Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Artic liquid freezer 34, cooler master hyper 212 black edition, καμία δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά δεν νομίζω να έχεις παράπονο για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε αυτά τα χρήματα https://www.skroutz.gr/s/23278630/Be-Quiet-Pure-Rock-2-Black.html

Είναι να βγει και η hyper 212 v2 αλλά δεν ξέρω πόσο. Τιμη κοντά στα 40 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ICE-T είπε

Artic liquid freezer 34, cooler master hyper 212 black edition, καμία δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά δεν νομίζω να έχεις παράπονο για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή

Coolermaster 212 δεν μ αρέσει  καθόλου και την έχω βάλει σε πολλά build φίλων και τη βρίσκω και αρκετά θορυβώδης. Arctic freezer εννοείς ; μπορώ να έχω ένα λινκ;

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Σε αυτά τα χρήματα https://www.skroutz.gr/s/23278630/Be-Quiet-Pure-Rock-2-Black.html

Είναι να βγει και η hyper 212 v2 αλλά δεν ξέρω πόσο. Τιμη κοντά στα 40 ευρώ.

Αυτή σκεφτόμουν και εγώ μ αρέσει κιόλας. Διάβασα πολυ παίζει η arctic freezer 34 σαν πρόταση. αυτή είναι;

https://www.skroutz.gr/s/22844092/Arctic-Freezer-34-eSports-Grey.html ? Σε σχέση με την be quiet τι λέει;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από mern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω τα ίδια είναι σε επιδόσεις. Η Bequiet είναι πιο αθόρυβη.

Η Coolermaster hyper 212 η καινούργια δεν φαίνεται να είναι δωρηβώδης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια πάω για την Be quiet then. Αν και με ψήνει και η scythe mugen 5, δεν θα πω ψέματα, που την ήθελα πάντα  με 10ευρώ παραπάνω. Τέλος πάντων θα το σκεφτώ και μέσα στο σουκού θα γίνει η αγορά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 4:39 ΜΜ, mern είπε

Καλησπέρα. ΄Εχω τον 2700x και ψάχνω για μια αερόψυκτη ψύκτρα απόλυτα αθόρυβη μέχρι 35-40 ευρώ.  Θα μπορούσα να έχω 2-3 προτάσεις; Το κουτί μου είναι το corsair 275r. Ευχαριστώ!

Η προηγούμενη μου ψύκτρα σε άλλο πισί ήταν μια thermalright ultra 120 και ήμουν σούπερ ευχαριστημένος

Cryorig h7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

quick question :
μπορώ να χαμηλώσω παραπάνω τα rpm των ql120 ?έχω 6 συνδεδεμένα πανω σε phanteks pwm fan hub (το οποιο εχει 3pin pwm , ενω τα ql120 εχουν 4pin) και το λιγότερα rpm που μπορω να έχω με 1% rpm απο το bios είναι 828rpm.
ας πούμε οτι θέλω να τα πάω 650-750 rpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Για να μην ανοίξω καινούριο, πιστεύω πως εδώ είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση μου..)

 

Hello,

Έχω την εξής ερώτηση:

Εδώ και αρκετό καιρό, έχω το παρακάτω σύστημα:

Case:  Thermaltake Armor Plus LCS

CPU: i5-750 @ 2,67 GHz

Mobo: ASUS P7P55D-E PRO

RAM: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz (2x4GB)

GPU: MSI GTX 660 2GB

Η ψύξη της CPU  γίνεται με το σύστημα υδρόψυξης του κουτιού με γενικά χαμηλές θερμοκρασίες. (Full CPU Load - 46 oC)

 

Μετά από καιρό αποφάσισα να προχωρήσω σε σταδιακή αναβάθμιση του συστήματος και ξεκίνησα με CPU/ MOBO / RAM

new CPU: Intel i5-10600KF

new mobo: MSI MPG z490 Gaming Plus

new RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3200MHz

 

Έχω αποφασίσει να κρατήσω το ίδιο κουτί για τώρα μέχρι να βρω κάτι καλό σε καλή τιμή και σκέφτομαι τι να χρησιμοποιήσω για ψύξη της CPU.

Το ένα σενάριο είναι την ίδια υδρόψυξη που έχω μέχρι τώρα, αν και δεν είμαι σίγουρος για το waterblock. Λογικά ταιριάζει αφού το s LGA 1200 έχει τις ίδιες τρύπες με το LGA 1156. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος..). Γενικά το σύστημα είναι σε πολύ κατάσταση. Όχι μούχλες / διαρροές και τα λοιπά.. Χρησιμοποιώ μόνο thermaltake υγρό.

Ή

Το δεύτερο σενάριο, αερόψυξη CoolerMaster Hyper 212 Black Edition

 

Γενικά με ενδιαφέρει ο θόρυβος να είναι στα χαμηλότερα δυνατά επίπεδα. Επίσης το overclocking θα παίξει σε χαμηλά επίπεδα (XMP profiles και τα λοιπά) έως καθόλου τον πρώτο καιρό.. Και τέλος η αλήθεια είναι ότι το service τύπου αλλαγής υγρών δεν είναι και εύκολο με 2 μικρά παιδιά στο σπίτι.. 😅

 

 

Επεξ/σία από zafevolution
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zafevolution είπε

(Για να μην ανοίξω καινούριο, πιστεύω πως εδώ είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση μου..)

 

Hello,

Έχω την εξής ερώτηση:

Εδώ και αρκετό καιρό, έχω το παρακάτω σύστημα:

Case:  Thermaltake Armor Plus LCS

CPU: i5-750 @ 2,67 GHz

Mobo: ASUS P7P55D-E PRO

RAM: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz (2x4GB)

GPU: MSI GTX 660 2GB

Η ψύξη της CPU  γίνεται με το σύστημα υδρόψυξης του κουτιού με γενικά χαμηλές θερμοκρασίες. (Full CPU Load - 46 oC)

 

Μετά από καιρό αποφάσισα να προχωρήσω σε σταδιακή αναβάθμιση του συστήματος και ξεκίνησα με CPU/ MOBO / RAM

new CPU: Intel i5-10600KF

new mobo: MSI MPG z490 Gaming Plus

new RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3200MHz

 

Έχω αποφασίσει να κρατήσω το ίδιο κουτί για τώρα μέχρι να βρω κάτι καλό σε καλή τιμή και σκέφτομαι τι να χρησιμοποιήσω για ψύξη της CPU.

Το ένα σενάριο είναι την ίδια υδρόψυξη που έχω μέχρι τώρα, αν και δεν είμαι σίγουρος για το waterblock. Λογικά ταιριάζει αφού το s LGA 1200 έχει τις ίδιες τρύπες με το LGA 1156. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος..). Γενικά το σύστημα είναι σε πολύ κατάσταση. Όχι μούχλες / διαρροές και τα λοιπά.. Χρησιμοποιώ μόνο thermaltake υγρό.

Ή

Το δεύτερο σενάριο, Αερόψυξη CoolerMaster Hyper 212 Black Edition

 

Γενικά με ενδιαφέρει ο θόρυβος να είναι σε χαμηλότερα δυνατά επίπεδα. Επίσης το overclocking θα παίξει σε χαμηλά επίπεδα (XMP profiles και τα λοιπά) έως καθόλου τον πρώτο καιρό.. Και τέλος η αλήθεια είναι ότι το service τύπου αλλαγής υγρών δεν είναι και εύκολο με 2 μικρά παιδιά στο σπίτι.. 😅

 

 

αν περισσεύουν θα πήγαινα σε be quiet dark rock 4 όχι την pro, αν χωράει που είναι σίγουρα ποιο αθόρυβη και πολύ καλύτερη ποιοτικά από την cooler master, πάντως δεν νομίζω να έχεις θέμα με ( 212 black edition) καλή επιλογή είναι τίμια,χωρίς να χαλάς πολλά λεφτά. 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fortis σε αυτά τα χρήματα (40 ευρώ) δεν έχει ανταγωνισμό αλλά είναι πιο ογκώδης.

https://www.skroutz.gr/s/12206470/SilentiumPC-Fortis-3-HE1425-v2.html

Κυκλοφόρησε και 212 EVO v2 (δεν είναι black edition)  αλλά δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμη. Κοντά στα 40 ευρώ θα είναι η τιμή της. Έξω είναι πιο χαμηλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους

Για τον επεξεργαστή μου (Ryzen 5 3600) έχω την παρακάτω ψύκτρα:

CoolerMaster Hyper TX3 EVO RR-TX3E-22PK-R1 με 2 ανεμιστήρες της coolermaster 92mm(push & pull) επειδή είναι αρκετά θορυβώδεις θα ήθελα να τους αλλάξω .

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιους σε λογική τιμή βέβαια.

Αξίζει η αλλαγή ή να πάω σε καινούρια ψύκτρα μέχρι 40€?

(Πάντως η CPU σε stress test δεν έχει πάει η θερμοκρασίας της πάνω από 75C σε idle κυμαίνεται από 30-40C)

Το κουτί είναι fractal design meshify C με 2x140mm (intake) μπροστά και 1 x 120mm πίσω (exhaust)και 1 x 120 πίσω πάνω (exhaust)

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από anonymus73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, anonymus73 είπε

Καλημέρα σε όλους

Για τον επεξεργαστή μου (Ryzen 5 3600) έχω την παρακάτω ψύκτρα:

CoolerMaster Hyper TX3 EVO RR-TX3E-22PK-R1 με 2 ανεμιστήρες της coolermaster 92mm(push & pull) επειδή είναι αρκετά θορυβώδεις θα ήθελα να τους αλλάξω .

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιους σε λογική τιμή βέβαια.

Αξίζει η αλλαγή ή να πάω σε καινούρια ψύκτρα μέχρι 40€?

(Πάντως η CPU σε stress test δεν έχει πάει η θερμοκρασίας της πάνω από 75C σε idle κυμαίνεται από 30-40C)

Το κουτί είναι fractal design meshify C με 2x140mm (intake) μπροστά και 1 x 120mm πίσω (exhaust)και 1 x 120 πίσω πάνω (exhaust)

Ευχαριστώ.

Artic Freezer 34 dual ,35 euros έχει νομίζω, τώρα αν αξίζει είναι σχετικό για τον καθένα.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Artic Freezer 34 dual ,35 euros έχει νομίζω, τώρα αν αξίζει είναι σχετικό για τον καθένα.

δεν αξίζει να αλλάξω τους ανεμιστήρες αντί να πάρω καινούρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, anonymus73 είπε

δεν αξίζει να αλλάξω τους ανεμιστήρες αντί να πάρω καινούρια?

αν βρεις με τις ιδιες διαστασεις πανω κατω και να ταιριαζουν θα τους πληρωσεις πανω απο 20 ευρω,αν σου αρεσουν οι πειραματισμοι δοκιμασε το με δικια σου ευθυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...