Προς το περιεχόμενο

God Of War [2018][PS4]


Peleus17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πολλή δουλειά την Άνοιξη και μόλις έχω στα χέρια μου το παιχνίδι. 

Τι να προσέξω; Tips για την αρχή;

Έχω παίξει τα άλλα τρία παιχνίδια αλλά από όσο καταλαβαίνω, δεν έχει καμία επαφή με αυτά.

Πριν απαντήσετε να υπολογίσετε πως έχω λίγο χρόνο, οπότε γύρω στη μισή με μια ώρα την ημέρα θα παίζω. 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 5:26 ΜΜ, shadowlike είπε

ρε παιδια το map design και το navigation μόνο σε εμένα φαίνεται κάπως ; Γενικά θέλω να ξαναπαίξω το παιχνίδι αλλά όσο σκέφτομαι το backtrack στα paths του χάρτη με πιάνει μια βαρεμάρα.

To map design δεν βλέπω να άρεσε σε κανέναν.

Το πρόβλημα με το backtracking έχει να κάνει με το πώς προσέγγισες το παιχνίδι καθόλη τη διάρκειά του. Αν ήθελες να εξερευνήσεις τα πάντα από την αρχή (όπως έκανα και εγώ), τότε το backtracking είναι τρομερά βαρετό, λόγω απουσίας περιεχομένου.

Αν αντίθετα επικεντρώθηκες στο main story, τότε το backtracking έχει πολλά να σου δώσει.

Το οξύμωρο όμως είναι ότι αυτός που επικεντρώθηκε στο main story, πόσο πιθανό είναι να ενδιαφερθεί μετά τον τερματισμό για τα έξτρα που θα του προσφέρει το backtracking?

Συνεπώς, και αυτό που λέω είναι για όλα τα παιχνίδια αυτού του design, η πρόκληση είναι να προσφέρεις σε αυτούς που θέλουν να τα δούν όλα (και όχι σε αυτούς που θέλουν να "τρέξουν" την κύρια ιστορία), μιά όσο το δυνατόν πιό ισσορροπημένη εμπειρία.

Προσωπικά άφησα αρκετά πράγματα που τα βρήκα βαρετά (αρένες, backtracking για πουλιά, valkyries αν και θέλω να τις δώ σε κάποια φάση) και έτσι το παιχνίδι μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Προσωπικά άφησα αρκετά πράγματα που τα βρήκα βαρετά (αρένες, backtracking για πουλιά, valkyries αν και θέλω να τις δώ σε κάποια φάση) και έτσι το παιχνίδι μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Και εγώ αυτό ακριβώς έκανα, νομίζω είναι αδιάφορο να πάω να φάω όλα τα πουλιά και τις valkyries. Προτιμώ να παίξω new+ στο horizon zero dawn :) Είνια αυτό που λες, το backtracking το σκοτώνει η έλειψη εχθρών και content, πρακτικά περνάς απο νεκρές περιοχές και θές να πας όσο πιο γρήγορα γίνεται για να τελειώνεις.

Επειδή έπαιζα και το bloodborne την ίδια περίοδο άθελα μου σύγκρινα τα 2 games, αν και άσχετα σχεδόν μεταξύ τους. Είναι τρομακτικό πως το backtracking στο bloodborne είναι μια διαδικασία που σε εξιτάρει και σε βάζει σε σκέψεις σε σχέση με το mindless backtracking του gow, απλά με έκανε να εκτιμήσω περισσότερο τα souls παιχνίδια γι'αυτό που είναι.

Απο την άλλη το gow είναι σίγουρα πιο κοντά σε αυτό που λέμε cinematic experience αλλά νιώθω πως σε αυτό το gow είναι πολύ συγκρατιμένοι στο wow-wtf feeling που μποροεί να σου δώσει ένα τέτοιο παιχνίδι. Ίσως το κρατάνε για μεταγενέστερους τίτλους αφού όπως είπαν είχαν στο μυαλό τους full fledged norse gow με θεους, επικές μονομαχίες, drama κλπ αλλά τα έκοψαν για να εστιάσουν στη σχέση Κράτου-Ατρέα κάτι που ναι μεν δίνει ένα πιο ώριμο αποτέλεσμα αλλά τελικά ίσως αφαιρεί σημαντικά απο την εμπειρία ενώς god of war game. Είναι κρίμα να θυμάμαι ώς πιο γαμάτο boss fight αυτό με το δράκο που στην ουσία είναι ψιλοgeneric σε σχέση με τους "κακούς" προταγωνιστές.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι μέρος ενός μεγαλύτερου σχεδίου (τριλογία λογικά) και φαίνεται. Φυσικά αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να δώσουν πολύ μεγάλη έμφαση στο στήσιμο του νέου lore, χαρακτήρων, σχέσεων μεταξύ τους κλπ κλπ.

Απλά όταν τελειώνει, καταλαβαίνεις ότι είδες μία τεράστια εισαγωγή και ότι τα καλύτερα έρχονται 😊

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα που το παιχνίδι δε με τρέλανε τόσο, μου αφήνει την αίσθηση -και το πιστεύω βασικά κιόλας- ότι από το επόμενο θα δούμε ένα πραγματικά αντάξιο παιχνίδι πχ του GoW2... το ταμπλό έχει στηθεί, διορθώσεις θα γίνουν στα μελανά σημεία , το scale θα μεγαλώσει και καλώς εχόντων, στο επόμενο παιχνίδι της σειράς θα τρίβουμε τα μάτια μας ακόμα και οι πιο δύσκολοι και απαιτητικοί με το franchise...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το backtracking θα συμφωνήσω με όλους είναι απίστευτα βαρετό για chores όπως πχ είναι τα κοράκια για την πλατίνα. Αλλά όχι ρε παιδιά να βαριέστε να κάνετε τις valkyries! Αυτό ήταν το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού, ειδικά αν τις πολέμησες και low level 🤩. Δέσανε το exploration (σεντούκια κλπ) με skills που αποκτάς όσο προχωράς το main story (βέλη,λεπίδες) και ήταν δίκοπο μαχαίρι τελικά. Από τη μία σου δίνει αυτό το "metroid effect" αλλά από την άλλη σε αναγκάζει για backtracking. Tο χειρότερο για μένα όμως ήταν που δε σου δίνει τη δυνατότητα για 2-way portals από την αρχή. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να είναι κλειδωμένα τα portals εξαρχής. Σε αναγκάζει να παίξεις το main story για να μη σκυλοβαρεθείς την ζωή σου δηλαδή, αν κάνεις το λάθος να εξερευνήσεις από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τα valkyries σε σχέση με το υπόλοιπο optional content , ίσως το καλύτερο. Το πρόβλημα είναι πως για να τα φας τα ριμαδιασμένα αναγκάζεσαι να grindareis στις αρένες και στα υπόλοιπα πράγματα προκειμένου να ανεβάσεις equipment και skill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, shadowlike είπε

ωραία τα valkyries σε σχέση με το υπόλοιπο optional content , ίσως το καλύτερο. Το πρόβλημα είναι πως για να τα φας τα ριμαδιασμένα αναγκάζεσαι να grindareis στις αρένες και στα υπόλοιπα πράγματα προκειμένου να ανεβάσεις equipment και skill.

Εγώ στις 5 πρώτες πάντως δεν είχα πάρει ούτε καν τα blades 🤩. Με το travellers set μόνο χωρίς upgrades και ούτε enchantments/runes της προκοπής κιόλας.

https://www.youtube.com/watch?v=3jc67gzuIKU&list=PLG5reQxNEttHn8IYwGFsj5n4ZFVRBlLUE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...