Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιμένω κάποιος να το βρει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Λοιπόν πρόκειται για το πιο παλιό cartoon που μπορώ να θυμηθώ, υπολογίστε περίπου 20 χρόνια πίσω. Αν θυμάμαι καλά έδειχνε κάτι μεγάλους μυρμηγκοφάγους που ζούσαν όλοι μαζί. Ήταν κάτι σε φάση teletubbies αλλά με μυρμηγκοφάγους. Ζούσαν μέσα σε τρύπες, κάνανε φιλίες και προσπαθούσαν να προστατευτούν από διάφορους κινδύνους π.χ. πλημμύρες. Αυτά είναι όσα θυμάμαι, πιθανώς να μην ήταν καν παιδική σειρά αλλά κάποια ταινία από βιντεοκασέτα. Τί να πω αν κάποιος το βρει θα μου έχει απαντήσει μία απορία χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω κάποιος να το βρει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Λοιπόν πρόκειται για το πιο παλιό cartoon που μπορώ να θυμηθώ, υπολογίστε περίπου 20 χρόνια πίσω. Αν θυμάμαι καλά έδειχνε κάτι μεγάλους μυρμηγκοφάγους που ζούσαν όλοι μαζί. Ήταν κάτι σε φάση teletubbies αλλά με μυρμηγκοφάγους. Ζούσαν μέσα σε τρύπες, κάνανε φιλίες και προσπαθούσαν να προστατευτούν από διάφορους κινδύνους π.χ. πλημμύρες. Αυτά είναι όσα θυμάμαι, πιθανώς να μην ήταν καν παιδική σειρά αλλά κάποια ταινία από βιντεοκασέτα. Τί να πω αν κάποιος το βρει θα μου έχει απαντήσει μία απορία χρόνων.

 

The Ant And The Aardvark?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω κάποιος να το βρει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Λοιπόν πρόκειται για το πιο παλιό cartoon που μπορώ να θυμηθώ, υπολογίστε περίπου 20 χρόνια πίσω. Αν θυμάμαι καλά έδειχνε κάτι μεγάλους μυρμηγκοφάγους που ζούσαν όλοι μαζί. Ήταν κάτι σε φάση teletubbies αλλά με μυρμηγκοφάγους. Ζούσαν μέσα σε τρύπες, κάνανε φιλίες και προσπαθούσαν να προστατευτούν από διάφορους κινδύνους π.χ. πλημμύρες. Αυτά είναι όσα θυμάμαι, πιθανώς να μην ήταν καν παιδική σειρά αλλά κάποια ταινία από βιντεοκασέτα. Τί να πω αν κάποιος το βρει θα μου έχει απαντήσει μία απορία χρόνων.

 

δεν λες το Link.png Site: The Raccoons που οι μυρμιγκοφαγοι ηταν οι κακοι ε;

Επισης, μου ερχεται αλλο ενα αμυδρα στο μυαλο αλλα νομιζω οτι ηταν καστορες και δεν ηταν καρτουν (και δεν ξερω πως λεγεται αυτη η τεχνικη). Ηταν αρκετα παλιο, σχεδον 30 χονια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgolavos όχι δεν λέω το the racoons,αν και το χα ξεχάσει και αυτό :) . Είναι πιο κοντά στο βίντεο που πόσταρε ο borg20041 αλλά με αρκετά μεγαλύτερους χαρακτήρες και αν θυμάμαι καλά προς το καφέ και όχι τόσο ροζ. Τώρα για τους μυρμηγκοφάγους μην το δένεις και κόμπο αλλά αυτό έχω συγκρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@giorgolavos όχι δεν λέω το the racoons,αν και το χα ξεχάσει και αυτό :) . Είναι πιο κοντά στο βίντεο που πόσταρε ο borg20041 αλλά με αρκετά μεγαλύτερους χαρακτήρες και αν θυμάμαι καλά προς το καφέ και όχι τόσο ροζ. Τώρα για τους μυρμηγκοφάγους μην το δένεις και κόμπο αλλά αυτό έχω συγκρατήσει.

 

Μηπως αυτο?

http://www.imdb.com/title/tt0159227/

 

αν και αυτο που λεω εγω μου θυμιζει πιο πολυ αυτο σε χρωματα

Norshteyn-animation.jpg

Επεξ/σία από giorgolavos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διορθωσα

παίζει να 'ναι και αυτό. Βασικά το "The Wombles" σίγουρα το έβλεπα αν και δεν το θυμόμουν. Οπότε είναι πιθανό να έχω μείνει σε αυτό και με τα χρόνια να το έχω αλλάξει λίγο στο μυαλό μου. Είναι αρκετά κοντά σε αυτό που θυμάμαι πάντως. Thanks anyway  :-)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρονια στην ΕΡΤ, εδειχνε καθε μεσημερι μια ιταλικη σειρα στην εποχη των ιπποτων. Στον πιλοτο, ηταν ενα μεγαλο καστρο και οταν γεννησε η βασιλισσα, επεσε ενας κεραυνος ο οποιος χωρισε το καστρο στα δυο με ενα χασμα να περναει αναμεσα του.

Δεν θυμαμαι για ποιον λογο, αλλα αυτοι που ζουσαν στο καστρο χωριστηκανε σε δυο αντιμαχομενες φατριες, η καθε μια ειχε τον δικο της ηγετη και ζουσε στην απεναντι πλευρα του καστρου. Τα χρονια περασανε και ο ανηλικος γιος του ενος αρχηγου, γνωρισε και εγινε φιλος με την ανηλικη κορη του αλλου αρχηγου.

Θυμαμαι που περναγανε τον χρονο τους μαζι και μιλαγανε μεσα απο τα χαλασματα του καστρου ενω το χασμα τους χωριζε. αυτο ηταν γενικα το premise της σειρας.

 

Ξερει κανεις τον τιτλο της σειρας; ειναι σιγουρα ιταλικη, τελη 80/αρχες 90. 


Ιδέα δεν είχα για αυτή την ταινία (κλασική ταινία που μας παρουσιάζει καράβλαχους και γύφτους), αλλά βρήκα την ηθοποιό που έψαχνα χρόνια.

Roxana Zal. Ιρανή και πανέμορφη.

 

που μας παρουσιασε καραβλαχους και γυφτους; μηπως μπερδευεσαι με το My Greek Fat Wedding?

το αντιθετο μαλιστα, τους ελληνες τους δειξανε φιλικους, φιλοξενους, εργατικους και τιμιους, και σιγουρα οχι ρατσιστες οπως ηταν οι ντοπιοι αμερικανοι.

αν αναφερεσαι στον βλαχο που ηθελε να παντρευτει την ανηλικη κοπελα, guess what, αυτο συμβαινει ακομη και σημερα στα ελληνικα χωρια.

ναι, η Zal ειναι κουκλαρα. ακομη και στα 50 της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια ταινία που μάλλον ήταν ψυχολογικό θρίλερ(αν δεν κάνω λάθος).Από όσο θυμάμαι ο βασικός χαρακτήρας ήταν μια γυναίκα που κακοποιούσε τον άνδρα της(ή κάποιον άλλο άνδρα).Επίσης πρέπει να τον κρατούσε φυλακισμένο στο σπίτι ή να ήταν άρρωστος.Ξέρω δεν βοηθάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια ταινία που μάλλον ήταν ψυχολογικό θρίλερ(αν δεν κάνω λάθος).Από όσο θυμάμαι ο βασικός χαρακτήρας ήταν μια γυναίκα που κακοποιούσε τον άνδρα της(ή κάποιον άλλο άνδρα).Επίσης πρέπει να τον κρατούσε φυλακισμένο στο σπίτι ή να ήταν άρρωστος.Ξέρω δεν βοηθάω...

 

Μπας και εννοείς την ταινιάρα Misery (1990);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

ψάχνω τον τίτλο μιας ταινίας (αστυνομικής?) που έπαιξε το Μακεδονία TV στις 22:00 το Μεγάλο Σάββατο.

 

Προσπαθώ να τον θυμηθώ τον τίτλο, αλλά δυστυχώς δεν...

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...