Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


Mpampis06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Όχι έχεις δίκιο ο καλλιτέχνης πρέπει να δημιουργεί ελεύθερα και αβίαστα, το σέβομαι!

 

Χωρίς να θέλω να σε πιέσω, μπορείς τουλάχιστον να κάνεις ένα extension στην Μ2000 που να υποστηρίζει BCPL για να μπορέσω να τρέξω παράλληλα ένα 8x8 pixel edge detection στο cluster με τους 4004 που έφτιαξα;

 

Τους κουβάδες με παγάκια μην ξεχάσεις για την ψύξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι απασχολημένος αυτό τον καιρό γιατί ξαναγράφει το TCP/IP σε Μ2000. Στην αρχή προσπάθησε να δουλέψει με sockets αλλά απογοητεύτηκε από την ταχύτητα κι είπε να φτιάξει ένα νέο πρωτόκολλο μόνος του. Κι αυτό το ριμάδι το TCP/IP τριάντα χρόνια ίδιο κι απαράλλαχτο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βιβλίο με BCPL....ωραίος! Τα extension μπορεί να τα θες για τη φαλάκρα...αλλά δεν μπορώ να στα φτιάξω!!!! :devil: :devil: :devil:

 

Α όλα και όλα φαλάκρα δεν έχω, θάμνος το μαλλί μου!

 

Ύστατη προσπάθεια...μήπως έστω σε POP-2 μπορεί να γίνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι..πάντα..θάμνος..και μετά κάκτος...

Άντε αύριο πάλι. Μέχρι τότε να δούμε τι κώδικα φτιάχνετε... για να μπορεί να διαλέξει ο Mpampis06. Την άσκηση την έχω δώσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr. Fuzzy

O/H M2000 είναι μόνο για σοβαρές εφαρμογές.

 

Το ξέρω μωρέ, απλά φαντάστηκα ότι θα του έπαιρνε κάνα 20' tops ανάμεσα στην 1998ή αναθεώρηση του διερμηνευτή της Μ2000 που θα υποστηρίζει 64bit VB και την 1999ή αναθεώρηση για CPLEX extensions support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αλλά τι είναι αυτό που σου λέει ότι το ένα είναι σωστό; Από που θα πάρει το σωστό;

 

Γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα μου κάνει match σε ΕΝΑ απο τα ΔΥΟ pattern...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Fuzzy,

ασφαλώς θα απαντήσω, γιατί σέβομαι αυτόν που αφιερώνει λίγο από το πολύτιμο χρόνο του να συζητάει δημόσια τις σκέψεις και ιδέες του. 

 

Το "θα μου κάνει match σε ΕΝΑ απο τα ΔΥΟ pattern" ποιος το ελέγχει; Δηλαδή σκέφτεσαι πως η εισαγωγή ή θα ταιριάζει στο ένα ή στο άλλο. Αν ταιριάζει και στα δύο; Δίνω το "1234.34,12" και το 12,233.12", το πρώτο που έφτιαξες  θα δώσει το 1234.34,  και αφήνει το ",12" και το δεύτερο το βρίσκεις με το άλλο και παίρνεις "12,233" και περισσεύει το ".12". Προφανώς ο χωρισμός δεν έχει καμία λογική..Πώς θα ξέρεις τι είναι λάθος εισαγωγή; Δεν μπορείς μια εισαγωγή να την χωρίζεις με δυο τρόπους αν κάτι δε σου δηλώνει ποιος τρόπος ακολουθεί.

(και επειδή ασχολείσαι με ρούτερ και τα σχετικά...σχεδίασε ένα σύστημα με δυο διαφορετικούς παλμούς συγχρονισμού...και στην είσοδο να κάνεις κάτι τέτοιο...να χωρίζεις στα δυο την εισαγωγή και να "μαντεύεις" τι έπιασες...............ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα απαντησάρα όπως προέβλεψα!!! Αυτο με το παλμό συγχρονισμού στο ρουτερ ειναι απο τα καλύτερα που εχεις πει...εισαι θεούλης τέλος...Κλαίω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος, ότι δεν το έπιασες. Το ζήτημα με τον αριθμό που συζητούμε δεν είναι "ο σωστός αριθμός"- "το regex που τον αναγνωρίζει" αλλά το ότι υπάρχει περίπτωση Α...ο Α τύπου αριθμός να είναι σωστός και Β ο Β τύπος αριθμού να είναι σωστός. Τα Α και Β δεν καθορίζονται από το πρόγραμμα. Ο @sundance_kid θέλει να παίρνει όλη την εισαγωγή (το regex δουλεύει σε batch, τμήματα εισαγωγής) και αν βγάζει αποτέλεσμα δουλεύει το ένα από τα δύο. Και το ερώτημα είναι...αν δώσω λάθος εισαγωγή πώς θα ξέρει ότι πήρε λάθος; Δηλαδή δεν ισχύει ότι και τα δυο τα διαβάζω αλλά ότι όταν το Α είναι σωστό το Β είναι λάθος και το ανάποδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που έχουμε φάει ο,τι να ναι κόλλημα με τα regex, και παρόλο που στην πράξη ποτέ δεν παίζει να λυθεί το πρόβλημα έτσι (riddle me this, η είσοδος είναι 123.456, αυτό είναι ακέραιος ή δεκαδικός?), κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ.

 

m2000 ξέρεις ότι μπορείς σε regex να κάνεις match το A ή το Β ή να αποτύχεις να κάνεις match οτιδήποτε, και μπορείς μετά να ξεχωρίσεις τι από τα 3 (ή παραπάνω από 3) συνέβη ε;

 

Αστεία ερώτηση, φυσικά δεν το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...