράθυρο,μόνο με την cryorig m9 plus δεν θα χρειαστεί να το βγάλω αλλά η cryorig έχει λιγότερα heat pipes και μικρότερα fans.

Τώρα την έβαλα την Arctic Freezer 34 Esports Duo White σε ΑΜ4 3400g και κουτι cougar mx-330g.

Σε σχέση με την εργοστασιακή  περίπου 20C διαφορά σε θερμοκρασία και σίγουρα λιγότερο θόρυβο.

 

IMG_20200520_191131.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...