Προς το περιεχόμενο

(SERIES) Stranger Things


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλαφρη SciFi σειρά που βλέπεται ευχάριστα. Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το αγόρι μου (πολλά στοιχεία από άλλες σειρές).

 

Διαφωνώ φίλε μου, όχι και ανάλαφρη σειρά!

 

 

Πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις για να την δεις, παράλληλες διαστάσεις, εξωγήινους, 80s εποχή (μόδα τεχνολογία κτλ), dungeons & dragons!!! να έχεις δεί επίσης ταινίες των 80s (the shining κτλ)...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 726
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

 

Δεν είχε βαριά γλώσσα η σειρά, δεν είχε πολύ βία, είχε εφηβικές χαριτομενιές, δεν είχε sex και γυμνό και προσπαθούσε να είναι politically correct (που το απεχθάνομαι).

 

Η ιστορία εκτυλίσσεται χωρίς κάποια έκπληξη. Επιστημονικά δεν χρειάζεται κάποιος οποιοδήποτε υπόβαθρο.

 

Γι' αυτό ανάλαφρη.

 

 

Επίσης bright blue LEDs το 80 den είχαμε. Ούτε κουτάκια αλουμινίου με το σημερινό σύστημα ανοίγματος. Και άλλα τέτοια. :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

 

Δεν είχε βαριά γλώσσα η σειρά, δεν είχε πολύ βία, είχε εφηβικές χαριτομενιές, δεν είχε sex και γυμνό και προσπαθούσε να είναι politically correct (που το απεχθάνομαι).

 

Η ιστορία εκτυλίσσεται χωρίς κάποια έκπληξη. Επιστημονικά δεν χρειάζεται κάποιος οποιοδήποτε υπόβαθρο.

 

Γι' αυτό ανάλαφρη.

 

 

Επίσης bright blue LEDs το 80 den είχαμε. Ούτε κουτάκια αλουμινίου με το σημερινό σύστημα ανοίγματος. Και άλλα τέτοια. :P :P :P

 

Easter eggs ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε fast forward την βλέπω.Το μεγάλο όνομα είναι και ο πιο εκνευριστικός χαρακτήρας στην σειρά.

Για καλοκαιρινή σειρά σε φάση true blood είναι καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξ, δεν είπε κανείς ότι είναι wire ή sopranos :P

 

80s Steven King meets early 80s Spielberg

τίποτα παραπάνω... και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας, ούτε χάνει σε αξία για αυτό το λόγο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελείωσα.

7/10

Αν ήμουν στα 15 μου ή είχα γεννηθεί στα 80'ς ίσως να την εκτιμούσα περισσότερο.

Πολλά κλισέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τυχαία ένα trailer της προάλλες και αμέσως μου έκανε ένα βαρβάτο νοσταλγικό κλικ της εφηβείας που όταν έβλεπα παρόμοια σειρά ή έργο γινόμουν ένα με την τηλεόραση ! Έχω δει τα πρώτα 3 επεισόδια και μ' αρέσει πάρα πολύ. Όλα περνάνε από το μυαλό σου, Goonies, Explorers , Twilight Zone, ET, Starman, Watchers , Silver Bullet , κτλ κτλ
Όποιος θέλει να δει ένα πρόσφατο έργο, ανάλογης νοσταλγικής διάθεσης με τρομερά εφέ και δράση, να δει το Super 8 !

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεει και το δειχνει για τους Σοβιετικους σε αρκετα επεισοδια.

 

 

Δυο περιπτωσεις. Η κανανε λαθος στις μετρησεις τους, η δεν ηταν αρκετα τοξικος για μικρη εκθεση σε αυτο το περιβαλον.

Πιθανοτατα για την Ελ,της αρεσαν τα γλυκα

Για λογους ευκολιας και συνοχης μαλλον

Την ιστορια για την διασταση την εξηγησε και ο καθηγητης (βλεπε σκηνη με τον ακροβατη) και με το dungeons and dragons των παιδιων. Μεγαλη εκλυση ενεργειας οδηγησε στο ανοιγμα της.

 

Εχει κυριολεκτικα δεκαδες αναφορες στα παντα, πρεπει να την δεις σκηνη σκηνη την σειρα για να τα προσεξεις.

Η μουσικη ειναι εκπληκτικη, σαφως ανωτερο απο πολλα αλλα συγχρονα δειγματα.

 

 

Στο εκτο επεισοδιο λεει το πως ξεκινησαν τα πειραματα και το τι σκοπο ειχαν. Αργοτερα δειχνει την Ελ και πως διαχειριζοντε και ενθαρρυνουν τις δυναμεις τις. Δεν εχω διαβασει συνεντευξεις των δημιουργων και των παραγωγων και δεν ξερω τι δηλωσεις εχουν κανει. Εχεις καποια διευθυνση;. Βρηκε την ευκαιρια και διείσδυσε στον κοσμο τους, ισως δουμε κατι διαφορετικο στη συνεχεια

Οντως δεν εχει ξακεθαριστει κατι, ο τροπος που αλλαζε ξαφνικα τις διαστασεις και αποκτουσε χαρακτηριστικα των πλασματων εκει, δειχνει κατι τετοιο. Θα δουμε!

Εχει υπερβολικα τεραστια θετικη αποδοχη και κριτικες. Θα ειναι κοντα στην αυτοκτονια αν οντως δεν υπαρξει δευτερος κυκλος η καποια συνεχεια με καποιο τροπο. Αν εμενα κοντα τους και μου ελεγαν πως δεν θα εβγαζαν συνεχεια, εγω θα τους εδερνα παντως.

 

 

Dude ψιλοκαταλαβαιω τι λες αλλά και πάλι. Μπορεί να δωθεί εξήγηση γιατί η τρυπα στο SCP υπόγειο άνοιξε. Δεν υπάρχει εξήγηση γιατί άνοιγε παντού μιας και δεν υπήρχε παντού αίμα. Also η ενέργεια ήταν ένδειξη ότι έγινε κάτι και όχι ότι θα γίνει.

Το πρόβλημα με την εξήγηση σου με τα γλυκά είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερη συνωμοσία που είχε ήδη information για το τι γίνεται και εας έλεγε ο ασπρομαλλης ότι ήθελε.

 

Γενικά δεν το λες και solid piece of science fiction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude ψιλοκαταλαβαιω τι λες αλλά και πάλι. Μπορεί να δωθεί εξήγηση γιατί η τρυπα στο SCP υπόγειο άνοιξε. Δεν υπάρχει εξήγηση γιατί άνοιγε παντού μιας και δεν υπήρχε παντού αίμα. Also η ενέργεια ήταν ένδειξη ότι έγινε κάτι και όχι ότι θα γίνει.

Το πρόβλημα με την εξήγηση σου με τα γλυκά είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερη συνωμοσία που είχε ήδη information για το τι γίνεται και εας έλεγε ο ασπρομαλλης ότι ήθελε.

 

Γενικά δεν το λες και solid piece of science fiction.

 

 

Άνοιξε επειδή το κοριτσάκι άγγιξε το πλάσμα, και στην ουσία δημιουργήθηκε ένα gateway ανάμεσα στους δύο κόσμους-διαστάσεις. If i got it right

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι απορίες ή ''κενά'' σαν τα παραπάνω, για μένα λειτουργούν υπέρ του nostalgia factor που πάτησε και εκμεταλεύτηκε η σειρά (και πολύ καλά έκανε)...

 

η φάση είναι τελείως twilight zone για το κοινό που μεγάλωσε με αυτές τις ταινίες και σειρές και όχι για το σημερινό που θα ψάξει plotholes παντού ή θα αναζητήσει στο internet breakdown κάθε σχεδόν καρέ της σειράς... που εν τέλει θα είναι ανοικτό στην μικρή αφέλεια που αφήνεται το βασικό στόρυ το οποίο μπορεί να γίνει απολαυστικό και με αυτή μέσα και όχι σαχλό ή ουσιαστικά προβληματικό ώστε οι ασάφειες αυτές να χτυπάνε μάτι...

 

γτ ναι, έχει ασάφειες συμφωνώ αλλά παραπάνου τύπου, που επιτρέπουν την πλοκή να προχωρήσει και να μην πολυασχοληθεί το μέσο μάτι-μυαλό με αυτές...

 

το κύριο πράγμα που θέλει να αναπαραγάγει η σειρά είναι η ατμόσφαιρα των σειρών εκείνης της εποχής και των ταινιών και το κάνει περίφημα...

 

γιαυτό και νομίζω οτι η σειρά απευθύνεται σχεδόν μοναδικά σε όσους γεννήθηκαν αρχές-μέσα 80ς, μέχρι βαριά '90 (και αν)...

μλκια για τους υπόλοιπους :P που δε θα καταλάβουν χριστό αλλά κλαιν μαιν από την άλλη :P

 

(είναι σαν να γκρινιάζει κάποιος που στον ΕΤ ο ΕΤ περίμενε να τους στριμώξουν οι μπάτσοι για να απογειώσει τα ποδήλατά τους και γιατί δεν το έκανε από την αρχή ενώ μπορούσε :P )

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να κανω μια ερωτηση ; Πως μπορω να βρω τραγουδι που ακουγεται στη σειρα ; Συγκεκριμενα στο 6ο επεισοδιο 12ο λεπτο.

Δεν καταφερα να βρω τιποτα, παρα μονο αυτο http://www.tunefind.com/show/stranger-things/season-1/36514 . Λεει οτι το κομματι λεγεται i see the future, αλλα δεν .. Καμια βοηθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...