Προς το περιεχόμενο

Η έντονη κριτική, οδηγεί τη Microsoft σε αλλαγές στο μήνυμα δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αχ αυτή η εταιρεία. Γενικά το συνηθίζει να... παίρνει πρωτοβουλίες πάνω στα συστήματα των χρηστών της. Upgrade στα Windows 10 χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, updates μέσα στα Windows με υποχρεωτική επανεκκίνηση χωρίς να μπορείς να διακόψεις, κι άλλα τέτοια όμορφα. Φαντάζομαι και στα υπόλοιπα προϊόντα της (X-Box, Windows Phone, κλπ) θα ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία...

 

Να μη χρειαζόμουν Windows, να παράταγα μια και καλή αυτό το καρκίνωμα.

 

Δεν τα χρειάζεσαι... go Linux :)!! στη χειρότερη για πιό φιλικό περιβάλλον OSX... και άμα λάχει βάζεις VM ή dual boot...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα χρειάζεσαι... go Linux :)!! στη χειρότερη για πιό φιλικό περιβάλλον OSX... και άμα λάχει βάζεις VM ή dual boot...

 

Αυτό μου ακούστηκε σαν το "go vegan". :P 

 

Όχι , δε μου κάνει το GNU/Linux. Το χρησιμοποιούσα κατ' αποκλειστικότητα για αρκετά χρόνια, (έως και Debian/Squeeze, αλλά πάντα σε Unstable/Sid εκδοχή) μέχρις ότου άλλαξαν οι ανάγκες μου και απλά δε με κάλυπτε. Και το γύρισα σε MacOS. Φυσικά, το αγαπώ ακόμα! :P

 

Τώρα πια έχω σαν κύριο λειτουργικό το MacOS, ενώ στο laptop έχω Windows 10 λόγω χρήσης προγραμμάτων που δεν υπάρχουν (ή δε παίζουν τόσο καλά) σε MacOS.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει μαγική συνταγή που να τα κάνει όλα και να συμφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και η ''πλαγια οδος'' ;)

Πλαγια οδος = Windows σπασμενα, προβληματικα, γεματα malware, keyloggers που η τηλεμετρια τους π.χ. στελνει τα στοιχεια της πιστωτικης σου στη Σιγκαπουρη, τα accounts credentials σου στην Ουκρανια, και bitcoin mining λογισμικο, που κανει το pc σου, εξυπηρετητη του, τραβωντας cpu cycles και ρευμα, απο εσενα.

Εισαι σιγουρος οτι δεν προτιμας το καθαρο .iso αρχειο της ιδιας της Microsoft?

Αλλα ξεχασα.. θα βαλεις ενα "σπασμενο" Norton antivirus και θα εισαι οκ...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έβαλα τα 10ρια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και είναι της μόδας να την "λέμε" στα 10ρια άλλα και στην ms, εγώ θα πω ότι έκαναν πολύ καλή δουλειά.

δεν ειπε κανεις μανμου οτι τα 10αρια δεν ειναι καλα, το συγκεκριμενο θεμα με το forced upgrade ειναι το θεμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια απατεωνιά ρε παίδες; Ποια εξαπάτηση;

 

Βλέπω αυτά και τα φέρνω σε αντίθεση με κάτι threads που κράζετε εταιρείες κινητών τηλεφώνων που δεν βγάζουν updates στο android και είμαι σε φάση "εγώ είμαι ο μαλάκας και είμαι υπέρ των αναβαθμίσεων ή ο κόσμος τρελάθηκε;"

 

Δηλαδή με το σκεπτικό αυτό, έχει βγει το Μarshmallow στο κινητό μου και εγώ λέω "όοοοοοοχι, θέλω να κάτσω με το KitKat μια χαρά πάει" και να αφήνω την ειδοποίηση να υπάρχει για πάντα. Και σε αντίθεση με το Android, η αναβάθμιση των Windows κοστίζει πραγματικά λεφτά, και τώρα μας το κάνουνε τζάμπα.

 

Τελικά θέλουμε αναβαθμίσεις ή δε θέλουμε; Ε κάποιοι λένε ότι δεν θέλουνε αλλά τελικά θέλουνε, δε θέλουνε να κάνουν αναβαθμίσεις.

εσυ κρινεις δλδ οτι οι πολιτικες εξανασκαστικης αναβαθμισης που εφαρμοζει η μαλακομικρη ειναι νομιμες κ σωστες?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαγια οδος = Windows σπασμενα, προβληματικα, γεματα malware, keyloggers που η τηλεμετρια τους π.χ. στελνει τα στοιχεια της πιστωτικης σου στη Σιγκαπουρη, τα accounts credentials σου στην Ουκρανια, και bitcoin mining λογισμικο, που κανει το pc σου, εξυπηρετητη του, τραβωντας cpu cycles και ρευμα, απο εσενα.

Εισαι σιγουρος οτι δεν προτιμας το καθαρο .iso αρχειο της ιδιας της Microsoft?

Αλλα ξεχασα.. θα βαλεις ενα "σπασμενο" Norton antivirus και θα εισαι οκ...!

 

Όλα τα ξέρεις ρε ΝΑΣΑ :P

 

Στον πραγματικό κόσμο, "πλάγια" σημαίνει δίνεις $5-$10 και αγοράζεις αυθεντικό κλειδί (δλδ. δουλεύει κανονικά το validation/update). Με άλλα τόσα, παίρνεις και ένα αυθεντικό κλειδί για antivirus. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαγια οδος = Windows σπασμενα, προβληματικα, γεματα malware, keyloggers που η τηλεμετρια τους π.χ. στελνει τα στοιχεια της πιστωτικης σου στη Σιγκαπουρη, τα accounts credentials σου στην Ουκρανια, και bitcoin mining λογισμικο, που κανει το pc σου, εξυπηρετητη του, τραβωντας cpu cycles και ρευμα, απο εσενα.

Εισαι σιγουρος οτι δεν προτιμας το καθαρο .iso αρχειο της ιδιας της Microsoft?

Αλλα ξεχασα.. θα βαλεις ενα "σπασμενο" Norton antivirus και θα εισαι οκ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ κρινεις δλδ οτι οι πολιτικες εξανασκαστικης αναβαθμισης που εφαρμοζει η μαλακομικρη ειναι νομιμες κ σωστες?

 

Ο φίλος λέει ότι,όταν το κάνει η google είναι γαμάτη και η Microsoft είναι λαμόγια...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φτάνουν στο σημείο να παρακάμπτουν το hosts για να περνάνε ότι διαφημίσεις τους βολεύει (με πρόσχημα πάντα την προστασία του χρήστη). Αληταράδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα ξέρεις ρε ΝΑΣΑ :P

 

Στον πραγματικό κόσμο, "πλάγια" σημαίνει δίνεις $5-$10 και αγοράζεις αυθεντικό κλειδί (δλδ. δουλεύει κανονικά το validation/update). Με άλλα τόσα, παίρνεις και ένα αυθεντικό κλειδί για antivirus. 

Nαι ρε συ!

"Πλαγια" μπορει να σημαινει και καμια δεκαρια τροπους ακομα.

Aσε που, πολλοι δεν κανουν ουτε αυτο, δεν δινουν ουτε τα 5-10$ που αναφερεις. :P

Αρα, back to square one.

Kατεβαζω και ενεργοποιω -oσο προλαβαινω- το .iso της Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...