Προς το περιεχόμενο

Σε 3ετή κύκλο ανανέωσης του iPhone προχωράει η Apple σύμφωνα με την εφημερίδα Nikkei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες μερικές από τις αρχιτεκτονικές επεξεργαστών που έχει βγάλει η samsung... :rolleyes:

 

Ειναι κωμικοτραγικο. Νομιζουν πως ο ανάδοχος, εντελοδόχος, ειναι ο δημιουργός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην apple ,ας παιρνουν και αλλες εταιριες σειρα πχ samsung .Το να βγαινουν καθε τρεις και λιγο νεα μοντελα με ελαχιστες διαφορες μεταξυ τους απλα κουραζει,εχουν φτασει ολες οι ναυαρχιδες σε ενα επιπεδο που πια δεν υπαρχει κατι τοσο πρωτοποριακο ή συνταρακτικό να κανουν.Ποσο πια να βελτιωθουν οι καμερες,ποσο μεγαλυτερες οθονες να βαλουν;στις αναλυσεις το ιδιο.Αντε σε τηλεοραση ή υπολογιστη το 4Κ ειναι καπως εμφανες και ωραιο και μπραβο τους.Αλλα στα κινητα δν υπαρχει τρελη διαφορά και χρησιμοτητα.Επεξεργαστες και ραμ φτανουν κ περισσευουν .Οποτε και η apple τι κερδιζει να βγαζει ανα διετια νεα συσκευη;και ακομη περισσοτερο εμεις τι κερδιζουμε; Τιποτα.Γιαννης Γιαννακης.Ας παρουν σιγα σιγα ολοι τον χρονο τους εκεο στα γραφεια της apple και της samsung μπας και δουμε κατι πραγματικα πρωτοποριακο και μοντερνο οπως τοτε με την μεταβαση στα πρωτα εξυπνα κινητα,το πρωτο iphone κτλ.Ας πειραματιστουν,ας ανακαλυψουν νεες πατεντες,νεα καλουδια,καινοτομείστε βρε αδερφάκι μου! Και επισης εκει στις παλιες μας αγαπες

.. Sony,LG ,nokia επιτελους ξυπνηστε και μην αμαυρωνετε αλλο την ενδοξη ιστορια σας στο χωρο της κινητης τηλεφωνιας,καντε κατι !! Και παλι μπραβο στην αποφαση της apple.αυτααααα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει η Sony και η Microsoft ότι θα αναβαθμίσουν το hardware τους σε 4 χρόνια και πέφτει κλάμα στα φόρουμ "μα γιατί τόσο νωρίς". Λένε κάποιες φήμες ότι η Apple θα το κάνει σε 3 και αρχίζει η γρινα "μα γιατί τόσο αργά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαριέστε να διχογνωμείτε για μία τεχνολογική αγορά που πλέον ειναι τόσο βαρετη όσο αυτή των ψυγειων?

Η ιδέα του touch controlled smartphone έδωσε ότι ήταν να δώσει. Πλέον απολαμβάνει την ευρυτητα χρήσης μιας ώριμης, και παντελώς βαρετης, τεχνολογίας.

 

Η apple καθεται πάνω σε ένα πακτωλο χρημάτων, αποτέλεσμα ενός 10ετούς πάρτυ που πλέον έχει λάβει τέλος.

Πρέπει να δει πως θα τα επενδύσει στο επόμενο τεχνολογικό κύμα, κάτι που όσα λεφτά και να διαθέτεις δεν είναι εύκολο. Απαιτείται όραμα το οποίο αμφιβάλω αν έχει κανένας εκει μεσα πλέον.

 

Και η ιστορία είναι γεμάτη με χρεοκοπημένους κολοσούς που δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στην επόμενη τεχνολογικη επανάσταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει η Sony και η Microsoft ότι θα αναβαθμίσουν το hardware τους σε 4 χρόνια και πέφτει κλάμα στα φόρουμ "μα γιατί τόσο νωρίς". Λένε κάποιες φήμες ότι η Apple θα το κάνει σε 3 και αρχίζει η γρινα "μα γιατί τόσο αργά"...

 

Γιατί στους μεν δεν χρειάζεται αναβάθμιση,και στους δε χρειαζόταν 3 χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κωμικοτραγικο. Νομιζουν πως ο ανάδοχος, εντελοδόχος, ειναι ο δημιουργός.

 

Στον οποίο εντολοδόχο τρέχουν όλοι όσοι θέλουν να βάλουν μία οθόνη της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να του κανουν αυτου του τηλεφωνου παντα θα πουλαει διοτι απευθυνεται σε μια ιδιαιτερη ρατσα ανθρωπων οι οποιοι εχουν κολλημα με τη συγκεκριμενη εταιρεια.

Πρεπει να ειναι τεραστια ρατσα αυτη γιατι πουλαει κατι εκατομμυρια τεμαχια παγκοσμιως ,περιεργα πραγματα ...

 

Επι του θεματος ειναι φανερο πως η αγορα  παρουσιαζει σημαδια κορεσμου κυριως στις αναπτυγμενες χωρες .Ο κυκλος των 3 χρονων για σημαντικη αναννεωση  των  iphones αν οντως  ισχυσει τελικα ισως  και να θεωρειται επιβεβλημενη .

Εγω ετσι και αλλιως  αλλαζω συσκευη καθε δυο χρονια  και τωρα ειμαι σε φαση που  ανυπομονω για το iphone 7 που θα ειναι αγορα day one .

Αν ομως οι σημαντικες αλλαγες στα μοντελα θα συμβαινουν ανα 3 χρονια το θεωρω μεγαλο χρονικο διαστημα για να εχω το ιδιο κινητο οποτε θα συνεχισω να τα αλλαζω καθε 2 .

Εχει ομως νοημα αυτη η κινηση ειδικοτερα αν μιλαμε για ριζικες αλλαγες ανα τριετια .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαριέστε να διχογνωμείτε για μία τεχνολογική αγορά που πλέον ειναι τόσο βαρετη όσο αυτή των ψυγειων?

Η ιδέα του touch controlled smartphone έδωσε ότι ήταν να δώσει. Πλέον απολαμβάνει την ευρυτητα χρήσης μιας ώριμης, και παντελώς βαρετης, τεχνολογίας.

 

Η apple καθεται πάνω σε ένα πακτωλο χρημάτων, αποτέλεσμα ενός 10ετούς πάρτυ που πλέον έχει λάβει τέλος.

Πρέπει να δει πως θα τα επενδύσει στο επόμενο τεχνολογικό κύμα, κάτι που όσα λεφτά και να διαθέτεις δεν είναι εύκολο. Απαιτείται όραμα το οποίο αμφιβάλω αν έχει κανένας εκει μεσα πλέον.

 

Και η ιστορία είναι γεμάτη με χρεοκοπημένους κολοσούς που δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στην επόμενη τεχνολογικη επανάσταση.

100% σωστός! έχει περάσει αυτή η εποχή που κάθε κινητό ήταν διαφορετικό και μας εντυπωσίαζε!!! :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι θα γίνει η Apple σαν την Samsung, να βγάζει μοντέλο κάθε... Σουκού πριν την σέντρα της Πρέμιερσιπ!!!

 

Τεχνολογικές αλλαγές μέσα σε 2-3 χρόνια δεν γίνονται, δεν συμφέρει καμιά εταιρεία - εκτός κι αν είσαι ασιάτικη χώρα κι έχει το σκλαβοπάζαρο των φθηνών εργατικών έξω απ' την πόρτα σου... Και πάλι, τρίχες "μεγάλα άλματα" κάνεις...

Όσο αφορά τον σχεδιασμό, όπως είπε κάποιος άλλος πιο πριν, με αφήνει παγερά αδιάφορο, αφού όταν αγοράζεις ένα προϊόν που κοστίζει από 250 ευρώ και άνω, είναι αδιανόητο να το 'χεις δίχως θήκη - κατά την γνώμη μου πάντα. Οπότε... η ΘΗΚΗ ΜΕΤΡΑΕΙ πόσο καλή και ανθεκτική είναι και πόσο "μουράτη" (έχω καταλήξει στις "THULE" που 'ναι φοβερές και πολύ μοδάτες).

 

Όσο αφορά τα σπεκς και ΕΙΔΙΚΑ σε κάμερα και άλλες τέτοιες αηδίες που ασχολούνται τα πιτσιρίκια, όταν θέλω να φωτογραφίσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, βγάζω απ' το τσαντάκι την σούπερ-ντούπερ ΝΙΚΟΝ επαγγελματική που έχω αγοράσει δεύτερο χέρι από φίλο φωτορεπόρτερ και "πατάω κάτω" κάθε κινητούλι που κομπάζει ότι έχει καλή κάμερα... Να δείτε ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ φίλο μου να "ίπταται" με το σερφ σε ΗΛΙΒΑΣΙΛΕΜΑ στην Αμοργό να πάθετε "κοκομπλόκο" απ' την εικόνα!...

 

...Το ΜΟΝΟ που χρειάζονται τα νέα κινητά, πλην των ήδη υπάρχων σπεκς, είναι καλύτερη και μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μπαταρία, καλύτερη οθόνη (για τα ματάκια μας) και χώρος σε GBs.

 

Όλα τ' άλλα είναι τρίχες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκούρα τα πράγματα. Για να πετύχει τις πωλήσεις που θέλει η Apple, πρέπει να δώσει ένα πολύ compelling selling point στο επόμενο iPhone της, πέρα από την προβλεπόμενη αλλαγή σχεδιασμού. Που και πάλι θα είναι πολύ δύσκολο, καθώς όποιος θέλει τις βασικές λειτουργίες σε ένα smartphone, μπορεί άνετα να κάνει τη δουλειά του και με μια συσκευή των 150 ευρώ και όχι 750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα σπεκς και ΕΙΔΙΚΑ σε κάμερα και άλλες τέτοιες αηδίες που ασχολούνται τα πιτσιρίκια, όταν θέλω να φωτογραφίσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, βγάζω απ' το τσαντάκι την σούπερ-ντούπερ ΝΙΚΟΝ επαγγελματική που έχω αγοράσει δεύτερο χέρι από φίλο φωτορεπόρτερ και "πατάω κάτω" κάθε κινητούλι που κομπάζει ότι έχει καλή κάμερα... Να δείτε ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ φίλο μου να "ίπταται" με το σερφ σε ΗΛΙΒΑΣΙΛΕΜΑ στην Αμοργό να πάθετε "κοκομπλόκο" απ' την εικόνα!...

 Συμφωνω...δεν χρειάζεστε κάμερα άνω των 5ΜΡ. Ρωτήστε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ φωτογράφο! Μόνο οι επαγγελματίες χρειάζονται παραπάνω ΜΡ, για τους ευνόητους λόγους της δουλειάς τους - και ΑΝΑΛΟΓΑ με το θέμα που θα "σουτάρουν". Και τα ΜΡ δεν κάνουν την διαφορά - ανοίξτε και κάνα βιβλίο φωτογραφίας να μορφωθείτε. Ο ΦΑΚΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ! Μια παμπάλαια Panasonic ψηφιακή που έχω με 8ΜΡ, βγάζει υπερ-μαμάτες φωτό σε σχέση με μια σύγχρονη φοβερή Nikon του κουμπάρου μου, διότι η δική μου έχει LEICA φακό πάνω ενώ του κουμπάρου έναν ΦΘΗΝΟ ΝΙΚΟΝ φακό! (Έχει μια "μικρή διαφορά" ο ένας φακός απ' τον άλλον, ψάξτε το)...

 

...Το ΜΟΝΟ που χρειάζονται τα νέα κινητά, πλην των ήδη υπάρχων σπεκς, είναι καλύτερη και μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μπαταρία, καλύτερη οθόνη (για τα ματάκια μας) και χώρος σε GBs.

Για...κινητό και όχι για...υπολογιστή τσέπης, τα 16GBs είναι υπερ-αρκετά κατ' εμέ. Μιλάμε (επαναλαμβάνω) για...ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, όχι για υπολογιστή! Αν θέλετε να 'χετε την συσκευή του...Σποκ του ΣταρΤρεκ ή του... Χαν Σόλο, οκ... μάλλον δεν είναι αρκετά τα 16GBs. Για μένα, είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ! Έχω το 6άρι (το "απλό", όχι το + ) απ' την πρώτη περίπου στιγμή που βγήκε, το 'χω τιγκάρει με καμιά 300 τραγούδια, έχω καμιά 10ριά βίντεο του παιδιού, καμιά 40ριά φωτό του παιδιού, μπόλικες εφαρμογές, γύρω στα 12-15 παιχνίδια (2-3 μάλιστα μεγάλου μεγέθους)...και διαθέτω ΑΚΟΜΑ... 3GBs χώρο!!!!!!Τι διάολο άλλο θέλετε να περάσετε μέσε σ' ένα...ΤΗΛΕΦΩΝΟ, τους... παγκόσμιους χάρτες του...Γαλαξία, σε... TIF format;!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 του...Γαλαξία

 

Eδώ είμαστε Σκλαβενιτικοί ψηλέ..το νού σου..

 

Εσύ έχεις 40 φωτό του παιδιού,και η άλλη έχει 40 σέλφι που πήγε τουαλέτα.

Τι το ψάχνεις..

Για αυτό υπάρχει το αντρόιντ,που έχεις επιλογές κομμένες και ραμμένες στα μέτρα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα σπεκς και ΕΙΔΙΚΑ σε κάμερα και άλλες τέτοιες αηδίες που ασχολούνται τα πιτσιρίκια, όταν θέλω να φωτογραφίσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, βγάζω απ' το τσαντάκι την σούπερ-ντούπερ ΝΙΚΟΝ επαγγελματική που έχω αγοράσει δεύτερο χέρι από φίλο φωτορεπόρτερ και "πατάω κάτω" κάθε κινητούλι που κομπάζει ότι έχει καλή κάμερα...

 

 

Και αμα θές να παίξεις ενα παιχνιδάκι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ βγάζεις από τη τσάντα το σουπερ ντούπερ PS4 το κοτσάρεις στο monitor στο γραφείο και πάτας κάτω κάθε κινητούλι..

 

Σοβαρά τωρα (και no offense) αυτο που αναφέρεις έχει την ίδια βαρύτητα με το "η κηφισίας είναι λεωφόρος και η χευδεν στενο.."

 

Αλλο embedeed κάμερα άλλο DLSR και άλλο full frame άλλο mirrorless. Αν κάποιος θέλει DSLR παίρνει DSLR όχι κινητο..

 

Εκτος απο πιτσιρικια την cam τη χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος και για φωτογράφηση ακόμα κια προιοντων σε social media και από τη στιγμή που 1-2 κινητά μ'ονο έχουν πάνω από 1,12μm pixel size είμαστε αρκετά πίσω ακόμα.

 

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο Federer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαβαλές να γινεται iPhone 6s plus εχω αλλα θα μπορουσα να ζησω και με το Vodafone ultra που εχω σαν δευτερο ισα ισα που κανει ολες τις δουλειες και δεν εχεις το ανγχος να σου πεσει κατω από κει και περα ο καθενας με το πορτοφολι του και το παθος του και να  υπαρχει ισορροπια του στυλ να κυκλοφορω με σκισμένα παπούτσια γιατι εχω παρει iPhone η άλλη ναυαρχιδα κινητο είναι στην τελικη και νομιζω ότι εχουμε αλλα προβλήματα μεγαλύτερα από το iPhone to note kai to s7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...