Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τα προσθετικά καυσίμου-λαδιού;


billspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Τι λαδι βαζεις?Μπορει να πιασανε λιγο μακα τα ωστηρια,να μην κρατανε το λαδι και γι αυτο να χτυπανε μολις το βαζεις μπροστα.Με το που δουλεψουν λιγο και πατηθουν μερικες φορες,γεμιζουν λαδι και σταματανε να χτυπανε.Αν ειναι καθαρα,ισως να χρειαστουν αλλαγη σε καποια χιλιομετρα.Αλλαγη καδενας δεν εχει σχεση με ωστηρια,εννοω δεν βγαζουν τα ωστηρια.

Εδώ και 2 αλλαγές ανά 8000 , πριν έβαζα και της Opel . 

Έβαλα τα Liqui Moly   Super Low Friction 10W-40 . Αυτό που φάνηκε όταν ανοίχτηκε και το μοτέρ του (καδένα /φλάντζα καθρέφτη) πριν 15000 ήταν ότι είτε δε γινόταν συχνά αλλαγές ή έβαζαν φθηνά λάδια .  Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο πριν 2 χρόνια .

Τουλάχιστον με αυτά δε τα καίει. Συμπληρώνω ~300 ml στις 5000. Το αμάξι κινείται εκτός το 70% των χιλιομέτρων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα,κατάλαβα.Αρα είτε έχει φθαρμένα ωστηρια και δεν κρατάνε λάδι,είτε θέλουν καθάρισμα.Πιστευω ότι δεν θα κάνεις κάτι με το motorkote.Βεβαια δεν χανεις τίποτα να δοκιμάσεις εκτος των χρημάτων που απ' ότι βλέπω τσιμπάει λίγο σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/10/2023 στις 8:43 ΠΜ, LouCi4er είπε

Μάλιστα,κατάλαβα.Αρα είτε έχει φθαρμένα ωστηρια και δεν κρατάνε λάδι,είτε θέλουν καθάρισμα.Πιστευω ότι δεν θα κάνεις κάτι με το motorkote.Βεβαια δεν χανεις τίποτα να δοκιμάσεις εκτος των χρημάτων που απ' ότι βλέπω τσιμπάει λίγο σε τιμή.

Τελικά σήμερα έριξα το liqui moly hydraulic lifter additive που είναι για ωστηρια .

Είναι με σχετικά φρέσκα λάδια 2000 χιλιόμετρα τα εχει. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε, ας δουλέψει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2023 στις 5:50 ΜΜ, meletis_m είπε

Τελικά σήμερα έριξα το liqui moly hydraulic lifter additive που είναι για ωστηρια .

Είναι με σχετικά φρέσκα λάδια 2000 χιλιόμετρα τα εχει. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε, ας δουλέψει .

 

Στις 23/10/2023 στις 1:52 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχω και εγώ ένα Corsa C z12xe με πρόσφατα αλλαγμένη σετ καδένας . Έχει 230.000+ 

Και το πρωί ακούγονται λίγο τα ωστηρια .

Έλεγα να ρίξω τη ανάλογη δοσολογία Motorkote .

Έχεις κάποιο νεότερο ;

 

Σε μοτέρ με υδραυλικά ωστηρια και >200,000 έχεις να προτείνεις κάποιο πρόσθετο ; είμαι σε δίλημμα γιατί οι απόψεις διστανται 

 

Το πρόσθετο έχει κάνει ακριβώς 600 χιλιόμετρα. Τα πρωινά δείχνει να σταμάτησαν εντελώς τα ωστηρια του . Σε 4500 χιλιόμετρα θα γίνει και αλλαγή λαδιών . Σε αυτή τη αλλαγή δε ρίχνω κάποιο πρόσθετο . Και θα το παρακολουθήσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο ανεκτο οριο ποσοτητας, οταν καιει λαδι το αυτοκινητο;

Παραδειγμα, 1,5 λιτρο στα 10 χιλ. χλμ είναι ανεκτο η πολυ;

Καποιο προσθετο θα βοηθησει και ποιο;

Mazda 3 με 260 χιλ. χλμ.

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Diophantus said:

Υπαρχει καποιο ανεκτο οριο ποσοτητας, οταν καιει λαδι το αυτοκινητο;

Παραδειγμα, 1,5 λιτρο στα 10 χιλ. χλμ είναι ανεκτο η πολυ;

Καποιο προσθετο θα βοηθησει και ποιο;

Εξαρτάται το αυτοκίνητο. Κάποια έχουν σημαντική κατανάλωση λόγω κακής σχεδίασης, οπότε δε μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα (με λογικό κόστος). Γενικά το 1,5 λίτρο στα 10Κ χλμ είναι μπόλικο. Αλλά αν έχεις κάποιο από τα αυτοκίνητα με παθογένειες, θα'σαι και τυχερός αν είναι μόνο τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diophantus είπε

Υπαρχει καποιο ανεκτο οριο ποσοτητας, οταν καιει λαδι το αυτοκινητο;

Παραδειγμα, 1,5 λιτρο στα 10 χιλ. χλμ είναι ανεκτο η πολυ;

Καποιο προσθετο θα βοηθησει και ποιο;

Mazda 3 με 260 χιλ. χλμ.

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

Είχα Mazda 6 και είχε και αυτό μια κατανάλωση λαδιού μετά τις 230,000 . Παρόμοια χιλιόμετρα. Έφτασε σε σημείο να λαδωνει μπουζί και 1λτ/1000. Αυτά τα μοτέρ είχαν θέματα με τσιμουχακια βαλβίδων.

Δες μήπως σε βοηθήσει κάποιο καθαριστικό εσωτερικής πλύσης αρχικά .

 Και μετά να αλλάξεις υποχρεωτικά λάδι και φίλτρο λαδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είχα Mazda 6 και είχε και αυτό μια κατανάλωση λαδιού μετά τις 230,000 . Παρόμοια χιλιόμετρα. Έφτασε σε σημείο να λαδωνει μπουζί και 1λτ/1000. Αυτά τα μοτέρ είχαν θέματα με τσιμουχακια βαλβίδων.

Δες μήπως σε βοηθήσει κάποιο καθαριστικό εσωτερικής πλύσης αρχικά .

 Και μετά να αλλάξεις υποχρεωτικά λάδι και φίλτρο λαδιού.

Χωρις να κανω διαφημιση, κατι τετοιο λες;

K2 MOTOR FLUSH Εσωτερική Πλύση Κινητήρα 250 ml - Χημικά & Πρόσθετα στο Autotec Δούμας

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο, προτεινε μου αν θες.

Το κακο ειναι οτι μολις αλλαξα λαδια. 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Diophantus είπε

Χωρις να κανω διαφημιση, κατι τετοιο λες;

K2 MOTOR FLUSH Εσωτερική Πλύση Κινητήρα 250 ml - Χημικά & Πρόσθετα στο Autotec Δούμας

Αν εχεις καποιο συγκεκριμενο, προτεινε μου αν θες.

Το κακο ειναι οτι μολις αλλαξα λαδια. 😐

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο της Liqui Moly . Το βάζεις 20 λεπτά αυστηρά ρελαντί .  Και μετά αλλαγή λαδιών & φίλτρου .

Εμένα ωστόσο ήταν σε προχωρημένο στάδιο . Δε ασχολήθηκα καθόλου με επισκευή . Δωθηκε το αμάξι σε γνωστο, και επισκευάστηκε το μοτέρ του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Diophantus είπε

Υπαρχει καποιο ανεκτο οριο ποσοτητας, οταν καιει λαδι το αυτοκινητο;

Παραδειγμα, 1,5 λιτρο στα 10 χιλ. χλμ είναι ανεκτο η πολυ;

Καποιο προσθετο θα βοηθησει και ποιο;

Mazda 3 με 260 χιλ. χλμ.

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

Αλλάζεις κάθε πόσα χλμ λάδια;Η κατανάλωση ειναι απο τα πρώτα χλμ ή όσο πλησιάζει την αλλαγή γίνεται μεγαλύτερη;Πχ αν αλλάζεις λάδια κάθε 10κ χλμ εχεις σταθερή κατανάλωση ανα 1000 χλμ ή πχ μετά τα 6κ χλμ καίει πιο πολύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλάζεις κάθε πόσα χλμ λάδια;Η κατανάλωση ειναι απο τα πρώτα χλμ ή όσο πλησιάζει την αλλαγή γίνεται μεγαλύτερη;Πχ αν αλλάζεις λάδια κάθε 10κ χλμ εχεις σταθερή κατανάλωση ανα 1000 χλμ ή πχ μετά τα 6κ χλμ καίει πιο πολύ;

Αλλαζω καθε 10 χιλ. χλμ.

Στα πρωτα 4 χιλ., δεν καιει. Μετα συμπληρωνω μισο λιτρο ανα 2 χιλ. χλμ περιπου.

Κανω 1000 χλμ. το μηνα.

Επεξ/σία από Diophantus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diophantus είπε

Αλλαζω καθε 10 χιλ. χλμ.

Στα πρωτα 4 χιλ., δεν καιει. Μετα συμπληρωνω μισο λιτρο αν 2 χιλ. χλμ περιπου.

Κανω 1000 χλμ. το μηνα.

Το φαντάστηκα. Εγώ θα άλλαζα λάδια γύρω στις 6κ με 7κ αντι να συμπληρώνω συνέχεια.

Ισως αν δοκίμαζες λάδια που είναι για κινητήρες με πολλά χλμ;Δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένα,απλά έχω διαβάσει για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Το φαντάστηκα. Εγώ θα άλλαζα λάδια γύρω στις 6κ με 7κ αντι να συμπληρώνω συνέχεια.

Ισως αν δοκίμαζες λάδια που είναι για κινητήρες με πολλά χλμ;Δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένα,απλά έχω διαβάσει για αυτά.

Καποιοι προτεινουν και λιγο πιο χοντρο λαδι, πχ 10-40 αντι 5-30.

Ο μαστορας μιλησε για τσιμουχακια, που ανεφερε ο Μελετης παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/10/2023 at 22:26, meletis_m said:

Εδώ και 2 αλλαγές ανά 8000 , πριν έβαζα και της Opel . 

Έβαλα τα Liqui Moly   Super Low Friction 10W-40 . Αυτό που φάνηκε όταν ανοίχτηκε και το μοτέρ του (καδένα /φλάντζα καθρέφτη) πριν 15000 ήταν ότι είτε δε γινόταν συχνά αλλαγές ή έβαζαν φθηνά λάδια .  Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο πριν 2 χρόνια .

Τουλάχιστον με αυτά δε τα καίει. Συμπληρώνω ~300 ml στις 5000. Το αμάξι κινείται εκτός το 70% των χιλιομέτρων του.

Εχω διαβάσει καλά λόγια για τα συγκεκριμένα λάδια...προχθές έκανα το ετήσιο σέρβις και ψηνόμουν να αγοράσω ο ίδιος το λάδι που ήθελα κ να τους το πάω, αλλά καθότι πρόκειται για εξειδικευμένο-εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ντράπηκα εν τέλει να τους υποδείξω τί να βάλουν...

Motul 4100 φέτος και βλέπουμε...Repsol Elite Multivalvulas πέρυσι...μειώθηκε η κατανάλωση λαδιού στα 300μλ/1000χλμ από 330μλ/1000χλμ με τα Motul που είχα βάλει πρόπερσι, αλλά προέκυψε / ενισχύθηκε ο θόρυβος στα ωστήρια.

On 04/11/2023 at 17:50, meletis_m said:

Τελικά σήμερα έριξα το liqui moly hydraulic lifter additive που είναι για ωστηρια .

Είναι με σχετικά φρέσκα λάδια 2000 χιλιόμετρα τα εχει. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε, ας δουλέψει .

Παρομοιως αγόρασα το συγκεκριμένο προϊόν κ περιμένω, αφού κάψει λίγο λάδια/μειωθεί η χωρητικότητα με τα πρώτα 1000-2000χλμ, να συμπληρώσω αυτό το πρόσθετο των 300μλ

https://www.skroutz.gr/s/13515161/Liqui-Moly-Hydraulic-Lifter-Additive-Prostheto-Ladiou-300ml.html

https://www.liqui-moly.com/el/gr/hydraulic-lifter-additive-p000004.html

Ό,τι έχω δει / διαβάσει μέχρι στιγμής είναι θετικό από εμπειρίες χρηστών, αλλά δεν έχω δει ακόμη κάποια δοκιμή/μέτρηση όπως στα βίντεο του Project Farm, που δοκιμάζει τέτοια πρόσθετα λαδιών συχνά.

https://www.youtube.com/@ProjectFarm/featured

Αν δεν κάνει δουλειά, θα δοκιμάσω και το αντίστοιχο προϊόν της Bardahl, που έχει επίσης ποιοτικά προϊόντα κι αν δεν δω κι εκεί χαΐρι, τότε αλλαγή λαδιών κάθε 6μηνο ίσως και κάποιος καθαρισμός στην επόμενη αλλαγή ιμάντα.

https://www.skroutz.gr/s/40599659/Bardahl-Prostheto-Katharistiko-Ydraylikon-Ostirion-300ml.html

https://english.bardahl.fr/en-us/our-products/automotive/additives/engine-oil/hydraulic-valve-lifters

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 λίτρο στις 10000 χλμ σε αυτοκίνητο Mazda (τα περισσότερα αυτής της γενιάς τσιμπάνε μετά από αρκετά χλμ) με τα χλμ που έχει είναι μια χαρά. Απλά συμπλήρωσε και μην ασχολείσαι με καθαριστικά κτλ και φυσικά με άνοιγμα κινητήρα. Συνήθως καπάκι ανοίγει όταν φτάσει να καίει το αμάξι 1L στα 1000 ή όταν κάψει φλάντζα. 

Λάδια βάζεις αυτά που λέει ο κατασκευαστής και μόνο. Όποιος σου λέει για 10W40 και άλλες τέτοιες μαλ@κίες, απλά μην ξαναπάς. 

Λάδια που μειώνουν την κατανάλωση είναι τα Valvoline Max Life (κόκκινο μπουκάλι). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...