Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το εχω δει και το λινκ.

Οσο για το Faire tale theater τα ειχα περασει τα επεισοδια την σκηνη δεν την ειχα συναντησει παρολο που αυτη η σειρα ταιριαζει απολυτα και σε εποχη και σε υφος και την ψιλοθυμαμαι να την βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, nikx είπε

Ναι το εχω δει και το λινκ.

Οσο για το Faire tale theater τα ειχα περασει τα επεισοδια την σκηνη δεν την ειχα συναντησει παρολο που αυτη η σειρα ταιριαζει απολυτα και σε εποχη και σε υφος και την ψιλοθυμαμαι να την βλεπω.

Ενδέχεται να έχουν "κόψει" κάποιες σκηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα ελπίζω να είμαι σε σωστή κατηγορία του φόρουμ . Λοιπόν χρόνια τώρα ψάχνω να βρω μια ταινία που είχα δει πιτσιρικάς ( τώρα είμαι 55 αρα πρέπει να ήταν αρχες 80 ) . Η πλοκή ήταν ως εξής . Ιθαγενής του ειρηνικού κανει με τους συντρόφους του τεράστιο ταξίδι για να φέρουν στον τόπο τους ... χώμα . Το νησί τους είναι ηφαιστιογενές και η μοναδική τους καλιέργεια το αρτόδεντρο οπότε χρειάζονται κατα διαστήματα χώμα. Η ομάδα του αποδεκατίζεται μενει μόνος στην επιστροφή οπου δίνει μαχη με έναν καρχαρία που τον ακολουθεί . Όταν τελικά επιστρέφει στο νησί του έχει εκκενωθεί για την έκρηξη της ατομικής βόμβας . Νομίζω δεν λένε ουτε μια λέξη στο έργο και ουσιαστικά είναι γυρισμένη με ένα πρόσωπο . Θα έλεγα ότι ο ελληνικός τίτλος ήταν " Ο μεγάλος θαλασσοπόρος" αλλά με αναζήτηση δεν βρήκα τίποτε. Θυμίζει κάτι σε κάποιον ; κάποιος άλλος την έχει δει ; θα ήθελα να την βρω , η ταινία ήταν ένα μικρό αριστούργημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα
Αν δεν είναι η σωστή  ενότητα να μεταφερθεί.
Θέλω να  περάσω ταινία που κατέβασα σε usb.. Το αρχείο της ταινίας είναι σε μορφή MKV και μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο... Η ταινία είναι 4+G και το usb 128G...
Διάβασα ότι τα αρχεία αυτά χρειάζονται αρκετό χώρο αλλά δεν περνάει σε 128άρη usb? μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι στο usb?
Υπάρχει κάπιοσ  μετατροπέας αυτών τον αρχείων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas421 είπε

Καλησπέρα
Αν δεν είναι η σωστή  ενότητα να μεταφερθεί.
Θέλω να  περάσω ταινία που κατέβασα σε usb.. Το αρχείο της ταινίας είναι σε μορφή MKV και μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο... Η ταινία είναι 4+G και το usb 128G...
Διάβασα ότι τα αρχεία αυτά χρειάζονται αρκετό χώρο αλλά δεν περνάει σε 128άρη usb? μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι στο usb?
Υπάρχει κάπιοσ  μετατροπέας αυτών τον αρχείων ?

Πιθανός το format του usb να είναι FAT32 γι'αυτό δεν σε αφήνει να περάσεις αρχεία μεγαλύτερα από 4gb. Πρέπει να το αλλάξεις σε NTFS.

Αν έχεις αρχεία στο usb φρόντισε να τα μεταφέρεις κάπου πριν κάνεις το παρακάτω βήμα διότι θα διαγραφούν.

Βάλε το usb στον Η/Υ και με δεξί κλικ επέλεξε την επιλογή format. Μετά κλικ στο file system, επέλεξε το NTFS και πάτα start. Μόλις τελειώσει το format θα είναι έτοιμο να του περάσεις αρχεία 4g+ gb.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Glikos είπε

Πιθανός το format του usb να είναι FAT32 γι'αυτό δεν σε αφήνει να περάσεις αρχεία μεγαλύτερα από 4gb. Πρέπει να το αλλάξεις σε NTFS.

Αν έχεις αρχεία στο usb φρόντισε να τα μεταφέρεις κάπου πριν κάνεις το παρακάτω βήμα διότι θα διαγραφούν.

Βάλε το usb στον Η/Υ και με δεξί κλικ επέλεξε την επιλογή format. Μετά κλικ στο file system, επέλεξε το NTFS και πάτα start. Μόλις τελειώσει το format θα είναι έτοιμο να του περάσεις αρχεία 4g+ gb.

 

Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο!!! νασε καλά αδερφέ!!!!🙏🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas421 είπε

Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο!!! νασε καλά αδερφέ!!!!🙏🙏

Τίποτα φίλε μου, καλή συνέχεια. ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μόλις βρήκα το συγκεκριμένο θέμα, θυμήθηκα μια ταινία που είχα δει όταν ήμουν παιδί (περίπου το 2003-2004) στο Star, αλλά ποτέ δεν έμαθα πώς λεγόταν. Έπαιζε αργά το βράδυ και είχε σήμανση 16+. Θυμάμαι έναν τύπο που δούλευε σε ένα εργαστήριο (χημείο;) και κάποια στιγμή κάτι έγινε (τσακώθηκε με κάποιον; Έγινε κάποιο ατύχημα;) και κατά λάθος βούτηξε τα χέρια του μέσα σε μία τεράστια χύτρα με ένα τοξικό υγρό που έβραζε (ή η χύτρα έπεσε πάνω του, πάντως ήρθε σε επαφή με το υγρό από ατύχημα). Έπειτα (τώρα είναι η σκηνή που θυμάμαι καθαρά) τα έβγαλε έξω, τα κοίταξε και φώναξε "τα χέρια μου... ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!". Προφανώς είχαν πάθει ζημιά από το υγρό, και ως εκ τούτου φόρεσε κάτι μεγάλα μαύρα γάντια. Σε μια άλλη σκηνή πιο μετά, τον θυμάμαι να είναι ντυμένος με χοντρά ρούχα και καπαρντίνα (και τα μεγάλα γάντια) και κυκλοφορούσε έξω στον δρόμο, έχοντας ένα τρομακτικό ανάστημα (σαν τέρας). Κάποια στιγμή βρήκε την γυναίκα του (ή κοπέλα του) και πήγε προς το μέρος της λέγοντας ([random όνομα], αγάπη μου...!), αλλά αυτή μόλις τον είδε δεν τον αναγνώρισε, άρχισε να ουρλιάζει από τον τρόμο και έτρεχε να φύγει μακριά. (Μπορεί και το πρόσωπό του να ήταν παραμορφωμένο έπειτα από το ατύχημά του, δεν το θυμάμαι καλά).

Δεν έχω άλλα στοιχεία δυστυχώς, αλλά αν κατάλαβε κανείς ποια ταινία ήταν, θα τον παραδεχτώ. 😁

 

EDIT: Η ταινία ήταν (μάλλον) στα Αγγλικά με ελληνικούς υπότιτλους.

Επεξ/σία από SciManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Μιας και μόλις βρήκα το συγκεκριμένο θέμα, θυμήθηκα μια ταινία που είχα δει όταν ήμουν παιδί (περίπου το 2003-2004) στο Star, αλλά ποτέ δεν έμαθα πώς λεγόταν. Έπαιζε αργά το βράδυ και είχε σήμανση 16+. Θυμάμαι έναν τύπο που δούλευε σε ένα εργαστήριο (χημείο;) και κάποια στιγμή κάτι έγινε (τσακώθηκε με κάποιον; Έγινε κάποιο ατύχημα;) και κατά λάθος βούτηξε τα χέρια του μέσα σε μία τεράστια χύτρα με ένα τοξικό υγρό που έβραζε. Έπειτα (τώρα είναι η σκηνή που θυμάμαι καθαρά) τα έβγαλε έξω, τα κοίταξε και φώναξε "τα χέρια μου... ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!". Προφανώς είχαν πάθει ζημιά από το υγρό, και ως εκ τούτου φόρεσε κάτι μεγάλα μαύρα γάντια. Σε μια άλλη σκηνή πιο μετά, τον θυμάμαι να είναι ντυμένος με χοντρά ρούχα και καπαρντίνα (και τα μεγάλα γάντια) και κυκλοφορούσε έξω στον δρόμο, έχοντας ένα τρομακτικό ανάστημα (σαν τέρας). Κάποια στιγμή βρήκε την γυναίκα του (ή κοπέλα του) και πήγε προς το μέρος της λέγοντας ([random όνομα], αγάπη μου...!), αλλά αυτή μόλις τον είδε άρχισε να ουρλιάζει από τον τρόμο και έφυγε μακριά.

Δεν έχω άλλα στοιχεία δυστυχώς, αλλά αν κατάλαβε κανείς ποια ταινία ήταν, θα τον παραδεχτώ. 😁

Ακούγεται παρεμφερές με το Darkman του Sam Raimi αλλά εκείνο δεν έχει την έμφαση που λες στα χέρια. Η μόνη αναφορά που βρήκα για χέρια είναι αυτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, imitheos είπε

Ακούγεται παρεμφερές με το Darkman του Sam Raimi αλλά εκείνο δεν έχει την έμφαση που λες στα χέρια. Η μόνη αναφορά που βρήκα για χέρια είναι αυτή.

 

5 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Darkman (1990), δεν θυμάσαι καλά τη σκηνή που καίγεται. 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, νομίζω όντως αυτή είναι η ταινία! Εδώ και πάνω από 15 χρόνια το είχα απορία, επιτέλους ήρθε η ώρα να την δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια ταινία μάλλον με τον παρακάτω  πρωταγωνιστή, μάλλον

https://www.imdb.com/name/nm0000513

Η υπόθεση είναι η παιδοφιλια και σταδιακά δείχνει τον πρωταγωνιστή να κυλάει, στην αρχή αγοράζει παιδικά περιοδικά, μετά χαζεύει συμμαθητές του γιου του , στο τέλος  σχεδιάζει να βάλει χάπια σε ένα φίλο των παιδιών του. γράφουν στο σπίτι απέξω  rapist κλπ. δυνατή ταινία μάλλον από 1994 ως 2002  και επικαιρη

Επεξ/σία από kostassid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2022 στις 9:38 ΜΜ, imitheos είπε

Ακούγεται παρεμφερές με το Darkman του Sam Raimi αλλά εκείνο δεν έχει την έμφαση που λες στα χέρια. Η μόνη αναφορά που βρήκα για χέρια είναι αυτή.

το Darkman του Sam Raimi ειναι. τα χερια καιγονται απο ηλεκτροπληξια, ενω τον χτυπανε οι μαφιοζοι στο εργαστηριο. καλη ταινια, ηταν το "δοκιμαστικο" του Sam για τον Spiderman. και τα σηκουελς δεν ειναι ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως με απατά η μνήμη μου, αλλά κάπου είχα διαβάσει την εξής πλοκή σε ταινία πριν χρόνια, το θυμάμαι πολύ απόμακρα:

Εργστάσιο σοκολάτας, το οποίο δεν πηγαίνει και πολύ καλά. Κάποια στιγμή γίνεται εργατικό ατύχημα και ένας εργαζόμενος γίνεται αλοιφή μέσα στα μηχανήματα της σοκολάτας, μαζί με τη σοκολάτα. Φυσικά μπροστά στη χρεωκοπία λόγω του ατυχήματος, αποφασίζουν να αποκρύψουν το γεγονός και να πουλήσουν τους τόννους σοκολάτας. Η εν λόγω σοκολάτα, γίνεται ανάρπαστη και ξεπουλάει. Και εδώ είναι το δίλημμα: Πώς θα διατηρήσουν την ίδια γεύση της σοκολάτας;....

Αν δεν υπάρχει η ταινία, τότε μάλλον ο εγκέφαλός μου έχει αρχίσει να γράφει σενάρια...

Καλή χρονιά να έχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...