Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Breath of the wild θα είναι το παιχνίδι που θα διχάζει μόνιμα για το τι και πως και είναι φυσιολογικό. Από την μια έχεις τους "παλιούς" σαν και εμένα που οι 9/10 θα προτιμούν την παλιά συνταγή και από την άλλη θα έχεις τους νέους που θα τους τινάξει τα μυαλά στον αέρα αν και θα τους κακοφαίνεται η έλλειψη παρουσιαζόμενης ιστορίας και voice acting. Είναι αυτό που λέμε το παιχνίδι που είναι stuck between a rock and a hard place (μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή). Παρά αυτά όμως το παιχνίδι είναι σίγουρα master league σε αυτά που κάνει. Ενα πραγματικό adventure-action παιχνίδι με έναν κόσμο που πραγματικά υπάρχει και υπάρχεις και εσύ μέσα του. 

 

Δεν θα πω αν αξίζει το GOTY award αλλά θα πω ότι είναι σίγουρα GOTY κατηγορία.  Δεν με πειράζει δηλαδή που έλαβε το βραβείο καθώς όλα τα παιχνίδια στη λίστα θα μπορούσαν να φύγουν με αυτό και θα ήμουν ευχαριστημένος έτσι και αλλιώς. Αυτό που με χαλάει είναι η ίδια η λίστα. Πολύ λίγες οι επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτά τα awards είναι λίγο ότι να 'ναι, δεν είναι για τα παίρνουμε και πολύ στα σοβαρά. Δεν ξέρω κατά πόσο το άξιζε το GOTY award το Zelda, tbh. Για εμένα προσωπικά είναι το αγαπημένο μου game του 2017, αλλά:

 

1) Το Odyssey είναι πιο μεστό σαν game, καλύτερα δομημένο και μάλλον ένα κλικ ανώτερο σε gameplay.

2) Το PUBG είναι πιο πρωτοποριακό στο είδος του απ' ότι είναι το BotW στο είδος του

3) Το BotW κάνει πολλά πράγματα σωστά μαζί. Το Horizon κάνει οριακά περισσότερα πράγματα σωστά μαζί.

 

Μιλάμε σίγουρα για ένα από τα καλύτερα games όλων των εποχών για διάφορους λόγους, αλλά δεν ξέρω αν άξιζε το βραβείο σαν συνολικό αποτέλεσμα.

Το πιο ευκολο goty ever ηταν το botw.

 

To odyssey ειναι πολυ καλο αλλα οχι σε αυτο το επιπεδο, ολα αυτα τα moons γινονται καπως κουραστικα καλυτερα να ηταν λιγοτερα και δυσκολοτερα. Σαν gameplay ναι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αλλα και το zelda δεν παει πισω.

 

Το PUBG?? Αυτη η επανάληψη ενός BR genre με το χειρότερο optimization ever τι πρωτοποριακό εχει? Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο παιχνιδι αλλα απεχει μακραν απο GOTY και αφου ειναι multiplayer only δεν θα έπρεπε να αναφέρεται καν imo..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το Odyssey είναι πιο μεστό σαν game, καλύτερα δομημένο και μάλλον ένα κλικ ανώτερο σε gameplay.

2) Το PUBG είναι πιο πρωτοποριακό στο είδος του απ' ότι είναι το BotW στο είδος του

3) Το BotW κάνει πολλά πράγματα σωστά μαζί. Το Horizon κάνει οριακά περισσότερα πράγματα σωστά μαζί.

1) Δεν ξέρω αν ήταν καλύτερο, θα ήθελα να δω Super mario να παίρνει GOTY όμως.

 

2) Το PUBG ήταν ντροπή μόνο που υπήρχε στην λίστα, αν κέρδιζε θα ήταν προσβολή για την βιομηχανία του Gaming. Αν αρχίσουμε να δίνουμε GOTY σε Early access καταστραφήκαμε.

 

3)Διαφωνώ εδώ, το Horizon αν εξαιρέσεις τον απίστευτο τεχνικό τομέα δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, η ιστορία μέτρια και τα physics σχεδόν ανύπαρκτα. 

 

Ήμουν σίγουρος ότι ανάμεσα σε Horizon και Zelda δεν υπήρχε περίπτωση να το έπαιρνε το Horizon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το horizon τι σχεση εχει με το botw? Ειναι εντελως διαφορετικη κατηγορια, απο τη μια εχουμε ενα τιτλο ορόσημο και απο την αλλη ενα generic open world..

 

Έχοντας παίξει και τα δύο θα συμφωνήσω 100%. Εντάξει παιδιά καλό το Horizon αλλά μέχρι εκεί. Γραφικά να σου πέσουν τα μούτρα....αλλά από ένα σημείο και μετά επανάληψη που σκοτώνει. Από την άλλη το Botw έχει ζωντανό κόσμο με πλήρη αλληλεπίδραση στο οτιδήποτε και πάντα σου δίενι κίνητρο να συνεχίσεις την εξερέυνηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ εδώ, το Horizon αν εξαιρέσεις τον απίστευτο τεχνικό τομέα δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, η ιστορία μέτρια και τα physics σχεδόν ανύπαρκτα.

Οτι τα zelda παιχνιδια(ή τα mario)ειχαν ποτε την σουπερ ουαου ιστορια και φτασαμε να συγκρινουμε(και να χαρακτηριζουμε και μετρια)την ιστορια του ενος με το αλλο....

 

Ειπαμε το zelda αξιζε το εν λογω βραβειο αλλα ελεος και λιγο με τις υπερβολες ορισμενων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το δισκακι του Horizon ετσι απλα να δω οτι δουλευει (φτωχος gamer, μεταχερισμενο), ειδα μονο την πρωτη μιση ωρα, ισως και λιγοτερο. Πηγα με την μικρη Aloy στον τοιχο της σπηλιας που ειχε πεσει  και πηγα να σκαρφαλωσω, αρχισε να χοροπηδαει. Δεν σας κρυβω οτι εβαλα τα γελια, χοροπηδουσε οπως εκανε η Lara στο TombRaider2 πριν απο 10 εκατομυρια χρονια.
Σιγουρα GOTY το Ζelda, φυσικα οχι μονο για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδες ηρεμια...
Το horizon ηταν ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια της χρονιας, για αρκετους το καλυτερο.

 

Το οτι το Ζελντα ηταν για τους περισσοτερους το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας και συμφωνοι αντικειμενικα το καλυτερο, δεν κανει αυτοματα το Horizon πατατα της χρονιας.

 

Ηρεμια με το hating...

πηγα να σκαρφαλωσω, αρχισε να χοροπηδαει. Δεν σας κρυβω οτι εβαλα τα γελια, χοροπηδουσε οπως εκανε η Lara στο TombRaider2 πριν απο 10 εκατομυρια χρονια.

Εγω ξερεις ποτε εβαλα τα γελια?

 

Οταν ειδα τον link να σκαρφαλωνει μπουσουλωντας ενα λοφακι με κληση 60 μοιρες προς τα εξω.

Σιγουρα προτιμω το χοροπηδηχτο που περιγραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Touché από τον PDS13. Συμφωνώ και με Fulgore.

 

Τα Zelda δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερη ιστορία. Το όλο αποτέλεσμα όμως ήταν μαγικό και σε έκανε να θες να παίζεις με τις ώρες. Ε, στο Breath of the Wild αυτό συμβαίνει επί δύο.

 

Σίγουρα το τελευταίο Zelda είναι controversial για τους παλιούς. Για μένα κατάφεραν να πάνε την σειρά δύο βήματα μπροστά, αν και προσωπικά θα είμαι πάντα λάτρης των top down Zelda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερεις ποτε εβαλα τα γελια?

 

Οταν ειδα τον link να σκαρφαλωνει μπουσουλωντας ενα λοφακι με κληση 60 μοιρες προς τα εξω.

Σιγουρα προτιμω το χοροπηδηχτο που περιγραφεις.

Αυτο γινεται και real.οχι βεβαια με τοση ανεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γινεται και real.οχι βεβαια με τοση ανεση.

Αυτο που ειδα εγω σε ενα βιντεο, ειναι εκτος νομων φυσικης.

 

Οπως και να χει καλα εκαναν και εβαλαν οτιδηποτε αλλοκοτο μπορει να εξυπηρετησει συγκεκριμενους μηχανισμους gameplay. Πόσο μαλλον τους μηχανισμους του Zelda που εχουν εκθειαστει.

 

ΥΓ.δεν ηταν αυτο το point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ' αρχάς, χαλαρώστε λίγο με τις υπερβολές. Επειδή εγώ ξεκίνησα το argument, ξέρετε ότι είμαι τυφλός Zelda fan και δήλωσα εξ' αρχής ότι για εμένα, το αγαπημένο μου game για το 2017 και αυτό που ασχολήθηκα περισσότερο φέτος ήταν το BotW.

 

Από εκεί και πέρα, το GOTY για εμένα πρέπει να το παίρνει κάποιο game που πηγαίνει το genre ένα βήμα πιο μπροστά ή τουλάχιστον σαν σύνολο να είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα. Με αυτά δεδομένα επαναλαμβάνω:

 

1) Το Odyssey είναι το καλύτερο platformer από πλευράς gameplay και δεν πρόκειται να υπάρξει κάποιο άλλο platformer που θα το αγγίξει μέσα στα επόμενα χρόνια.

2) Το PUBG -χωρίς να είμαι fan του genre- έχει πάει τα arena games ένα βήμα πιο μπροστά. Έδωσε νέο αέρα σε ένα είδος που είχε μείνει στη μονολιθική εποχή.

3) Το Horizon συνολικά κάνει περισσότερα πράγματα καλά από το BotW. Προφανώς και το BotW αγγίζει το τέλειο στα κομμάτια του gameplay, της εξερεύνησης και του combat, αλλά το Horizon ναι μεν μπορεί να έχει λίγο χειρότερα gameplay και combat ή να μην έχει physics, όμως έχει ένα σχετικά καλό σενάριο, έχει μία πολύ ενδιαφέρουσα πρωταγωνίστρια και σίγουρα τεχνικώς είναι ανώτερο.

 

Προσωπικές απόψεις τα παραπάνω, ε.

 

 

Εγω ξερεις ποτε εβαλα τα γελια?

 

Οταν ειδα τον link να σκαρφαλωνει μπουσουλωντας ενα λοφακι με κληση 60 μοιρες προς τα εξω.

Σιγουρα προτιμω το χοροπηδηχτο που περιγραφεις.

 

Αν ψάχνεις ρεαλισμό σε ένα game όπου ένας ήρωας ξυπνάει μετά από 100 χρόνια από το λήθαργό του για να σφάξει το δράκο που έχει περικυκλώσει το κάστρο ή σε ένα game όπου η πρωταγωνίστρια ματσουκώνει με το τόξο της τα dinobots, ε μάλλον ψάχνεις λάθος. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ψάχνεις ρεαλισμό σε ένα game όπου ένας ήρωας ξυπνάει μετά από 100 χρόνια από το λήθαργό του για να σφάξει το δράκο που έχει περικυκλώσει το κάστρο ή σε ένα game όπου η πρωταγωνίστρια ματσουκώνει με το τόξο της τα dinobots, ε μάλλον ψάχνεις λάθος. :)

Mαλλον δεν διαβασες το ποστ στο οποιο απαντησα(τον λογο για τον οποιο απαντησα δλδ), αλλα και το ποστ μου ακριβως πριν το δικο σου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...