Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Κανενα Arctic δεν κανει φασαρια , η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι εγγυηση.

Εχω τελειωσει με τα linux (για την ωρα) , μπηκαν σέναν κινεζο nvme 128αρη που ειχα με το boot στον Adata τον 8200 pro , το αποτελεσμα απλα δεν υπαρχει , ολα πανε σφαιρα , καποιες διορθωσεις τις επομενες ημερες και τάφηνω ετσι. (οποτε θελουν ας βγαλουν τα 11αρια τους , δεν μ'απασχολει , γυρισα στον παλιο καλο καιρο)

Τα Χριστούγεννα και αν τα καινούργια windows

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Τα Χριστούγεννα και αν τα καινούργια

Δεν ξερω , αλλα απο περιεργεια που ετρεξα το tool  μ'εβγαλε οτι δεν μπαινουν σε 'μενα , εντωμεταξυ ακομη ο 3600xt δεν εχει κλεισει χρονο απο την ημερα που πρωτοκυκλοφορησε (πραγματικα δεν ξερουν τι τους γινεται , εχουν σαλταρει με τα εμβολια οι πιο πολλοι) , θα γελασει και το παρδαλο κατσικι με τα 11αρια μολις αρχιζουν και τα βαζουν ολοι , να το θυμηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν ξερω , αλλα απο περιεργεια που ετρεξα το tool  μ'εβγαλε οτι δεν μπαινουν σε 'μενα , εντωμεταξυ ακομη ο 3600xt δεν εχει κλεισει χρονο απο την ημερα που πρωτοκυκλοφορησε (πραγματικα δεν ξερουν τι τους γινεται , εχουν σαλταρει με τα εμβολια οι πιο πολλοι) , θα γελασει και το παρδαλο κατσικι με τα 11αρια μολις αρχιζουν και τα βαζουν ολοι , να το θυμηθεις.

αφού είναι σε amateur μορφή ακόμη τα 11 γι'αυτό το tool βγάζει ασυμβατότητα και καλά, τα ίδια είχαμε όταν περάσαμε τα 10 από τα 8 κάποια προγράμματα που δουλεύουμε με πελάτες και τιμολόγια δεν ήταν συμβατά μετά έστρωσαν με τις αναβαθμίσεις των windows

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

αφού είναι σε amateur μορφή ακόμη τα 11 γι'αυτό το tool βγάζει ασυμβατότητα και καλά, τα ίδια είχαμε όταν περάσαμε τα 10 από τα 8 κάποια προγράμματα που δουλεύουμε με πελάτες και τιμολόγια δεν ήταν συμβατά μετά έστρωσαν με τις αναβαθμίσεις των windows

Τα 8αρια αδερφε ουτε τα αγγιξα , οταν με ηρθε το Acer απο τον Καναδα φορουσε 8αρια , το πρωτο πραγμα που εκανα δεν ηταν backup αλλα format😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 10:18 ΜΜ, triplex1 είπε

Τα 8αρια αδερφε ουτε τα αγγιξα , οταν με ηρθε το Acer απο τον Καναδα φορουσε 8αρια , το πρωτο πραγμα που εκανα δεν ηταν backup αλλα format😁

τελικά με έναν ανεμιστήρα αντί για 2 επάνω έχεις κάνει δοκιμή χωρίς την κάρτα στο πλάι αν έχει διαφορά στην θερμοκρασία στην κάρτα?Σε πραγματικό σενάριο πάντα με αεροψυξη μεγάλη όχι ότι υποθετικό διαβάζουμε αν και Ampere με Radeon δεν έχουν κοινό σημείο εκτός των ανεβασμενων memory junction

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

τελικά με έναν ανεμιστήρα αντί για 2 επάνω έχεις κάνει δοκιμή χωρίς την κάρτα στο πλάι αν έχει διαφορά στην θερμοκρασία στην κάρτα?Σε πραγματικό σενάριο πάντα με αεροψυξη μεγάλη όχι ότι υποθετικό διαβάζουμε.

Δεν εχω καποιο θεμα αν και τωρα με καυσωνες λιγο πανω ανεβηκαν οι θερμοκρασιες , αλλα το'χω στο προγραμμα να βαλω την καρτα απ'ευθειας στην pci-e χωρις το riser για να βγαλω συμπερασματα.

Εχει καλη ψυξη η 5600xt (οτιδηποτε κανω , εκτος παιχνιδια εννοειται , πανω απο τους 40 δεν παει)

Με το riser παντως οπως το κοβω πρεπει να εχω καλυτερο airflow.

γυρω στις 1150rpm  τα fan του cooler και στους 40  το cpu με 28 βαθμους στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Δεν εχω καποιο θεμα αν και τωρα με καυσωνες λιγο πανω ανεβηκαν οι θερμοκρασιες , αλλα το'χω στο προγραμμα να βαλω την καρτα απ'ευθειας στην pci-e χωρις το riser για να βγαλω συμπερασματα.

Εχει καλη ψυξη η 5600xt (οτιδηποτε κανω , εκτος παιχνιδια εννοειται , πανω απο τους 40 δεν παει)

Με το riser παντως οπως το κοβω πρεπει να εχω καλυτερο airflow.

γυρω στις 1150rpm  τα fan του cooler και στους 40  το cpu με 28 βαθμους στο σπιτι

επειδή έχεις controller fan γι'αυτό σε ρώτησα να δω αν ισχύει κιόλας ότι έχεις καλύτερη θερμοκρασία στο CPU με 1 από ότι με 2 , σε κάρτα δεν νομίζω να είναι πάνω από 2 βαθμοί διάφορα σε παιχνίδια πάντα μιλάω για CPU/GPU.

Με την ησυχία σου όταν έχεις όρεξη και χρόνο, εμένα με τις ζεστές 32/34 δωμάτιο χτυπάει 74,76 max temp's με τα πρόστιμα φαν μέχρι 1200 στροφές όσο και την κάρτα μέχρι 80% τα ανεμιστηρια 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ICE-T είπε

επειδή έχεις controller fan γι'αυτό σε ρώτησα να δω αν ισχύει κιόλας ότι έχεις καλύτερη θερμοκρασία στο CPU με 1 από ότι με 2 , σε κάρτα δεν νομίζω να είναι πάνω από 2 βαθμοί διάφορα σε παιχνίδια πάντα μιλάω για CPU/GPU.

Με την ησυχία σου όταν έχεις όρεξη και χρόνο, εμένα με τις ζεστές 32/34 δωμάτιο χτυπάει 74,76 max temp's με τα πρόστιμα φαν μέχρι 1200 στροφές όσο και την κάρτα μέχρι 80% τα ανεμιστηρια 

Μια και το ανεφερες το hub της Arctic το εχει πολυ καλη τιμη το eshop.

32/34 γιατι τοσο πολυ; Σαουδικη Αραβια εισαι;:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μια και το ανεφερες το hub της Arctic το εχει πολυ καλη τιμη το eshop.

32/34 γιατι τοσο πολυ; Σαουδικη Αραβια εισαι;:-D

Στέπα δεν υπάρχει σκιά εδώ φίλε μονοκατοικία μέσα στην ερημιά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αλλάξω την stock ψύκτρα του Ryzen 2600 με την Be Quiet Dark Rock 4. https://www.skroutz.gr/s/14956693/Be-Quiet-Dark-Rock-4.html

Αυτό που με απασχολεί όμως, είναι πως η ψύκτρα έχει συνολικό βάρος 900+ γραμμάρια και η μητρική μου (MSI B450M Pro VDH) που είναι Micro-ATX, δεν ξέρω αν θα την σηκώνει. Στο επίσημο site της Be Quiet αν και λέει πως είναι compatible, την φοβάμαι λίγο. https://www.bequiet.com/en/motherboardcheck Υπάρχει περίπτωση να κάνει κανένα κρακ και να ψάχνομαι μετά και για μητρική;

Αν τελικά μου δώσετε το OK ώστε να προχωρήσω στην αγορά της, να επιλέξω και κάποια MX-5 παστούλα η και με αυτήν που νομίζω πως έρχεται η ψύκτρα θα είμαι καλυμμένος;

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Waiss είπε

Καλησπέρα.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αλλάξω την stock ψύκτρα του Ryzen 2600 με την Be Quiet Dark Rock 4. https://www.skroutz.gr/s/14956693/Be-Quiet-Dark-Rock-4.html

Αυτό που με απασχολεί όμως, είναι πως η ψύκτρα έχει συνολικό βάρος 900+ γραμμάρια και η μητρική μου (MSI B450M Pro VDH) που είναι Micro-ATX, δεν ξέρω αν θα την σηκώνει. Στο επίσημο site της Be Quiet αν και λέει πως είναι compatible, την φοβάμαι λίγο. https://www.bequiet.com/en/motherboardcheck Υπάρχει περίπτωση να κάνει κανένα κρακ και να ψαχομαι μετά και για μητρική;

Αν τελικά μου δώσετε το OK ώστε να προχωρήσω στην αγορά της, να επιλέξω και κάποια MX-5 παστούλα η και με αυτήν που νομίζω πως έρχεται η ψύκτρα θα είμαι καλυμμένος;

Αν δέν κόβει το κουτί βόλτες μέσα στο σπίτι, είναι αδιάφορο το βάρος. Φεύ, υπάρχουν all copper ψύκτρες που φτάνουν τα 2 κιλά.

Η θερμοαγώγιμη της συσκευασίας βγάζει βαριά 2 εφαρμογές. Καλό να υπάρχει πάντως ένα διαθέσιμο σωληνάριο για αλλαγές (Arctic ΜΧ5 ή Noctua NH-T1)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Αν δέν κόβει το κουτί βόλτες μέσα στο σπίτι, είναι αδιάφορο το βάρος. Φεύ, υπάρχουν all copper ψύκτρες που φτάνουν τα 2 κιλά.

Η θερμοαγώγιμη της συσκευασίας βγάζει βαριά 2 εφαρμογές. Καλό να υπάρχει πάντως ένα διαθέσιμο σωληνάριο για αλλαγές (Arctic ΜΧ5 ή Noctua NH-T1)

Όχι το case είναι σε σταθερό σημείο και δεν μετακινείται σχεδόν καθόλου. Εκτός από κάποιες φορές που θα χρειαστεί να το τραβήξω προς τα έξω (γιατί είναι μέσα σε έπιπλο) για να το καθαρίσω εσωτερικά, να αλλάξω κάποιο ανεμιστηράκι για παράδειγμα η να βάλω κάτι άλλο. Κάτι που φυσικά θα γίνει μια φορά, άντε δύο τον χρόνο.

Οπότε δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα με την μητρική. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Waiss είπε

Όχι το case είναι σε σταθερό σημείο και δεν μετακινείται σχεδόν καθόλου. Εκτός από κάποιες φορές που θα χρειαστεί να το τραβήξω προς τα έξω (γιατί είναι μέσα σε έπιπλο) για να το καθαρίσω εσωτερικά, να αλλάξω κάποιο ανεμιστηράκι για παράδειγμα η να βάλω κάτι άλλο. Κάτι που φυσικά θα γίνει μια φορά, άντε δύο τον χρόνο.

Οπότε δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα με την μητρική. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μη σε προβληματιζει το βαρος , η μητρικη σου και την pro δεχεται που θα ειναι καλυτερη λυση μιας και ειναι διπλου ψυγειου , η τιμη φευγει λιγο πιο πανω αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απαγορευτικη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Μη σε προβληματιζει το βαρος , η μητρικη σου και την pro δεχεται που θα ειναι καλυτερη λυση μιας και ειναι διπλου ψυγειου , η τιμη φευγει λιγο πιο πανω αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απαγορευτικη.

Την Pro δε θα την αγόραζα λόγω μεγέθους κουτιού. Πολύς όγκος χωρίς λόγο, προσωπικά για εμένα και την χρήση που κάνω. Τώρα που το ανέφερα όμως κι αυτό, το κουτί μου έχει πλάτος 210 mm. Θεωρώ πως θα χωρέσει η ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Waiss είπε

Την Pro δε θα την αγόραζα λόγω μεγέθους κουτιού. Πολύς όγκος χωρίς λόγο, προσωπικά για εμένα και την χρήση που κάνω. Τώρα που το ανέφερα όμως κι αυτό, το κουτί μου έχει πλάτος 210 mm. Θεωρώ πως θα χωρέσει η ψύκτρα.

Τι case εχεις πες μου , σε ειπα οτι ειναι καλυτερη λογω 2πλου ψυγειου και σε μεγαλυτερο cpu να πας καποια στιγμη δεν θα σε απογοητευσει.

Αν εχεις  απο 165mm  και πανω δεν εχεις κανενα προβλημα , την ψυξη να κοιταξεις και οχι τον ογκο.

master.png.54e555f957abf1bfec0817659ee1c99b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...