Προς το περιεχόμενο

God Of War [2018][PS4]


Peleus17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Επαιξα το FFXV σχετικα προσφατα πριν λιγους μηνες(ειχα γραψει σχετικο στην ενοτητα του pc)και παλι η Ιαπωνικη γλωσσα ηταν ανωτερη για τον πολυ απλο λογο οτι εβγαζαν μεγαλυτερο συναισθημτα.Ασε που αν δεις και απο τους ιδιους τους Ιαπωνες δανειζουν τις φωνες και σε παρα πολλα anime/ταινιες. https://www.behindthevoiceactors.com/video-games/Final-Fantasy-XV/

Και μιλαμε και για παιχνιδι που γενικα εχει πολλους χαρακτηρες,τουλαχιστον το διπλασιο cast απο του God of war.

Αλλα σε αντιθεση με το God of war που ειχε μονο 2-3 γνωστους voice actors,στο Final Fantasy αν δεις το Αγγλικο cast ειναι η μερα με την νυχτα απο πλευρας εμπειριας.

Σχεδον το 1/4 των voice actors πχ τους βρισκεις και στο προσφατο Overwatch εκτος των αλλων.

Στο Nier Automata πχ ηταν που βρηκα την Αγγλικη γλωσσα αξιοπρεπεσταστη και δεν το περιμενα.

Εχει δικιο Fulgore, στο δευτερο palythrough ειδα τη διαφορα. ουσιαστικα οι χροιες που ειχαν βαλει στις φωνες ιδιατερα του πρωταγωνιστη ηταν ακυρη. Και ναι το καταλαβα όταν ξαναεπαιξα ολο το παιχνιδι από την αρχη στα αγγλικα

Επεξ/σία από TitanX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, TitanX είπε

Εχει δικιο Fulgore, στο δευτερο palythrough ειδα τη διαφορα. ουσιαστικα οι χροιες που ειχαν βαλει στις φωνες ιδιατερα του πρωταγωνιστη ηταν ακυρη. Και ναι το καταλαβα όταν ξαναεπαιξα ολο το παιχνιδι από την αρχη στα αγγλικα

Τουλαχιστον στο Final fantasy xv ηταν μια ψιλο τιμια προσπαθεια σε σχεση με αλλα Ιαπωνικα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 6 μήνες (!) κατάφερα και εγώ να τελειώσω το παιχνίδι λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Να πώ οτι η τελική εντύπωση ήταν θετική, δεν θα σταθώ στα production values ούτε στο κομμάτι της ιστορίας γιατί λίγο-πολύ έχουν καλυφθεί και δεν χρίζουν περεταίρω ανάλυσης. Το combat είναι και αυτό άψογο και αν πιο αργό απο τα προηγούμενα της σειράς προσθέτει μεγαλύτερη ποικιλία και challenge. Ένα μεγάλο μείον που φαίνεται να μην πείραξε κανέναν, είναι η πολύ μικρή ποικιλία των εχθρών και τα σχεδόν ανύπαρκτα bosses τα οποία ήταν ουσιαστικά μερικά re-skinned trolls με διαφορετικά elementals και ο "κύριος" εχθρός ο οποίος ήταν στην καλύτερη μέτριος και οι μάχες του αδιάφορες με μερικά QTE's εδώ κι εκεί. Απαράδεκτο για παιχνίδι τέτοιας κλίμακας.

Θέλω να σταθώ στο gameplay και στον τρόπο που το παιχνίδι ακολουθεί την τελευταία τάση των ΑΑΑ exclusives της Sony, του να "φουσκώνει" δηλαδή τεχνηέντως την συνολική διάρκεια του τίτλου με διάφορα side quests και collectibles στα οποία κυριολεκτικά χάνεται η μπάλα. Ουσιαστικά δηλαδή έχουμε να κάνουμε με ένα τίτλο 1/2 ARPG και 1/2 character action. Μπορώ να πώ οτι το πρώτο κομμάτι με ξενέρωσε αρκετά καθώς απεχθάνομαι όλα τα ψυχαναγκαστικά quests και collectibles που επιμηκύνουν την διάρκεια του εκάστοτε παιχνιδιού πέρα απο το κυρίως story. Ίσως αν το παιχνίδι ήταν νεο IP να μην με ενοχλούσε διόλου, αλλά λόγω του οτι μεγάλωσα με την κλασσική σειρά GOW και έχοντας ως πρότυπο τον τρόπο παιχνιδιού του DMC ως ¨σκάλα" enjoyment. μπορώ να πω οτι απο κάποιο σημείο και μετά εστίασα κυρίως στο στορυ με την λογική του "άντε να τελειώνουμε", αντί να απολαύσω το παιχνίδι όπως τα προηγούμενα GOW.

Ειδικότερα στα τελευταία 2/3 της ιστορίας φαινόταν ξεκάθαρα το πως είχαν τραβήξει το πράγμα απο τα μαλλιά και άρχιζε να καταντάει υπερβολικά κουραστικό αλλά ευτυχώς έφτασα στο climax του τίτλου προτού βαρεθώ τελείως και τα παρατήσω. Φυσικά μετά απο το κυρίως πιάτο υπάρχουν όπως προανέφερα αμέτρητες άλλες δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις μέχρι το 100%, το οποίο όμως εγώ δεν θεωρώ οτι προσδίδει την ιδιαίτερη αξία που τόνισαν οι περισσότεροι που το έπαιξαν. Θεωρώ δηλαδή πολύ πιο "τίμια" και "fun" την προσέγγιση τίτλων όπως το Ratchet and Clank και Spiderman, που εστιάζουν περισσότερο στον τομέα "fun" και προσφέρουν ένα σχετικά μικρότερο game με πιο απλοϊκό τρόπο παιξίματος.

Κλείνοντας θα πώ οτι σαν συνολικό πακέτο ήταν μια δυνατή εμπειρία, τεχνητώς παρατεταμένη με quests που η πλειοψηφία θα αγνοήσει βέβαια, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί το καλύτερο exclusive του PS4. Καλύτερο των Uncharted-Last of Us σίγουρα, θέλω όμως να παίξω και το Spiderman πρίν βγάλω τελικό συμπέρασμα.

8/10 απο εμένα.

 

Επεξ/σία από Tilemaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tilemaxx είπε

1) Ένα μεγάλο μείον που φαίνεται να μην πείραξε κανέναν, είναι η πολύ μικρή ποικιλία των εχθρών και τα σχεδόν ανύπαρκτα bosses τα οποία ήταν ουσιαστικά μερικά re-skinned trolls με διαφορετικά elementals και ο "κύριος" εχθρός ο οποίος ήταν στην καλύτερη μέτριος και οι μάχες του αδιάφορες με μερικά QTE's εδώ κι εκεί. Απαράδεκτο για παιχνίδι τέτοιας κλίμακας.

2) Θεωρώ δηλαδή πολύ πιο "τίμια" και "fun" την προσέγγιση τίτλων όπως το Ratchet and Clank και Spiderman, που εστιάζουν περισσότερο στον τομέα "fun" και προσφέρουν ένα σχετικά μικρότερο game με πιο απλοϊκό τρόπο παιξίματος.

 Καλύτερο των Uncharted-Last of Us σίγουρα, θέλω όμως να παίξω και το Spiderman πρίν βγάλω τελικό συμπέρασμα.

1)Δεν ξερω απο που προκυπτει το παραπανω σχολιο.Εχουμε ηδη αναφερει πολλες φορες αυτα περι boss ακομα και των πιο κεντρικων περαν των troll.

2)Οσο για το δευτερο κυριως στην συγκριση με το spider man,μην βιαζεσαι να βγαλεις τελικα συμπερασματα. Παιξτε πρωτα και αυτο και μετα μας ξαναλες(στο δικο του θεμα)αν σε ξενερωσαν λιγοτερο,περισσοτερο ή καθολου τα δικα του side missions αλλα και side activities :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να προκύπτει από κάπου, είναι δίκη μου άποψη. Για το αν ξέμειναν από μπατζετ στα boss fights είναι δικό τους θέμα, όχι του αγοραστή. Θα πρέπει να γίνει κριτική.

Τωρα όσο για το Spider-Man διάβασες το ότι πρέπει πρώτα να το παίξω και μετά να βγάλω συμπέρασμα; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο που δηλαδη εβγαλες αυτο το συμπερασμα οτι κανεναν δεν τον πειραξε η ποικιλια των εχθρων και συγκεκριμενα των bosses οταν στο εδω θεμα(και σε αρκετα reviews)το εχει αναφερει κοσμος αυτο ως αρνητικο?

Το ιδιο ισχυει και για το 2 που ανεφερα παραπανω. Παιξε με το καλο το Spider man να δεις συγκεκριμενα στα side activites ποσο ''fun''ειναι.

Για την ιστορια το Spider man για να το κανεις πλατινα θελει σχεδον τις ιδιες ωρες με το god of war :)

Δεν λεω οτι το God Of War ειναι τελειο και δεν εχει λαθη(που προφανως και εχει)απλα λεω οτι και το Spider man σε αυτο το κομματι δεν παει πισω.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ μετά από αρκετές ώρες (περίπου 10) ότι τόσο το story όσο και το Gameplay. είναι άκρως ικανοποιητικά. Έχει και την πλάκα του ο γιος του, αλλά αν παίζεις ώρα αυτό το ''Boy'' το ακούς και στον ύπνο σου. 😂😂

Επεξ/σία από GioTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αναφερει εδω μεσα για τους ιδιους εχθρους και το recycling που παιζει, και δεν το εχω δει να αναφερεται σε κανενα review απο μεγαλα γνωστα μεσα. Οπως ξαναειπα και στο αλλο τοπικ χθες, σε αλλα παιχνιδια ηταν το highlight των review, λεγε με ΝΙΟΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικό το να αναφέρεται κάτι απλά και μόνο για να αναφέρεται, και είναι διαφορετικό το να αναφέρεται ως μειονέκτημα, κάτι το οποίο πέρασε στα ψιλά από τα μεγάλα outlets, ελεω της «PS exclusive” επικάλυψης του τίτλου. Είναι γνωστό πλέον το τι γίνεται. Το κύριο δηλαδή highlight της σειράς που απουσιάζει πλήρως για να αναπληρωθεί από αδιάφορους εχθρους, toned out gore, και μυριάδα side-quests ορισμένα εκ των οποίων είναι απαραίτητα για την απόκτηση ορισμένου gear. Αν λοιπόν ήθελαν να το κάνουν έτσι, τουλάχιστον ας έφτιαχναν έναν ικανοποιητικό χάρτη και σωστά pointers, χωρίς να χάνεται η μπάλα εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, τα αρνητικά που γράφεις είναι αδιαμφισβήτητα και έχουν αναφερθεί και εδώ. Η επανάληψη των mini-bosses και ο χάρτης-πατάτα είναι σίγουρα στα highlights.

Το θέμα έχει να κάνει με το κατα πόσον τα θετικά του παιχνιδιού σε κράτησαν μέσα στο παιχνίδι και δεν σου χάλασε η διασκέδαση/immersion, ώστε να μπείς στη διαδικασία αποδόμησης της εμπειρίας, εστιάζοντας σε αυτά που σε χαλάνε.

Εγώ προσωπικά άφησα στην άκρη οτιδήποτε έβλεπα σαν αγγαρεία (κάτι που δεν το συνηθίζω) και τελείωσα το παιχνίδι με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Αν έμπαινα στη διαδικασία να κάνω ψυχαναγκαστικά αυτά που δεν ήθελα πραγματικά (αρένες κλπ), τότε μπορεί να κατέληγα με μία άποψη σαν τη δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση αυτό που λες. Όλα αυτά είναι μέρος της εμπειρίας και πρέπει να λογίζονται στο συνολικό πακέτο του παιχνιδιού. Αλλιώς αν ήθελα να παίξω το story mode απλά θα νοίκιαζα το παιχνίδι. Δηλαδή να παραβλέψουμε τα side-quests τον μέτριο χάρτη και τα ανύπαρκτα bosses μόνο και μόνο επειδή μας χαλάει το αφήγημα του τέλειου τίτλου;

 

Θεωρώ λοιπόν ότι όλα αυτά τα στοιχεία που προσθέτει το νέο GOW το κάνει περισσότερο ένα greatest hits από διαφορα επιτυχημένα arpg με paste την ιστορία του Kratos από πάνω, παρα μια πραγματική νέα συνέχεια. Σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την αξία του τίτλου, το οποίο είναι ένα παρα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο δεν στα δίνει μασημένα, αλλά τα αρνητικά θα πρέπει να λέγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε ο ανθρωπος να τα παραβλεψεις. Ειπε κατι πολυ διαφορετικο.

Ολα τα παιχνιδια εχουν αρνητικα. Μα ολα.

το θεμα ειναι αυτο

''Το θέμα έχει να κάνει με το κατα πόσον τα θετικά του παιχνιδιού σε κράτησαν μέσα στο παιχνίδι και δεν σου χάλασε η διασκέδαση/immersion, ώστε να μπείς στη διαδικασία αποδόμησης της εμπειρίας, εστιάζοντας σε αυτά που σε χαλάνε.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2018 στις 4:03 ΜΜ, panther_512 είπε

Κοίταξε, τα αρνητικά που γράφεις είναι αδιαμφισβήτητα και έχουν αναφερθεί και εδώ. Η επανάληψη των mini-bosses και ο χάρτης-πατάτα είναι σίγουρα στα highlights.

Το θέμα έχει να κάνει με το κατα πόσον τα θετικά του παιχνιδιού σε κράτησαν μέσα στο παιχνίδι και δεν σου χάλασε η διασκέδαση/immersion, ώστε να μπείς στη διαδικασία αποδόμησης της εμπειρίας, εστιάζοντας σε αυτά που σε χαλάνε.

Εγώ προσωπικά άφησα στην άκρη οτιδήποτε έβλεπα σαν αγγαρεία (κάτι που δεν το συνηθίζω) και τελείωσα το παιχνίδι με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Αν έμπαινα στη διαδικασία να κάνω ψυχαναγκαστικά αυτά που δεν ήθελα πραγματικά (αρένες κλπ), τότε μπορεί να κατέληγα με μία άποψη σαν τη δικιά σου.

να σου πω κάτι..; 

 

το κάθε παιχνίδι άσχετα με το πώς το είδες εκείνη την ώρα που έπαιξες, παίζει και ρόλο πώς ωριμάζει αργότερα μέσα σου, δηλαδή πώς νιώθεις για αυτό με το πέρασμα του καιρού (ετών ακόμα)

 

με τα περισσότερα που έγραψες για το παιχνίδι (όχι όλα) συμφωνώ, κι εγώ είχα και έχω ακόμα καλή εντύπωση από το παιχνίδι, πέρασα καλά μαζί του

 

απλά όσο περνάει ο καιρός μου φεύγουν τα καλά και μου μένουν τα κακά στο συγκεκριμένο. δηλαδή δεν θα ήθελα με τίποτα να ξαναδώ επαναλαμβανόμενους εχθρούς, με τίποτα

και αυτή η κουρασούλα στο τέλος πήγαινε από δω κι από κει, ενώ κανονικά δεν έχεις να πας πουθενά ώστε να μεγαλώσει η διάρκεια του story με έναν κακό θα έλεγα τρόπο, τώρα που το θυμάμαι μου φέρνει αρνητικά συναισθήματα 

 

συνεχίζω όμως να είμαι θετικός με την τροπή που πήρε η σειρά, παρόλα αυτά θα περιμένω να δω περισσότερη δουλειά στη συνέχειά του, υπάρχουν πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης, ακόμα και στη μάχη οκ ας μείνουν σε αυτό το στυλ κανένα θέμα, αλλά πρέπει να βελτιώσουν πράγματα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν και καθυστερημα το ολοκληρωσα. Για το συστημα μαχης και την καμερα που σε ακολουθει χωρις σπασιματα οτι και να πω ειναι λιγο. Ολα τα αλλα action της κατηγοριας εχουν μεινει σε προηγουμενη γενια σε σχεση με τη santa monica. Σιγουρα μπορει να βελτιωθει σε πολλους τομεις αλλα αποτελει οροσημο στη κατηγορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...