Προς το περιεχόμενο

IDE εναντίον Editors


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να μη γίνομαι ενοχλήτικος, αλλά: Source.png Πηγή: http://ergoemacs.org/emacs/Matz_Ruby_how_emacs_changed_my_life.html'>RubyCreator Matz on How Emacs Changed My Life

Θα το δω και αυτό. Μπήκε το μικρόβιο για δοκιμές τώρα

Και τελικά τζίφος. Δεν μπορώ, απλά μου φαίνεται ξένο, βουνο. Προτιμώ Atom και pry και ότι άλλο χρειαστώ στο μέλλον, παρά 1.000.000 εργαλεία που μπορεί να μη χρησιμοποιήσω ποτέ. Επίσης άσχημια.

Για rubymine μιλάω.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Follow up question:

 

Visual Studio vs CLion.

 

Ξεκίνησα να τα χρησιμοποιώ και τα δύο ξέρωντας οτί είναι overkill για αυτά που κάνω αλλά δεν είναι κακό να μαθαίνεις και εργαλεία.Προς το παρόν μου αρέσει περισσότερο το CLion αλλά κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω C# που νομίζω είναι μονόδρομος το VS αλλά και γενικότερα νομίζω οτι προτιμάται το VS μιας και είναι και παλαιότερο.

 

Τι πιστεύετε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μαθαίνουμε IDEs εγώ ξεκίνησα με netbeans (τρομερό για swing,όχι τόσο για web) και εδώ και 2 χρόνια περίπου είμαι αποκλειστικά με eclipse (τρομερός στα plugin για web apps). Σε editor μόνο στο πρώτο έτος της σχολής έγραφα αλλά και οι ίδιοι οι καθηγητές μας έσπρωξαν αργότερα σε netbeans 

 

Ότι βολεύει τον καθένα , και αναλόγως τι κάνεις, οπότε το vs είναι λίγο άκυρο κατ εμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο νήμα. Υπάρχει editor που να με καλύπτει στις παρακάτω προυποθέσεις, ωστε να μην περνάω διαφορετικά IDE και Editors για κάθε γλώσσα και λειτουργικό. Εννοώ οτί θέλω να έχει καλούδια διαφορετικών χρωματισμών σε εντολές, μεταβλητές κλπ, να "καταλαβαίνει" κάποιο συντακτικό σφάλμα κλπ.

  • Επειδή δουλευω και σε σταθερό imac και σε φορητό pc, θέλω να είναι και για MacOS και για Windows.
  • Να μπορώ να επεξεργάζομαι αρχεία php, html, css, js (αυτά χρησιμοποιώ ημιεπαγγελματικά)
  • Να μπορώ να επεξεργάζομαι αρχεία c, c++, python (αυτά χρησιμοποιώ για εκμάθηση).

Προς το παρόν δοκιμάζω τον Atom και φαίνεται αρκετά καλός. Αν μου προτείνετε να μείνω στον Atom, τουλάχιστον μπορείτε να μου προτείνετε λύση στο παρακάτω πρόβλημα;

Πέρασα το plugin gpp compiler για να κάνω compile c και όταν το τρέχω μου βγάζει ένα κατεβατό από στοιχεία το τερμιναλ. Μου κολλάει και ένα logout στο αποτέλεσμά μου.

Snip20190524_7.png.0a46ccabae5536ecb4790836f91ca792.png

Μπορώ να το κάνω κάπως σαν του dos όταν κάνω compile c από τον Atom?

hello-world-c.png.ed6b1fb760351799d683738298343d4b.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με eclipse IDE έχεις παίξει

3 λεπτά πριν, sinikos είπε

Για να μην ανοίγω νέο νήμα. Υπάρχει editor που να με καλύπτει στις παρακάτω προυποθέσεις, ωστε να μην περνάω διαφορετικά IDE και Editors για κάθε γλώσσα και λειτουργικό. Εννοώ οτί θέλω να έχει καλούδια διαφορετικών χρωματισμών σε εντολές, μεταβλητές κλπ, να "καταλαβαίνει" κάποιο συντακτικό σφάλμα κλπ.

  • Επειδή δουλευω και σε σταθερό imac και σε φορητό pc, θέλω να είναι και για MacOS και για Windows.
  • Να μπορώ να επεξεργάζομαι αρχεία php, html, css, js (αυτά χρησιμοποιώ ημιεπαγγελματικά)
  • Να μπορώ να επεξεργάζομαι αρχεία c, c++, python (αυτά χρησιμοποιώ για εκμάθηση).

Προς το παρόν δοκιμάζω τον Atom και φαίνεται αρκετά καλός. Αν μου προτείνετε να μείνω στον Atom, τουλάχιστον μπορείτε να μου προτείνετε λύση στο παρακάτω πρόβλημα;

Πέρασα το plugin gpp compiler για να κάνω compile c και όταν το τρέχω μου βγάζει ένα κατεβατό από στοιχεία το τερμιναλ. Μου κολλάει και ένα logout στο αποτέλεσμά μου.

Snip20190524_7.png.0a46ccabae5536ecb4790836f91ca792.png

Μπορώ να το κάνω κάπως σαν του dos όταν κάνω compile c από τον Atom?

hello-world-c.png.ed6b1fb760351799d683738298343d4b.png

Με eclipse IDE έχεις παίξει? Εκτός από Java ,που είναι γνωστός υποστηρίζει και php, c, c++, python και τα webika που θέλεις html, css

Έχει πάρα πολλά plugins , προσθέτεις servers , πολλαπλά workspaces , auto complete , φτιάχνεις profiles για checkstyle κτλ κτλ άπειρες επιλογές

Καλός ο atom αλλά προτιμώ το eclipse, δώστου μία ευκαιρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Με eclipse IDE έχεις παίξει

Με eclipse IDE έχεις παίξει? Εκτός από Java ,που είναι γνωστός υποστηρίζει και php, c, c++, python και τα webika που θέλεις html, css

Έχει πάρα πολλά plugins , προσθέτεις servers , πολλαπλά workspaces , auto complete , φτιάχνεις profiles για checkstyle κτλ κτλ άπειρες επιλογές

Καλός ο atom αλλά προτιμώ το eclipse, δώστου μία ευκαιρία

Δεν έχω δοκιμάσει. Είχα ξεκινήσει σε windows παλιά με notepad++, για C/C++ το Dev C++ και για python το IDE της Python. Τώρα στο Mac έχω δοκιμάσει για HTML, CSS, PHP, JS τον brackets. Επίσης δοκίμασα και για all in one το visual studio code αλλά δεν βγάζω άκρη.

Οπότε θα δοκιμάσω και τον Eclipse που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sinikos είπε

Δεν έχω δοκιμάσει. Είχα ξεκινήσει σε windows παλιά με notepad++, για C/C++ το Dev C++ και για python το IDE της Python. Τώρα στο Mac έχω δοκιμάσει για HTML, CSS, PHP, JS τον brackets. Επίσης δοκίμασα και για all in one το visual studio code αλλά δεν βγάζω άκρη.

Οπότε θα δοκιμάσω και τον Eclipse που λες

Για δες το εγώ το χρησιμοποιώ σε Windows , Mac και Linux

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι πλέον έχουν πάει σε VSCode ή τα tools της JetBrains αν μιλάμε για IDE. Γνώμη μου πως εφόσον μιλάμε για python και c++ και πόσο μάλλον εκμάθηση , καλύτερα μη μπλέξεις με IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, the other one είπε

Οι περισσότεροι πλέον έχουν πάει σε VSCode ή τα tools της JetBrains αν μιλάμε για IDE. Γνώμη μου πως εφόσον μιλάμε για python και c++ και πόσο μάλλον εκμάθηση , καλύτερα μη μπλέξεις με IDE.

Και γιατί να μην μπλέξει με IDE? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η ευκολία του IDE είναι πως σου αυτοματοποιεί κάποιες διαδικασίες ώστε να απλοποιηθεί το workflow. Όταν παίζεις με 3-4 C++ αρχεία πχ δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη, πιο πολύ overhead σου δημιουργεί παρά ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...