Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, chill είπε

Γενικά έχω περάσει στην digital εποχή εδώ και χρόνια. Με κουράζει απίστευτα η διαδικασία του βάλε - βγάλε. Προτίμησα την φυσική κόπια γιατί ήταν φθηνότερη. Γενικά πάντως απ' όσα unboxing έχω δει αυτό είναι το μοτίβο των απλών συσκευασιών του switch (π.χ. mario kart). 

Τα dlc του botw προσωπικά μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Για κάποιον λόγο παιχνίδια με τα οποία θέλω να λιώσω τα θέλω complete....

Απλά να έχεις υπόψη ότι τα DLC του Zelda είναι συμπληρωματικού χαρακτήρα και όχι επέκτασης του κόσμου στη μορφή που το κάνει κάτι σαν το Witcher ή το Skyrim. Αν δηλαδή τελειώσεις το original παιχνίδι και αισθάνεσαι ότι θες κι' άλλο τότε προχωράς στην αγορά τους άφοβα. Αν αισθανθείς ότι πήρες αυτό που ήθελες να πάρεις τότε δεν χρειάζεται να τα πάρεις.

Η αλήθεια να λέγεται πάντως, τα έξτρα shrines που προσφέρονται κατά γενική ομολογία είναι σίγουρα πολύ καλά κατά πλειοψηφία. Εγώ προσωπικά αποφάσισα ότι τα θέλω οπότε κάνω κράτη για την επερχόμενη αγορά του Switch μαζί με το παιχνίδι από την αρχή και φυσικά μαζί με τα DLC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρ'ότι όχι νέος στο χώρο του adventure-rpg-open world-whatever :P , έχω το botw 2 μέρες και δε θυμάμαι σε άλλο παιχνίδι να μην μπορώ να βάλω κάτω τις προτεραιότητές μου και τις σκέψεις μου και να περιφέρομαι παντού χωρίς λόγο και σκοπό για 15+ ώρες, χαζεύοντας και εξερευνόντας

το μόνο κομμάτι που έκανα focus και το έπαιξα προσεκτικά ήταν το Eventide island που το πήρα πατριωτικά έχοντας χάσει 5-6 φορές και ξεκινώντας από την αρχή κάθε φορά χωρίς το save -pure epic σκηνικά εκεί- + έβγαλα και καμιά 10αριά shrines στο meanwhile μέχρι να φτάσω εκεί

 

γενικά το παιχνίδι με μια πρώτη ματιά είναι ένα σοκ και δέος!

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν double post και έτσι :P αλλά έχω να πάθω τέτοια πλάκα με παιχνίδι από εποχή shadow of colossus ίσως, άντε skyrim -που πιάνουν πηκ για μένα στη κουβέντα videogames=τέχνη) ... συνεχίζω να σολάρω και να μην πηγαίνω μετά το κακαρίκο στην επόμενη πόλη που μου λέει, ψάχνοντας shrines και πύργους... βρήκα αυτόν κοντά στην έρημο, που δε βλέπεις τη βάση του και πρέπει να ανέβω στο βουνό μπας και καταφέρω να τον ανέβω -και ακόμα τίποτα, μιας και είτε το κρύο, είτε η ζέστη, είτε κάτι εχθροί που με μια κίνηση μου παίρνουν 4 καρδιές με έχουν λυγίσει so far... μου φαίνεται θα αρχίσω να ψάχνω χωριά για να επενδύσω τα ρούβλια μου σε ρουχισμό για κάθε περίσταση, μιας και μέχρι τώρα αυτό είναι που με κωλώνει στις νέες περιοχές που ψάχνω και περιφέρομαι...

anyway, ποστ για το ποστ τώρα και χωρίς κανένα λόγo ύπαρξης :P αλλά με έχει ενθουσιάσει τόσο πολύ το παιχνίδι, που πραγματικά απορώ με τους ρυθμούς που πάω αν θα το τελειώσω πριν τον Αύγουστο ή όχι :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι για σιγά σιγά, δεν χρειάζεται  να βιάζεσαι, όπως έχει αναφερθεί μπορείς να πας και κατευθείαν στο endboss αν είσαι "παίχτης" και το έχεις με το combat/mechanics. ψάξε, το παιχνίδι είναι για exploration, μερικές απο τις καλύτερες φάσεις είναι χωμένες στις ερημιές. 

Και γω έτσι το πάω, χθες τελείωσα και το δεύτερο expansion, απλά να ξέρεις οτι αν πας main boss τελειώνει και το παιχνίδι, επομένως κάνεις τα πάντα με το πάσο σου και μετά πηγαίνεις για facemelt στο κάστρο (το οποίο έχει και δικό του χάρτη επομένως χωράει και exploration εκει, χωρίς αναγκαστηκά να πας boss, έχει και διάφορα sidequest).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για όσους το τελείωσαν

όταν "δαμάσεις" τα 4 divine beasts, μπορείς να συνεχίσεις κανονικά το exploring ή σε βάζει το game στην τελική ευθεία για την μάχη με Ganon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ultralisk είπε

ερώτηση για όσους το τελείωσαν

  Απόκρυψη περιεχομένων

όταν "δαμάσεις" τα 4 divine beasts, μπορείς να συνεχίσεις κανονικά το exploring ή σε βάζει το game στην τελική ευθεία για την μάχη με Ganon?

Συνεχιζεις κανονικοτατα το exploring.Οπως εχουν πει κανεις οτι θες στο παιχνιδι αυτο,με οποια σειρα θες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαία ανακάλυψα τον akkala tower προχτές και την περιοχή από κάτω του, καθώς γύριζα και έκανα sidequests ή απλά περιπλανιόμουν... μακράν η αγαπημένη μου so far περιοχή, πανέμορφη... έχω σκαλώσει τώρα με το ηφαίστειο -γιατί πλησιάζω και παίρνω φωτιά καθώς δεν έχω κάποια πανοπλία or something ακόμα για την ζέστη- και με το μυστηριώδες δάσος κάτω του -που μπαίνω και μετά από 20 δευτερόλεπτα με πετάει έξω... προφανώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ, τώρα μόλις έφτασα και θα το ψάξω αλλά wtf, το παιχνίδι γα-μα-ει

έφαγα και 2 divine beasts, τον ελέφαντα και την καμήλα, φακ όμως ο αρχηγός των κλεφτών της ερήμου ήταν μακράν ο πιο pure zelda boss που έχω συναντήσει ως τώρα...

 

επος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το game το άρχισα πριν κανα δυο μήνες με την αγορά του switch . Μιλάμε για ένα Έπος έχω να νιώσω τέτοιο σοκ και δέος από εποχές shadow of colossus ps2 (Ενοειτε το αγοράσα day 1 στο PS4  αλλά ακόμα σφραγιστο είναι κάποια στιγμή θα το ξεκινήσω ) έχω 65+ ώρες έχω βγάλει τα τέσσερα divine και καμία 70αρια shrines ..δεν θέλω ακόμα σε καμίας περίπτωση να πάω castle το game σε προτρέπει να βγάλεις shrines ,side quest και να κανείς ένα σορό αλλά πράγματα πρώτου πας για το final boss και πραγματικά νιώθω κάθε φορά που παίζω ότι είναι η πρώτη φορά που το παίζω Μαι θέλω συνέχεια να κάνω διαφορά πράγματα .!! Κατά την δίκη μου άποψη το καλύτερο Game στο είδος όλον τον εποχών . Δλδ έχω απορία εάν βγάλανε τέτοιο Game στο Wii U και βιαστικά ενδεχομενος το κάνανε port στο switch τώρα που έχουν. Την ελευθερία χρόνου το επόμενο Zelda πως θα είναι Μαι πόσο καλύτερο από τον προκάτοχο του μπορεί να γίνει .!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω απολυτως με τον φιλο παραπανω. Αρχικα οταν ξεκινησα το Zelda κομπλαρα λιγο μιας και ειμαι σχετικα σκραπας στα αγγλικα, με αποτελεσμα πολλες φορες να μην καταλαβαινω τι πρεπει να κανω και που να παω. Βεβαιως στην πορεια με λιγο google translate και λιγο ψαξιμο.......αρχισα να βγαζω μια ακρη και να το γουσταρω ολο και περισσοτερο! Ε οκ, πολλες φορες ριχνω και τις ματιες μου στο youtube για να λυνω καποιες καταστασεις γρηγοροτερα, ομως δεν παυω να το χαιρομαι παρα πολυ. Φυσικα εχω παιξει το πολυ 10-15 ωριτσες μεχρι στιγμης ομως πιανω πλεον τον εαυτο μου να περιμενω να παει για υπνο ο μικρος για να αναλαβω εγω την κονσολα! :D

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες, εγώ τόχω κάνα μήνα, έχω βγάλει ένα divine beast, έχω παγώσει καιρό το δεύτερο, έχω βγάλει καμιά 50αριά shrines και απλά yolάρω τριγύρω και κάνω άσχετα πράματα και side quests και shrines γιατί έτσι :P

από τη μια θέλω να προχωρήσω, από την άλλη βγάζω τρελά γούστα με την περιπλάνηση...το παιχνίδι είναι έπος με όλη τη σημασία (και μόλις πριν μερικές μέρες πήρα το maste sword και τώρα κάνω τα trials στο πιο ψυχεδελικό μέρος της Hyrule :P μετά τα mazes)

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο είπα να προχωρήσω το στόρυ γιατί το είχα κάψει με την περιπλάνηση και τα shrines και τα side quests, το divine beast στην Riko town ήταν μακράν το πιο επικό και fun από όλα, ειδικά στην αρχή με τα κανόνια... γενικά μου θύμισε οριακά Miyazaki το όλο κόνσεπτ, Nausicaa και τέτοια...τέλειο dungeon, μάλλον το αγαπημένο μου εκ των τεσσάρων divine beasts και με επικό score καθ'όλη τη διάρκεια...τώρα αν δεν βρώ και τα 120 shrines, Ganon δεν έχει οπότε ότι έκανα έκανα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...