Προς το περιεχόμενο

DEI College


CyclopGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Ειμαι ο Γιωργος και ειμαι 17. Μολις τελειωσα το μαρτυριο που λεγετε πανελληνιες εξετασεις. Δεν ξερω αν περναω καπου και δεν ξερω αν θα περασω καπου. Ειμαι στην Θεωρητικη Κατευθυνση και με ενδιαφερει η σχολη της Αγγλικης Φιλολογιας ή οποιαδηποτε σχολη που να σχετιζεται με γλωσσες (Διερμηνειας/Μεταφρασης, Βαλκανικων Σπουδων κλπ.). Επειδη θελω να εχω μια δευτερη επιλογη (εκτος των ΙΕΚ) σε περιπτωση που δεν περασω σε καποια σχολη, θα ηθελα να μαθω αν εχετε καποιες πληροφοριες για το DEI College και κατα ποσο θα με βοηθησει. Αν ειναι αξιοπιστο, αν εχει ισχυ σαν πτυχιο/φορεας, και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια πανω σε αυτο. 

 

ΥΓ. Εχω κλεισει ραντεβου με το συγκεκριμενο college για να ενημερωθω και να μαθω καποιες πληροφοριες αλλα θελω και μια αντικειμενικη γνωμη απο καποιους "ομοιους" μου και οχι απο γονεις ή αλλους φορεις.

 

ΥΓ2. Εχω δει οτι στο παρελθον (2011) ειχε αναρτηθει αλλο ενα θεμα για το DEI College αλλα ειναι λιγο out-dated γι'αυτο δημιουργησα ενα καινουργιο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εννοεις οτι και να εχεις πτυχιο πανω σε μια γλωσσα παλι δεν θα βρεις δουλεια? Ή ειναι προτιμοτερο να παω σε ενα ΙΕΚ για να κανω νηπιαγωγος ξερω'γω για να θα βρω δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τελειώσει ψυχολογία σε άλλο κολέγιο, για το DEI πρώτη φορά ακούω lol. Το θεωρώ τελείως άσκοπο να σπουδασεις αγγλική φιλολογία σε κολέγιο ειδικά αν τα πτυχία του συγκεκριμενου δεν αναγνωρίζονται καθως στην καλύτερη να καταλήξεις να διδάσκεις σε κανένα φροντιστήριο μαζι με άτομα που εχουν παρει το proficiency. Σε κολεγιο θα πας αν θες να φύγεις εξω μετα και δεν νομιζω καποια χωρα να ζηταει Ελληνες να διδασκουν αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα δεν θα το εχεις ακουσει γιατι ειναι στη Θεσσαλονικη και εσυ εισαι Αθηνα. Τωρα οσο αναφορα την δουλεια νομιζω πως με ενα πτυχιο αγγλικων δεν γινεσαι μονο καθηγητης σε φροντιστηριο αλλα υπαρχει μια αρκετα μεγαλη γκαμα να διαλεξεις. Πιστευω πως αν εχεις τελεια γνωση αγγλικων και μετα κανεις σεμιναρια ή κατι παρομοιο πανω σε κατι αλλο θα εχεις μεγαλυτερη ανταποκριση στον χωρο εργασιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σταματήσεις να το πιστεύεις αυτό επειδή δεν ισχύει. Σπούδασε κάτι άλλο που να σου αρέσει σε Αγγλόφωνη χώρα ή κάτι εδώ που να χρησιμοποιεί γλώσσες αλλά να μην είναι μόνο γλώσσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσο αναφορα την δουλεια νομιζω πως με ενα πτυχιο αγγλικων δεν γινεσαι μονο καθηγητης σε φροντιστηριο αλλα υπαρχει μια αρκετα μεγαλη γκαμα να διαλεξεις.

Όπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εννοεις οτι και να εχεις πτυχιο πανω σε μια γλωσσα παλι δεν θα βρεις δουλεια? Ή ειναι προτιμοτερο να παω σε ενα ΙΕΚ για να κανω νηπιαγωγος ξερω'γω για να θα βρω δουλεια?

Καταρχας αν μιλας για το προσχολικης αγωγης των ΙΕΚ,μαθε πως οχι νηπιαγωγος δε βγαινεις αλλα ουτε καν βρεφονηπιοκομος. Βγαινεις βοηθος βρεφονηπιοκομου κι εξασφαλιζεις μια θεση στην ανεργια μιας κι ουτε εξελιξη εχει ως επαγγελμα ουτε καν ειναι κατι εξειδικευμενο απο μονο του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@idomeneas7 

Ευκολο να το λες δυσκολο να το κανεις.

 

@Holism

Σχεδον οτιδηποτε. Καθηγητης, μεταφραστης, διερμηνεας, τουριστικα. Βεβαια θα μου πεις οτι και με ενα Proficency τα κανεις αυτα και σε καταλαβαινω αλλα αλλιως ειναι να λες Πτυχιο Αγγλικης Φιλολογιας και αλλιως Proficency :P

 

@livefreeordie

Ναι για αυτο μιλαω και το εδωσα ως ενα κακο παραδειγμα. Καθως μια ξαδερφη μου εχει περασει εκει και κανει μεταπτυχιακο στο καθισιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ξαδέρφη σου προφανώς και πέρασε σε πανεπιστήμιο και δε πήγε στο Ιεκ αφου λες πως κανει μεταπτυχιακο. Καμία σχέση αυτό που είναι η ξαδέρφη σου μπροστά στην ειδικότητα του Ιεκ. Μη τα συγκρίνεις καν είναι αστείο. Το ένα είναι πανεπιστήμιο το άλλο είναι Ιεκ. Η ξαδέρφη σου βγαίνει παιδαγωγός ,από το ιεκ βγαίνεις βοηθός βρεφονηπιοκομου. Σου φαίνονται τα ιδια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μεταπτυχιακο στο καθισιο" και ηταν ειρωνικο. :P

Tελος παντων, θα παω εκει θα ρωτησω και θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω για την βοηθεια παντως.

Ουσιαστικα εκανα αυτο το thread για να μην χασω την ελπιδα μου. Αλλα απο οτι φαινεται εχει χαθει προ πολλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελπίδα δεν έχει χαθεί ούτε τέλειωσαν ολα αν δε πέρασες τώρα στις πανελλαδικες. Είσαι σε μικρή ηλικία κι έχεις επιλογές. Απλά ψάξε το πρώτα και μην πας να κάνεις ότι να ναι επειδή πιστεύεις πως έτσι πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είτε πας σε ΙΕΚ είτε σε ιδιωτικό κολλέγιο δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ό,τι βγαίνεις από το ένα, βγαίνεις και από το άλλο. Άσε που πιο πολλές πιθανότητες έχει να αναγνωριστεί το όποιο χαρτί δημόσιου ΙΕΚ (ακόμα και για ανθυποβοηθός) παρά αυτό του ιδιωτικού. Πρόσεξε μόνο μη σου "χρυσώσουν το χάπι" και σκάσεις ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα. Καλύτερα θα έλεγα, τα λεφτά που θα δώσεις στο κολλέγιο να δώσεις σε ένα καλό φροντιστήριο ή ακόμα καλύτερα ιδιαίτερα και να ξαναδώσεις για αγγλική φιλολογία ή ό,τι άλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@livefreeordie 

Βρε το ξερω οτι δεν τελειωνει τιποτα αν δεν περασω. Το πολυ πολυ να ξαναδωσω. Αλλου ειναι το θεμα το οποιο ειναι πιο οικογενειακο/οικονομικο.

 

@SlickNick 

Λες να γινω κομμωτης? Δεν θελω να βγαλω λεφτα παρα μονο τα αναγκαια για επιβιωση. Θελω να κανω κατι που να το γουσταρω αλλα ουτε αυτο γινεται γιατι αν γινοταν θα επρεπε να καθομαι να παιζω Counter Strike ολη μερα. :P


@Demon Lord 

Διαφορα ΙΕΚ - Ιδιωτικου θεωρητικα δεν υπαρχει απλα οι εμπειριες οι δικες μου μου δειχνουν οτι τα ιδιωτικα ειναι λιγο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...