Προς το περιεχόμενο

IDE εναντίον Editors


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D Καλό σα σκέψη, αλλά μπορείς σε αυτό το mode να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από editing;

 

Ε ναι τα πάντα όλα (αν θυμάσαι τα shortcut). Και με ένα shortcut έχεις τον normal editor πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες vim... Κούραση 3-4 μέρες μέχρι να μπεις στο νόημα.... Αν τον δουλεύεις κάνα χρόνο θα τον δουλεύεις στα δάχτυλα κυριολεκτικά!! Αν έχεις εξοικείωση είναι αρκετά ποιο γρήγορος από οποιοδήποτε και πολυ ελαφρύς για παλιά laptop..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρά project χωρίς πολλά dependencies και external libraries κάνει ο οποιοσδήποτε editor+tools.

Αν όμως θέλεις ευκολία στο debugging μεγάλων (ή και μικρών έργων), profiling, codechecking / stylechecking, instant help (γενικώς helpers για το οτιδήποτε), intelisense της προκοπής, εύκολο refactoring, version control integration κτλ και κυρίως δεν έχεις χρόνο για πέταμα τότε πας σε ένα ωραιότατο IDE (VS/InteliJ) και είσαι άρχοντας!

Αν πάλι είσαι φοιτητής πληροφορικής και γράφεις java/c++/python ή κάτι αντίστοιχο, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και το "χειροκίνητο" τρόπο, κυρίως για να ξέρεις τί γίνεται και πως όταν στο IDE πατάς το Run.

Καλό είναι να μην είσαι εξαρτημένος από το IDE αλλά να το χρησιμοποιείς ως εργαλείο επιτάχυνσης της εργασίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατί τι έγινε αν είσαι εξαρτημένος από το IDE; Θα το καταργήσουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τι έγινε αν είσαι εξαρτημένος από το IDE; Θα το καταργήσουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου;

Μπορείς να βρεις συζητήσεις πάνω στο θέμα του tool/platform/vendor locking σε πιο εξειδικευμένο forum.

 

Να παραθέσω κάποια ενδεχόμενα:

  • Να βρεθείς σε περιβάλλον που δεν υπάρχει ο IDE εγκατεστημένος ή αγορασμένος, να πρέπει να υποστηρίξεις κώδικα που έφτιαξες εσύ ή κάποιος άλλος.
  • Να χρειαστεί να αλλάξεις αντικείμενο/γλώσσα 
  • Να κλείσει/εξαγοραστεί/αλλάξει πολιτική/κάνει redesign κτλ η εταιρία που το φτιάχνει.

Το "εξαρτημένος" γενικώς είναι κάτι αρνητικό. Το "ξέρω να κάνω τη δουλειά μου καλά και έχω επιλέξει τα κατάλληλα εργαλεία" είναι άλλο. Πολλοί πχ που γράφουν web εφαρμογές σε .NET πιστεύω ότι δε θα μπορούσαν χωρίς το VS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σαφώς και δεν θα μπορούσαμε χωρίς Visual Studio. Και γιατί να μπορούμε; Τα επιχειρήματα που παραθέτεις, χωρίς παρεξήση, μου φαίνονται αστεία. Να πάω κάπου που δεν έχουν VS; Δεν θα πάω. Δεν έχουν την πληρωμένη έκδοση; Υπάρχουν και δωρεάν εκδόσεις. Να χρειαστεί να αλλάξω γλώσσα; Σε πολλά IDEs υπάρχουν plugins για διαφορετικές γλώσσες.

 

Δηλαδή το IDE σε εμποδίζει να συντηρήσεις τον κώδικα που έχει γράψει κάποιος τρίτος; Δεν στέκουν αυτά που λες.

 

Όποιος θέλει να βρίσκει δικαιολογίες για να στηρίξει την άποψη του μπορεί να βρει χιλιάδες. Το αν και κατά πόσο αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα είναι μια άλλη ιστορία. Το θέμα είναι το εξής. Μπορείς να συντηρήσεις ένα project 200.000 γραμμών κώδικα με editor; Αν μπορείς μαγκιά σου. Αν δεν μπορείς δεν υπάρχει κάτι να συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Linus τι χρησιμοποιεί; :P

Ακριβώς αυτό το πράγμα σκέφτηκα κι εγώ όταν το διάβασα, αλλά βαρέθηκα να το ψάξω.

 

Αλλά κάτι τέτοιοι περίεργοι που δεν χρησιμοποιούν ούτε καρέκλες, δεν μετράνε έτσι κι αλλιώς: :P https://www.youtube.com/watch?v=fuS-3HSnpq4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως 200.000 γραμμές συντηρούνται πιο εύκολα με VS.

Μία βοήθεια;

 

Code analysis, integrated tools για SQL Server, version control σε ορισμένες εκδόσεις κι άλλα πολλά. Εκεί που θες δέκα διαφορετικά εργαλεία έχεις ένα που τα περιλαμβάνει όλα.

 

Αλλά αφού έχεις αποφασίσει να χρησιμοποιείς editors προς τι η συζήτηση; Ας χρησιμοποιεί ο καθένας αυτό που του κάνει κέφι να ζήσουμε όλοι αγαπημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να δώσω μία ευκαιρία σε jetbrains rubymine. Έχω τα πάντα τσαμπα λόγω πανεπιστημίου

Ελπίζω να μη γίνομαι ενοχλήτικος, αλλά: Source.png Πηγή: RubyCreator Matz on How Emacs Changed My Life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...