Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 2 με TV [PS2]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε και εγώ έτσι ήμουνα παλιά. Έψαχνα έπιπλα, καλώδια κτλ να βάλω τις ρετροκονσόλες μου. Αλλά κατάλαβα ότι τελικά δεν αξίζει, διότι ακόμα και backwards compatible να μην είναι το μοντέλο του PS3 που θα πάρεις, εφόσον του περάσεις CFW θα μπορεί να παίζει όχι μόνο PS1 και PS2, αλλά και άλλες κονσόλες μέσω emulators-homebrew. Το PS3 είναι ένας ελβετικός σουγιάς πίστεψέ με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία, αναφέρεσαι και σε κόπιες των PS1/PS2 στο PS3 όμως;

Αν ναι, οποιεσδήποτε κόπιες ή θέλει κάτι πιο εξειδικευμένο; Γιατί έχω ήδη αρκετές κόπιες του PS1.

 

Οπότε αν κατάλαβα καλά, αυτό που προτείνεις είναι να πάω απευθείας σε PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αντιγραμμένα, μόνο ISO περασμένα στον εσωτερικό σκληρό με FTP. Η εποχή των δισκακίων έχει περάσει.


Άλλη λύση είναι να βάζεις emulators στο PC. Εκεί έχεις ακόμα καλύτερη ποιότητα αφού αναλαμβάνει δράση η κάρτα γραφικών με τους shaders κτλ, αλλά προκύπτουν πολλά άλλα θέματα, τόσο κόστους όσο και διακόσμησης εργονομίας κτλ. ΠΧ εμένα δεν με βολεύει να παίζω με μη PS μοχλούς, κάτι Speedlink που είχα, τους έχω για πούλημα.

post-374281-0-87768200-1491391569_thumb.jpg

post-374281-0-33946400-1491391588_thumb.jpg

post-374281-0-58218700-1491391610_thumb.jpg

post-374281-0-50540700-1491391836_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, η αλήθεια είναι ότι στο πλαίσιο της νοσταλγίας θα προτιμούσα να βάζω το CD και να παίζω, ακούγοντας το φακό του laser να πηγαίνει πέρα-δώθε.

 

Τα .iso τα βρίσκεις εύκολα, ή απαιτείται «πάλη» με torrents με άφαντους seeders κ.λπ.;

 

Emulators δε με ψήνουν ιδιαίτερα.

 

Από τις δύο μεσαίες φωτό που παραθέτεις, όσο μπορεί να γίνει αντιληπτό, φαίνεται πολύ καλή η εικόνα για τα δεδομένα της εποχής. 

Πρόκειται για .iso μέσω PS3 που λες;

 

Επειδή παίζουν δυο περιπτώσεις για PS3 που μπορώ να βρω τουλάχιστον δανεικό, μπορείς να μου πεις τι να ψάξω να δω για να συμπεράνω τι δυνατότητες μου δίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι torrents. Το κυριότερο σάιτ είναι το emuparadise. Αλλά αν κανεις μια αναζήτηση στο google σίγουρα θα σου βγάλει κιαλλα. Για ps3 αν σε ενδιαφέρει είναι το downloadgameps3. Οσον αφορα την ερώτηση σου σχετικα με το τι να προσεξεις: να πάρεις Σλιμ (όχι φατ η σουπερ Σλιμ) και βεβαίως να τσιπαρεται το model number. Κοιτα την εκδοση με τα 250 GB για να είσαι ανετος. Μπορείς να ρωτήσεις και στο νήμα για το ps3 hacking. Η αίσθηση που λες με το δισκάκι που γυρνάει ωραία είναι αρκεί να παίζεις αυθεντικά (συλλέκτης) και να εχεις και λεφτά. Να παίζεις καμμένα δισκάκια δεν μου λέει κάτι, καλύτερα iso.

Οι μεσαίες εικόνες ναι είναι απο το ps3 όπως σου δειχνω και στις αλλες δυο. Πολύ καλη ποιότητα καλό είναι να ενεργοποιεις και το smoothing όταν τα παίζει, ενα σκαλακι κάτω απο epsxe. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για upscaled 240p δλδ μην περιμένεις να φαίνεται ωραία απο το ενα μέτρο πήγαινε λίγο πιο πίσω και είσαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Commodore 1084S-P1 , για υπολογιστές amiga και γενικά συστήματα του '80~'90. Rebranded Philips είναι, σκάρτες 14 ίντσες. Πολύ καλά monirors με ανταλλακτικά και manuals που βρίσκεις για πλάκα. 

Ότι 15khz και να βάλεις δείχνει ΠΟΛΥ καλά!

 

t1C9IWKl.jpg

 

8qFAH9vl.jpg

 

oIqlDtKl.jpg

 

roqHqPVl.jpg

 

Το ίδιο αποτέλεσμα πάντως μπορείς να έχεις και με 14~21" tv μιας καλής μάρκας (sony, philips, jvc κτλ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Συνδεση ps2 με hd tv

 

Ξεθαψα προχθες το πσ2 και το εβαλα σε μια fullhd τηλεοραση μεσω scart, η εικονα ειναι ψιλοαπαραδεκτη, υπαρχει καποιο καλωδιο η τροπος για να εχω καλυτερη αποδοση; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να παιξεις native στην κονσολα, οτι ειπε ο sheogorath.

για εμενα, μετραει πιο πολυ emulation σε pc, καθως μπορει να τα κανει render και σε 4k.

αλλα θελει να εχεις σχετικα δυνατο cpu, και αναλογα την αναλυση που θα κανεις render τα games, και gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, αν ψάχνεις ακομα, από ότι ειδα σε digital foundry βγήκε ξανά σε αγορά το hdmi για GameCube. Ρίξε του μια μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, αν ψάχνεις ακομα, από ότι ειδα σε digital foundry βγήκε ξανά σε αγορά το hdmi για GameCube. Ρίξε του μια μάτια.

Έλα, ήμουν εκτός εμβέλειας τις τελευταίες μέρες, και τώρα κάπου βρήκα πρόσβαση, σου είναι εύκολο να παραθέσεις κανά link;

 

Αν η τιμή είναι ανεκτή και υπάρχει stock θα σ' ευγνωμονώ γιατί είχα απελπιστεί και δεν παίζει να ψαχνόμουν ξανά.

 

Παραγγειλα component απο κινα μερια, οταν με το καλο ερθει θα πω εντυπωσεις

Για ποια κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, ήμουν εκτός εμβέλειας τις τελευταίες μέρες, και τώρα κάπου βρήκα πρόσβαση, σου είναι εύκολο να παραθέσεις κανά link;

 

Αν η τιμή είναι ανεκτή και υπάρχει stock θα σ' ευγνωμονώ γιατί είχα απελπιστεί και δεν παίζει να ψαχνόμουν ξανά.

 

 

Για ποια κονσόλα;

Έκανα λάθος, δεν ηταν digital foundry, αλλά αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=XUks9-jW9xw&t=450s

Δυστυχώς και αυτό θέλει κανα 100άρικο, αλλά αξίζει αν αγαπάς την κονσόλα.

 

Σου χρωστάω και ένα update για το θέμα του ψυγείου, δεν το ξέχασα, αλλά τρέχω σαν τον πούστη για κάτι συνέδρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...