Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi 5 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαμαντακι made in china το οποίο δεν βγαίνει εκτός κινας κ υποστήριξη από forum...εγώ επιμενω...με xiaomi δεν ρίχνεις γκομενα ...καλό είναι για να παιζεις με τους φίλους σου αλλά αν το γκομενακι δεν δει samsung, apple δεν πέφτει.

 

Το γεγονός ότι θέλεις "κινητό" για να ρίξεις γκομενάκι είναι προβληματικό...

 

Υπόψην. Το "γκομενάκι" έπεσε με χιαόμι ;)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν παίζει να μιλάς σοβαρά εσύ που λες για κινητά και γκoμενες

Μουαχαχα υπάρχει παλαβός που λυγίζει τα κινητά μέχρι να σπάσουν και το βαφτίζει "τεστ"? χαχααχ 

 

τι γελοιότητα...

Αν διπλώνει τόσο εύκολα πάντως, δεν χρειάζεται να το λυγίσεις, η ζημιά γίνεται ακόμα κι αν το χεις στην τσέπη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο που και ως που η ελλειψη app drawer το κανει κακο κινητο??βλεπεις τι γραφεις?ουτε το iphone εχει.και αν θες βαλε εναν launcher πια.

και δεν χρειαζεται να περνας ρομ οπως λες.που τα βλεπεις αυτα?απορω.και οτι κλεινουν οι εφαρμογες.πολυ παραπληροφορηση εχει πεσει μου φενεται και λετε οτι θελετε.πιαστε το στα χερια σας δοκιμαστε το εσεις και μετα μπορειτε να εχετε αποψη γιαυτο που λετε.

 

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!!! Και φαντάσου να εβλεπες τι εγραφα και να μην αρχιζες ενα rant χωρις νοημα κάνοντας υποθέσεις...

 

Δεν ειναι κακό να εισαι οπαδός μιας εταιρίας, κακό ειναι να εισαι τυφλός και να αρνείσαι γεγονότα. 

 

To οτι δεν έχει το iphone app drawer, δεν το κάνει αυτοματα επιτυχία στην MIUI. Το iphone ο κόσμος του android για χρόνια αμέτρητα το κατακρίνει γι αυτό τον λογο. Τώρα εσυ θες να το γυρίσεις σε πλεονέκτημα?

 

Launcher: Ναι... εγώ ξέρω τι ειναι ο launcher και ξέρω πως θα φέρω το κινητο στα μέτρα μου και να το κάνω να λειτουργει οπως πρέπει. Εγω ομως. Οχι ο Κωστας, οχι η Μαρία, οχι ο Τακης. 

 

Και ας πουμε οτι οι παραπάνω υποθετικοι χρήστες ειναι ευχαριστημενοι απο το look alike iphone GUI... αυτό για το οποιο σιγουρα δεν θα ναι ευχαριστημενοι, ειναι οταν δεν θα περνάνε τα μηνυματα απο viber, hangouts κλπ κλπ... και αυτό ειναι γεγονος και οι χρήστες στο MIUI forum τραβανε τα βυζια τους για να τα κάνουν να δουλέψουν σωστα... αν δουλεψουν.

 

Επισης, το κλασσικο ψευδοεπιχειρημα οτι για να κρίνεις κάτι, πρεπει ντε και καλα να το έχεις... λες και δεν βριθουν τα φορα απο πληροφοριες. 

 

Αλλα για την περιπτωση σου, δόξα το θεο και Meizu και Xiaomi έχω. Οποτε ξέρω τι λεω απο ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ. 

 

Out of the box experience των κινεζορομ ειναι για τα πανυγηρια. Για την ώρα απευθυνονται σε ανθρώπους που ξέρουν να σκαλιζουν και θελουν να ασχοληθουν. 

 

Βγάλτε τους παραμορφωτικους φακους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Και ας πουμε οτι οι παραπάνω υποθετικοι χρήστες ειναι ευχαριστημενοι απο το look alike iphone GUI... αυτό για το οποιο σιγουρα δεν θα ναι ευχαριστημενοι, ειναι οταν δεν θα περνάνε τα μηνυματα απο viber, hangouts κλπ κλπ... και αυτό ειναι γεγονος και οι χρήστες στο MIUI forum τραβανε τα βυζια τους για να τα κάνουν να δουλέψουν σωστα... αν δουλεψουν.

....

 

Out of the box experience των κινεζορομ ειναι για τα πανυγηρια. Για την ώρα απευθυνονται σε ανθρώπους που ξέρουν να σκαλιζουν και θελουν να ασχοληθουν. 

 

Βγάλτε τους παραμορφωτικους φακους...

+1

 

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο απλος χρηστης να πρεπει να νταντευει το κινητο του, να κανει ρυθμισεις, να βαζει εφαρμογες σε ειδικη λιστα, να τις βαζει με λουκετακι για να μην τις πεταει απο τη μνημη το λειτουργικο κλπ απλα για να εχεις αξιοπιστα notifications.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box experience των κινεζορομ ειναι για τα πανυγηρια. Για την ώρα απευθυνονται σε ανθρώπους που ξέρουν να σκαλιζουν και θελουν να ασχοληθουν. 

 

Μήπως έχεις παλιότερο MIUI; Εμένα μου φάνηκε ότι απευθύνεται σε απλούς χρηστες ως πολύ ευχάριστο και εύκολο. Το κράτησα 5 μέρες για να το σετάρω και να το δώσω σε απλό χρήστη. Ενώ εγώ το βαρέθηκα (!), αυτός το καταχαίρεται. Αρκεί όποιος πάρει xiaomi και δεν χρειάζεται ελληνικά μενού να το παραγγείλει με global stable που έγραψε και ένας φίλος πριν και να ακυρώσει την εξοικονόμηση ενέργειας από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας (για τα notifications)

Πάντως για μένα η καλή αλλά όχι εξαιρετική κάμερα και η απουσία tv-out και micro-sd είναι λόγος να κοιτάξεις αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω στην ιδια φαση ειμαι. Απο οτι βλεπω η καμερα του ειναι μετρια σε συγκριση με κινητα του τυπου s6 edge. Ετσι βλεπω και διαβαζω φυσικα. Αν γνωριζει καποιος ας με κατατοπισει περισσοτερο.

Το εγκυρότερο site για βαθμολογίες καμερών σε κινητά: http://www.dxomark.com/Mobiles

 

Και όπως βλέπεις, κάθε άλλο παρά άσχημα τα πάει σε θέμα κάμερας το Mi5. Σίγουρα δεν είναι η κορυφαία. Άλλα δεν την λες μέτρια με τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον άτοπο να περιμένουμε κινητά με τέτοια χαρακτηριστικά, camera όσο καλή έχουν συσκευές 800 Ευρώ και να κοστίζουν 350 Ευρώ.

καλά μην το λες οτι είναι φτηνό αν βάλεις φπα και φορο εισαγωγής δες πόσο θα πάει η τιμή...

ένα απλό παράδειγμα

350 x~20% φόρος εισαγωγής +24% φπα + κάνα 50 60  ευρω κέρδος καταστήματος και support 550 600 παει με το καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mi5 pro (4GB/128GB) βγήκε ή ακόμα κοροϊδεύει τυραννάει τον κόσμο η Xiaomi; Μισό χρόνο το περιμέναμε, δεν εδέησαν να το βγάλουν στην ώρα του και την κάναμε για άλλες μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουαχαχα υπάρχει παλαβός που λυγίζει τα κινητά μέχρι να σπάσουν και το βαφτίζει "τεστ"? χαχααχ 

 

τι γελοιότητα...

καταλαβαίνω πως το όλο τεστ είναι όντως γελοίο , αλλά από την άλλη γιατί να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά. π.χ. το iphone, μία συντριπτική πλειοψηφία το κατέκρινε και γελουσε εις βάρος του και οι χρήστες apple προσπαθούσαν να υπερασπιστούν με ακριβώς αυτό το επιχείρημα. «τί γελοιότητα αυτά τα τάχα μου τεστ!» . τώρα που το xiaomi σπάει απευθείας και δε λυγίζει , η δικαιολόγηση πάει σύννεφο. το ίδιο βλέπω και για άλλες κινεζικές εταιρείες μεγαλύτερες και ποιοτικότερες από xiaomi και με παγκόσμια παρουσία. π.χ. huawei , ο τριτος μεγαλύτερος κατασκευαστής κινητών , κάθε φορά θα βλέπω σχόλια του τύπου «κινεζιά και άλλα» αλλά τίποτε τέτοιο για τη xiaomi. επίσης και τα ίδια για τη θύρα sd. σε άλλα κινητά κράζεται η έλλειψη της,  στα xiaomi  όμως είναι προτέρημα λέει.

δεν έχω πρόβλημα με τέτοια σχόλια ούτε με τους χρήτες που τα γράφουν , απλώς,  ποιός ο λόγος να επιτίθενται τόσο σε ορισμένες μάρκες ενώ άλλες να δικαιολογούνται έχοντας μάλιστα πολύ περισσότερες αδυναμίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει παντα να συγκρινουμε κινητα με βαση την τιμη τους. Στα 300€ πειτε μου πραγματικα τι παιρνεις σε επωνυμο???Samsung j7? H lg g4? To xiaomi ειναι πραγματικα πολυ καλη συσκευη. Πηρα οταν πρωτοβγηκε το mi4 σε αυτη την τιμη και το εχω ακομα και σημερα. Ειναι ακομα συσκευη που μου βγαζει την μερα και πραγματικα δεν κολλαει πουθενα. Καμερα πρεπει να παραδεχτουμε πως δεν εχουν σαν αυτην που θα βρουμε σε ναυαρχιδες των αλλων γνωστων μας εταιρειων...Αλλα σε ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ μπροστα απο τις αλλες συσκευες που παιζουν σε αυτα τα λεφτα... Και απο ποιοτητα πραγματικα επειδη ειχα ασχοληθει παλαιοτερα και εφερνα κινητα σε φιλους κανενας ποτε δεν μου παραπονεθηκε για βλαβη σε συσκευη... Αντιθετα με αλλα κινητα που μια η μπαταρια αρχισε να πεφτει γρηγορα η αλλα εβγαλαν θεμα με wifi , η κολλημα του λειτουργικου...Οποτε για οσους δεν εχουν το "κολλημα" να παρουν επωνυμο τηλεφωνο ειναι μια παρα πολυ καλη συσκευη... Οσοι δεν θελουν ας δωσουν 700αρια και μετα απο 1 χρονο ας το πουλανε για 250...Οσο για οικοδομους που τσαλακωνουν τηλεφωνα , πραγματικα παιδια υπαρχουν και τα 3210. Ελεος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...