Προς το περιεχόμενο

IDE εναντίον Editors


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IDE ή χαος. Ή καλυτερα, VS ή χαος.

Ο editor ειναι καλος για κανα scriptακι, αλλα εως εκει. Και αυτο που λενε πως βολευει στο να γραφεις, τα θεωρω βλακειες. Κωδικα γραφεις οχι εκθεση το τι εκανα περσι το καλοκαιρι.

 

You couldn't be more true my friend

 

Ακόμα έχω φλάσμπακς από τις τρομερές εκείνες μέρες του combo cmd + mingw + Notepad++ για εφαρμογή σε γραφικό περιβάλλον στην C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρόλαβα να μπώ χθες να απαντήσω.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω vim. Δεν ξέρω γιατί, απλά θέλω να είναι λίγο πιο φιλικό, μου φαίνεται too naked. 

Μου φαίνεται σαν να μαθαίνω κάτι τελείως καινούριο και στην τελική, I love Atom.

 

Πάνω σε αυτό που λες για τα IDEs, σε επίπεδο source code, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να κάνουν παραπάνω.

 

Ναι θέλει κάποιο καιρό να συνηθίσεις. Δες κάνα tutorial και μην ανησυχείς σε λίγο θα γίνει muscle memory. Επίσης μην ανησυχείς μπορείς να το φτιάξεις να φαίνεται πιο ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Notepad απλό...ναι αυτό των windows. Notepad++ και Sublime είναι φλωριές. Ακόμα καλύτερα το vi...ναι αυτό που μόλις το ανοίξεις δεν ξέρεις μετά να το κλείσεις. Color coding και code assistance και auto-complete pfff ποιός τα χρειάζεται αυτά.

 

 

2000 γραμμές είναι απλά ένα μεγάλο σκριπτάκι...δεν είναι project.

Για εμένα είναι ένα δυνατό project. Το πρώτο ομαδικό, με deadline, με αναλυτικό specsheet, με χρήση αγνώστων εργαλείων όπως η ncurses, με exceptions και διαχείριση των memory leaks, ένα δυνατό overall project εξαμήνου.

 

Για το από πάνω, με βρίσκεις τέρμα σύμφωνο.

Είναι σαν να μαθαίνεις να χρησιμοποιείς linux με i3 το Vim. Δεν έχεις παράθυρα floating, όλα με το keyboard, και ένας σκασμό χρόνο για να το φτάσεις σε σημείο να δουλεύει με τρόπο που να βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι ένα δυνατό project. Το πρώτο ομαδικό, με deadline, με αναλυτικό specsheet, με χρήση αγνώστων εργαλείων όπως η ncurses, με exceptions και διαχείριση των memory leaks, ένα δυνατό overall project εξαμήνου.

 

Για το από πάνω, με βρίσκεις τέρμα σύμφωνο.

Είναι σαν να μαθαίνεις να χρησιμοποιείς linux με i3 το Vim. Δεν έχεις παράθυρα floating, όλα με το keyboard, και ένας σκασμό χρόνο για να το φτάσεις σε σημείο να δουλεύει με τρόπο που να βοηθάει.

Είναι πως το βλέπεις. Το όλα με το keyboard(και χωρίς βελάκια) είναι πακέτο όταν το συνηθίζεις, αλλά μετα γλυτώνεις άπειρο χρόνο και δε χάνεις συγκέντρωση. Το καλό με το να μην έχει τίποτα είναι πως βάζεις ότι εσύ θες και ξέρεις να χρησιμοποιείς όλα αυτά που έχεις. Το process μπορεί να είναι διασκεδαστικό κατά τη γνώμη μου. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το IDE έχει καλό intelligence, τότε δεν βλέπω τον λόγο να χρησιμοποιήσω κάποιον editor.

 

Εκτός απο την περίπτωση pure C, που εκέι την γράφεις σε vim/nano/emacs και compile απο bash με arch optimization.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλοί οι editors, δεν λέω, αλλά αν έχεις ένα project με καμιά διακοσαριά χιλιάδες LoC δεν συντηρείται με editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι ένα δυνατό project. Το πρώτο ομαδικό, με deadline, με αναλυτικό specsheet, με χρήση αγνώστων εργαλείων όπως η ncurses, με exceptions και διαχείριση των memory leaks, ένα δυνατό overall project εξαμήνου.

 

Δεν διαφωνώ, και εγώ όταν είχα γράψει το πρώτο μου project το οποίο ήταν 800 γραμμές μου φαινόταν κάτι το τρομερό. Μετά πήγα σε 4000 γραμμές και μου φαινόταν ότι ήταν huge. Ε μετά στην δουλειά (εκεί να δεις εντελώς μη ρεαλιστικά deadlines) είδα ότι 50κ γραμμές είναι στανταράκι για μικρο project, και έχω συμμετάσχει σε 100κ και 200κ.

Εκεί θα καταλάβεις γιατί σου χρειάζεται το IDE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις ένα έτοιμο IDE, μπορείς να φτιάξεις κι ένα δικό σου.

 

Προσωπικά με tmux+vim+ag+fugitive+(favourite toolchain + gdb if c/c++) είμαι υπερευχαριστημένος και για μεγάλα projects.

 

Δε μπορώ Eclipse. Για κανένα λόγο. Ξέρω είναι δυνατό λόγω plugins, αλλά μου κάθεται πολύ βαρύ στο στομάχι. Άσε που έχω κακές εμπειρίες με eclipse-based εργαλεία όπως αυτά που δίνει η Xilinx (xsdk κλπ κλπ). Full bugs.

 

IntelliX, πολύ όμορφα, αλλά δε με ιντριγκάρουν να κάτσω να τα μάθω.

 

VS, δε χρησιμοποιώ windows. αλλιώς αυτό θα χρησιμοποιούσα. Τώρα αν χρησιμοποιούσα windows θα έβαζα τα tmux+κλπ κλπ με την υποστήριξη που έβγαλαν. :P

 

Whatever suits you. Εγώ αυτό που ψάχνω είναι λιγότερα distraction από το περιβάλλον. Οπότε κομμένα τα πολλά κλικ-κλικ με τα ποντικάκια και τα πολλά κουμπάκια (ειδικά με τις εικονούλες) στην οθόνη. Άχρειαστα κομμάτια GUI αν είσαι ένα με το εργαλείο σου. Κι έτσι δικαιολογείται η επιλογή μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Whatever suits you. Εγώ αυτό που ψάχνω είναι λιγότερα distraction από το περιβάλλον. Οπότε κομμένα τα πολλά κλικ-κλικ με τα ποντικάκια και τα πολλά κουμπάκια (ειδικά με τις εικονούλες) στην οθόνη. Άχρειαστα κομμάτια GUI αν είσαι ένα με το εργαλείο σου. Κι έτσι δικαιολογείται η επιλογή μου.

 

IntelliJ distraction-free mode, και με ένα κλικ έχεις πίσω όλα τα καλουδια.

 

http://arhipov.blogspot.gr/2015/03/intellij-idea-141-distraction-free-mode.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IntelliJ distraction-free mode, και με ένα κλικ έχεις πίσω όλα τα καλουδια.

 

http://arhipov.blogspot.gr/2015/03/intellij-idea-141-distraction-free-mode.html

:D Καλό σα σκέψη, αλλά μπορείς σε αυτό το mode να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από editing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...