Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχη της Αθηνας να μετακομισω?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ρε μανία με το κέντρο. Αν δε δουλεύεις εκεί μακριά και μην πατήσεις ποτέ. Κοντά σε θάλασσα και μόνο εκεί

Ή βουνό. Κατα τα άλλα σύμφωνος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ή βουνό. Κατα τα άλλα σύμφωνος.

 

Πάντως, πέραν της μετανάστευσης στο εξωτερικό, το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα μα τόσα πολλά ξενοίκιαστα σπίτια και διαμερίσματα στις πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αττικής, ίσως δείχνει ότι αρκετοί από τους πρώην ενοίκους έχουν πάει να ζήσουν κάπου αλλού. Μπορεί επειδή τα ενοίκια στις παραδοσιακά ακριβές περιοχές έχουν πέσει κι εκεί αισθητά, με αποτέλεσμα να είναι πιο affordable, ενώ πριν ήταν απλησίαστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη νομίζεις, ξενοίκιαστα είναι είτε τα σαράβαλα είτε αυτά για τα οποία οι ιδιοκτήτες τους ζητάνε ενάμιση μηνιάτικο ενοίκιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως, πέραν της μετανάστευσης στο εξωτερικό, το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα μα τόσα πολλά ξενοίκιαστα σπίτια και διαμερίσματα στις πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αττικής, ίσως δείχνει ότι αρκετοί από τους πρώην ενοίκους έχουν πάει να ζήσουν κάπου αλλού, όχι απαραίτητα φτηνότερα ή ακριβότερα. Μπορεί επειδή τα ενοίκια στις παραδοσιακά ακριβές περιοχές έχουν πέσει κι εκεί αισθητά, με αποτέλεσμα να είναι πιο affordable.

Αφορά κυρίως όσους έχουν εχουν fixed income. Οι πιο ευκαταστατοι που λαμβάνουν μερίσματα συνήθως γίνονται κάτοικοι εξωτερικού (φορολογικά ή και πραγματικά) καθώς δε συμφέρει να παρουσιαζεις υψηλό εισόδημα και ενεργά περιουσιακά στοιχεία πλεον. Πολλοί δε απλοί συνταξιούχοι γυρνούν στο χωριό τους οπου το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο και οι συνθήκες πιο ανθρώπινες. Το αποτέλεσμα αυτό που βλέπεις και τα χειρότερα έπονται.

Καλά μη νομίζεις, ξενοίκιαστα είναι είτε τα σαράβαλα είτε αυτά για τα οποία οι ιδιοκτήτες τους ζητάνε ενάμιση μηνιάτικο ενοίκιο...

Δεν είναι έτσι απαραίτητα, Αγ. Παρασκευή ένα αξιοπρεπές σπίτι έχει 6-7 κατοστάρικα δόση στη τράπεζα, πόσο να το νοικιάσεις, 400;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικά παραδείγματα, πρόσφατα από συνεργάτες που μετακόμισαν Βάρκιζα και Σαρωνίδα, βρίσκοντας τα σπίτια μέσω Χρυσής Ευκαιρίας.

 

115τμ, σε πολυκατοικία 5 ετών, αποθήκη και γκαράζ, ενοίκιο 450 ευρώ. Βάρκιζα, 200 μέτρα από την παραλία.

95τμ σε νεόδμητη διπλοκατοικία (2 ορόφων, λόγω νόμου) στη Σαρωνίδα, με κοινόχρηστη πισίνα, γκαζόν, δέντρα κλπ, γκαράζ και αποθήκη,σε συγκρότημα με ιδιωτική φύλαξη, 520 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλιθέα (βαζω μέσα και λίγο Ταύρο, Μοσχάτο, Πετράλωνα) μου φαίνεται αρκετά καλά λίγο καιρό που μένω.

 

Κέντρο είσαι κοντά, Πειραιά είσαι κοντά , παραλιακή είσαι κοντά.  (Αν σε ενδιαφέρυν αυτά τα μέρη)

 

Μέχρι και το ποδήλατο άρχισα αφού έχει ποδηλατόδρομο (πρωτοφανές για Ελλάδα) που ενώνει Καλλιθέα μέχρι Θησείο. 

 

Ήσυχη περιοχή κυρίως με οικογένειες και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας φαίνεται να είναι.

 

Τα πάντα βέβαια έχουν να κάνουν με το τι θέλει το άτομο. Κάτι που για μένα είναι καλό για τον άλλον είναι χάλια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι απαραίτητα, Αγ. Παρασκευή ένα αξιοπρεπές σπίτι έχει 6-7 κατοστάρικα δόση στη τράπεζα, πόσο να το νοικιάσεις, 400;

 

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα, πρόσφατα από συνεργάτες που μετακόμισαν Βάρκιζα και Σαρωνίδα, βρίσκοντας τα σπίτια μέσω Χρυσής Ευκαιρίας.

 

115τμ, σε πολυκατοικία 5 ετών, αποθήκη και γκαράζ, ενοίκιο 450 ευρώ. Βάρκιζα, 200 μέτρα από την παραλία.

95τμ σε νεόδμητη διπλοκατοικία (2 ορόφων, λόγω νόμου) στη Σαρωνίδα, με κοινόχρηστη πισίνα, γκαζόν, δέντρα κλπ, γκαράζ και αποθήκη,σε συγκρότημα με ιδιωτική φύλαξη, 520 ευρώ.

 

 

Δύο εντελώς αντιφατικές απαντήσεις με διαφορά πενταλέπτου...

 

Επειδή έψαχνα σπίτι για αρκετό καιρό, συντάσσομαι μαζί σου παρεπιμπτόντως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δύο εντελώς αντιφατικές απαντήσεις με διαφορά πενταλέπτου...

 

Επειδή έψαχνα σπίτι για αρκετό καιρό, συντάσσομαι μαζί σου παρεπιμπτόντως...

Δεν είναι αντιφατικές, άλλο σποραδικά παραδείγματα και άλλο μέσος όρος αγοράς. Οταν παίρνεις τηλ εναν ιδιοκτήτη για ένα σπίτι σε (σχετικά) καλή περιοχή μιλάς με κάποιο που πρέπει να σταξει πολλά στη τράπεζα καθε μήνα. Σχεδόν 10 χρόνια κρίσης κανονισαν όσους δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν. Οι υπόλοιποι είναι εδώ και ζητάνε όσα περισσότερα μπορούν χωρίς το μίσθωμα να πιέζεται απο τα νεόδμητα (που απλά δεν υπάρχουν).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα βέβαια έχουν να κάνουν με το τι θέλει το άτομο. Κάτι που για μένα είναι καλό για τον άλλον είναι χάλια.

 

Σίγουρα.

 

Εγώ ας πούμε Καλλιθέα θα έμενα μόνο αν δεν είχα άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς είναι εντελώς υποκειμενικό και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες στη ζωή του άλλου το αν μια περιοχή είναι καλή για αυτόν ή όχι.

 

Άλλος παράγοντας είναι και το που ήσουν πριν... Δλδ όταν εγώ έμενα πριν Πατήσια και Κυψέλη, λογικό είναι να μου φαίνεται όαση η Καλλιθέα. Μετά αν μετακομίσω Ψυχικό θα λέω τι τρώγλη ήταν η Καλλιθέα πχ....  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό, αλλά και όπως έχουμε ήδη πει, παίζει ρόλο και το πού ακριβώς.

 

Π.χ. άλλο να μένεις στην Καλλιθέα γύρω απ' την Κρέμου, και άλλο στα σύνορα με Μοσχάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς είναι εντελώς υποκειμενικό και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες στη ζωή του άλλου το αν μια περιοχή είναι καλή για αυτόν ή όχι.

 

Άλλος παράγοντας είναι και το που ήσουν πριν... Δλδ όταν εγώ έμενα πριν Πατήσια και Κυψέλη, λογικό είναι να μου φαίνεται όαση η Καλλιθέα. Μετά αν μετακομίσω Ψυχικό θα λέω τι τρώγλη ήταν η Καλλιθέα πχ....  :-D

Τα τελευταία 3 χρόνια μένω Άνω Πατήσια και όλα τα προηγούμενα ήμουν στο Ίλιον. Ε νοιώθω πολύ καλύτερα εδώ πέρα παρά στο Ίλιον που παραήταν ήσυχα για τα γούστα μου αλλά και μακριά από Μετρό/Ηλεκτρικό και κέντρο Αθήνας.

 

Όντως λοιπόν πολύυυυ υποκειμενικό, σημασία έχει το τί ζητά ο καθένας απ'την γειτονιά του. Εμένα μ'ενδιαφέρει να έχω γύρω μου πολλά μαγαζιά (σουπερμάρκετ, φαρμακεία, φαγάδικα κλπ.) για να διαλέγω και να μην υπάρχει μονοπώλιο στις τιμές αλλά και νά'χω δίπλα μου την δουλειά μου και το τραίνο. Από Ίλιον για να φτάσω κέντρο άλλαζα 2 συγκοινωνίες τουλάχιστον και έφτανα σε 1+ ώρα. Πλέον σε 15' κάνω την βόλτα μου στο Θησείο (ή στο Ηράκλειο αν πάω στην αντίθετη κατεύθυνση).

Οκ, δεν τους ενδιαφέρει όλους η ευκολία πρόσβασης στο κέντρο. Δεκτόν. Άλλοι θέλουν γύρω τους αλάνες και ηρεμία και ας κάνουν και μισή ώρα με τ'αμάξι να φτάσουν κεντρικά. Δε λέω, μπορεί στο μέλλον ν'αρχίσω να γουστάρω άλλες περιοχές πιο απομακρυσμένες (αλλά μου φαίνεται πολύ αντίθετο στα γούστα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα και με την ηλικία και του που δουλεύει, σπουδάζει κάποιος. Αν δε δουλεύεις - σπουδάζεις κέντρο δεν υπάρχει για μένα κανένας λόγος να μη μείνεις σε κάποια προάστια που θα έχεις ησυχία καθαρό αέρα άπλα και ωραία θέα. Τα νότια αυτή τη στιγμή που υπάρχει το μετρό είναι ότι καλύτερο για μένα. Σε ένα τέταρτο είκοσι λεπτά πας οπουδήποτε με το μετρό και σε άλλο ένα τέταρτο είσαι στην παραλία, για μπάνιο διασκέδαση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αντιφατικές, άλλο σποραδικά παραδείγματα και άλλο μέσος όρος αγοράς. Οταν παίρνεις τηλ εναν ιδιοκτήτη για ένα σπίτι σε (σχετικά) καλή περιοχή μιλάς με κάποιο που πρέπει να σταξει πολλά στη τράπεζα καθε μήνα. Σχεδόν 10 χρόνια κρίσης κανονισαν όσους δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν. Οι υπόλοιποι είναι εδώ και ζητάνε όσα περισσότερα μπορούν χωρίς το μίσθωμα να πιέζεται απο τα νεόδμητα (που απλά δεν υπάρχουν).

 

Δεν είναι απαραίτητο να χρωστάνε οι περισσότεροι τα σπίτια τους στις τράπεζες. Πολλά είναι από κληρονομιές, ή αγορές από άτομα με υψηλό εισόδημα, τα οποία αν οφείλουν, οφείλουν μικρά σχετικά ποσά. Από εκει και πέρα, τα ενοίκια είναι εξευτελιστικά χαμηλά, ακόμα και σε καλά σπίτια, γιατί υπάρχουν πάρα πολλά ξενοίκιαστα. Και στο λέω ως ιδιοκτήτης, αλλά και ως ενοικιαστής. Με συμφέρει ως ενοικιαστή να φύγω και να πάω σε κάτι πάρα πολύ καλύτερο σήμερα, γιατί θα το βρώ φτηνότερο από αυτό που είμαι τώρα. Δεν υπάρχουν πλέον ενοίκια των 700 ευρώ, εκτός αν μιλάμε για φιλέτα, ή για εξαιρετικά οικήματα. Και ισχύει ο νόμος του ξενοίκιαστου. Όσο μένει κλειστό, τρέχουν ΕΝΦΙΑ, εφορίες κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εχω μεγαλωσει και μένω στο κεντρο(Πετραλωνα). Δεν θα σου προτεινα πουθενα κεντρο γιατι παντου ειναι ασχημα, βρωμικα και εχει επισης πολυ θορυβο. αν παρολλα αυτα θες κεντρο  θα σου προτεινα κουκακι, περιφεριακο Φιλοπαππου, Ακροπολη. Αλλιως κοιτα τις περιοχες απο Β.Π που εχουν κοντα μετρο , ειναι ολες ωραιες . Χαλανδρι(εχει παρα πολυ υγρασια εκει) , Χολαργος , Αγ Παρασκευη. Επισης η περιοχη που ειναι γυρω απο το ΤΕΙ αθηνας ειναι πολυ ωραια και ησυχα, διπλα στο μετρο με πολλα κοντα σπιτια και μεγαλους δρομους, γενικα δν ειναι τοσο κλειστοφοβικα δλδ. Νοτια προαστια ειναι ωραια επισης . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...