Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιείτε τους απορροφητήρες στις κουζινες;


DTsuras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 αλλαξαμε στα 30 χρονια του σπιτιου (μενουμε απο τοτε που χτιστηκε), ποτε δεν ειχαμε θεμα με την απορροφητικη ισχυ τους, εκτος και αν ειχαμε 2 μεγαλες κατσαρολες να βραζουν στο φουλ ταυτοχρονα, αλλα ακομη και κει, ειχαμε ελαχιστους υδρατμους...αλλα ηταν απο το κανονικο ειδος, οχι συρομενοι.Φυσικα τα φιλτρα τα αλλαζαμε 1 φορα τον μηνα (ή και συχνοτερα).Στον καινουργιο με τα χωνευτα φιλτρα τα πλενουμε και πιο συχνα.Ακομη και ετσι, μετα απο ενα χρονικο διαστημα οι τοιχοι της κουζινας λερωνουν...οποτε αναρωτιεμαι καποιος που δεν χρησιμοποιει απορροφητηρα αλλα μαγειρευει σε τι κατασταση ειναι η κουζινα! :confused:  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος δηλαδή που δεν χρησιμοποιεί τον απορροφητήρα στην κουζίνα;

Οι απορροφητήρες έτσι κι αλλιώς μετά ~10 χρόνια θέλουν άλλαγμα

Δεν έχουν και κανένα τεράστιο κόστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, calico είπε

Εγώ χρησιμοποιώ και χάλασε . Λειτουργεί μόνο το φως . Προτείνετε κάποιο καλό ελεύθερο ως 100 ευρώ ;

Me 100 δεν υπάρχει καλός.Για να πάρεις καλό θα ανέβεις από 200 και πάνω.

Βέβαια και εγώ με 100 έχω ,απλά υποφερτός , αλλά όταν μαγειρεύω στης κόρης μου που όντως έχει καλό βλέπω τη διαφορά.Νοιώθω ότι ο δικός μου δεν τραβάει τίποτε.Απλά ότι κάνει φασαρία μόνο.:D

Και εμένα είχε χαλάσει πριν 5-6 μήνες πήρα αυτόν.όπως είπα,απλά ικανοποιητικός.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Me 100 δεν υπάρχει καλός.Για να πάρεις καλό θα ανέβεις από 200 και πάνω.

Βέβαια και εγώ με 100 έχω ,απλά υποφερτός , αλλά όταν μαγειρεύω στης κόρης μου που όντως έχει καλό βλέπω τη διαφορά.Νοιώθω ότι ο δικός μου δεν τραβάει τίποτε.Απλά ότι κάνει φασαρία μόνο.:D

Και εμένα είχε χαλάσει πριν 5-6 μήνες πήρα αυτόν.όπως είπα,απλά ικανοποιητικός.

Αυτός είναι απορροφυτήρας τζάκι . Εγώ θέλω ελεύθερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yeah οι "ελεύθεροι" είναι του παλιού τύπου. Οι ακριβότεροι παίζουν ελάχιστα πάνω από τα 100 με εξαίρεση τον Miele που πάει 450. 😛

https://www.skroutz.gr/s/10487848/Bosch-DUL63CC50-60cm-Inox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω έναν NEFF συρόμενο που είναι σαν να μην υπάρχει, οπότε μόνο με παράθυρο την βγάζω. Απ' ό,τι φαίνεται, στο πόσο "τραβάνε" οι απορροφητήρες παίζει ρόλο και ο σωλήνας: να είναι σχετικά λείος και επαρκούς/ σταθερής διατομής. Αλλιώς το κόλπο είναι να μπαίνει 2ο ανεμιστηράκι στην τελική έξοδο, αλλά αυτό είναι δύσκολο εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σωληνες ειναι ολοι ιδιας διατομης, απο PVC, αρα λειοι.

Αυτο που παιζει ρολο ειναι ποσα κυβικα μετρα αερα ανα ωρα τραβαει,

που εχει  σχεση κυριως με την ισχυ του απορροφητηρα  σε Watt.

Επισης προτιμουνται τα διπλα μοτερ απο το μονο.

Ο δικος μου απορροφητηρας με τα 2 μοτερ και τα 320 watt,

στο max,  εκτοξευει το αερα στο εξωτερικο περιβαλλον  με τεραστια δυναμη.

Τουρμπινα σκετη.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι θέμα ποιότητας απορροφητήρα.

Η κόρη μου έχει αυτόν.https://www.clubelectrocosmos.gr/product_info.php?products_id=9996 90 εκατοστών ακριβός αλλά και ψάρια να τηγανίζει δεν μυρίζει τίποτε στο σπίτι. Οι τοίχοι της κουζίνας και τα πλακάκια είναι καθαροί.όταν είναι ανοιχτός αν είσαι απέξω τον ακούς σαν τουρμπίνα αεροπλάνου.

Ο δικός μου και στο φουλ να τον έχω τα μισά μέσα στο σπίτι μένουν.Αποφεύγουμε ψάρια-καλαμάρια γιατί μετά το σπίτι μυρίζει 2-3 μέρες.Είναι όμως ένας φτηνιάρικος των 100 ευρώ.

Οπότε συμβουλή.Μην τσιγκουνεύεστε στον απορροφητήρα.Κόψτε από αλλού και αγοράστε ένα καλό.

Edit.Και μη κοιτάτε στα χαρακτηριστικά που μερικοί φτηνιάρικοι γράφουν 500 κυβικά.Έτσι πήρα και εγώ λέει περισσότερα από της κόρης αλλά πάπαλα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο δικός μου και στο φουλ να τον έχω τα μισά μέσα στο σπίτι μένουν.Αποφεύγουμε ψάρια-καλαμάρια γιατί μετά το σπίτι μυρίζει 2-3 μέρες.Είναι όμως ένας φτηνιάρικος των 100 ευρώ.

100 ευρω δεν ειναι και πολυ φτηνος , ισως εχει καποιο προβλημα και δεν τραβαει.

Απο προσωπικη εμειρια, μεγαλη προσοχη  χρειαζεται εαν υπαρχουν δυο μοτερ.

Εαν εχει φρακαρει  το ενα απο τα δυο μοτερ, τοτε δεν γινεται αντιληπτη η βλαβη,

γιατι το αλλο μοτερ δουλευει κανονικα, αλλα αντι να βγαζει τον αερα εξω απο την

κουζινα, τον επιστρεφει μεσα σε αυτη μεσω της συντομοτερης οδου που θα βρει ο αερας,

δλδ μεσω  της φρακαρισμενης τουρμπινας.

Ο ελεγχος ειναι απλος. Απο οποιο μοτερ βγαινει αερας προς την κουζινα αυτο ειναι το φρακαρισμενο.

Και εγω νομιζα οτι δεν τραβουσε ο απορροφητηρας μεχρι που ανακαλυψα το προβλημα.

Ακολουθησε μια σχετικα ευκολη και ανεξοδη επισκευη.

 

 

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ringboy είπε

Απο προσωπικη εμειρια, μεγαλη προσοχη  χρειαζεται εαν υπαρχουν δυο μοτερ.

Εαν εχει φρακαρει  το ενα απο τα δυο μοτερ, τοτε δεν γινεται αντιληπτη η βλαβη,

γιατι το αλλο μοτερ δουλευει κανονικα, αλλα αντι να βγαζει τον αερα εξω απο την

κουζινα, τον επιστρεφει μεσα σε αυτη μεσω της συντομοτερης οδου που θα βρει ο αερας,

δλδ μεσω  της φρακαρισμενης τουρμπινας.

με φρακαρισμενο μοτερ προφανως ,  δεν θα επρεπε να ακους μεγαλυτερο θορυβο οταν εβαζες τη 2η (δυνατη) σκαλα, γιατι δεν θα εμπαινε σε λειτουργια το 2ο μοτερ.

αρα και ηχητικα θα ειχες μια ενδειξη. ισχυει αυτο ή λειτουργει διαφορετικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι σκαλες ειναι ως συνηθως τρεις.  Και τα δυο μοτερ  σε ολες τις σκαλες λειτουργουνε ταυτοχρονα.
 

Τα δυο μοτερ βρισκονται στριμωγμενα μεσα στο ιδιο  πλαστικο  κουβουκλιο απορροφησης  με ενα κοινο αεραγωγο εξοδου   και συνεργαζονται παντα για την δημιουργια ροης αερα.

 

Οπως εξηγησα ειναι αδυνατον με τον συγκεκριμενο  σχεδιασμο να λειτουργησει μονο το ενα μοτερ, γιατι ο αερας αντι να βγει προς τα εξω θα ξαναμπει  μεσα στην   κουζινα μεσω του μοτερ που δεν λειτουργει.

 

Δεν ξερω αν υπαρχουν αλλοι απορροφητηρες με διαφορετικη  διαταξη εξαεριστηρων αλλα διακινδυνευοντας ενα προχειρο τεχνικο   συμπερασμα φανταζομαι οτι ολοι με διπλο μοτερ ετσι λειτουργουν.

 

Ηχητικα με ενα μοτερ δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τα δυο μοτερ ωστε να καταλαβει  ο χρηστης οτι υπαρχει προβλημα. Το διαπιστωσα μετα την επισκευη  οπου δεν υπηρχε πρακτικα  διαφορα στο θορυβο..  Πιθανως οταν λειτουργει σωστα ο απορροφητηρας μαζι με τον αερα  να βγαινει και ο θορυβος εκτος κουζινας,  και  φυσικα εκλειπουν και οι αεροδυναμικες αντιστασεις απο την ανωμαλη  λειτουργια μονο του ενος μοτερ.

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα μείνω στο αρχικό θέμα! Μα να μην ανοίγει κάποιος απορροφητήρα? Γιατί καίει ρευμα ξέρω γω?

Για αυτό πετυχαίνεις μερικους εκτός σπιτιού και βρωμάνε αηδιστικά φαγητίλα ενώ παράλληλα να ντουλάπια στο σπίτι θα είναι μέσα στη βρώμα και θα έχουν φουσκώσει - ενοικιαστής προφανώς!!! 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σωλήνες απορροφητήρα πάντως δεν είναι όλοι της ίδιας διατομής, άλλοι είναι Φ100, άλλοι Φ125 κλπ. Ούτε σταθερής διατομής είναι αναγκαστικά σε όλη την διαδρομή, συνήθως χρησιμοποιείται κάποια μούφα προσαρμογής. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι από PVC, πιο διαδεδομένο είναι το αλουμίνιο σπιράλ σε όσα σπίτια έχω δει εγώ.

https://www.skroutz.gr/c/1889/ydraylika.html?keyphrase=σωλήνας+απορροφητήρα

Για καμινάδες λεβητοστασίων πάντως, έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι υπολογισμένη η διατομή (ούτε μικρή, ούτε μεγάλη) και κατά προτίμηση διπλού τοιχώματος με θερμομόνωση (για να μην έχουμε υγροποίηση) και λεία εσωτερικά (για να μην έχουμε τριβές). Υποθέτω ότι και στους απορροφητήρες κουζίνας αν έχουμε πολύ δυνατό μοτέρ θα προτείνεται μεγαλύτερη διατομή και αντίστροφα. Επίσης φαντάζομαι θα προτιμάται μια μικρή διαδρομή χωρίς γωνίες. Αν ξέρει κανείς μηχανική των ρευστών, ας μας πει κατά πόσο είναι περιττά όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...