Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gilmaru, τ' ότι ακόμα και γυναίκες (και μάλιστα αρκετές απ' αυτές και φεμινίστριες που ασχολούνται με πραγματικά, σοβαρά κοινωνικά προβλήματα κι όχι με μπούρδες επιπέδου "fat acceptance") έχουν βαρεθεί με τον φασισμό και την παράνοια της πολιτικής ορθότητας σου λέει κάτι; T' ότι αρκετές γυναίκες γουστάρουν ή δεν έχουν πρόβλημα να βλέπουν σέξυ θηλικούς χαρακτήρες και να κάνουν και σχετικά cosplay σου λέει κάτι; Τ' ότι αρκετές, φυσιολογικές γυναίκες νιώθουν αηδία με το να βλέπουν κομπλεξικά φεμιναζί ν' αντιμετωπίζουν τους άνδρες ως βιαστές επειδή ξέρουν να εκτιμούν την γυναικεία σεξουαλικότητα σου λέει κάτι; T' ότι ακόμα και γυναίκες πέφτουν θύματα τραμπουκισμού και σεξιστικών επιθέσεων επειδή διαφωνούν με τις φεμιναζί προπαγάνδες σου λέει κάτι;

 

Kατά τ' άλλα το 'χεις ψάξει το θέμα. Επίσης είσαι και παντελώς άσχετος με τα video games, ειδάλλως θα ήξερες ότι υπάρχει ποικιλία χαρακτήρων και προτύπων και στα ασιάτικα video games. Aλλά εσένα σου 'χει κολλήσει η ιδέα "ασιάτικα video games = σεξισμός". Επειδή έτσι σου μάθανε σε SJW sites όπως το Kotaku και το Polygon. Τέλος άμα θες να παίξεις video games με "φυσιολογικές γυναίκες", δεν έχεις παρά να παίξεις τέτοιου είδος παιχνίδια αντί να γκρινιάζεις για τα παιχνίδια με μη ρεαλιστικές γυναίκες. Επιλογές υπάρχουν άπειρες για όλα τα γούστα. Γι' αυτό μην προσπαθείς να τα ισοπεδώσεις όλα με το ν' απαιτείς να είναι όλα τα video games όπως ακριβώς γουστάρεις εσύ και μια μειοψηφία ατόμων που δίνουν την ψευδαίσθηση της πλειοψηφίας επειδή γκρινιάζουν πιο πολύ απ' όλους.

 

Η λύση στον "σεξισμό" στα video games είναι πολύ απλή: φτιάξτα μόνος σου όπως ακριβώς τα θες.

Αλλά όχι, ξέχασα: τα SJWs σιχαίνονται την δουλειά κι απαιτούν από τους άλλους να δουλέψουν για πάρτη τους. Ή γουστάρουν να διαστρεβλώνουν παλιά, δημοφιλές franchises προκειμένου να ικαποιούν την αντζέντα τους αντί να φτιάξουν νέες δημιουργίες. Αλλά όχι, το ξέχασα: τα SJWs δεν φημίζονται για την φαντασία τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ADHD

O γυμνασμένος σωματότυπος είναι immersive καθώς μιλάμε συνήθως για πολεμιστές κλπ. Επίσης συνήθως φοράνε ρούχα που ταιριάζουν στον ρόλο τους. Αντιθέτως υπάρχει μια τάση στα korean ΜΜΟ οποιοδήποτε κομμάτι gear βάζεις σε female char να μετατρέπεται σε κομμάτι για πασαρέλα.

 

Τώρα τι να σου πω, αν εσύ θεωρείς immersive να τρέχει η άλλη με τακούνια και ξώβυζα στη μάχη οκ.

 

 

Nightshady

Εγώ είπα κάτι που δεν μου αρέσει σε κάποια games που έχω παίξει (και έχω παίξει αρκετά korean MMOs για να κρίνω, ναι) και είπα τον λόγο που θεωρώ ότι θα ενοχλούσε ένα κομμάτι κόσμου δικαιολογημένα. Δεν επιβάλω τίποτα σε κανένα, την άποψή μου λέω. Εσύ από την άλλη γίνεσαι προσβλητικός και επιθετικός απλώς επειδή εξέφρασα μια άποψη που διαφέρει από αυτήν που επαναλαμβάνετε συμφωνώντας μεταξύ σας και ανακυκλώνετε συνεχώς σε αυτό το thread. Φαίνεται δεν έχεις συνηθίσει να συμμετέχεις σε κουβέντα με διαφορετικές απόψεις.

 

p.s. Εμένα δεν με πειράζει να έχει οτιδήποτε ένα game αρκεί να μην γίνεται συνέχεια γιατί καταντά κλισέ και αηδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα ελληνικά. Τι εννοείς "είναι immersive"; Eπίσης υπάρχουν ένα σωρό αρσενικοί χαρακτήρες σε ιαπωνικά video games, anime και manga που είναι αρκετά θηλιπρεπής ή είναι ντυμένοι σαν κορίτσια, ειδικά σε anime και manga που απευθύνονται στο ανδρικό κοινό. Είδες τους άνδρες να γκρινιάζουν;

 

Πάρε για παράδειγμα τον Bridget από το Guilty Gear, από τους πιο δημοφιλής χαρακτήρες σε fighting games:

latest?cb=20111017161514

Είδες τον κόσμο να κάνει παράπονα του στυλ "Ουυυυυ! Τι ανωμαλίες είναι αυτές!" ;


Nightshady

 Εσύ από την άλλη γίνεσαι προσβλητικός και επιθετικός απλώς επειδή εξέφρασα μια άποψη που διαφέρει από αυτήν που επαναλαμβάνετε συμφωνώντας μεταξύ σας και ανακυκλώνετε συνεχώς σε αυτό το thread. Φαίνεται δεν έχεις συνηθίσει να συμμετέχεις σε κουβέντα με διαφορετικές απόψεις.

 

 

Όσοι έχουν απόψεις που δεν σ' αρέσουν και λένε την ωμή αλήθεια είναι επιθετικοί και προσβλητικοί. Τυπική αντίδραση SJW. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω άλλο την συζύτηση μαζί σου. Ειδικά όταν προσπερνάς τα ερωτήματα που σου θέτω κι αρχίζεις να λες άκυρα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοώ είναι ότι ταιριάζει στον ρόλο του χαρακτήρα και σε βοηθά να "μπεις" σε αυτόν.

 

Είμαι π.χ. γυναίκα και θέλω να παίξω έναν female ranger και μου έχεις όλο φουστίτσες, παπούτσια με τακούνι κλπ. Αν ήθελα να παίξω την κυρία που πάει σε δεξίωση και κάνει κοινωνικές σχέσεις υπάρχουν και άλλα παιχνίδια, εγώ ήρθα στο παιχνίδι να παίξω έναν ranger η fighter ή οτιδήποτε τέλος πάντων. Μάχη, περιπέτεια = φούστες, στρινγκ και τακούνια ?!? wtf?

 

 

Από κει και πέρα μίλησα για μία συγκεκριμένη κατηγορία games ως ακραίο παράδειγμα. Korean MMOs.

 

Τώρα, αν θέλεις ντε και καλά να με κάνεις να κάνω γενικεύσεις που δεν έκανα ποτέ θα σε απογοητεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια.

Θεωρείτε όλη την κριτική που ασκείται στα games με φεμινιστική λογική άδικη;

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ όχι απλά άδικη, more like εντελώς retarder, όλη την κριτική που ασκείται στα games από οποιαδήποτε politically correct οπτική.

 

Αλλά για την ώρα, ας δώσουμε βάση στον φεμινισμό που είναι και το θέμα του νήματος. Ενοχλείται η SJW κοινότητα (ο θεός να την κάνει κοινότητα, ενιγουέι) επειδή οι γυναίκες παρουσιάζονται ως «πολύ σέξι» στα games. Για να εξετάσουμε μερικούς mainstream άντρες ήρωες στα games:

 

Kratos: μούσκουλα τσεκ, six-pack τσεκ, ξυρισμένο κεφάλι τσεκ, θεληματικό πηγούνι τσεκ, τατουάζ τσεκ

Marcus: μούσκουλα τσεκ, θεληματικό πηγούνι τσεκ, ουλές στα μούτρα τσεκ, αντρίλα να στάζει κι από τα νύχια τσεκ

Geralt: δεν σχολιάζω καν, έχει παίξει πιο πολύ μπάλα από οποιονδήποτε άλλο πιτσιρικά

 

Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο SJW κίνημα για τους άντρες που παρουσιάζονται ως πολύ sexy στα games; Για δύο λόγους: πρώτον γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς και δεύτερον γιατί κανείς δεν νοιάζεται να σκεφτεί την ύπαρξη ενός προβλήματος εκεί που δεν υπάρχει κανένα! Δεν έχει νόημα να μιλάμε για σεξισμό ή για ρατσισμό ή για οτιδήποτε άλλο σε φανταστικά σύμπαντα. Δηλαδή θα κάτσουμε να ασχοληθούμε πως γίνεται ο Kratos να έχει τόσο ψεύτικους κοιλιακούς σε ένα σύμπαν που έχει σκοτώσει τους μισούς θεούς του Ολύμπου για να γίνει κι ο ίδιος θεός; Srsly τώρα; Γι' αυτό υποτίθεται ότι υπάρχουν τα φανταστικά σύμπαντα, για να φτιάχνει ο δημιουργός ότι κανόνες θέλει γι' αυτά.

 

Ξέρω 'γω μου φαίνεται τραγικά αστείο και μόνο που δεν το θεωρούμε αυτονόητο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει δυστυχώς, στα περισσότερα fantasy RPGs οι γυναίκες έχουν παράξενες ή δυσλειτουργικές πανοπλίες.

 

Υπάρχουν κάποιες πολύ καλές εξαιρέσεις (Dark Souls, Mount & Blade), αλλά ο κανόνας είναι ότι η θυλική πανοπλία πρέπει να έχει boobplates, κενά κπλ. Κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1040.png

 

Επίσης τ' ότι για τους αρσενικούς χαρακτήρες πλέον είναι εντάξει να εμφανίζονται φορώντας ένα σλιπ-μαγιό αλλά είναι αδιανόητο να δείξει ένας θηλικός χαρακτήρας λίγο μπούστο, αυτό λέγεται σεξισμός κι υποκρισία μέγιστου βαθμού. Και μην ακούσω την καραμέλα πέρι male power fantasy διότι ξέρετε πολύ καλά ότι είναι απλά ένα ηλίθιο buzzword που χρησιμοποιείτε λόγω έλλειψη επιχειρημάτων.

 

1465451108551.jpg

 

Ιδού και μια παρωδία του παραπάνω κόμικ που είναι πιο ακριβής:

1465454366381.jpg




Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο SJW κίνημα για τους άντρες που παρουσιάζονται ως πολύ sexy στα games; Για δύο λόγους: πρώτον γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς και δεύτερον γιατί κανείς δεν νοιάζεται να σκεφτεί την ύπαρξη ενός προβλήματος εκεί που δεν υπάρχει κανένα! Δεν έχει νόημα να μιλάμε για σεξισμό ή για ρατσισμό ή για οτιδήποτε άλλο σε φανταστικά σύμπαντα. Δηλαδή θα κάτσουμε να ασχοληθούμε πως γίνεται ο Kratos να έχει τόσο ψεύτικους κοιλιακούς σε ένα σύμπαν που έχει σκοτώσει τους μισούς θεούς του Ολύμπου για να γίνει κι ο ίδιος θεός; Srsly τώρα; Γι' αυτό υποτίθεται ότι υπάρχουν τα φανταστικά σύμπαντα, για να φτιάχνει ο δημιουργός ότι κανόνες θέλει γι' αυτά.

 

Ξέρω 'γω μου φαίνεται τραγικά αστείο και μόνο που δεν το θεωρούμε αυτονόητο.

 

Είναι γνωστό ότι τα SJW λατρεύουν ν' ασχολούνται με "προβλήματα" σε φανταστικούς κόσμους και ν' αγνοούν παντελώς τα πραγματικά προβλήματα στον πραγματικό κόσμο. Αντί ν' ασχολούνται με τον τουρισμό της παιδεραστίας σε χώρες της Ασίας ασχολούνται με τα βρακάκια ninja κοριτσιών στο Dead or Alive. Aντί ν' ασχολούνται με την πραγματική κουλτούρα βιασμού σε τριτοκοσμικές και μουσουλμανικές χώρες ασχολούνται με την ανύπαρκτη κουλτούρα βιασμού στον δυτικό κόσμο όπου ακόμα και το να νικάς κορίτσια σε online games θεωρείται βιασμός (μην το γελάτε, συμβαίνει όλη την ώρα). Αντί ν' ασχολούνται με την κοινωνική αδικία όπως το να βλέπεις βετεράνους πολέμου να ψάχνουν στα σκουπίδια για φαγητό ασχολούνται με ηλιθιομάρες του τύπου "δικαίωμα των τρανσέξουαλ να κατουράνε σε τουαλέτες και των δύο φύλων".

 

Kαι λέγοντας για παιδεραστία:

http://ageofshitlords.com/alison-rapp-nintendo-pedophilia/

T' ότι τα SJWs έχουν φτάσει σε σημείο να υπερασπίζονται και τους παιδεραστές, αυτό θα πρέπει να σας ανησυχεί λιγάκι. Αλλά όοοοοοοοχι: κακιά η Nintendo που τόλμησε να την απολύσει! Ας πρόσεχε και να τηρούσε το συμβόλαιό της και να μην το παίζει θύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ως γυναίκα gamer, μια ζωή ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα σέξι προβολής χαρακτήρων στα διάφορα παιχνίδια.

 

Βασικά απολαμβάνω να βλέπω και σέξι γυναικείες και αντρικές παρουσίες, ωραία κωλαρακια σε παιχνίδια, not bad at all! Κωλάρα η πολυαγαπημένη Κεριγκαν και όχι μόνο αυτή! Και όχι, δεν νιώθω ότι με προσβάλει σαν γυναίκα κάτι τέτοιο. Λέγεται artwork του παιχνιδιού...περιλαμβάνεται η λέξη art και ως art το βλέπω κι εγώ :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nightshady slip μαγιό δεν έχω δει σε gear σε ΜΜΟ, εκτός αν εννοείς σε costume που εκεί ντάξει βλέπεις εντελώς υπερβολικά πράγματα και σε females. Δεν το βάζω μέσα όμως γιατί είναι προαιρετικά τα costumes συνήθως.

 

Όσοι έχουν απόψεις που δεν σ' αρέσουν και λένε την ωμή αλήθεια είναι επιθετικοί και προσβλητικοί. Τυπική αντίδραση SJW. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω άλλο την συζύτηση μαζί σου. Ειδικά όταν προσπερνάς τα ερωτήματα που σου θέτω κι αρχίζεις να λες άκυρα πράγματα.

 

Εγώ είπα κάτι συγκεκριμένο, γιατί να απαντήσω σε γενικότητες που αφορούν αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου ως κίνημα των sjw το οποίο δεν με αφορά;

 

Κατά τα άλλα είπα μια άποψη για κάτι που δεν μου αρέσει σε μια κατηγορία παιχνιδιών και χωρίς να δίνω κανένα δικαίωμα σε κανένα και αρχίζεις και μου λες με το καλημέρα ότι θέλω δήθεν να επιβάλω πράγματα και ότι είμαι άσχετος, χωρίς να με ξέρεις και να σταματήσω να παίζω MMO επειδή εσύ δεν γουστάρεις να ακούς την άποψή μου. 

 

Malthador

Η διαφορά είναι ότι εσύ όταν πας να παίξεις ένα παιχνίδι στυλ God of War, μυς και μπράτσα είναι ακριβώς αυτό που θέλεις να δεις. Και είναι immersive γιατί υποτίθεται ότι και στο στόρυ του παιχνιδιού είναι ένας τούμπανο τύπος που γ@μ@ει και δέρνει. Μια γυναίκα που θέλει να παίξει ένα MMORPG σε ένα fantasy κόσμο με περιπέτεια κλπ δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θέλει να παίξει το μοντέλο που κάνει πασαρέλα απλά για να βλέπουν γκομενάκια οι άντρες στο παιχνίδι και να γουστάρουν. Αν ήθελε να παίξει την τύπισα που πάει για clubbing υπάρχει και το Sims. 

 

Και να διευκρινήσω ότι δεν πιστεύω ότι ο λόγος που γίνεται αυτό είναι τόσο ο σεξισμός, ούτε θέλουν να επιβάλουν οι εταιρίες κάποιο είδος πατριαρχικής αντίληψης και άλλα τέτοια. Απλά υπάρχουν όλα αυτά γιατί για αρκετό καιρό τα παιχνίδια αυτά παίζονταν αποκλειστικά σχεδόν από άνδρες και επομένως και οι εταιρίες φυσικά φτιάχναν τα παιχνίδια με αυτόν τον τρόπο για να ικανοποιήσουν το ανδρικό καταναλωτικό κοινό. 

Πλέον όμως που ο γυναικείος πληθυσμός που ασχολείται με games αυξάνεται αργά αλλά σταθερά είναι φυσικό να βλέπετε και τέτοια παράπονα πιο συχνά.

 

Και υπάρχουν και κάποιοι από μας που τα βρίσκαν αυτά πάντα γελοία ούτως ή άλλως και βρίσκουμε λογική την κριτική, τουλάχιστον εν μέρη και σε κάποιες περιπτώσεις. 

 

Είναι γνωστό ότι τα SJW λατρεύουν ν' ασχολούνται με "προβλήματα" σε φανταστικούς κόσμους και ν' αγνοούν παντελώς τα πραγματικά προβλήματα στον πραγματικό κόσμο. 

 

Ενώ εσύ τώρα που συζητάμε με τι ασχολείσαι δηλαδή; Ασχολείσαι με το "πρόβλημα" των "SJW" και των "feminazi" στο gaming. Από εκεί και πέρα τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή δεν μπορούμε να το κρίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια.

Θεωρείτε όλη την κριτική που ασκείται στα games με φεμινιστική λογική άδικη;

 

 

Αδικη είναι πολύ ελαφριά λέξη. Είναι κάτι πολύ χειρότερο, είναι απλά παράνοια και επειδή υπάρχει "κρυφή" ατζέντα σε αυτούς (αρκετά κερδοφόρα για κάποιους από αυτούς) φτάσαμε στο σημείο που φτάσαμε. Εγώ παίζω με αυτήν:

 

 

και αυτόν: 

 

 

 

και πολλούς άλλους και άλλες. Θεωρείς ότι σαν αρσενικός που είμαι δεν διασκεδάζω τον ρόλο μου με καθέναν από αυτούς επειδή κανένας τους δεν μου "μοιάζει" και ειδικά με την γκόμενα δεν έχω καμιά σχέση; Θεωρείς ότι με ενδιαφέρει να αλλάξω τα παιχνίδια που μου αρέσουν και προτιμώ επειδή κάτι δεν μου κάθεται καλά; Είσαι γελασμένος. Γουστάρω να παίζω οτιδήποτε, με οποιονδήποτε χαρακτήρα και να μου παρουσιαστεί οτιδήποτε και να γουστάρω. Αν δεν μου αρέσει απλά θα κοιτάξω αλλού. Δεν θα γκρινιάζω όμως σαν την μικρή Λουλού επειδή το Χ δημιούργημα "πρόσβαλε" την αισθητική μου ή έκανε misshandle κάποιο θέμα. Χέστηκα. Τα παιχνίδια τα παίζουμε για να γουστάρουμε παιχνίδι, όχι για να δούμε ρεαλιστική αντιπροσώπευση της υποτιθέμενης δύναμης των γυναικών. Οπως είπε και το βίντεο, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, φτιάξτε δικό σας παιχνίδι όπως εσείς θέλετε και πουλήστε το.

 

Αυτές οι, κυριολεκτικότατα, φλωριές και αηδίες που έχουν ποτίσει τα τελευταία χρόνια οι χιπστεροφεμινίστριες και λοιπά τσιράκια τους τα media είναι πραγματικά δηλητήριο το οποίο έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις γιατί οι σοβαροί gamers (όλα τα φύλα) εκεί έξω ξοδεύουν τον χρόνο τους διασκεδάζοντας και παίζοντας και όχι προβάλλοντας την ιντερνετική ατζέντα τους  στα φόρα και στα media. Είναι όπως το Ελληνικό αλφάβητο, τα φωνήεντα (φεμινιστοειδή + τσιράκια ανδροειδή) είναι επτά και φωνάζουν δυνατά. 

 

Και κάποιος που είπε πριν για την μαγική ουσία που έχουν σχεδόν όλοι οι άντρες που λέγεται ξυδάκι...είναι αλήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να μοιάζει ο χαρακτήρας στον παίκτη. Ποτέ. Βαριέμαι να επαναλάβω αυτό που είπα, το έχω πει πολλές φορές, όποιος θέλει ξανακοιτάει τα ποστ. 

 

Και ούτε αισθητικά με προσβάλει και ούτε ανέφερα κάτι που να παραπέμπει εκεί.

 

 

Τέλος πάντων, πάω να παίξω κανά game, κουράστηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενώ τα διεφθαρμένα ΜΜΕ ψεύδονται για τον μισογυνισμό των gamers προσερνούν το γεγονός ότι η Zoe Quinn σαμποτάρισε εκδήλωση που ήταν μόνο για θηλικούς game developers προκειμένου να προωθήσει δικιά της, παρόμοια εκδήλωση. Και ποιοί βοήθησαν με τις δωρεές τους για την εκδήλωση των θηλικών game developers; Oι "μισογύνιδες" gamers.

http://knowyourmeme.com/memes/vivian-james

 

Ορίστε και δύο ωραίες web comics σειρές σχετικές με το θέμα:

http://www.jagodibuja.com/webcomic-living-with-hipstergirl-and-gamergirl-english/

http://kukuruyo.com/comic/gamergate-life-1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συζητάτε μόνο εντελώς θεωρητικά. Υπάρχουν και γυναίκες gamer.

Εδώ εμένα προσωπικά ως gamer, επειδή είμαι και πολύ των MMO, π.χ. μου την σπάει που στην πλειοψηφία των κορεάτικων online παιχνιδιών οι γυναίκες μοιάζουν περισσότερο με μοντέλα σε σέξι ρούχα από ότι με μαχήτριες κλπ. Με ενοχλεί επειδή μου φαίνεται immersion breaking, αλλά αν ήμουν γυναίκα και ήθελα να παίξω έναν χαρακτήρα γυναικείο warrior, ranger κλπ και μου έβγαζε συνέχεια σε όλα τα class σέξι bikini και τακούνια και κώλους από έξω και μεγάλα βυζιά θα έβγαζα αφρούς από το στόμα από την κακία μου στάνταρ. Πολύ απλά επειδή μια ολόκληρη κατηγορία games σχεδόν θα με εγκλώβιζε να πάρω τον ρόλο μια γυναίκας που ανήκει σε ένα συγκεκριμένο κοινωνικό στερεότυπο.

 

 

Διαβάζω κάτι λάθος από τα γραφόμενα σου; Από τη μια δεν σε πειράζει αλλά από την άλλη σου τη σπάει; Και γιατί να σου τη σπάει στο κάτω κάτω; Αν θέλεις να παίξεις έναν battle ready χαρακτήρα ας φτιάξεις (ωχ ωχ ωχ βλασφημία) έναν αρσενικό! Οπως είπα, σε όποιον δεν αρέσει η παρουσίαση ενός παιχνιδιού για τον οποιονδήποτε λόγο τότε ψάχνει αλλού ή φτιάχνει ο ίδιος ένα παιχνίδι όπως θέλει! Δύσκολο;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Immersion != realism

 

Απόλυτος ρεαλισμός δεν υπάρχει σε κανένα video game... τι να κάνουμε δηλαδή τώρα, π.χ. ο δημιουργός του Bayonetta έτσι την φαντάστηκε και έτσι την έφτιαξε. Φτιάξε εσύ σαν SJW το δικό σου fighting game και βάλε τα γυαλιά στην Platinum Games αν μπορείς.

 

Οι άντρες επίσης δεν έχουν κανένα πρόβλημα να παρουσιάζονται ως σεξουαλικά αντικείμενα (six pack, μπράτσα, γυμνασμένοι κώλοι κλπ), όχι μόνο στα video games, αλλά και αλλού (music video clips, movies). Ούτε είναι τυχαίο ότι δεν έχει πέραση η λέξη "μίσανδρη" σε αντιδιαστολή με το "μισογύνης". Υπάρχει συγκεκριμένο lobbying προς συγκεκριμένη κατεύθυνση για συγκεκριμένο σκοπό.

 

Εδώ η άλλη ρε παιδιά έχει "πρόβλημα" που οι γυναίκες CEOs παίρνουν π.χ. €8000, ενώ οι άνδρες CEOs €10000. Αυτή είναι η έννοια της "ανισότητας" στο δικό της μυαλό. Ε ειλικρινά χεστήκαμε πόσα παίρνει η αφρόκρεμα (ασχέτως φύλου) της κοινωνίας, όταν η πλειοψηφία απέχει μακράν από τέτοιους μισθούς. Αυτή είναι η πραγματική ανισότητα που αφορά όσους και όσες παίρνουν τριψήφιο μισθό.

 

Αν θέλουν μερικές (και μερικοί) να αντικαταστήσουν την πατριαρχία με μητριαρχία δεν είναι κακό, αρκεί να έχουν τα κότσια να το παραδεχτούν. Μπορεί ξέρω γω να έχουμε λιγότερους πολέμους έτσι (τεστοστερόνη = η ορμόνη της επιθετικότητας = πόλεμοι). Το κακό με τους απανταχού social engineers είναι ότι απορρίπτουν ακόμα και βασικές γνώσεις βιολογίας, δηλαδή επιστήμης. Νομίζουν ότι όλα είναι θέμα κουλτούρας, ενώ δεν πάει έτσι. Είναι 50/50 θα έλεγα, ενώ στα ζώα είναι 100% βιολογία και 0% κουλτούρα (στα οικόσιτα σαφώς και αλλάζει η αναλογία).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...