Προς το περιεχόμενο

Η έντονη κριτική, οδηγεί τη Microsoft σε αλλαγές στο μήνυμα δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει και η ''πλαγια οδος'' ;)

περίμενε την πλάγια οδό εσύ και θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό, όταν θα πληρώσεις.

Γιατί βάζει ημερομηνία λήξης στην δωρεάν αναβάθμιση η Μ$, αφού ξέρει οτι εσύ θα επιλέξεις και πάλι την πλάγιο οδό; Τι θα συμβεί μετά;

Αυτό περιμένουμε νδούμε όσοι τα εγκαταστήσαμε και είμαστε ευχαριστημένοι κατά ένα μεγάλο μέρος.

Επίσης με ποια λογική δεν βάζεις τα 10άρια από τώρα, αφού κάποια στιγμή θα τα βάλεις οπωσδήποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τα win 7 ultimate και ειμαι ευχαριστημενος .... τωρα οσο αφορα τα 10 δε ξερω εχω ακουσει πολλα ...

Αν έχεις φράγκα να αγοράσεις αργότερα τα 10άρια καλά κάνεις και έχεις τα 7άρια.

Εμένα πάντως δουλεύουν τέλεια τα 10άρια και τα έχω εδώ και μισό χρόνο. Αν κάτι δεν πάει καλά.... με ένα reset γίνονται καινούργια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, παρτε ενα backup τα Windows 7 η 8.1 που εχετε τωρα, κρατηστε το σε ενα ασφαλες μερος, εγκαταστηστε τα 10ρια, ενεργοποιηστε τα, και αφου αποκτησετε το δικαιωμα να τα εχετε δωρεαν (για παντα), φερτε πισω το backup σας με τα 7ρια η 8.1.

Ειναι κριμα να χασετε την προσφορα.

Δεν ξερετε τι γινεται, μπορει να αλλαξετε αποψη αργοτερα.

Τωρα, στα -του αρθρου- θεωρω τραγελαφο και υπερμετρη υποκρισια, μια τετοια κινηση ΤΩΡΑ, οπου οι περισσοτεροι χρηστες αμεσα η "εμμεσα" πειστηκαν να κανουν την αναβαθμιση.

Ειναι τοσο πολυ προφανες, που προκαλει αηδια.

Τεσπα..

 

Αυτή η δυνατότητα προσφέρεται από τα Win 10 για ενα μηνα χωρις να απαιτείται Backup αλλα από την στιγμη που θα ληξει η προσφορα δεν εχεις δικαιωμα να ξανακανεις revert στα Win 10. Μια εναλλακτικη λυση ειναι το Dual Boot ή η εγκατάσταση τους σε έναν εφεδρικό δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κάποιο τρόπο ειναι αναπόφευκτη η αναβάθμιση σε w10 είτε τωρα είτε σε 1 χρόνο που περιμένουν συνήθως κάποιοι για να τα περάσουν. Δεν γίνεται να κάθεσαι 10 χρονια με το ίδιο λειτουργικό, έως ποτε θα έχουν windows7; γτ λοιπόν να μην αναβαθμίσουν τωρα που τα δίνουν δωρεάν; κράζουν μόνο και μόνο επειδή δεν τους άρεσε η στρατηγική της MS που στο κάτω κάτω μια χαρά μπορείς να απορρίψεις την αναβάθμιση.

βέβαια ότι καινούριο τρομάζει τα κολλημένα μυαλά. λογικός ο συνωστισμός που προέκυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φτάνουν στο σημείο να παρακάμπτουν το hosts για να περνάνε ότι διαφημίσεις τους βολεύει (με πρόσχημα πάντα την προστασία του χρήστη). Αληταράδες.

Αυτό είναι το λιγότερο... Είχα απενεργοποιήσει όλα τα services σχετικά με το telemetry και σε κάθε μικρό update όχι μόνο τα ενεργοποιούσαν πάλι, αλλά έκαναν reset και τα privacy settings....

 

Αλλά υπάρχει λύση:

https://www.reddit.com/r/TronScript

Debloat - Disable Telemetry - Remove metro apps -Disable updates και έχεις επιτέλους ένα σωστό λειτουργικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ήταν megafail τα windows 10 σε κάποια θέματα και δε θα έκραζε κανένας τίποτα.Θα είμασταν όλοι χαρούμενοι όπως είναι με την apple οι περισσότεροι χρήστες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ κρινεις δλδ οτι οι πολιτικες εξανασκαστικης αναβαθμισης που εφαρμοζει η μαλακομικρη ειναι νομιμες κ σωστες?

Νόμιμες ναι γιατί ο ίδιος ο κατασκευαστής σου λέει να αναβαθμίσεις το ίδιο του το λογισμικό. Δεν σου προτείνει άλλης εταιρείας ούτε σε υποχρεώνει να πληρώσεις. Σωστές είναι όσο είναι και στην κινητή που δε βλέπω να ανοίγει ρουθούνι.

 

Στην εταιρεία που δουλεύω δεν αναβάθμισα γιατί δεν είναι στο χέρι μου. 

Τι έκανα; Έβαλα το "Get Windows 10" στα εικονίδια που δεν θέλω να εμφανίζονται στην taskbar και από τότε δεν έχω ξαναδεί ποτέ ενημέρωση για αναβάθμιση. Τόσο απλό.

Σπίτι τώρα από την 1η μέρα έχω τα 10, μέχρι σήμερα το παραμικρό παράπονο. Δεν καταλαβαίνω αυτήν την μίρλα και την επίθεση προς την ms.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ήταν megafail τα windows 10 σε κάποια θέματα και δε θα έκραζε κανένας τίποτα.Θα είμασταν όλοι χαρούμενοι όπως είναι με την apple οι περισσότεροι χρήστες της.

Για πες λίγο σε ποια θέματα είναι μεγκαφαιλ για να καταλάβω,γιατι λες μισές κουβέντες,απο day one δεν είχα θέμα πουθενά,ουτε στο pc αλλά ούτε και στο 7ετιας λάπτοπ μου έχω θέμα.Και παίζεις παιχνίδια τότε είναι το must να τα βάλεις για να εκμεταλλευτής και το directx12 αλλά και την καλύτερη διαχείριση πόρων του συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξτε να κράξετε την MS που θα τα κάνει επί πληρωμή τώρα και να κλείσετε όλα τα telemetry services για να μην σας παρακολουθούν και μετά γυρίστε στο Android/iOS smartphone σας για social media & browsing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστηκε και αυτο  : 

 

http://arstechnica.com/information-technology/2016/06/unwanted-windows-10-upgrade-costs-microsoft-10000/

 

αν εισαστε τυχερος και η αναβαθμιση σε windows trojan 10 σας στοιχησε την λειτουργικοτητα των υποδομων της εργασιας σας , ισως να κερδισατε ενα ποσο παρηγοριας της ταξης των 10k $ (και γιατι οχι και παραπανω )  . 

 

το αφεντικο τρελαθηκε και επιτελους πληρωνει την τρελα του , με την υποχρεωση εγγυησης καλης λειτουργιας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λίγο άσχετη ερώτηση...
Εγω που εχω κανει σε δυο συστήματά αναβάθμιση απο Windows 8.1 (γνήσια με κλειδί κλπ) σε Windows 10 αν μετα την 29η Ιουλίου θελω να κάνω ενα φορματ εναν υπολογιστή μου πρέπει να μπω στην διαδικασία πάλι να κάνω εγκατασταση πρώτα τα 8αρια ή το κλειδί μου θα ισχύει κατευθείαν για τα 10αρια...;
Γενικα πρέπει να κάνω κάποια κίνηση η απλα περιμενω την 29 Ιουλίου...;
Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μια λίγο άσχετη ερώτηση...

Εγω που εχω κανει σε δυο συστήματά αναβάθμιση απο Windows 8.1 (γνήσια με κλειδί κλπ) σε Windows 10 αν μετα την 29η Ιουλίου θελω να κάνω ενα φορματ εναν υπολογιστή μου πρέπει να μπω στην διαδικασία πάλι να κάνω εγκατασταση πρώτα τα 8αρια ή το κλειδί μου θα ισχύει κατευθείαν για τα 10αρια...;

Γενικα πρέπει να κάνω κάποια κίνηση η απλα περιμενω την 29 Ιουλίου...;

Ευχαριστω!!!

 

Δεν χρειαζεται να βαλεις τα 8αρια παλι. Θα ενεργοποιουνται κατευθειαν τα δεκαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...