Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για το LinkedIn


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα endorsements δεν παίζουν πραγματικό ρόλο, γιατι ειναι "ανταλλαγή του +1" μεταξύ μελών.

Κακά τα ψέμματα.

Τώρα, απόψεις του στυλ "αμα με θελει μια εταιρεία, εδώ είμαι", είναι για πολύ μεγάλα μυαλά και βαριά βιογραφικά.
Εγώ έχω βαρύ βιογραφικό, αλλά παρολαυτα, δε θεωρώ "υποβάθμιση" το να το ανεβασω στο linkedin...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα endorsements δεν παίζουν πραγματικό ρόλο, γιατι ειναι "ανταλλαγή του +1" μεταξύ μελών.

Κακά τα ψέμματα.

Τώρα, απόψεις του στυλ "αμα με θελει μια εταιρεία, εδώ είμαι", είναι για πολύ μεγάλα μυαλά και βαριά βιογραφικά.

Εγώ έχω βαρύ βιογραφικό, αλλά παρολαυτα, δε θεωρώ "υποβάθμιση" το να το ανεβασω στο linkedin...

Συμφωνω μεχρι τελειας , απλως σε οτι αφορα τα endorsments, αν θελω να σε τσεκαρω ως HR θα ανοιξω την λιστα με τους endorsers για να δω ποιοι ειναι συναδελφοι σου κλπ κι ετσι θα παρω μια καλυτερη ιδεα για σενα σε σχεσημε τον φιδεμπορα που ισχυριζεται οτι τετραγωνιζει τον κυκλο αλλα τα endorsments ειναι απο randomades σε στυλ fb likes. Και καπως ετσι οι φιδεμπορες δεν εχουν μεγαλη προοπτικη να ξεγελασουν οσο εκτιθενται δημοσιως οι φιδιες τους, χωρις ομως να εμφανιζονταιπουθενα οι συναδελφοι, συνεργατες κλπ να επιβεβαιωσουν εστω με την υποτυπωδη μορφη του endorsment κατι απο αυτα.

 

Το εδω ειμαι οποιος θελει να με βρει, ισχυουν για στελεχη με γνωστο ονομα στην πιατσα,σε θεσεις που δεν υπαρχουν αλλοι αντιστοιχοι σε εθνικο η και ευρωπαικο επιπεδο. Οι υπολοιποι καλυτερα να αλλαξουν μυαλα αμεσααν οντως θεωρουν οτι θα ρθει ο πριγκιπας με το αλογο να τους φερει το φακελο με το γαμαουα job offer απο την google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορά την εύρεση εργασίας εγω κανω περισσοτερη δουλεια μεσω linkdin παρα μεσω καριερα κλπ. Με εχουν πλησιασει recruiters από το εξωτερικο, μου εχουν προταθεί θεσεις, εχω βρει δουλειες που δεν εχουν δημοσιευτεί αλλου, εχω παρει πληροφορίες για θεσεις κλπ Δεν ειναι πανακεια, αλλά ειναι χρησιμο εργαλείο. Λίγο θαρρος θελει να ξεκινησεις κουβεντα ακομα και με ατομο που δεν γνωρίζεις, σε εταιρία  που σε ενδιαφερει και μπορεί να σου ανοιξει καποιος δρόμος που δεν θα μπορουσες να τον ανοιξεις διαφορετικά.

Endorsements Κλπ δεν τα κοιταει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εδω ειμαι οποιος θελει να με βρει, ισχυουν για στελεχη με γνωστο ονομα στην πιατσα,σε θεσεις που δεν υπαρχουν αλλοι αντιστοιχοι σε εθνικο η και ευρωπαικο επιπεδο. Οι υπολοιποι καλυτερα να αλλαξουν μυαλα αμεσααν οντως θεωρουν οτι θα ρθει ο πριγκιπας με το αλογο να τους φερει το φακελο με το γαμαουα job offer απο την google.

 

Δεν ξέρω ούτε καν από πού ξεκίνησε η αναφορά στο εδώ είμαι (δε διάβασα), αλλά τα παραλέτε.

 

Ξέρω ονομαστικά πολλές περιπτώσεις συνεργατών κλπ που σίγουρα δεν είναι στο επίπεδο που λες και παρόλα αυτά βασικά αγνοούν τελείως πολλές δελεαστικές (για άλλους) προσφορές επειδή απλά cannot be bothered. Μιλάω για εξαψήφιες ή λίγο παρακάτω αποδοχές, οπότε σίγουρα πολύ έμπειρα και πολύ ικανά στελέχη μόνο, αλλά το δεν υπάρχουν άλλοι σε εθνικό επίπεδο κλπ είναι υπερβολή.

 

Προσωπικά, και σίγουρα δεν είμαι στο επίπεδο που περιγράφεις, για κάθε μία συνέντευξη στην οποία πάω υπάρχουν άλλες πόσες που μου λένε έλα να μιλήσουμε και απλά δε μπαίνω στον κόπο. Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε άλλο σε παρόμοια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ μιλαμε για Ελλαδα, εσυ ζεις εξωτερικο και οι προσωπικες σου εμπειριες δεν συσχετιζονται ιδιαιτερα με την εργασιακη πραγματικοτητα της Ελλαδας.  Κι επισης το headhunting που αναφερεις πώς ακριβως γινεται; Ανακαλυπτουν τα τηλεφωνα σας, μυριζονται και τα skills σας και σας καλουν για interview; Εχετε κοινους γνωστους οι οποιοι ενημερωνουν τις διαφορες εταιρειες για τα skills και τα contact σας και αυτες επικοινωνουν μαζι σας; Πώς τελος παντων γινεται η πρωτη επικοινωνια απο την πλευρα της εταιρειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Τι πως σας βρίσκουν έχει search το linkedin για κάθε ειδικότητα / χώρα με διάφορα φίλτρα. 

 

εμείς από Linkedin κάνουμε hire περίπου το 50% των προσλήψεων είτε με boosted αγγελίες είτε με direct headhunting. 

 

Δεν ξέρω για την "Ελληνική πραγματικότητα" αλλά στον πολιτισμένο κόσμο σοβαρός επαγελματίας χωρίς linkedin απλά βάζει τρικλοποδιά στον εαυτό του. 

 

Για το content του feed δεν διαφωνώ είναι πολύ κακής ποιότητας, κατά πολύ χειρότερο από το Facebook για πόλους και διάφορους λόγους, αλλά δεν νομίζω ότι ασχολείται πολύς κόσμος για το content. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα αυτο λεμε. Χωρις linkedin δεν.

Αυτος που ειπε "οποια εταιρεια με θελει, ας δει το CV μου κι ας ερθει να με βρει, με linkedin δεν ασχολουμαι ειναι για κυρατσες και σιγα μη βγαλω φορα παρτιδα τα skills μου" θεωρει οτι ειναι κατι εφικτο το headhunting χωρις τη βοηθεια social media.

 

Απαντησα πως αν δεν εισαι γνωστο ονομα στην πιατσα σε εθνικο επιπεδο απλα δεν σε πλησιαζει καμια εταιρεια γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος να μαθει για σενα και ο defacer διαφωνησε λεγοντας πως αυτον και τους γνωστους του τους πλησιαζουν καθε λιγο χωρις να ειναι γνωστοι.

 

Ναι, τους πλησιαζουν μεσω linkedin ή λοιπων social media. Χαιρω πολυ χαιροπουλος, δεν λεω κατι διαφορετικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα αυτο λεμε. Χωρις linkedin δεν.

Αυτος που ειπε "οποια εταιρεια με θελει, ας δει το CV μου κι ας ερθει να με βρει, με linkedin δεν ασχολουμαι ειναι για κυρατσες και σιγα μη βγαλω φορα παρτιδα τα skills μου" θεωρει οτι ειναι κατι εφικτο το headhunting χωρις τη βοηθεια social media.

 

Α ναι, αυτό το context δεν το είχα επειδή δε διάβασα παραπίσω όπως είπα. Οπότε όλοι μας συμφωνούμε.

 

By the way, αυτός που είπε είναι ο mentoras99 και δε χρειάζεται να πεις περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου άλλαξε σημερα το interface. έγινε καλη δουλεια

 

Δεν ήξερα ότι το rollout του νέου Interface ήταν σταδιακό. Μου το άλλαξαν αρχές Δεκέμβρη. Είχε καταντήσει το news feed σαν φτηνή εκδοχή του facebook (όσα hides και αν έκανες...) πλέον δεν μπορώ να βρω πως και αν γίνεται να αλλάξω το top news σε most recent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι οπαδος του 'direct sending' αν μπορουσα να το ονομασω καπως ετσι.

Στοχευμενα, οπου κρινω σκοπιμο, στελνω το cv μου.

Τωρα να παρω παραμαζωμα τα career sites και να καταχωρω το cv μου, και ξανα μανα, και δωστου, και αιντε,

και linkedin και δε συμμαζευετε,

δεν λεω οτι ειναι και αχρηστο,

αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει και αυτος ο τροπος 'παιχνιδιου'.

Δεν ειπα οτι 'δεν κανω τιποτε, και τους περιμενω', λες και ειμαι ο...τουταγχαμων!

Προτιμω να κανω εγω στοχευμενες κρουσεις, και οποιος με κρινει ενδιαφερον, κανει call back σε μενα.

Δεν λεω οτι ειναι η πιο επιτυχημενη στρατηγικη, αλλα one size does not fits all.

Επισης δεκτο, οτι η ελληνικη πραγματικοτητα επι του παροντος, ειναι 'οτι να ναι', οποτε μιλαμε ή για εξωτερικο, ή για Ελλαδα αλλα σε καλυτερα χρονια (αυτα που ηταν, αυτα που ιιιιιισσσσως καποτε ερθουν...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...