Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για το LinkedIn


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Εχει κάτι γαμάτες θέσεις κατά καιρούς πάντως και μπορείς να δεις πόσοι έστειλαν βιογραφικό ώστε να ξέρεις τον ανταγωνισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και φυσικά είναι και η απόλυτη δηθενιά όταν βλέπω ΠΟΛΛΟΥΣ συναδέλφους (πρώην & νυν) να κάνουν share ο,τιδήποτε ανεβάζει ο manager τους.  :fear:

Εμετούλης α λα Facebook. :eek:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι hit or miss κατάσταση.

Θεωρητικά ως υπάλληλος μπορείς να το αποφύγεις, διότι κατά βάση είναι κατινίστικο και σπαμ,αλλά πρακτικά πρέπει να το κάνεις γιατί ειδάλλως το HR δεν σε αφήνει ήσυχο και το χρησιμοποιούν όλοι οι συνάδελφοι-αφεντικοί. 

 

Ως υποψήφιος καλό είναι να έχεις ένα σοβαρό προφίλ, με όλες τις πληροφορίες που θέλεις να προβάλεις. Κάποια επαγγέλματα ωφελούνται πολύ από το συγκεκριμένο πόρταλ, ιδίως αυτοί του λογισμικού, με πολλές θέσεις να προβάλλονται μόνο εκεί.Γενικά οι της τεχνολογίας μπορούν να βρουν αρκετές ενδιαφέρουσες ανοικτές θέσεις που δεν διαφημίζονται σε πολλά μέρη.Καλό να βρεις και το alumni κι να κάμεις το απαραίτητο νετγούορκ, όπως επιβάλουν οι καιροί και τα ήθη.Μεγάλο μέρος των Ευρωπέων εργοδοτών βλέπει και το προφίλ σου εκεί όταν θέλει να σε προσλάβει.

 

Από την άλλη άλλα επαγγέλματα δεν επωφελούνται ουδόλως από το συγκεκριμένο.

 

Προσωπικά θα σε πρότεινα να κάνεις ένα προφίλ,δια κάθε ενδεχόμενο.

Προσοχή όμως στις υπερβολές και στα ψέμματα,διότι είναι σαν CV, ότι μαλακία πεις/γράψεις θα την λουστείς κάποια στιγμή.

 

Για την ΕΛ πραγματικότητα δεν ξέρω, αν και μαντεύω ότι δεν παίζει και μεγάλο ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρητικά ως υπάλληλος μπορείς να το αποφύγεις, διότι κατά βάση είναι κατινίστικο και σπαμ,αλλά πρακτικά πρέπει να το κάνεις γιατί ειδάλλως το HR...

 

Ε; Είμαι πολλά χρόνια στο linkedIn και δεν έχω διαπιστώσει τα bold. Εκτός αν κάποιος κάνει follow τα λάθος άτομα οπότε στο news feed του εμφανίζονται βλακείες. Αλλά πολύ εύκολα μπορεί να κάνει 'ξεκαθάρισμα' και να κρατήσει μόνο τα ουσιώδη.

Προσωπικά με έχει βοηθήσει και στο να παρακολουθώ τις τάσεις/έρευνες/ανακαλύψεις/σεμινάρια στον τομέα μου, και θέσεις εργασίας που ανεβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο, και στο να συνδεθώ με τους alumni και τους συναδέλφους μου.

 

Δηλαδή βλέπω το linkedIn βασικά σαν άλλο ένα εργαλείο που βοηθά στην αγορά εργασίας. Αρκεί το προφίλ σου [που λειτουργεί σαν CV] να είναι προσεγμένο και να παρακολουθείς τα σωστά άτομα και εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε; Είμαι πολλά χρόνια στο linkedIn και δεν έχω διαπιστώσει τα bold. Εκτός αν κάποιος κάνει follow τα λάθος άτομα οπότε στο news feed του εμφανίζονται βλακείες. Αλλά πολύ εύκολα μπορεί να κάνει 'ξεκαθάρισμα' και να κρατήσει μόνο τα ουσιώδη.

Προσωπικά με έχει βοηθήσει και στο να παρακολουθώ τις τάσεις/έρευνες/ανακαλύψεις/σεμινάρια στον τομέα μου, και θέσεις εργασίας που ανεβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο, και στο να συνδεθώ με τους alumni και τους συναδέλφους μου.

 

Δηλαδή βλέπω το linkedIn βασικά σαν άλλο ένα εργαλείο που βοηθά στην αγορά εργασίας. Αρκεί το προφίλ σου [που λειτουργεί σαν CV] να είναι προσεγμένο και να παρακολουθείς τα σωστά άτομα και εταιρείες.

Το κατινίστικο αφορά τα άτομα που πρέπει να ακολουθήσεις, εφόσον είσαι σε μια εταιρεία, και σε το τι γίνεται σε αυτό όταν όλοι οι συνάδελφοι είναι εγγεγραμμένοι. Είναι το ντε φάκτο εταιρικό φατσοβιβλίο και γίνεται το σώσε με τα κουτσομπολιά.Όλοι οι γνωστοί εδώ στα ξένα το έχουν παρατηρήσει,τουλάχιστον αυτοί που ξέρω εγώ. 

 

Το σπαμ αφορά τα πολλαπλά e-mail που στέλνει καθημερινά για μαλακίες, ομολογώ ότι δεν έκανα τον κόπο να ψάξω πως να το κόψω από την πηγή(aka ρυθμίσεις) και απλά τα στέλνει στον αντίστοιχο σπαμοφάκελο.

 

Από εκεί και πέρα, έγραψα καθαρά στο προηγούμενο ποστ ότι είναι χρήσιμο εργαλείο όταν ψάχνεσαι για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσέξει ο HR Manager το προφίλ σου στο linkedin (αν γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα) θα δώσει βαρύτητα στις επαφές σου και πώς αυτές συνδέονται με τον ίδιο, ειδικά αν έχετε κοινούς γνωστούς, και φυσικά αν κάποιος έχει γράψει συστάσεις για την αφεντιά σου στο προφίλ σου.

Το να έχεις κοινούς γνωστούς με τον HR Manager της εταιρείας που θέλεις να μπεις, μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι.

Για μένα, προτείνω τις παραδοσιακές αξίες, βιογραφικό, skywalker κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το alumni??

Οι απόφοιτοι μιας σχολής. Που κρατάνε αν θέλουν επαφή μέσω συγκεκριμένου website της σχολής τους. Είναι διαδεδομένο [κυρίως στα πανεπιστήμια του εξωτερικού] να γράφεσαι στο alumni network μόλις τελειώσεις την σχολή. Μέσω τέτοιων network μπορεί το πανεπιστήμιο να προωθεί και θέσεις εργασίας για τους alumni του, ερευνητικές θέσεις κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόφοιτοι μιας σχολής. Που κρατάνε αν θέλουν επαφή μέσω συγκεκριμένου website της σχολής τους. Είναι διαδεδομένο [κυρίως στα πανεπιστήμια του εξωτερικού] να γράφεσαι στο alumni network μόλις τελειώσεις την σχολή. Μέσω τέτοιων network μπορεί το πανεπιστήμιο να προωθεί και θέσεις εργασίας για τους alumni του, ερευνητικές θέσεις κλπ.

εγω που τελειωσα σελετε δεν εχει alumni..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσέξει ο HR Manager το προφίλ σου στο linkedin (αν γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα) θα δώσει βαρύτητα στις επαφές σου και πώς αυτές συνδέονται με τον ίδιο, ειδικά αν έχετε κοινούς γνωστούς, και φυσικά αν κάποιος έχει γράψει συστάσεις για την αφεντιά σου στο προφίλ σου.

Το να έχεις κοινούς γνωστούς με τον HR Manager της εταιρείας που θέλεις να μπεις, μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι.

Για μένα, προτείνω τις παραδοσιακές αξίες, βιογραφικό, skywalker κλπ

 

Πρωτον, στις εταιρειες τυπου πολυεθνικες που συνηθιζεται να ψαχνουν κοσμο μεσω linkedin, σπανιοτατα (εως ποτε) θα ασχοληθει με το talent searching/recruiting o HR manager. Υπαλληλος του HR θελω να το δει ή εναλλακτικα ο manager στον οποιο θα αναφερεται ο νεοπροσληφθεις της θεσης αυτης.

Δευτερον, skills , προυπηρεσια, εξειδικευση κοιτανε οσοι HRιστες μπαινουν στη διαδικασια αναζητησης/headhunting μεσω linkedin. Και οχι κοινους γνωστους στα profile σας.

 

Τελος, το linkedin δεν ειναι καλο εργαλειο ευρεσης εργασιας για εναν ανεργο και ανειδικευτο (για αυτους που διαθετουν απλα ενα πτυχιο πχ, ισχυει το που πας γυμνος στ'αγγουρια φτιαχνοντας linkedin), ειναι ομως το απολυτο εργαλειο για οποιον εχει ηδη δουλεια-ειδικευση-skills και παραλληλα αναζητα κατι καλυτερο εχοντας την ανεση του χρονου και των επιλογων. Και ειναι αρκετα καλο εργαλειο για οποιον ενδιαφερεται να βλεπει τασεις στον κλαδο του, τι ζητειται, τι δεν ζητειται, τι μισθοι προσφερονται εξω, τι στην Ελλαδα κλπ. Οι υπολοιποι που δεν τους αφορουν αυτα, οπως ηδη προαναφερθηκε, skywalker, kariera.gr, asep.gr (οταν δουλευει), oaed.gr (οταν δουλευει), χρυση ευκαιρια, insomnia.gr και λοιπα sites με πληθωρα θεσεων εργασιας για ανειδικευτους και οχι μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...