Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιείτε τους απορροφητήρες στις κουζινες;


DTsuras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Οτι λεει ο τιτλος, μεσα σε 10 χρονια η μητερα μου το ανοιξε αντε 1-2 φορες, παντα το εχει κλειστο.

 

Δηλαδη αδικα λεφτα εδωσε εκει.

 

Τωρα θελουμε να αλλαξουμε την κουζινα..αλλα λεμε να μη βαλουμε απορροφητηρα μιας και δεν θα το χρεισιμοποιησουμε αλλα ο ανθροπως που θα μας φτιαξει την κουζινα λεει να βαλουμε..

 

Εσεις τι λετε;

Ότι είναι Παρασκευή πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγει η νοικοκυρά του σπιτιού τον απορροφητήρα αυτό σημαίνει ότι ούτε νερό δεν βράζει στα μάτια της κουζίνας!!!Περαστικά φίλε μου...και στην αλλαγή που σκοπεύετε να κάνετε εγώ θα ελεγα να μην αγοράσετε καν νεα κουζίνα :)

Και ως απάντηση στο ερωτημα σου ....φυσικά και ναι όλα τα νοικοκυριά που μαγειρευουν χρησιμοποιούν τον απορροφητήρα  ακόμα και μακαρόνια να φτιάχνουν και τηγανητά κτλ κτλ....αλλιώς θα κολυμπάνε όλα τα έπιπλα στο λάδι και στους υδρατμούς που κατακάθονται.

Επίσης κάποιοι τον χρησιμοποιούν για να καπνίζουν από κάτω αν θέλουν να κάνουν ένα τσιγάρο και υπάρχει παιδι πχ στο σπίτι...ή τεσπα για να μην μυρίζει ο χώρος ;)

Επίσης αλλάζουν και φίλτρο ανα τακτικά χρονικά διαστήματα αλλά αυτή η πληροφορία είναι άχρηστη για σενα!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης αλλάζουν και φίλτρο ανα τακτικά χρονικά διαστήματα αλλά αυτή η πληροφορία είναι άχρηστη για σενα!!!

Αν το φίλτρο είναι μεταλλικό, πλύσιμο μόνο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη βραζει φακες πχ και μυριζει το σπιτι φακιλα ολη μερα?
Τηγανιζει και παιρνει και μια βαθια ανασα να μυρισει την τηγανιλα?
Δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο οτι καποιος μαγειρευει χωρις απορροφητηρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά δευτέρα,καλαμαράκια τηγανητά και 12Φ σωλήνας να τα μπομπάρει όλα πάλι μέσα στην κουζίνα.Α,ναί...και κρύο, οπότε κλειστά παράθυρα.

Μή σου τύχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δικια μου μητερα ποτε δεν τον εχει χρησιμοποιησει. 

 

Η μια και μοναδικη φορα απο οτι μου ειπε ηταν οταν ημουνα μωρο και την ωρα που ετρωγα χεστηκα επανω μου και η κουζινα βρωμισε σκατιλα. Τοτε τον αναψε και οταν ξεμυρισε και η σκατιλα μεταφερθηκε απο τον αεραγωγο του φωταγωγου εμπαινε στο διαμερισμα των διπλα και εριχναν καντηλια απο την μπαφλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει, και επιπλέον εδώ πέρα δεν κάνει ο κόσμος χαρντκορίλες στην κουζίνα (τηγανητό σύμπαν κλπ).

 

Το να μην έχει έξοδο ο απορροφητήρας είναι μέγιστο engineering fail. Εκτός αν έχουν κάνει οι κατασκευαστές καμιά συμφωνία με κανένα painters union οπότε πάω πάσο. :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα απορία το ειχα, σε οσα βιντεακια βλεπω στο youtube με φαγητα, οι αμερικανοι πανω απο τον φουρνο εχουν τον μικροκυμάτων και οχι απορροφητηρα. Αυτοι δεν σκαμπαζουν απο υδρατμους και υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να μην έχει έξοδο ο απορροφητήρας είναι μέγιστο engineering fail. Εκτός αν έχουν κάνει οι κατασκευαστές καμιά συμφωνία με κανένα painters union οπότε πάω πάσο. :P

Υπάρχουν απορροφητηρες που δεν χρειάζονται έξοδο, με ειδικά φίλτρα κλπ που καθαρίζουν τον αέρα από μυρωδιές και τον επιστρέφουν πίσω στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν απορροφητηρες που δεν χρειάζονται έξοδο, με ειδικά φίλτρα κλπ που καθαρίζουν τον αέρα από μυρωδιές και τον επιστρέφουν πίσω στο χώρο.

 

Ακριβώς έτσι. Όπως η ανακύκλωση του αέρα στο αυτοκίνητο.

Και αυτό γίνεται για πολλούς λόγους.

 

πχ

Έχεις κουζίνα (και απορροφητήρα) σε νησίδα στη μέση της κουζίνας (όχι βέβαια συνηθισμένο σενάριο σε κλασσικό ελληνικό διαμέρισμα). Γλυτώνεις τον σωλήνα που θα έπρεπε να "τρέχει" στο ταβάνι.

 

Έχεις κουζίνα σε τυφλό σημείο και μακριά από εξωτερικό τοίχο. Τα πολλά μέτρα σωλήνα και οι ενδεχόμενες γωνιές μειώνουν δραματικά την απόδοση συμβατικού απορροφητήρα.

 

Και βέβαια δεν φαντάζεστε τι απώλειες θερμικές έχει ο σωλήνας του απορροφητήρα. Λύνεται βέβαια αυτό το θέμα όταν στην είσοδο του σωλήνα έχεις "περσίδες", αλλά όχι τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα απορία το ειχα, σε οσα βιντεακια βλεπω στο youtube με φαγητα, οι αμερικανοι πανω απο τον φουρνο εχουν τον μικροκυμάτων και οχι απορροφητηρα. Αυτοι δεν σκαμπαζουν απο υδρατμους και υγρασια

Και γω το χω παρατηρησει αυτο και το χω απορια. Εκει δεν μαγειρευουν μακαρονια πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...