Προς το περιεχόμενο

IDE εναντίον Editors


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πάνω στην ερώτηση του τίτλου. Τι είναι καλύτερο κατά τη γνώμη σας; Προσωπικά δουλεύω και με γλώσσες όπως η Ruby αλλά και με C++/C.

Χρησιμοποιώ Atom και κάνω compile με το GCC/G++ και με pry/irb για τις γλώσσες που ανέφερα επάνω.

 

Δεν μπορώ να γυρίσω σε κλασικά IDE κυρίως επειδή είναι μεγάλα σε μέγεθος(βλ. Visual Studio) ή/και δεν βολεύει και δεν έχει νόημα να τα χρησιμοποιώ με δυναμικές γλώσσες όπως Ruby, js κλπ, οπότε αν θέλω να γράψω C++ θα πρέπει να αλλάζω περιβάλλον, που είναι αντιπαραγωγικό.

Επίσης ο Atom, Sublime, Vim είναι eye friendly, επειδή είναι σκουρόχρωμοι και το βράδυ κάθονται καλύτερα.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως μερικά IDE έχουν χρήσιμα πράγματα, κυρίως σε γλώσσες όπως η Java με το eclipse. Εκεί τι κάνει κάποιος που είναι συνηθισμένος σε έναν καλό editor, αν λάβουμε υπόψιν και τα θέματα που έχει το eclipse για παράδειγμα;

 

IDE ή χαος. Ή καλυτερα, VS ή χαος.

Ο editor ειναι καλος για κανα scriptακι, αλλα εως εκει. Και αυτο που λενε πως βολευει στο να γραφεις, τα θεωρω βλακειες. Κωδικα γραφεις οχι εκθεση το τι εκανα περσι το καλοκαιρι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IDE ή χαος. Ή καλυτερα, VS ή χαος.

Ο editor ειναι καλος για κανα scriptακι, αλλα εως εκει. Και αυτο που λενε πως βολευει στο να γραφεις, τα θεωρω βλακειες. Κωδικα γραφεις οχι εκθεση το τι εκανα περσι το καλοκαιρι.

And yet here I am, writing a 2000 line C++ project with atom.

Εγώ με το vs δεν την παλεύω, άσε που δεν έχω win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And yet here I am, writing a 2000 line C++ project with atom.

Εγώ με το vs δεν την παλεύω, άσε που δεν έχω win

code::blocks? Cross-platform και μικρό μέγεθος. Του παιρνάς και ένα μαύρο θεματάκι και όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

code::blocks? Cross-platform και μικρό μέγεθος. Του παιρνάς και ένα μαύρο θεματάκι και όλα καλά.

Πιο πολλά bugs σε IDE πεθαίνεις. Ξαναλέω, εγώ έχω βρει το εργαλείο που θέλω να δουλεύω, το θέμα είναι, επαρκεί για πιο advanced πράγματα. Δηλαδή, ένα IDE τύπου eclipse έχει εργαλεία για να χτίσεις gui πχ, που ένας editor δεν έχει, ή ούτως ή άλλως το κάνεις εκτός IDE αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολλά bugs σε IDE πεθαίνεις. Ξαναλέω, εγώ έχω βρει το εργαλείο που θέλω να δουλεύω, το θέμα είναι, επαρκεί για πιο advanced πράγματα. Δηλαδή, ένα IDE τύπου eclipse έχει εργαλεία για να χτίσεις gui πχ, που ένας editor δεν έχει, ή ούτως ή άλλως το κάνεις εκτός IDE αυτό;

Για να μην βγούμε άλλο off-topic θες να μου πεις σε pm τι bugs σου έβγαλε; Γιατί δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα όσο το χρησιμοποιώ και σε windows και σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω το πρώτο σύντομο μου ποστ για το αιώνιο δίλλημα.

 

Ο βασιλιάς όλων είναι πιστεύω αδιαμφισβήτητα το emacs, είναι ρετροφάση, αλλά dem superpowers are real. Με πολύ κάψιμο γίνεται το καλύτερο hacker's tool με άριστο subprocess control. extensibility και ένας θεός ξέρει πόσα άλλα  Όμως μακάρι να τα χε όλα το οποίο μας οδηγεί στον επόμενο ανταγωνιστή.

 

Το vim είναι ο καλύτερος editor που έχει υπάρξει. Period. Μπορώ να γράφω τόσο γρήγορα που καταντά γελοίο(καλύτερο από τον editor του emacs, που είναι άριστα παρ'αυτα). 'Εχει και φοβερά extensions, αλλά δυστυχώς όχι σαν το emacs επομένως είναι θέμα προτίμης ή, πιο συχνά, απαιτήσεων του προγραμματιστή. Αν δουλεύεις με django, RoR, node.js κλπ το vim μ'αλλον είναι η καλύτερη λύση καθώς δε θες κάτι τρελό. Αν κάποιος που το διαβάζει γράφει ακόμα σε sublime, atom κλπ ΔΕ ΜΠΟΡΩ( :P) να τονίσω αρκετά πόσο πιο γρήγορα, ευχάριστα και άνετα θα βγάζει τη δουλειά του αν αλλάξει σε vim(ή emacs). Θα πάρει καιρό αυτά τα tools είναι δύσκολο να αφουγκραστούν αλλά μετά από λίγες μέρες θα μπορείτε να κάνετε ό,τι(οτιδήποτε) μπορούσατε να κάνετε στα προηγούμενα και μετά από κει only glory awaits. 

 

Τώρα όσο αφορά τον κόσμο των IDE's μακάρι να μπορούσα να πω πως το emacs ή το vim τα κάνουν καλύτερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Για πολλούς τα IDE's ειναι αυτά που χρησιμοποιούν στη δουλειά τους για να γράψουν java(ιου) ή οτιδήποτε σε visual studio και, μέχρι τώρα, έχουν αρκετές λειτουργίες που δεν υπάρχουν αλλού. Προσωπικά χρησιμοποιώ vim καθώς δεν κάνω ιδιαίτερα σοβαρό coding ώστε να χρειάζομαι emacs και προσπαθώ να αποφύγω οτιδήποτε έχει να κάνει με IDE's. java και όλα αυτά τα βαρετά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω κυρίως C/C++, glsl και λίγη Python. Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα IDEs (visual studio, codeblocks, eclipse) αλλά μετά το γύρισα σε vim (gvim για την ακρίβεια). Μετά από χρόνια πειραματισμών και δοκιμών διάφορων extensions μπορώ να πω ότι τον έχω φέρει στα μέτρα μου. Δυστυχώς ο vim και ο κάθε editor δεν είναι για μεγάλες codebases. Δεν μπορείς να έχεις autocompletion (ναι υπάρχουν κάποια extensions αλλά είναι δεν είναι αξιόπιστα), να βρεις που καλείται η τάδε function/method, να κάνεις build και να βλέπεις τα λάθη μέσα από τον editor αντί να σου βγαίνουν τα μάτια στο terminal και άλλα.

 

Πλέον χρησιμοποιώ vim για μικρά πράγματα και QtCreator για τα μεγάλα projects. Ο QtCreator έχει βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια και έχει γίνει ένα πολύ καλό εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να έχεις autocompletion (ναι υπάρχουν κάποια extensions αλλά είναι δεν είναι αξιόπιστα), να βρεις που καλείται η τάδε function/method, να κάνεις build και να βλέπεις τα λάθη μέσα από τον editor αντί να σου βγαίνουν τα μάτια στο terminal και άλλα.

Περιμένω απάντηση pmav. :P

 

Ειδικά με το autocompletion τι προβλήματα μπορεί να αντιμετώπισες πχ. με το YouCompleteMe;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απάντηση pmav. :P

 

Ειδικά με το autocompletion τι προβλήματα μπορεί να αντιμετώπισες πχ. με το YouCompleteMe;

ctags και παρεμφερή έχω δοκιμάσει. Δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο αλλά αν κρίνω από το README ακούγεται πολύ παίδεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@godlike
Compile κάνεις με μία εντολή (hopefully) και απλά εγκαθιστάς το plugin μέσω του plugin manager σου όπως όλα.

@pmav99
Εννοείται αυτό. Εννοούσα στο αν υπάρχουν ή όχι τα συγκεκριμένα features, επειδή πρόσφατα είχες δώσει μια παρόμοια απάντηση για καμιά 10αρια features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόλαβα να μπώ χθες να απαντήσω.

 

Ας γράψω το πρώτο σύντομο μου ποστ για το αιώνιο δίλλημα.

 

Ο βασιλιάς όλων είναι πιστεύω αδιαμφισβήτητα το emacs, είναι ρετροφάση, αλλά dem superpowers are real. Με πολύ κάψιμο γίνεται το καλύτερο hacker's tool με άριστο subprocess control. extensibility και ένας θεός ξέρει πόσα άλλα  Όμως μακάρι να τα χε όλα το οποίο μας οδηγεί στον επόμενο ανταγωνιστή.

 

Το vim είναι ο καλύτερος editor που έχει υπάρξει. Period. Μπορώ να γράφω τόσο γρήγορα που καταντά γελοίο(καλύτερο από τον editor του emacs, που είναι άριστα παρ'αυτα). 'Εχει και φοβερά extensions, αλλά δυστυχώς όχι σαν το emacs επομένως είναι θέμα προτίμης ή, πιο συχνά, απαιτήσεων του προγραμματιστή. Αν δουλεύεις με django, RoR, node.js κλπ το vim μ'αλλον είναι η καλύτερη λύση καθώς δε θες κάτι τρελό. Αν κάποιος που το διαβάζει γράφει ακόμα σε sublime, atom κλπ ΔΕ ΜΠΟΡΩ( :P) να τονίσω αρκετά πόσο πιο γρήγορα, ευχάριστα και άνετα θα βγάζει τη δουλειά του αν αλλάξει σε vim(ή emacs). Θα πάρει καιρό αυτά τα tools είναι δύσκολο να αφουγκραστούν αλλά μετά από λίγες μέρες θα μπορείτε να κάνετε ό,τι(οτιδήποτε) μπορούσατε να κάνετε στα προηγούμενα και μετά από κει only glory awaits. 

 

Τώρα όσο αφορά τον κόσμο των IDE's μακάρι να μπορούσα να πω πως το emacs ή το vim τα κάνουν καλύτερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Για πολλούς τα IDE's ειναι αυτά που χρησιμοποιούν στη δουλειά τους για να γράψουν java(ιου) ή οτιδήποτε σε visual studio και, μέχρι τώρα, έχουν αρκετές λειτουργίες που δεν υπάρχουν αλλού. Προσωπικά χρησιμοποιώ vim καθώς δεν κάνω ιδιαίτερα σοβαρό coding ώστε να χρειάζομαι emacs και προσπαθώ να αποφύγω οτιδήποτε έχει να κάνει με IDE's. java και όλα αυτά τα βαρετά πράγματα.

Πραγματικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω vim. Δεν ξέρω γιατί, απλά θέλω να είναι λίγο πιο φιλικό, μου φαίνεται too naked. 

Μου φαίνεται σαν να μαθαίνω κάτι τελείως καινούριο και στην τελική, I love Atom.

 

Πάνω σε αυτό που λες για τα IDEs, σε επίπεδο source code, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να κάνουν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Notepad απλό...ναι αυτό των windows. Notepad++ και Sublime είναι φλωριές. Ακόμα καλύτερα το vi...ναι αυτό που μόλις το ανοίξεις δεν ξέρεις μετά να το κλείσεις. Color coding και code assistance και auto-complete pfff ποιός τα χρειάζεται αυτά.


And yet here I am, writing a 2000 line C++ project with atom.
Εγώ με το vs δεν την παλεύω, άσε που δεν έχω win

 

2000 γραμμές είναι απλά ένα μεγάλο σκριπτάκι...δεν είναι project. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...