Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχη της Αθηνας να μετακομισω?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Moυ κάνει τρομερή εντύπωση. Στο Πολύδροσο τέτοιο σπιτι πριν 3 μηνες που έψαχνα δεν έπεφτε κάτω απο 600 ευρω. Και τωρα που ριχνω μια ματιά στα ιδια ειναι. Που τα βρισκετε ρε λέμε? Μιλάμε για έρευνα μηνων, τέτοιες τιμές σε τέτοια σπτια ουτε στον Αγιο Παντελειμονα δεν έβρισκα που λέει ο λογος.

Εκεί έπεσε το ενοίκιο. Δεν ήταν από την αρχή τόσο. Αλλά αν είσαι συνεπής και καλός ενοικιαστής δεν τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να μπλέκει. Και το 600ρι, αν δεν βρίσκει ο άλλος, γίνεται 500ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκεί έπεσε το ενοίκιο. Δεν ήταν από την αρχή τόσο. Αλλά αν είσαι συνεπής και καλός ενοικιαστής δεν τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να μπλέκει. Και το 600ρι, αν δεν βρίσκει ο άλλος, γίνεται 500ρι.

Ε πες έτσι. 

 

 

Σχετικο ειναι και το θέμα του καλου ενοικιαστη. Ο άλλος ηθελε να με διωξει στο πρωτο ετος (συμβολαιο 3ετίας με 420) και καλά να βάλει τη κορη του μέσα, αλλά η πραγματικοτητα ηταν πως ηθελε να το νοικιάσει πιο ακριβά. Εμένα που του ειχα πληρωσει μέχρι και το πιστοποιητικο ηλεκτρολόγου και δε του το αφαίρεσα. Τον πονεσε αρκετέ οταν του κράτησα 4 ενοικια για να φυγω και τον έβαλα να πληρωσει τη μετακομισή μου, μέσω δικηγόρου, αλλά στα καπάκια το νοικιασε με 550 ευρω. 

 

Αστο. Χρόνια στο κουρπέτι. 

Στο θέμα της ενοικίασης των καλών διαμερισμάτων έχουμε γινει πιο Ευρωπαιοι απ τους Ευρωπαίους (με τη κακη έννοια φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο Πολύδροσο στο Χαλάνδρι, σε πολυκατοικία 10ετίας (ήμασταταν οι πρώτοι που μπήκαμε μέσα), με δύο θέσεις πάρκινγκ, αυτόνομη, τζάκι, αποθήκη, 110τμ στον 3ο δίνουμε πλέον 450€. Και γενικά στην περιοχή που έχει πολλά καινούρια διαμερίσμτα οι τιμές είναι λογικές.

 

Αυτά τα νούμερα είναι απλά εκτός πραγματικότητας για κάποιον που ψάχνει για τέτοιο σπίτι.

 

Μόνο στη Χρυσή Ευκαιρία να μπεις, τέτοια σπίτια ξεκινούν από 550-600€, ή ακόμα και να ανέβει τέτοια περίπτωση στα 450€, έχει νοικιαστεί σε δευτερόλεπτα κι έχει πέσει και ξύλο που λέει ο λόγος.

Εδώ όταν έψαχνα εγώ το Δεκέμβρη και πήγα να δω σπίτι μέσω γνωστού, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι με το που ανέβασε την αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία, μετά από ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ χτύπησε το τηλέφωνό του και όταν του είπε ο άλλος ότι τηλεφωνεί για την αγγελία, του λέει «πλάκα μου κάνεις, μόλις την ανέβασα, πώς γίνεται;».

Και όταν πήγα να το δω, ήταν βράδυ, ο προηγούμενος που έμενε εκεί είχε φύγει πριν από μισή ώρα περίπου, και ήμασταν ταυτόχρονα 3 διαφορετικά ζευγάρια που ενδιαφερόμασταν. Καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε; Κι εσύ μου λες ότι υπάρχουν τέτοια σπίτια ξενοίκιαστα;

 

Δε συζητάμε το να νοικιάσω σπίτι στα 600€ και να πέσω στα επιθυμητά 450 μετά από 2-3 χρόνια. Ποιος θα μου δίνει τα 1800€/χρόνο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλανδρι,Αγ.Παρασκευη,Χολαργος,Παπαγου,Μαρουσι,Μελισσια,Πευκη απο ΒΠ

Παλαιο φαληρο,καλαμακι απο ΝΠ εκει θα βλεπεις και θαλασσα

Ανω πατησια Πλ.Παπαδιαμαντη και Κυπριαδου αν θες κοντα στο κεντρο

Ολες οι περιοχες που σου γραφω εχουν ασφαλεια κ ηρεμια

Και Νεα Φιλαδελφεια ειναι πολυ καλα κοντα στην Δεκελείας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα νούμερα είναι απλά εκτός πραγματικότητας για κάποιον που ψάχνει για τέτοιο σπίτι.

 

Μόνο στη Χρυσή Ευκαιρία να μπεις, τέτοια σπίτια ξεκινούν από 550-600€, ή ακόμα και να ανέβει τέτοια περίπτωση στα 450€, έχει νοικιαστεί σε δευτερόλεπτα κι έχει πέσει και ξύλο που λέει ο λόγος.

Εδώ όταν έψαχνα εγώ το Δεκέμβρη και πήγα να δω σπίτι μέσω γνωστού, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι με το που ανέβασε την αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία, μετά από ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ χτύπησε το τηλέφωνό του και όταν του είπε ο άλλος ότι τηλεφωνεί για την αγγελία, του λέει «πλάκα μου κάνεις, μόλις την ανέβασα, πώς γίνεται;».

Και όταν πήγα να το δω, ήταν βράδυ, ο προηγούμενος που έμενε εκεί είχε φύγει πριν από μισή ώρα περίπου, και ήμασταν ταυτόχρονα 3 διαφορετικά ζευγάρια που ενδιαφερόμασταν. Καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε; Κι εσύ μου λες ότι υπάρχουν τέτοια σπίτια ξενοίκιαστα;

 

Δε συζητάμε το να νοικιάσω σπίτι στα 600€ και να πέσω στα επιθυμητά 450 μετά από 2-3 χρόνια. Ποιος θα μου δίνει τα 1800€/χρόνο;

 

90 τ.μ., 2ος, σπίτι του 2000, Αργυρούπολη (με υπόγειο γκαράζ - αποθήκη δε θυμάμαι αν είχε)

 

550 €, με 2 μηνιάτικα εγγύηση μπροστά, και για να γίνει διαπραγμάτευση στα 500 ήθελε 6 μήνες μπροστά + 2 εγγύηση

 

Πήγαμε, κατέβαιναν υποψήφιοι, το είδαμε, περιμέναν άλλοι από κάτω, η αγγελία δεν υπήρχε την επόμενη μέρα

 

Τώρα το ξαναλέω, πολύ πιθανόν να πέφτουν πιστολιές

 

Αλλά όλοι στην αρχή καλοί φαίνονται, άντε εσύ π.χ. να τον πείσεις τον άλλον ότι εσύ είσαι συνεπής ενώ ο άλλος όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που του προτείνετε Χαλάνδρι, ξεχνάτε ότι στο Χαλάνδρι έχει τσιγγάνους από Νομισματοκοπείο μεριά;

 

Κατά τα άλλα Νίκαια/Κορυδαλλός/Κερατσίνι πως και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα; Τόσο μπας κλας δήμοι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Καλλιθεα για αυτα που ψαχνεις απο Αθηνα και με τα χρηματα απου διαθετεις ειναι ιδανικη περιοχη για να ζησεις.

  • Πανευκολη και συντομη προσβαση στο κεντρο.
  • Κοντα στην παραλιακη για βολτες ποτο/καφε και για μπανια το καλοκαιρι.
  • Εξαιρετικη συγκοινωνια (κοντινη σταση μετρο-ΗΣΑΠ-λεωφορεια).
  • Αξιοπρεπες σπιτι στα χρηματα που διαθετεις.
  • Πολυ μεγαλη εμπορικη αγορα (ολοκληρη η ελ.βενιζελου/θησεως) με μαγαζια για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια.
  • Πλατεια κυπρου γεματη καφετεριες, πας ακομα και με τα ποδια εξοδο παλαιο φαληρο - κουκακι - νεα σμυρνη.
  • Η ολοκληρωση του κεντρου πολιτισμου σταυρος νιαρχος ενα ακομα συν με συχνες δωρεαν (καθε ειδους) παραστασεις και ελευθερη εισοδο για βολτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα Νίκαια/Κορυδαλλός/Κερατσίνι πως και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα; Τόσο μπας κλας δήμοι είναι;

Μπορει οι δημοι που λες απλα να μην εχουν μετρο/ηλεκτρικο και αρα δεν βολευουν τον κοσμο που δεν εχει δικο του οχημα. Και Καματερο πχ ειναι ομορφα γυρω απ'τον Ατταλο αλλα χωρις αμαξι δεεεεν παλευεται. Και Πετρουπολη επισης εκει που εχει θέα. Αλλα παλι ουτε εκει υπαρχει μετρο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και αμάξι να έχεις, οι αποστάσεις είναι μεγάλες.

 

Δηλαδή κάποιοι που ξέρω που μένουν προς Γέρακα π.χ., έχουν μηχανάκι για να μετακινηθούν προς κέντρο και άλλες περιοχές, το αμάξι σπάνια το μετακινούν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έπεσε το μάτι μου σε ένα αφιέρωμα για το Airbnb και έπεφτε από κάτω πολύ κράξιμο ότι εξαιτίας του τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν ανέβει υπερβολικά ψηλά αφού πλέον τον συμφέρει κάποιον να το νοικιάζει έτσι βραχυπρόθεσμα παρά όλο το χρόνο με μηνιαίο μίσθωμα.

Αντίστοιχα βλέπω και σε άλλες τουριστικές πόλεις στο εξωτερικό τα χώνουν στο Airbnb για τον ίδιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Κατά τα άλλα Νίκαια/Κορυδαλλός/Κερατσίνι πως και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα; Τόσο μπας κλας δήμοι είναι;

 

Τίποτα το ιδιαίτερο εκεί.

Εξάλλου σκέφτεται Αιγάλεω. Λίγο καλύτερα είναι όσο να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόταν το Airbnb για να μάθουμε οτι τα νοικια ειναι ανεβασμένα.

Ερχονται πολυ δυσκολες εποχές για τους ενοικιαστές και τους ιδιοκτητες σπιτιων.

Οι δε θα πληρωνουν παράλογους φόρους ανάλογα με τι θα σκέφτεται ο κάθε πολιτικός φωστηρας  και οι μεν θα κάνουν μάχη να βρουν ένα καλό σπιτι που θα γινεται παρέλαση και όποιος κάνει τη καλυτερη προσφορά.

 

Τυχερός όποιος μπορεί να βρει παλιό σπιτι σε καλή κατάσταση με ιδιοκτήτη που μπορει να συζητήσει ώστε να δεχτεί να φτιαχτεί το σπίτι χωρις να δώσει ενοικιο για 1 χρονο ξέρω γω. 

 

Επίσης τυχεροι όσοι κατάφεραν να αποκτησουν σπιτι τους παλιους καλούς καιρους. Για τους υπόλοιπους δυσκολα τα πράγματα πλέον.

 

(παρεμπιπτόντως, επειδη το διαβάζω και αλλου, κάποιοι λένε "μακάρι να ειχα ΄και ένα παλιο σπιτι δικό μου". Οχι δεν θέλεις διαμέρισμα του 70 και του 80 δικό σου, διοτι η ιδια η πολυκατοικία έχει σοβαρά προβλήματα που λογω κρισης δεν έχουν φτιαχτει, το 30% τέτοιων πολυκατοικιών έχει κοπει το ρευμα, το 70% δεν έχει θέρμανση. Και οταν ένα σπιτι δεν έχει θέρμανση, η ζημιά του ειναι τεράστια.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Καλλιθεα για αυτα που ψαχνεις απο Αθηνα και με τα χρηματα απου διαθετεις ειναι ιδανικη περιοχη για να ζησεις.

  • Πανευκολη και συντομη προσβαση στο κεντρο.
  • Κοντα στην παραλιακη για βολτες ποτο/καφε και για μπανια το καλοκαιρι.
  • Εξαιρετικη συγκοινωνια (κοντινη σταση μετρο-ΗΣΑΠ-λεωφορεια).
  • Αξιοπρεπες σπιτι στα χρηματα που διαθετεις.
  • Πολυ μεγαλη εμπορικη αγορα (ολοκληρη η ελ.βενιζελου/θησεως) με μαγαζια για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια.
  • Πλατεια κυπρου γεματη καφετεριες, πας ακομα και με τα ποδια εξοδο παλαιο φαληρο - κουκακι - νεα σμυρνη.
  • Η ολοκληρωση του κεντρου πολιτισμου σταυρος νιαρχος ενα ακομα συν με συχνες δωρεαν (καθε ειδους) παραστασεις και ελευθερη εισοδο για βολτα.

 

καλλιθέα κέντρο ...parking γιά αμάξι ξέχνα το ... ολοι οι ρωσοπόντιοι (κ λιγότερο αλβανοί )...τού κόσμου κλπ ειναι μαζεμένοι εκεί μέ τεράστια προβλήματα κλοπών - κακής συμπεριφοράς σέ γείτονες - στά σχολεία συνεχείς τσακωμοί μεταξύ παιδιών - γονιών κλπ,ζεί εκεί συγγενής μου κ τά ξέρω από πρώτο χέρι ,προσπαθεί να πουλήσει ιδιοκτητο σπίτι εδω κ 3 χρόνια κ νά φύγει από εκεί  δεν βρίσκει αγοραστή (κοντά στην αγία ελεούσα πρός μεριά συγγρού μένει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οι δημοι που λες απλα να μην εχουν μετρο/ηλεκτρικο και αρα δεν βολευουν τον κοσμο που δεν εχει δικο του οχημα. Και Καματερο πχ ειναι ομορφα γυρω απ'τον Ατταλο αλλα χωρις αμαξι δεεεεν παλευεται. Και Πετρουπολη επισης εκει που εχει θέα. Αλλα παλι ουτε εκει υπαρχει μετρο κοντα.

 

Πετρούπολη...άλλη καλή περίπτωση με κάτι ανηφόρες/κατηφόρες...ΝΑ! Γιατί βρε παιδιά τέτοια προτίμηση στους δύσκολους δρόμους;

 

Νίκαια και Κορυδαλλός θα έχουν μετρό το 2019 πάντως.

 

 

Τίποτα το ιδιαίτερο εκεί.

Εξάλλου σκέφτεται Αιγάλεω. Λίγο καλύτερα είναι όσο να'ναι.

 

Άμα δε βαρεθεί να βλέπει τη λέξη "City" γραμμένη σε κάθε τοίχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...