Προς το περιεχόμενο

DEI College


CyclopGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα το ιδιωτικό κολλέγιο ΔΕΝ είναι το πιο οικονομικό πάντως :)


Αφού λοιπόν ψάχνεις το πιο οικονομικό βγάζουμε εκτός το να σπουδάσεις το εξωτερικό. ΤΟ δημόσιο ΙΕΚ στον τομέα που θες ναι δε σου δίνει και πολλά πράγματα. Το ιδιωτικό είναι ακριβό και αυτό με αμφιβόλου ποιότητας σπουδές και πτυχίο το οποίο μπορεί να μην αναγνωρίζεται καν (πρόσεξε, το αν αναγνωρίζεται θα πρέπει να το ρωτήσεις σε δημόσιο φορέα και όχι σε αυτούς γιατί πολύ πιθανόν να σου πουν ψέματα). Επομένως, η πιο vfm λύση θεωρώ πως είναι να ξαναδώσεις και να κάνεις ιδιαίτερα ή φροντιστήριο για καλύτερη προετοιμασία. Και πιο λίγα χρήματα θα δώσεις και θα είσαι και πιο καλά προετοιμασμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@SlickNick 

Λες να γινω κομμωτης? Δεν θελω να βγαλω λεφτα παρα μονο τα αναγκαια για επιβιωση. Θελω να κανω κατι που να το γουσταρω αλλα ουτε αυτο γινεται γιατι αν γινοταν θα επρεπε να καθομαι να παιζω Counter Strike ολη μερα. :P

 

Θέλεις να βγάλεις μόνο τα αναγκαία για επιβίωση; Δηλαδή δε θέλεις ούτε αυτοκίνητο, ούτε να μπορείς να αγοράζεις τα πράγματα που σου αρέσουνε, ούτε να ταξιδέψεις στο εξωτερικό, ούτε να έχεις τίποτα στην άκρη σε περίπτωση ανάγκης; Επίσης είσαι σίγουρος ότι και σε δέκα χρόνια από τώρα δεν θα έχουν αλλάξει οι ανάγκες σου και το "πτυχίο" που θα επιδιώξεις σήμερα θα σε καλύπτει και τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω θεωρω καλυτερη επιλογη να ξαναδώσεις και να έχεις και χρόνο να σκεφτείς τι θες να περάσεις και τι σου αρέσει. δεν αξίζουν ούτε τα κολλέγια ούτε τα ιεκ και πόσο μάλλον τα ιδιωτικά. χαμένος χρόνος,πεταμένα λεφτά και με ένα χαρτί που δεν αναγνωρίζεται πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@livefreeordie @Demon Lord

Ιδιες αποψεις ιδιες απαντησεις και οι δυο σας και ολο και περισσοτερο πειθομαι. Οπως προειπα θα παω να ρωτησω(εχω ηδη κλεισει ραντεβου και θα ειναι αγενεια να το ακυρωσω). Θα κατσω να το σκεφτω μιας που εχω πολυ ελευθερο χρονο τωρα και θα αποφανθω σε μια απαντηση.

 

@SlickNick

Φυσικα και τα θελω ολα αυτα και να μην τα ηθελα σε αυτη την καπιταλιστικη κοινωνια που ζουμε θα "αναγκαζομουν" να τα θελω. Αρχικα θελω να επιβιωσω και υστερα να απολαυσω την ζωη. Και οχι δεν ειμαι σιγουρος οτι σε δεκα χρονια θα θελω τα ιδια πραγμα ουτε θα εχω τις ιδιες αναγκες. Ισως το πτυχιο μου να μην εχει καμια ισχυ στο μελλον. Αλλα δεν μπορουμε να ζουμε στο ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σπουδάσεις κ συ κατι απλά για το "τι θα πει ο κόσμος". Οι γονεις μας κατεστρεψαν με την λογική αυτή μια ολοκληρη γενια για να βγαλουν τα δικα τους κοινωνικα κομπλεξ. Ασχολησου με κατι που σου αρέσει,καμια δουλειά δεν ειναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη. Αλλα τι να κανουμε που αυτο που μου αρεσει ειναι τα αγγλικα και το gaming. :P Το ενα οπως λετε δεν εχει μελλον μονο του και το αλλο ειναι παρεξηγημενο και απιστευτα δυσκολο να το κανεις δουλεια σου ειδικα στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με μόνη γλώσσα αγγλικά, πρώτα από όλα ξεχνάς κάθε σοβαρή συζήτηση για διερμηνεία: οι πανεπιστημιακές σχολές που κάνουν διερμηνεία ξεκινούν από τις 2 ξένες γλώσσες + μητρική (εφόσον την προσφέρουν ως επιλογή, αλλιώς πας στις 3 ξένες γλώσσες). Τα ΙΕΚ/Κολέγια δεν ξέρω τι προσφέρουν/υπόσχονται, αλλά με οξύτατο ανταγωνισμό από Πανεπιστημιακές σχολές, ξεκινάς με σοβαρό μειονέκτημα.

 

Η μετάφραση είναι επίσης δύσκολη κατηγορία, με χαμηλότερες όμως απαιτήσεις στις ξένες γλώσσες (μπορείς να βρεις προγράμματα με 1+1). 

 

Μιλάμε, όμως, για υπερκορεσμένα επαγγέλματα στην Ελλάδα, με πτωτικές τάσεις στους τομείς απασχόλησης εκτός Δημοσίου. Εκδοτικός οίκος, να δώσει ευκαιρία σε αυτές τις συνθήκες σε νέο μεταφραστή, είναι ανέκδοτο κατηγορίας Τοτού, δυστυχώς. Η δουλειά έχει περιοριστεί δραματικά, κάθε οίκος έχει κρατήσει 5-6 έμπιστους και με αυτούς πορεύονται: τα βιογραφικά φεύγουν στον καταστροφέα εγγράφων με τη μία, στις περισσότερες περιπτώσεις (βασικά, 1 εκδοτικό ξέρω που να απαντά, έστω, ότι έλαβε βιογραφικό, και πάλι δεν έχει ανοιχτές θέσεις για συνεργασία).

 

Ως απόφοιτος Αγγλικής ΑΠΘ, έχω να πω ότι η σχολή δεν βοηθάει στο να στραφείς στη μετάφραση: καλό και ωραίο το Αμερικανικό θέατρο του 20ου αιώνα, θαυμάσια η Βρετανική λογοτεχνία του 19ου, αλλά δεν σε προετοιμάζουν για τη μετάφραση και σίγουρα καθόλου για την τεχνική μετάφραση (που είναι η μόνη με -θεωρητικά- θέσεις για νέους μεταφραστές, η λογοτεχνική είναι τελείως κλειστή).

 

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί, πάντως, με τη μετάφραση, θα πρότεινα είτε τεχνική (με βάση τα Γερμανικά και παράλληλη εκπαίδευση πάνω σε πλατφόρμες μετάφρασης), είτε μια σχετικά σπάνια γλώσσα (λ.χ. κάποια Σκανδιναβική, έχουν ισχυρή παραγωγή βιβλίων). Μετάφραση με αφετηρία τα Αγγλικά, είναι απλά αναβολή της ανεργίας υπό τις δεδομένες συνθήκες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εσυ τι προτεινεις? Να παω να μαθω Φινλανδικα και να εχω 2 γλωσσες + μητρικη για μεταφραση και διερμηνεια? Και αν γινεται να εξηγησεις τι εννοεις με τον ορο "τεχνικη" γιατι ειμαι λιγο ignorant (δεν μου ερχοταν στα ελληνικα) πανω στο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε ενδιαφέρει τόσο η αγγλική φιλολογία πάντως καλό πρόγραμμα σπουδών προσφέρει και το πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. τα δίδακτρα είναι προσιτά,δε χρειάζεται να δώσεις εξετάσεις κι αν θες γίνεται κι εξ αποστάσεως. δε ξέρω πως ακριβώς μπαίνεις και τα σχετικά αλλά μπορείς να το μάθεις αν σε ενδιαφέρει. το πτυχίο που προσφέρει είναι πλήρως αναγνωρισμένο και στο εξωτερικό αλλά και από τον ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...