Προς το περιεχόμενο

Η έντονη κριτική, οδηγεί τη Microsoft σε αλλαγές στο μήνυμα δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Windows 10 τα θεωρώ απο τα καλύτερα windows που έχουν κυκλοφορήσει. Ωστόσο, τον πρώτο καιρό, επειδή τα έκανα αναβάθμιση κατευθείαν πάνω στα 7 εμφάνιζαν πολλά προβλήματα τόσο στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου όσο και στο καινούριο λάπτοπ του πατέρα μου, τα οποία λύθηκαν όταν τα εγκατέστησα απο την αρχή και στα δυο με format.

 

Εξαιρετικά λοιπόν. Απλώς όποιος φίλος έχει στο νου του να τα περάσει, καλό είναι να κάνει και ένα φορματ πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρηκα χρονο και τα περασα και στον σταθερο μου σημερα..εκτοs του λαπτοπ μου που τα εχω εδω και κανα 2μηνο περασμενα..πανω απο 7αρια και καπακι φορματ για clean install για να κατσουνε σωστα...ολα καλα...δεν ειναι εποχεs για να πεταμε 120αρια για software...ολα κατσανε σωστα και ομορφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα οκ οτι πει εμενα παντως οι επιλογες ακομα ειναι 2 ειτε αναβαθμηση τωρα ειτε μετα

Κατέβασε το GWX Control Panel αν δεν το έχεις κατεβάσει ήδη, ώστε να μην σου γίνει αυτόματα η αναβάθμιση. Πολλοί άφησαν το pc τους για να πάνε να φάνε και γύρισαν και είχαν Windows 10! Κάνουν ένα countdown ενός τέταρτου και μπαίνουν αυτόματα. Μπορεί να σου συμβεί άκυρα, οπότε βάλε αυτό το πρόγραμμα και θα αποτρέψει ότι έχει να κάνει με Windows 10 στον υπολογιστή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί τ αλλάζει.

Να εδώ σε τουτο δω το φορουμ μας έλεγαν τα γνωστά 3,4 άτομα ότι όλα είναι μια χαρά ,και όποιοι κράζουν είναι άσχετοι και να πάνε στις σπηλιές.

Τελικά είναι αρκετοί για τις σπηλιές και άσχετοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα, ακόμη ένα νήμα με τους καημένους που μπήκε η MS από το παράθυρο με ένα μπιστόλι στο χέρι και τους είπε " Αναβάθμιση ή θάνατος" ....

 

Η κίνηση έγινε λόγω του Murica και το πως κάποιοι έκαμαν μήνυση επειδή δεν καταλάβαιναν πως να σταματήσουν την αναβάθμιση και "κατά λάθος" την έκαναν παρά την "θέληση" τους.

 

Από εκεί και πέρα, μέχρι τώρα τόσο σταθερό & γρήγορο OS, με τόσα να τρέχουν ταυτόχρονα απροβλημάτιστα, δεν έχω ξαναδεί.

Επίσης για κάποιο λόγο μπόρεσα να αποτρέψω την αναβάθμιση και στο desktop και στο laptop όσο καιρό ήθελα, μάλλον είμαι h4ck3r...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εμείς που χουμε ξαναδεί τόσο σταθερό και γρήγορο OS με τόσα να τρέχουν ταυτόχρονα πειράζει να μην ενθουσιαστουμε ή δεν αφήνετε οι Windows funs;

 

Επίσης είπαμε, ότι σας σερβιρουν το δεχεστε, βγαίνει ένα παράθυρο, πατας του κοκκινου του κουμπί πάνου δεξά.

Τι συμβαιν;

α) Κατεβάζει later anyway;

β) Κατεβάζει later anyway;

γ) Κατεβάζει later anyway;

 

Έχει αρχίσει και λειτουργεί αλλιώς του κουμπί τούτο στα νηα γουίντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εμείς που χουμε ξαναδεί τόσο σταθερό και γρήγορο OS με τόσα να τρέχουν ταυτόχρονα πειράζει να μην ενθουσιαστουμε ή δεν αφήνετε οι Windows funs;

 

Επίσης είπαμε, ότι σας σερβιρουν το δεχεστε, βγαίνει ένα παράθυρο, πατας του κοκκινου του κουμπί πάνου δεξά.

Τι συμβαιν;

α) Κατεβάζει later anyway;

β) Κατεβάζει later anyway;

γ) Κατεβάζει later anyway;

Fans* :P είναι ειλικρινά απροβλημάτιστο αφού στην δουλειά πήγα να ανοίξω την αριθμομηχανή και τσούπ έκλεισε πριν καλά ανοίξει και εντελώς τυχαία κράσαρε όλο το τρομερό υβριδικό Modern κομμάτι του λειτουργικού και είχε ως αποτέλεσμα να μην ανοίγει ούτε το Windows Update. Σφάλμα; ούτε και εγώ ξέρω (X) Explorer.exe κενό........ όλο το παράθυρο. Μετά το Restart άνοιξε γιατί η επανεκίνηση είναι το αγαπημένο κομμάτι της Microsoft για όλα τα προβλήματα ή και την παραμικρή εγκατάσταση, επίσης θα συμφωνήσω ότι το X έκανε το Later Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα λάθος στο funs*

Εγώ ικανοποιημενος είμαι σχετικά, εκτός απο κάτι bugs όπου μετά απο sleep δεν μπορώ να βάλω κωδικό να κάνω login, στο άσχετο δεν γράφει στο search, αν κάνω minimize το photos μετά δείχνει μια μαυρίλα μόνο και μερικά ακόμη, σε clean install.

Τα βρίσκω καλύτερα απο τα 7,πλέον όχι και απο τα 8.1 ενώ στην αρχή είχα καλύτερη άποψη, κάποιο update θα μου τα κανε μανταρα ποιος ξέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εμείς που χουμε ξαναδεί τόσο σταθερό και γρήγορο OS με τόσα να τρέχουν ταυτόχρονα πειράζει να μην ενθουσιαστουμε ή δεν αφήνετε οι Windows funs;

 

Επίσης είπαμε, ότι σας σερβιρουν το δεχεστε, βγαίνει ένα παράθυρο, πατας του κοκκινου του κουμπί πάνου δεξά.

Τι συμβαιν;

α) Κατεβάζει later anyway;

β) Κατεβάζει later anyway;

γ) Κατεβάζει later anyway;

 

Έχει αρχίσει και λειτουργεί αλλιώς του κουμπί τούτο στα νηα γουίντος;

Ουάου... τότενες γιατί είσαι εδώ και κράζεις και δεν αράζεις σε νήμα του OS της καρδιάς σου;
 
 
Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα εγώ και οι άλλοι που τα καταφέραμε να αποτρέψουμε την αναβάθμιση, πρέπει να είμαστε μεγάλοι hack3rzzz...
 
Όσο για την σταθερότητα, δεν είδα πολλούς(aka κανένα) στην δουλειά με αυθεντικά να έχουν ουδένα πρόβλημα (με CAD-σχεδιαστικό λογισμικό,μαθηματικό λογισμικό και πολλαπλά heavy sim προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα μέσω VPN/intranet), μάλλον μερικοί εδώ είναι νευριασμένοι που ο θείος δεν έφερε σταθερή έκδοση...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ουάου... τότενες γιατί είσαι εδώ και κράζεις και δεν αράζεις σε νήμα του OS της καρδιάς σου;
 
 
Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα εγώ και οι άλλοι που τα καταφέραμε να αποτρέψουμε την αναβάθμιση, πρέπει να είμαστε μεγάλοι hack3rzzz...
 
Όσο για την σταθερότητα, δεν είδα πολλούς(aka κανένα) στην δουλειά με αυθεντικά να έχουν ουδένα πρόβλημα (με CAD-σχεδιαστικό λογισμικό,μαθηματικό λογισμικό και πολλαπλά heavy sim προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα μέσω VPN/intranet), μάλλον μερικοί εδώ είναι νευριασμένοι που ο θείος δεν έφερε σταθερή έκδοση...

 

Φίτλατε σε εταιρία πληροφορικής δουλεύω Gold Microsoft Partner και όλοι οι εργαζόμενοι είμαστε Certified. Οπότε αυτά περι θείου κράτα τα για άλλους. Δεν λέω αερολογίες, καλά, χρυσά τα 10 αλλά όχι και απροβλημάτιστα. Όσο για το Hack3r όπως αναφαίρεις, δεν είναι όλος ο κόσμος γνώστης της τεχνολογίας και η Microsoft αυτό το εκμεταλλεύτηκε για το συμφέρον της, μην ξεχνάς ότι ο μέσος χρήστης υπολογιστή δεν είναι σε θέση να προσέξει που βάζει τα στοιχεία του ή το άν ένα Site είναι Phising. Το ότι εσύ ή εγώ γνωρίζουμε πώς να την αποτρέψουμε δεν πάει να πει ότι και ένας απλός χρήστης υπολογιστή το γνωρίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου... τότενες γιατί είσαι εδώ και κράζεις και δεν αράζεις σε νήμα του OS της καρδιάς σου;

 

 

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα εγώ και οι άλλοι που τα καταφέραμε να αποτρέψουμε την αναβάθμιση, πρέπει να είμαστε μεγάλοι hack3rzzz...

 

Όσο για την σταθερότητα, δεν είδα πολλούς(aka κανένα) στην δουλειά με αυθεντικά να έχουν ουδένα πρόβλημα (με CAD-σχεδιαστικό λογισμικό,μαθηματικό λογισμικό και πολλαπλά heavy sim προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα μέσω VPN/intranet), μάλλον μερικοί εδώ είναι νευριασμένοι που ο θείος δεν έφερε σταθερή έκδοση...

Αγόρι μ όμορφο, δεν είμαστε ολοι 15, και office365 εχομε, και αυθεντικά XP, Vista, 7,8,10 εχομε και απ' ολα τα καλά τα γνήσια εχομε.

 

Επίσης δεν χρησιμοποιώ ένα OS, άρα μπορώ να έχω άποψη για παραπάνω απο ένα.

 

Επίσης 2 κάνεις κυβιστηση (είναι τση μοδος τώρα τελευταία η λεξ) και αποφεύγεις να με πεις αν αλλαξ του κουμπί με του κοκκινου x στα νηα γουίντος και κάνει νέα πράματα, οπους να κατεβασ κατι γκιγκας αργουτερα.

 

Αλήθεια τώρα; γιατί δέχεσαι τα παντα; Φταίνε τα ψεκαστικά;

Δλδ οκ εσύ είσαι νιτζας και τ απεφυγες (κλαπ κλαπ) να αναβαθμίσεις κάτι που ξεκίνησε σαν optional update, εγινε ρηκουμεντεντ για να την πατήσουν κάποιοι, μετά κάναμε του κόλπο με του εξ το κοκκινο για να τη πατήσουν αυτοί που δε τη πατησαν με του ρηκουμεντετντ κτλ κτλ.

 

Με 90% ποσοστό επί της πιτας μάντεψε πόσοι δεν είναι νιτζες της πληροφορικής σαν κι εσένα

 

Δλδ μια μάχη με το OS να προσπαθεί να σε κοροιδεψει να εγκαταστήσεις κάτι με το ζορι, και εσένα σ αρεσ γιατί σε τη πάτησες, μάλιστα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς που βάλαμε 3 φορές τα 10 σε 2 διαφορετικα laptop και στα update τους (που δεν μπορεις να αποφυγεις) κολλησε στο 25% με μπλε οθόνη και χωρίς να μπορείς να τα επαναφέρεις με τίποτα, θα πουνε κατι? εμεις δεν πρεπει να αποζημιωθούμε γι όλα αυτά που χάσαμε αλλά και για το χρόνο να εγκαθιστούμε κάθε φορα windows? εχει βουίξει ο τόπος για την μπλε οθόνη στα updates και η ms πετάει αετό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς που βάλαμε 3 φορές τα 10 σε 2 διαφορετικα laptop και στα update τους (που δεν μπορεις να αποφυγεις) κολλησε στο 25% με μπλε οθόνη και χωρίς να μπορείς να τα επαναφέρεις με τίποτα, θα πουνε κατι? εμεις δεν πρεπει να αποζημιωθούμε γι όλα αυτά που χάσαμε αλλά και για το χρόνο να εγκαθιστούμε κάθε φορα windows? εχει βουίξει ο τόπος για την μπλε οθόνη στα updates και η ms πετάει αετό. 

 

Η αλήθεια είναι ότι στη διάρκεια του update σε όσα μηχανήματα έβαλα W10 το μηχάνημα σέρνεται και επίσης ναι δεν μπορείς να το αποφύγεις... Όμως blue screen??? Γιατί δεν δοκιμάζεις να μιλήσεις μαζί τους και να τους σηκώσεις εσύ στον αέρα... εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα και θα περίμενα επίσημη απάντηση...

 

Επίσης για την ενημέρωση των υπολοίπων, πες μας σε τι laptop συνέβησαν όλα αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς που βάλαμε 3 φορές τα 10 σε 2 διαφορετικα laptop και στα update τους (που δεν μπορεις να αποφυγεις) κολλησε στο 25% με μπλε οθόνη και χωρίς να μπορείς να τα επαναφέρεις με τίποτα, θα πουνε κατι? εμεις δεν πρεπει να αποζημιωθούμε γι όλα αυτά που χάσαμε αλλά και για το χρόνο να εγκαθιστούμε κάθε φορα windows? εχει βουίξει ο τόπος για την μπλε οθόνη στα updates και η ms πετάει αετό. 

Ποιος να πει κάτι, ο κούκος; Αν δεν βάλεις δικηγόρο να ξεκινήσεις διαδικασίες τι περιμένεις ακριβώς να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να πει κάτι, ο κούκος; Αν δεν βάλεις δικηγόρο να ξεκινήσεις διαδικασίες τι περιμένεις ακριβώς να γίνει;

 

Χαλάρωσε... Για αρχή παίρνεις τηλέφωνο είτε την M$ είτε τον μεταπωλητή (ακόμα καλύτερα)... τους σηκώνεις στον αέρα και βλέπεις πώς θα πάει! Το να κλαψουρίζετε σε ένα forum δεν λύνει το πρόβλημα σας πάντως...

 

ΥΓ: Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε ότι στις πρώτες εκδόσεις των W7 το πρόβλημα με τις μπαταρίες των laptops! Με φωνές, αναφορές στα διεθνή φόρμα (που είχαν βουήξει τότε) και ένα email στην M$ κατάφερα να πάρω από τον μεταπωλητή ένα καλό rebate και να  αλλάξω την μπαταρία μου... (Βασικά πήρα FOC το λειτουργικό :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...