Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για το LinkedIn


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με YourTrueLegend. Είναι κάπως αστείο να βλέπεις συγκεκριμένα άτομα να λένε πως προσπαθούνε. Ο διαχωρισμός έχει να κάνει με την σοβαρότητα και την σοβαροφάνεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο αστεια προφιλ είναι τα του καλλιτεχνικου χωρου, ηθοποιοι, μεηκαπαρτιστες και κομμωτες στο linkedin χιχιχιχ
Ολοι φυσικα self-employed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε δεν καταλαβα γιατι εδωσε 26 δις η microsoft για το linkedin. Ειχα παλιοτερα και ειχα και 1-2 επικοινωνιες με εταιριες. Απο τοτε που γυρισα ελλαδα το εσβησα γιατι δεν παιζει κανενα ρολο(ειδικα εδω που βρισκομαι) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε δεν καταλαβα γιατι εδωσε 26 δις η microsoft για το linkedin.

Αν σκεφτεις οτι το face αγορασε το whatsapp για 19, και "φτηνα" το πηρε.

 

Ειναι το μεγαλυτερο και ουσιαστικα μοναδικο κοινωνικο δικτυο επαγγελματιων παγκοσμιως. Εχει απειρες δυνατοτητες εξελιξης και συνοδευτικων προιοντων (πχ το lynda.com), η ομαδα data science πισω απο αυτο ειναι απιστευτη και πανακριβη και κυριως τα data που μαζευει αξιζουν χρυσαφι.

 

Εκτος του γεγονοτος οτι ειναι "φυσικη" εξελιξη της Microsoft στα κοινωνικα δικτυα αφου η συντριπτικη πλειοψηφια των εσοδων της ειναι απο corporate πελατες, αρα σε συνδυασμο με το skype και το θανατο της blackberry μπορει να κανει μεγαλη ζημια στο συγκεκριμενο κλαδο.

 

Αν αγοραζε το facebook το linkedin ουσιαστικα θα μπορουσε να σκοτωσει οποιαδηποτε εταιρεια εκανε εστω και σκεψη να μπει στα social networks.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεις οτι το face αγορασε το whatsapp για 19, και "φτηνα" το πηρε.

 

Ειναι το μεγαλυτερο και ουσιαστικα μοναδικο κοινωνικο δικτυο επαγγελματιων παγκοσμιως. Εχει απειρες δυνατοτητες εξελιξης και συνοδευτικων προιοντων (πχ το lynda.com), η ομαδα data science πισω απο αυτο ειναι απιστευτη και πανακριβη και κυριως τα data που μαζευει αξιζουν χρυσαφι.

 

Εκτος του γεγονοτος οτι ειναι "φυσικη" εξελιξη της Microsoft στα κοινωνικα δικτυα αφου η συντριπτικη πλειοψηφια των εσοδων της ειναι απο corporate πελατες, αρα σε συνδυασμο με το skype και το θανατο της blackberry μπορει να κανει μεγαλη ζημια στο συγκεκριμενο κλαδο.

 

Αν αγοραζε το facebook το linkedin ουσιαστικα θα μπορουσε να σκοτωσει οποιαδηποτε εταιρεια εκανε εστω και σκεψη να μπει στα social networks.

 

Καλή η ανάγνωση των γεγονότων, όμως το Facebook νομίζω οτι έχει φύγει από το τί παίζει σήμερα και βρίσκεται ήδη στο αύριο και αυτό είναι οι αναπτυσσόμενες και υποανάπτυκτες αγορές αλλά και το διάστημα... Η μεγαλομανία πολλές φορές δεν βγαίνει σε καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ανάγνωση των γεγονότων, όμως το Facebook νομίζω οτι έχει φύγει από το τί παίζει σήμερα και βρίσκεται ήδη στο αύριο και αυτό είναι οι αναπτυσσόμενες και υποανάπτυκτες αγορές αλλά και το διάστημα... Η μεγαλομανία πολλές φορές δεν βγαίνει σε καλό...

Εκεί δικαιολογεί λεφτά και φτιάχνει καλό όνομα, δεν ψάχνει πελάτες πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί δικαιολογεί λεφτά και φτιάχνει καλό όνομα, δεν ψάχνει πελάτες πιστεύω!

 

Δεν είμαι σίγουρη... έχω ακούσει οτι το μεγάλο παιχνίδι τις επόμενες δεκαετίες θα παιχτεί σε Ασία και Αφρική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ανάγνωση των γεγονότων, όμως το Facebook νομίζω οτι έχει φύγει από το τί παίζει σήμερα και βρίσκεται ήδη στο αύριο και αυτό είναι οι αναπτυσσόμενες και υποανάπτυκτες αγορές αλλά και το διάστημα... Η μεγαλομανία πολλές φορές δεν βγαίνει σε καλό...

To facebook δεν εχει ουδεμια σχεση με το linkedin ωστοσο, μιλαμε για δυο πλατφορμες που μπορουν να συνυπαρξουν ακολουθωντας η καθε μια το δρομο της. Δεν ειναι οπως το google+ που προφανως μονο μια θα μπορουσε να επικρατησει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ανάγνωση των γεγονότων, όμως το Facebook νομίζω οτι έχει φύγει από το τί παίζει σήμερα και βρίσκεται ήδη στο αύριο και αυτό είναι οι αναπτυσσόμενες και υποανάπτυκτες αγορές αλλά και το διάστημα... Η μεγαλομανία πολλές φορές δεν βγαίνει σε καλό...

 

 

To facebook δεν εχει ουδεμια σχεση με το linkedin ωστοσο, μιλαμε για δυο πλατφορμες που μπορουν να συνυπαρξουν ακολουθωντας η καθε μια το δρομο της. Δεν ειναι οπως το google+ που προφανως μονο μια θα μπορουσε να επικρατησει.

 

Συμφωνω στο οτι δεν βγαζει νοημα για το facebook να χτυπουσε το linkedin ΤΩΡΑ, δηλαδη μετα την εξαγορα του whatsapp. Αφενος 45 δις για δυο εταιριες δεν ειναι φραγκοδιφραγκα, ακομα και για κολοσσους οπως το face, αφετερου γιατι μετα σπαει στα τρια (4 μαζι με το instagram) τα core ενδιαφεροντα του facebook, πολλα καρπουζια.

 

Αν δεν αγοραζε ομως το whatsapp, και ειχε στην κατοχη το linkedin, θα ειχε κλεισει το παιχνιδι στα κοινωνικα δικτυα. Μια εταιρεια θα γνωριζε οχι μονο τι κανεις, ποιον ξερεις, με τι ασχολεισαι και ποια ειναι τα ενδιαφεροντα σου τις 8 ωρες που κωλοβαρας σπιτι, αλλα και τις αλλες 8 ωρες που ασχολεισαι με τα επαγγελματικα σου. Πανακριβη πληροφορια για τους μαρκετιστες, πανακριβο το potential να εχει τετοια δεδομενα με ονοματεπωνυμο μια εταιρεια. Μονο η google ισως γνωριζε περισσοτερα, κι αυτο οχι τοσο προσωποποιημενα.

 

Τωρα για τη microsoft αν το χειριστει καλα νομιζω οτι ειναι η αμεσως καλυτερη επιλογη και μαλιστα καλη επενδυση αν την κρατηση σαν acquihire, δηλαδη να το κρατησει ανεξαρτητο και απλα να υπαρχουν συνεργειες και ανταλλαγη πληροφοριων, με την απαραιτητη στηριξη σε scalability και κεφαλαια.

 

Αυτο που θα μπορουσε να κανει το linkedin παλιοτερα (ή και τωρα η microsoft?) και το οποιο μου φανταζε πολυ λογικο ηταν να πεταξει αυτο το joke που ονομαζεται lynda και να εξαγοραζε το coursera. Ουσιαστικα θα επιανε ολο το κομματι της "σοβαρης" μεριας των χρηστων και ηδη με τα achievement banners απο coursera και τα university pages φαινεται να υπαρχει μια unofficial συνεργασια. Τωρα βεβαια και coursera και edX εχουν γινει αρκετα δυνατα αλλα ειδωμεν.

 

Για τα προτζεκτ του face στις αφρικανικες χωρες, ναι, οντως θελει να μπει εκει γιατι υπαρχει τρελο potential, αλλα περισσοτερο ειναι προς το παρον σαν την company-X της Google, ριχνουμε χρημα κι αμα πιασει επιασε.

 

Γιατι και στην Ινδια ηθελε να παρασχει free internet και εφαγε ενα ακυρο πανηγυρικο απο εδω μεχρι το Νεο Δελχι. Το τι θελει ο Ζουκε με το τι μπορει να κανει, απεχει πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα διαφημιστικες κινουνται αρκετα.

επισης την τωρινη δουλεια μου μεσω linked in τη βρηκα, δουλευω σε Customer Care για πολυεθνικη

Φιλε μου και γω στον χώρο του μάρκετινγκ κινούμαι (3 χρόνια προϋπηρεσία σε πολυεθνικές), αλλά μέχρι στιγμής το Linkedin δεν με έχει βοηθήσει στο να βρω δουλειά ή να με προσεγγίσει κάποιος, πέρα απο το να στείλω CV σε εταιρείες που έχουν ανοίξει ήδη θέση. Τι το διαφορετικό κάνεις αν επιτρέπεται;

 

Γενικά έχω Linkedin απο το 2011. Ο μόνος λόγος που το έχω σε μια αρκετά αξιοπρεπή κατάσταση, είναι γιατί στον χώρο μου πρέπει να φαίνεται ότι ασχολούμαι σε περίπτωση που με ψάξει κάποιος που με εχει καλέσει για συνέντευξη, αλλά όπως είπα και πιο πριν, δεν μου έχει τύχει ποτέ να με προσεγγίσει κάποιος στο άκυρο απο εκεί.

 

Αυτό που βοηθά το Linkedin είναι αν στείλεις κάπου βιογραφικό να βρεις τον director να του πεις ότι έστειλες και να τον ρωτήσεις αν τον ενδιαφέρει κάποιος με τις ικανότητές σου και έτσι να παρακάμψεις το HR που είναι ο,τι να ΄ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου και γω στον χώρο του μάρκετινγκ κινούμαι (3 χρόνια προϋπηρεσία σε πολυεθνικές), αλλά μέχρι στιγμής το Linkedin δεν με έχει βοηθήσει στο να βρω δουλειά ή να με προσεγγίσει κάποιος, πέρα απο το να στείλω CV σε εταιρείες που έχουν ανοίξει ήδη θέση. Τι το διαφορετικό κάνεις αν επιτρέπεται;

 

Γενικά έχω Linkedin απο το 2011. Ο μόνος λόγος που το έχω σε μια αρκετά αξιοπρεπή κατάσταση, είναι γιατί στον χώρο μου πρέπει να φαίνεται ότι ασχολούμαι σε περίπτωση που με ψάξει κάποιος που με εχει καλέσει για συνέντευξη, αλλά όπως είπα και πιο πριν, δεν μου έχει τύχει ποτέ να με προσεγγίσει κάποιος στο άκυρο απο εκεί.

 

Αυτό που βοηθά το Linkedin είναι αν στείλεις κάπου βιογραφικό να βρεις τον director να του πεις ότι έστειλες και να τον ρωτήσεις αν τον ενδιαφέρει κάποιος με τις ικανότητές σου και έτσι να παρακάμψεις το HR που είναι ο,τι να ΄ναι.

Κοιτας να εχεις endorsments σε skills που χρειαζεται ο κλαδος, κοιτας να μαζεύεις connections με κοσμο από την εταιρια που θες να δουλεψεις, stalk το προσωπικο της εταιριας-βλεπεις ποιος σπουδασε/δουλεψε που, ψάχνεις στο facebook με βαση αυτά. Σκεψου σαν να προσπαθεις να μαθεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ για πρωην σου χιχιχιχιχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λιγο προσοχη με το stalk στο linkedin γιατι αν δεν το κανετε οπως πρεπει, δεν ειναι οτι καλυτερο το προσωπικο της εταιρειας στην οποια εχετε κανει apply και περιμενετε interview/προσληψη να βλεπει το ονομα σας να τσεκαρει τα προφιλ του.

 

Βασικα μπορει να μην ειναι ουτε και τοσο κακο, απλα δεν ειναι stalk γιατι το μαθαινουν οι παντες οτι τους ξεψαχνιζετε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...