Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 2 με TV [PS2]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για PS2 δεν ξέρω ποιος είναι αν και αμφιβάλλω αν θέλει τέρας μηχάνημα. Πάντως ePSXe που είναι για του 1 παίζει και σε πολύ παλιούς υπολογιστές.


IMG_20160814_214423.jpg

IMG_20160814_214445.jpg

IMG_20160814_214452.jpg

 

Εγώ σπίτι μου έχω όλα τα καλώδια για PS2 εκτός από S-Video. Μπορώ να σου πω τα εξής: μακριά από Composite Scart και RCA: Σε αυτά η εικόνα είναι χάλια.

 

http://www.ebay.com/itm/Scart-AV-Audio-TV-HDTV-Cable-Lead-for-use-with-Playstation-Consoles-PS1-PS2-PS3-/171565425251?hash=item27f218a263:g:ZQ8AAOSwBahVOy9u

http://www.ebay.com/itm/RCA-AV-Audio-Video-Cable-Cord-For-Sony-PlayStation-1-2-3-PS1-PS2-PS3-6ft-/151643286637?hash=item234ea4ec6d:g:FnMAAOSwgQ9V5Qjy

 

Μετά έχουμε το καλώδιο Component όπου δείχνει σχετικά καθαρά και μπορείς να εκμεταλλευθείς και το Progressive Scan που έχουν διάφορα παιχνίδια του PS2 για ανάλυση 1080i. Η πλειοψηφία των retrogamers το θεωρεί ως την βέλτιστη επιλογή. Και στην δικιά μου HDTV με τέτοιο είναι συνδεδεμένο.

http://www.ebay.com/itm/For-PlayStation-3-PS3-Slim-2-PS2-6FT-HD-AV-Audio-Video-Cable-Cord-to-RCA-/121964342229?hash=item1c65a42bd5:g:dfUAAOSwYmZXGc5k

 

Μετά έχουμε τον PS2 to HDMI Converter όπου και αυτόν τον έχω και η εικόνα είναι η καλύτερη από όλες, απλά στο βγάζει με black borders πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά, δηλαδή σου κάνει Upscale μικραίνοντας την εικόνα, οπότε δεν είναι true upscale άρα τζίφος. Καλό είναι πάντως αν  έχεις μεγάλη τηλεόραση. Στα παιχνίδια με Progressive Scan είναι ολόκληρη η εικόνα, μόνο σε αυτές τις λίγες περιπτώσεις.

http://www.ebay.com/itm/Mini-PS2-to-HDMI-Video-Converter-Adapter-with-3-5mm-Audio-Output-for-HDTV-EA-/262175209411?hash=item3d0adc37c3:g:8KEAAOSwbdpWYZSg

 

Και τέλος η καλύτερη εικόνα κατεμένα είναι το RGB Scart. Η τηλεόρασή μου έχει μόνο μία είσοδο Scart και σε αυτήν έχω βάλει το PS1. Έτσι το PS2 είναι με component χωρίς να σημαίνει ότι το θεωρώ καλύτερο. Το RGB για μένα το τρώει. Απλά πρέπει να προσέχεις να είναι true rgb wiring inside το καλώδιο scart που θα πάρεις και όχι απλά composite. Στο λέω γιατί την έχω πατήσει με καλώδιο από Κίνα. Να προτιμάς επώνυμα καλώδια και να έχουν και αυτήν την υποδοχή RCA στην μέση του καλωδίου, συνήθως αυτά είναι τα RGB: Προσοχή σε Hong Kong, να αναφέρεται ρητά Real RGB ή True RGB και πάντα επικοινωνία πρώτα με πωλητή.

http://www.ebay.com/itm/RGB-Scart-Kabel-grau-Audio-Out-Cinch-PS1-PS2-PS3-Playstation-/262430481294?hash=item3d1a135b8e:g:LPEAAOSwhOVXfRTw


Επίσης να αναφέρω ότι Component και HDMI Adapter θα παίξουν με κατάλληλη επιλογή σήματος στο System Configuration του PS2, όχι το RGB το άλλο. Αν βάλεις RGB εννοείται επιλέγεις RGB. Από όλα αυτά τίποτα δεν θα ξεπεράσει την εικόνα που βγάζει η GTX 960 MSI Gaming 4GB του υπολογιστή μου με τον ePSXe (γενικά κάθε emulator). Είναι όμως αλήθεια επίσης ότι τίποτα δεν θα αντικαταστήσει την χαρά να παίζεις το παιχνίδι από το αυθεντικό CD-DVD με το κουτάκι-μάνουαλ κτλ. Είναι από την άλλη και πιο ακριβό.


Και κάτι τελευταίο που ξέχασα: στο PS1 επιλέγεις από το menu της τηλεόρασης 4:3 γιατί το Stretching είναι απλά άθλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

PS2 Slim Av σε Component

 

Καλησπέρα σε όλους,έχω ένα ps2 και θέλω να κάνω μια μικρή επένδυση σε εικόνα αν αγορασω component θα δω διάφορα σε σχέση με το av ή τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις διαφορα σε καθε περιπτωση. Το ειχα και σε HDCRT και το αποτελεσμα ηταν μακραν ανωτερω των composite/RGB SCART.

Συμφωνω αν η crt εχει component και υποστηριξη 1080i. Δεν το ανεφερα γιατι οι περισσοτερες δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ψάχνομαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό για retro gaming και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα καλώδια.

 

Έχω:

 

- Playstation 1 τσιπαρισμένο.

- Playstation 2 Slim ατσιπαριστο.

- Gamecube με Digital Port.

- 60" Samsung 4K (δεν έχει Scart, μόνο HDMI και Component)

- U2711

- 29" Sony CRT (2 Scart)

 

1. Για το Gamecube απ' ότι έχω διαβάσει το ξεχνάω για κάτι καλύτερο σε εικόνα, αφού το Component της Nintendo έχει γύρω στα 300€ @eBay, το XRGB Framemeister έχει κάπου στα 500€+, και κάποιοι που είχαν ασχοληθεί με μοντάρισμα της κονσόλας που έβγαζαν έξοδο HDMI νομίζω το έχουν παρατήσει.

 

Αν υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς να χρειαστεί να κλείσω ραντεβού για εξαγωγή νεφρού, ευχαρίστως να τον ακούσω.

 

2. Για το Playstation 1, κάτι διάβαζα για καλώδιο RGB Scart Sync on Luma.

Είναι η μόνη επιλογή λέτε; Έχετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή από eBay να προτείνετε;

 

3. Για το Playstation 2, λέω να πάω σε Component cable. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Βλέπω κάτι οικονομικά Component στο eBay, λένε τίποτα ή να πάω σε κάτι αλλο, και σε τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο RGB Scart Sync on Luma έχει περισσότερο νόημα σε LCD για να μην έχεις διάφορα checkerboards/artifacts (αυτό είναι ανάλογα και με την τηλεόραση).

Έχω τέτοιο καλώδιο (ήταν κλασσικό και το έκανα rewire) και σε lcd δεν καταλαβαίνεις διαφορά σε ps2 αν το συγκρίνεις με το component καλώδιο. Αυτά σε διάφορες LG που έχω, δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά σε άλλες μάρκες/μοντέλα.

 

Σε CRT τώρα θα είσαι μια χαρά με κλασσικό scart - το ίδιο θα έλεγα να βάλεις και στο gc, δεν έχει νόημα να ψάχνεις για component καλώδιο , αν πάς στις lcd που λες είναι άλλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προτιμώ το scart και στο ps2 απλα δεν εχεις το progressive. Τα component άπο Κίνα eBay είναι ποιοτικά τα φέρνουν εδώ οι μαγαζατορες και τα πουλάνε 10€-15€.Για GameCube δεν ξέρω. Κάτι γενικότερο πουλα ps1 ps2 και πάρε ενα τσιπαρισμενο ps3 να τελειώνεις και με εικόνα και με έξοδα για δισκάκια.

Framemeister δεν το συζηταω πανάκριβο μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις αμεσότατες απαντήσεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι η 29" CRT είναι στο πατρικό και λόγω όγκου δεν είναι και πολύ εύκολο να τη βάλω κάπου στο σπίτι που μένω.

Απ' την άλλη, η 60άρα από τα 3-4 μέτρα δεν ξέρω πόσο θα λέει σε retro gaming.

Όπως και δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα ήταν στη U2711 στο 1 μέτρο μέσω Component (αν είναι εφικτό, φαντάζομαι ναι).

 

Πάντως ένας από τους λόγους που ψάχνομαι, είναι επειδή με Scart στην 29άρα απλά απογοητεύτηκα. Μιλάμε τα pixels είναι τεράστια. Όσο κι αν είναι λογικό να μη θυμάμαι καλά, δε νομίζω πως ήταν ΤΟΣΟ χάλια όταν έπαιζα σε 21" και 14" πριν αρκετά χρόνια (την 29" την πήρα πέρσι με σκοπό να ασχοληθώ πάλι).

 

Οπότε η αλήθεια είναι ότι θα με βόλευε να υπάρχει τρόπος να παίξω με την 60" και τη U2711, αν δε χάνω σε εικόνα και αν δε χρειάζεται να πουλήσω νεφρό.

 

PS3 άντε πες παίρνω/βρίσκω κάπως, τι να το κάνω όμως που θέλω να παίζω PS1 και PS2 games, και ως επί τω πλείστον PS1;

Είναι backwards compatible και με κόπιες και για τις δύο πρώτες κονσόλες; Παίζει τέτοιο τσιπάρισμα στο PS3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω μεγαλύτερου μεγέθους είναι λογικό να σου φαίνεται χοντροκομμένο το αποτέλεσμα, μιλάμε για αναλύσεις 320x240 και 576i ... όσο μικρότερη η οθόνη τόσο πιο HD   :lol:  φαίνονται τα γραφικά χαμηλής ανάλυσης... άμα πας σε 60" απλά θα απογοητευτείς νομίζω... τεσπά βλέποντας και κάνοντας πάει η δουλειά.

 

Για το framemeister μιας και έχω , κάνει πολύ καλή δουλειά *αλλά* από τότε που έβαλα ενα 1084 monitor στο γραφείο έχω να παίξω σε lcd 2+ χρόνια τώρα. Καλοί οι scalers και converters αλλά τα παλιά μηχανήματα είναι φτιαγμένα για χαμηλές αναλύσεις και crt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μία επιλογή είναι να ξεφορτωθώ την 29" και να ψάξω για μια καλή 21" ή μια κοντινή διαγώνιο.

 

Μια άλλη επιλογή είναι να δω τι εννοεί ο Lolarikos με το PS3, μήπως γίνεται να παίξω κόπιες του PS1 με αυτό να τελειώνει η υπόθεση.

 

Άλλη επιλογή είναι να τσιμπήσω ένα Component cable για το PS2, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με το PS1, αφού λες ότι το Sync on Luma δε βοηθά και πολύ στις CRT, και η 60" μου δεν έχει Scart.

Εν τω μεταξύ νομίζω ότι το Component cable για PS2 είναι συμβατό και με το PS1, αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

 

Damn.. πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 τα παιχνίδια του PS1 τα παίζει μέσω emulation, αν βρεις από τα πρώτα ps3 που έχουν μέσα το hardware του PS2 τότε δεν έχει emulation για ps2 - δεν ξέρω αν του 1 είναι ακόμα emulation ή όχι. 

Το sync on luma βοηθά άμα βλέπεις patterns-παράσιτα στην οθόνη. όπως γραμμές, εφέ σκακιέρας κτλ... σε crt δύσκολα να δεις τέτοια πάντως, οι lcd είναι πιο "ευαίσθητες" στο θέμα scart .

 

Μια 21" θα είναι μια καλή λύση αν έχεις χώρο - σχεδόν τζάμπα τις παίρνεις πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αναμένω απάντηση από Lolariko (και όποιον άλλον) για κάτι περισσότερο σχετικά με το PS3.

 

Βέβαια, και σε 21" να πάω, πάλι απ' ότι κατάλαβα και λέγατε πιο πάνω, τα Composite Scart και RCA είναι τα χειρότερα, αλλά κάπου με μπέρδεψε ο Lolarikos στο τελευταίο του post, που είπε ότι προτιμά το Scart και στο PS2. Τι να εννοούσε τώρα..

 

Σίγουρα το πιο βολικό είναι να παίζω στην 60" ή στη U2711.

Αλλά αν πρόκειται να χάσω πάρα πολύ σε εικόνα, λογικά θα το δω για CRT.

 

Όπως και να 'χει, ένα Component για PS2 λέω να το τσιμπήσω, εκτός κι αν βγάλω άκρη με PS3 για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...