Προς το περιεχόμενο

Justice League (2017)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα και το είδα λόγω πιέσεων από την παρέα..

 

(1) Σενάριο απλοικό τελείως τύπου κακός εξωγήινος έρχεται να καταστρέψει τη γη. Αδιάφορη πλοκή με αναμενόμενο αποτέλεσμα αφου γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι δε θα σκοτώσουν κάποιον ήρωα καθώς θέλουν να αρμέξουν την αγελάδα των box office με solo ταινίες και επόμενο justice league.

(2) Χαρακτήρες αδιάφοροι - ακόμη και ο Μπατμαν που είναι εξ' ορισμού ο πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας άχρωμος, άγευστος και 2 ημερών αξύριστος! Επίσης έχει το ύφος του κουρασμένου μεσήλικα ο οποίος "αναγκάζεται" να σώσει τον κόσμο (!).

(3) Hθοποιία - μάλλον μόνο ο Άφλεκ διασώθηκε κι αυτός οριακά. H Gal Gadot δεν μπορεί να παίξει καλύτερα να ποζάρει μόνο. Επίσης οι δευτερεύοντες χαρακτήρες εξηγούνται τελείως πρόχειρα με αποτέλεσμα να μη δημιουργείται χημεία μεταξύ τους. Υπερβολικά χαχας ο Flash μου φάνηκε.

(4) Διάλογοι - μηδέν πλην της πιο cheesy ατάκας που είχε το BvS (do you bleed).

(5) Σκηνοθεσία - πολύ CGI και οι περισσότερες σκηνές μάχης ήταν αδιάφορες. Ελάχιστες σκηνές ανάπτυξης χαρακτήρων - χημείας μεταξύ τους άξιζαν τον κόπο. Απορώ πάντως που πήγαν τα απίστευτα λεφτά που ξοδεύτηκαν στην παραγωγή..

 

Συμπέρασμα: Αν και μπορώ να πω ότι δε βαρέθηκα (βοήθησε σε αυτό η διάρκεια της ταινίας) θεωρώ την ταινία άλλη μια πανάκριβη πατάτα της DC χωρίς καμιά πρωτοτυπία και έμπνευση. Παρόλα αυτά ναι είναι καλύτερο του BvS όμως χειρότερο της WW. Να σημειώσω εδώ ότι δεν γνωρίζω τίποτα από τα κόμικς και ότι οι αγαπημένες μου ταινίες τέτοιου στυλ είναι του Νόλαν και μετά από αυτές συμπαθητικό βρήκα το Winter Soldier και το πρώτο Iron Man.

 

5/10

 

ΥΓ: Όποιος γνωρίζει από τα κόμικ θεωρεί τον Μπάτμαν του Άφλεκ πιο πιστό στο κόμικ; Εμένα μου φαίνεται λίγος για το ρόλο - έτη φωτός πίσω από Christian Bale.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 557
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

ΥΓ: Όποιος γνωρίζει από τα κόμικ θεωρεί τον Μπάτμαν του Άφλεκ πιο πιστό στο κόμικ; Εμένα μου φαίνεται λίγος για το ρόλο - έτη φωτός πίσω από Christian Bale.

Τελικα διαβαζει κανεις κομικ της DC? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Christian Bale είναι μια χαρα ηθοποιός αλλα για Batman δεν με τρέλανε, δεν εχει αυτη την επιβλητική παρουσία, μην πω για την αθλια σκηνοθεσία των action scenes του Nolan η οποια δεν βοήθησε καθόλου. Τουλάχιστον εδω ρίχνει ξύλο όπως στα comics(αν και συμφωνώ οτι στο JL δεν εκανε πολλα και γενικα ηταν σαν να βαριέται όντως.), στις ταινιες του Nolan ήταν σαν να βλέπεις 2 παιδάκια γυμνασίου να προσπαθούν να μιμηθούν πολεμικές τέχνες που είδαν στην tv. :P

 

Σαν ταινιες γενικα μπορει να ειναι καλύτερες μακράν του Nolan αλλα σαν Batman πιο κοντα στο comic είναι αυτός του Affleck.

 

Και μια συγκριση περι action scenes:

 

Bale:

 

Affleck:

https://www.youtube.com/watch?v=SHm6JWiCUYo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Christian Bale είναι μια χαρα ηθοποιός αλλα για Batman δεν με τρέλανε, δεν εχει αυτη την επιβλητική παρουσία, μην πω για την αθλια σκηνοθεσία των action scenes του Nolan η οποια δεν βοήθησε καθόλου. Τουλάχιστον εδω ρίχνει ξύλο όπως στα comics(αν και συμφωνώ οτι στο JL δεν εκανε πολλα και γενικα ηταν σαν να βαριέται όντως.), στις ταινιες του Nolan ήταν σαν να βλέπεις 2 παιδάκια γυμνασίου να προσπαθούν να μιμηθούν πολεμικές τέχνες που είδαν στην tv. :P

 

Σαν ταινιες γενικα μπορει να ειναι καλύτερες μακράν του Nolan αλλα σαν Batman πιο κοντα στο comic είναι αυτός του Affleck.

 

Και μια συγκριση περι action scenes:

 

Bale:

 

Affleck:

 

καλά προφανώς και δεν συγκρίνονται οι σκηνές δράσης γιατί πολύ απλά ο Νόλαν προσπάθησε να κάνει τις ταινίες όσο πιο ρεαλιστικές γίνεται σε αντίθεση με το DCEU που προσπαθεί να τις κάνει όσο πιο κοντά σε κόμιξ φάση(με τόνους cgi :P )..

 

υ.γ. ούτε εμένα με τρέλανε ο Bale για Batman..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που βλέπεις από Nolan, ο Batman υποτίθεται ότι είναι peak human τα έχει όλα max το ίδιο και ο Bane, η μάχη που βλέπουμε φαίνεται τόσο αργός(λες και δεν μπορει να κουνηθεί απο τη στολή) και χωρίς καμία ιδιαίτερη τεχνική που σου δίνει την εντύπωση ότι ένας ερασιτέχνης πυγμάχος τους ξάπλωνε και τους 2 στο λεπτό.

 

 

Peak Human Condition: Through intense training, a specialized diet, and biofeedback treatments, Batman represents the pinnacle of human physical prowess. His physical attributes exceeded that of an Olympic level athlete. His strength, speed, stamina, agility, reflexes and coordination are at peak human perfection. Batman began his physical and mental conditioning when he was 11 and then intense physical training and weight lifting at age 12.

 

He had mastered full body control by the time he was 18. Bruce Wayne, since the age of 15, has followed a strict diet to enable his body to develop and operate at its most proficient, along with biofeedback treatments (using portable/non portable machines to stimulate muscles to contraction). Batman has performed amazing physical feats due to his superior physique.

 

He engages in an intensive regular regimen of rigorous exercise (including aerobics, weight lifting, gymnastics, and simulated combat) to keep himself in peak condition, and has often defeated opponents whose size, strength, or other powers greatly exceeded his own. He has spent his entire life in pursuit of physical perfection and has attained it through constant intensive training and determination.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το fight scene του Batman ήταν το καλύτερο κομμάτι της ταινίας, προσωπικά προτιμώ τον Afleck για Bats αλλα η στολή sux, ο Bale δεν μου άρεσε σαν Bats αλλα ήταν άψογος ως Bruce. ADHD βασικά η στολή ήταν ο κύριος λόγος για το ποσο αργός ήταν για αυτό και άμα θυμάμαι καλά ζητούσε συχνά modifications.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που βλέπεις από Nolan, ο Batman υποτίθεται ότι είναι peak human τα έχει όλα max το ίδιο και ο Bane, η μάχη που βλέπουμε φαίνεται τόσο αργός(λες και δεν μπορει να κουνηθεί απο τη στολή) και χωρίς καμία ιδιαίτερη τεχνική που σου δίνει την εντύπωση ότι ένας ερασιτέχνης πυγμάχος τους ξάπλωνε και τους 2 στο λεπτό.

 

στην συγκεκριμένη στιγμή ο batman/bruce δεν ήταν στα peak του, προερχόταν από 1+ χρόνο απραγία σαν batman + ότι παίζει να μην έκανε και workout αφού στην αρχή τον βλέπουμε με πατερίτσα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά προφανώς και δεν συγκρίνονται οι σκηνές δράσης γιατί πολύ απλά ο Νόλαν προσπάθησε να κάνει τις ταινίες όσο πιο ρεαλιστικές γίνεται σε αντίθεση με το DCEU που προσπαθεί να τις κάνει όσο πιο κοντά σε κόμιξ φάση(με τόνους cgi  :P )..

 

 

 
οι σκηνες δρασης του Νολαν δεν εχουν να κανουν με ρεαλισμο, ειναι απλως αθλια γυρισμενες.  :rolleyes:

στην συγκεκριμένη στιγμή ο batman/bruce δεν ήταν στα peak του, προερχόταν από 1+ χρόνο απραγία σαν batman + ότι παίζει να μην έκανε και workout αφού στην αρχή τον βλέπουμε με πατερίτσα..

 

και ρεαλιστικα θεραπευσε την σπασμενη πλατη του με ενα σχοινι.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και το είδα λόγω πιέσεων από την παρέα..

 

(1) Σενάριο απλοικό τελείως τύπου κακός εξωγήινος έρχεται να καταστρέψει τη γη. Αδιάφορη πλοκή με αναμενόμενο αποτέλεσμα αφου γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι δε θα σκοτώσουν κάποιον ήρωα καθώς θέλουν να αρμέξουν την αγελάδα των box office με solo ταινίες και επόμενο justice league.

(2) Χαρακτήρες αδιάφοροι - ακόμη και ο Μπατμαν που είναι εξ' ορισμού ο πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας άχρωμος, άγευστος και 2 ημερών αξύριστος! Επίσης έχει το ύφος του κουρασμένου μεσήλικα ο οποίος "αναγκάζεται" να σώσει τον κόσμο (!).

(3) Hθοποιία - μάλλον μόνο ο Άφλεκ διασώθηκε κι αυτός οριακά. H Gal Gadot δεν μπορεί να παίξει καλύτερα να ποζάρει μόνο. Επίσης οι δευτερεύοντες χαρακτήρες εξηγούνται τελείως πρόχειρα με αποτέλεσμα να μη δημιουργείται χημεία μεταξύ τους. Υπερβολικά χαχας ο Flash μου φάνηκε.

(4) Διάλογοι - μηδέν πλην της πιο cheesy ατάκας που είχε το BvS (do you bleed).

(5) Σκηνοθεσία - πολύ CGI και οι περισσότερες σκηνές μάχης ήταν αδιάφορες. Ελάχιστες σκηνές ανάπτυξης χαρακτήρων - χημείας μεταξύ τους άξιζαν τον κόπο. Απορώ πάντως που πήγαν τα απίστευτα λεφτά που ξοδεύτηκαν στην παραγωγή..

 

Συμπέρασμα: Αν και μπορώ να πω ότι δε βαρέθηκα (βοήθησε σε αυτό η διάρκεια της ταινίας) θεωρώ την ταινία άλλη μια πανάκριβη πατάτα της DC χωρίς καμιά πρωτοτυπία και έμπνευση. Παρόλα αυτά ναι είναι καλύτερο του BvS όμως χειρότερο της WW. Να σημειώσω εδώ ότι δεν γνωρίζω τίποτα από τα κόμικς και ότι οι αγαπημένες μου ταινίες τέτοιου στυλ είναι του Νόλαν και μετά από αυτές συμπαθητικό βρήκα το Winter Soldier και το πρώτο Iron Man.

 

5/10

 

ΥΓ: Όποιος γνωρίζει από τα κόμικ θεωρεί τον Μπάτμαν του Άφλεκ πιο πιστό στο κόμικ; Εμένα μου φαίνεται λίγος για το ρόλο - έτη φωτός πίσω από Christian Bale.

Νομίζω πως βασίζεται σε αυτα τα κομικς:  MV5BMzIxMDkxNDM2M15BMl5BanBnXkFtZTcwMDA5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζω εδώ γιατί δεν ξέρω πού να το βάλω. :P (βασικά ξέρω αλλά δεν θα ασχοληθεί κανείς)

 

[video=youtube]

βασικα φαινεται πολυ καλο, θα δω σιγουρα  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην συγκεκριμένη στιγμή ο batman/bruce δεν ήταν στα peak του, προερχόταν από 1+ χρόνο απραγία σαν batman + ότι παίζει να μην έκανε και workout αφού στην αρχή τον βλέπουμε με πατερίτσα..

 

Και στο Dark Knight που ήταν στο peak του, δεν είδαμε κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...