Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω μια ταινία με αισθητική Sin City που δείχνει από ψηλά μια διασταυρωση δρόμων και έναν quaker να στέκεται στο ίδιο σημείο κάθε μέρα. Αυτός ίσως είναι δολοφόνος και νομίζω μετά αλλάζει και είναι κάτι άλλο.

Μόνο αυτό θυμάμαι.

 

Αν εννοείς έναν κουάκερο, ο οποίος έχει γίνει η σκιά τού δολοφόνου τής κόρης του επί χρόνια, με αποτέλεσμα να μην αντέχει άλλο ο δολοφόνος και ν' αυτοκτονεί, νομίζοντας πως θα απαλλαχτεί απ' αυτόν πηγαίνοντας στην κόλαση (μάταια, όμως, γιατί δείχνει πως κι ο κουάκερος αυτοκτονεί για να συνεχιστεί όλο αυτό), τότε είναι το Seven Psychopaths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς έναν κουάκερο, ο οποίος έχει γίνει η σκιά τού δολοφόνου τής κόρης του επί χρόνια, με αποτέλεσμα να μην αντέχει άλλο ο δολοφόνος και ν' αυτοκτονεί, νομίζοντας πως θα απαλλαχτεί απ' αυτόν πηγαίνοντας στην κόλαση (μάταια, όμως, γιατί δείχνει πως κι ο κουάκερος αυτοκτονεί για να συνεχιστεί όλο αυτό), τότε είναι το Seven Psychopaths.

 

Η ταινια που περιγραφεις θα μου αρεσε, και θα την εβλεπα, αν δεν περιεγραφες ακομα και το μετα το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια που περιγραφεις θα μου αρεσε, και θα την εβλεπα, αν δεν περιεγραφες ακομα και το μετα το τελος.

 

Έπρεπε να δώσω κάποια περιγραφή για να καταλάβει και να θυμηθεί (αν είναι αυτή η ταινία, βέβαια). Πάντως, δεν σε επηρεάζει σε κάτι. Μπορείς να τη δεις κανονικά. Δεν την έκαψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνω τον τιτλο μιας ταινιας, μαλλον ιταλικη, κομεντι, γυρισμενη το 80 η αρχες 90.

 

ο ηρωας της ταινιας δουλευει σε μια μεγαλη εταιρεια. ειναι κοινο μυστικο οτι το μεγαλο αφεντικο πηδαει τις γυναικες των υπαλληλων του, αφου τους παιρνει πρωτα μαζι ταξιδι με το γιωτ του, και τους δινει προαγωγη μετα.

ο ηρωας θελει την προαγωγη αλλα δεν ειναι παντρεμενος και δεν εχει γκομενα. οποτε σκαρφιζεται το εξης: βρισκει μια πορνη, της εξηγει το σχεδιο του και την παρουσιαζει ως γυναικα του στο αφεντικο του.

ο ηρωας περιμενει το αφεντικο να κανει την κινηση του με την "γυναικα" του, αλλα συντομα ερωτευεται την πορνη.

το αφεντικο τους προσκαλει για μια κρουαζιερα με το γιωτ του. ο ηρωας ξερει οτι ηρθε η στιγμη που περιμενε, αλλα αρχιζει να εχει ενδοιασμους.

στο ταξιδι, το γιωτ σταματαει σε ενα μικρο λιμανι. το αφεντικο στελνει τον ηρωα μονο του να αγορασει αλκοολ απο ενα μπαρ που υπαρχει στο λιμανι.

ο ηρωας παει στο μπαρ, κοιτωντας πισω του το γιωτ, με την αμφιβολια του να μεγαλωνει.

ενω περιμενει για τα ποτα και καθυστερει εσκεμμενα για να γινει το "μοιραιο", καποιοι γεροι θαμωνες τον κοιτανε και γελανε με κοροδευτικο υφος. γνωριζουν το γιωτ και το χομπυ του πλουσιου ιδιοκτητη του.

ο ηρωας το παιρνει αποφαση και γυριζει πισω στο γιωτ για να σταματησει το αφεντικο του.

 

αυτα θυμαμαι μονο. γνωριζει κανεις τον τιτλο της ταινιας; θελω να την βρω για να δω τι εγινε στο τελος, γιατι δεν την ειχα ολοκληρωσει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα αυτολογοκρισια, καλαμπουρι εκανα επειδη η υποθεση ειναι χιουμοριστικα παρομοια με συγκεκριμενο ειδος ταινιων.

Ζητω συγγνωμη, αν υπαρχει προβλημα, ελπιζω να μην ειναι δυσκολο να σβηστει το μηνυμα μου. Να κανω επεξεργασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια ταινία τρόμου όπου ένας άνθρωπος μεταμφιέζονταν σε πετούμενο μαύρο πλάσμα και έσπερνε τον θάνατο. Όταν μεταμφιέζονταν μας έδειχνε οτι βλέπει πράσινα και κάπως θολά.

Η ταινία έπαιζε στο star tv την προηγούμενη δεκαετία.

 

http://www.imdb.com/title/tt0265349/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι η ταινια που εψαχνε ο tac.inc (μοιαζει να μην ειναι ) , αλλα δεν ειναι ασχημη σαν προταση . 

 

Ναι, δεν μοιαζει και πολυ αλλά υπαρχει ενα πετουμενο μαυρο πλασμα που σπερνει τον θανατο και βλεπει καπως πρασινα και θολα.

Επισης παροτι δεν ειναι ανθρωπος, μιλαει στο τηλεφωνο με τον Γκιρ και, την εχει δειξει το Σταρ, εκει την ειδα κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αχρηστο ινφο της ημερας: Η ταινια με τον Γκηρ ειναι πολυ καλη, ειναι creepy και υποτιθεται πως ειναι βασισμενη σε "πραγματικα" ανεξηγητα γεγονοτα με τον Mothman. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω μια ταινια 85-89 η οποια ειχε ως υποθεση το δραμα μιας οικογενειας γιατι ο πατερας ειχε χασει την γυναικα του και εμεινε μονος του με τα 4-5 παιδια του

Καποια στιγμη ελειπε αυτος και του πηραν τα παιδια μεσω της προνοιας και για να τα παρει πισω επρεπε να βρει ενα μεγαλο σπιτι και να τα εχει εκει

Δεν θυμαμαι κατι παραπανω, το ειχα δει σε vhs

Και γω ψάχνω για αυτή την ταινία. Αν μιλάμε για την ίδια θυμάμαι ότι τα παιδιά είχαν σκορπιστεί σε ορφανοτροφία (ίσως και σε άλλες οικογένειες?) και ο πατέρας έκανε μεγάλο αγώνα να τα ξαναπάρει πίσω. Και το πιο μεγάλο παιδί είχε πάθει ψυχολογικά απο όλη αυτή την ιστορία και θυμάμαι οτι το έργο τελειώνει με τον μεγάλο αδερφό που επιτέλους επιστρέφει σπιτι στον πατέρα του και τον δείχνει να βγαίνει απο το αυτοκίνητο και να τρέχει ο πατέρας του να τον αγκαλιάσει. Μπορεί αυτό να έπαιζε σε slow motion αλλά δεν θυμάμαι και καλά. Νομίζω βασιζόταν σε πραγματική ιστορία αλλά και πάλι δεν το λέω με σιγουριά. Πάντως θυμάμαι οτι είχα ρίξει ΤΟ κλάμα στο τέλος.

 

Επίσης θυμάμαι οτι ο πατέρας σε κάποιες σκηνές φοράει καπέλο τύπου cowboy (πολύ βοηθητικό info not) και έμεναν σε επαρχία. Τα παιδιά που του πήραν ήταν αγόρια όλα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ψάχνω για αυτή την ταινία. Αν μιλάμε για την ίδια θυμάμαι ότι τα παιδιά είχαν σκορπιστεί σε ορφανοτροφία (ίσως και σε άλλες οικογένειες?) και ο πατέρας έκανε μεγάλο αγώνα να τα ξαναπάρει πίσω. Και το πιο μεγάλο παιδί είχε πάθει ψυχολογικά απο όλη αυτή την ιστορία και θυμάμαι οτι το έργο τελειώνει με τον μεγάλο αδερφό που επιτέλους επιστρέφει σπιτι στον πατέρα του και τον δείχνει να βγαίνει απο το αυτοκίνητο και να τρέχει ο πατέρας του να τον αγκαλιάσει. Μπορεί αυτό να έπαιζε σε slow motion αλλά δεν θυμάμαι και καλά. Νομίζω βασιζόταν σε πραγματική ιστορία αλλά και πάλι δεν το λέω με σιγουριά. Πάντως θυμάμαι οτι είχα ρίξει ΤΟ κλάμα στο τέλος.

 

Επίσης θυμάμαι οτι ο πατέρας σε κάποιες σκηνές φοράει καπέλο τύπου cowboy (πολύ βοηθητικό info not) και έμεναν σε επαρχία. Τα παιδιά που του πήραν ήταν αγόρια όλα νομίζω.

εχω καιρο να τη δω και δεν ξερω αν λετε γι αυτη .την ειχα σε βιντεοκασέτα γι αυτο και παιζει να ναι αυτη ... http://www.imdb.com/title/tt0092519/combined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καιρο να τη δω και δεν ξερω αν λετε γι αυτη .την ειχα σε βιντεοκασέτα γι αυτο και παιζει να ναι αυτη ... http://www.imdb.com/title/tt0092519/combined

Μπράβο ρε συ!!! Αυτή είναι, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι Δυσκολο μιας και θυμαμαι μονο μια σκηνη.

Η ταινια ειναι του '80 περιπου απο αυτες τις δευτερας τριτης διαλογης ταινιας για το Σαββατοκυριακο. Αμερικανικη η ταινια.

Το μονο που θυμαμαι ειναι την "Slut" ξανθια γκομενα να ειναι με καποιον στο αμαξι (Αμερικανικο φορτηγακι η στεησον βαγκον) με τζαμι στο πισω μερος και για καποιο λογο που δεν θυμαμαι (ισως καποιο φουσκωτο που φουσκωσε ξαφνικα) η Ξανθια γκομενα κολλαει με το γυμνο στηθος στο πισω τζαμι και κατι πιτσιρικια απο εξω της πετουν χιονομπαλες η μπαλονια με νερο δεν θυμαμαι καλα, γελωντας. 

Υπαρχει κανεις παλαιουρας που θυμαται καλυτερα απο εμενα ποια ηταν η ταινια?

Ευχαριστω.

 

 

νομιζω βρηκα την ταινια σου. ειναι το Link.png Site: Screwballs (1983)

η σκηνη που περιγραψες ειναι εδω:

https://youtu.be/P0YkcfPgKNY?t=45m20s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...