Προς το περιεχόμενο

Μαραθώνιος ημιμαραθώνιος κτλ


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι δεν ειναι ο στοχος τοσο να κερδισεις.. απλα να παρεις μερος, συνηθως τα εσοδα πανε και για καποιον σκοπο.. δεν περιμενει κανενας σοβαρος αθλητης φανταζομαι αυτον τον μαραθώνιο για να γινει φιρμα η κατι τετοιο..

Ένα μέρος των εσόδων πάει για κάποιο σκοπό, αλλά το ερώτημα είναι να πληρώσεις για να πας για τρέξιμο;

Και τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

ΓΙα τον ιδιο λογο που εσυ πληρωνεις για κατι αλλο που καποιος αλλο βρισκει ηλιθιο να πληρωνεις !

 

Διοργανωσεις οπως ο κλασσικος μαραθωνιος νι εχουν εξοργιστικά ακριβα πακετα αλλα υπαρχουν και αλλοι αγωνες που εχουν λογικες τιμες και πολλες φορες το κερδος τους ειναι μικρο εως καθολου. Επισης σκεψου οτι σε εναν αγωναν πρεπει να καλυφθουν απο φαγητα/ποτα μεχρι γιατροι και μπλουζες και οτι αλλο παρεχουν.

 

Σε ενα χρονο μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις ειναι αρκετος καιρος. ΓΙα μενα ψαξε λιγο ιντερνετ να δεις προγραμματκι για προετοιμασια για 10αρι. Ξεκινα τους πρωτους 5-6 μηνες να κανεις απλα τρεξιματακι 3-4 φορες τη βδομαδα ωστε να φτιαξεις λιγο αντοχη και να συνηθισουν τα ποδια σου και στο δευτερο μισο κανει στοχευμενα για τον αγωνα που θα πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω τον χρονο μου στρογγυλο 20λεπτο.. αραγε να ναι εφικτο; Επισης σοβαρη ερωτηση.. το GPS ειναι εμπιστοσυνης; Η παιζει να τρεχω 4χλμ και να μετραει 5,1χλμ; Την εφαρμογη της Nike χρησιμοποιω και την επιλογη για μεγαλη ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω τον χρονο μου στρογγυλο 20λεπτο.. αραγε να ναι εφικτο; Επισης σοβαρη ερωτηση.. το GPS ειναι εμπιστοσυνης; Η παιζει να τρεχω 4χλμ και να μετραει 5,1χλμ; Την εφαρμογη της Nike χρησιμοποιω και την επιλογη για μεγαλη ακριβεια.

Συνοπτικά: Οι συμμετέχοντες στους αγώνες παίρνουν αναμνηστικό μετάλλιο. Η συνδρομή που πληρώνεις εξασφαλίζει δικαίωμα συμμετοχής στον αγώνα καθώς και παρελκόμεντα, οπως τσάντα κλπ. Δηλ. κάτι όπως στα συνέδρια. Σε αρκετούς αγώνες υπάρχουν ελάχιστα όρια για να συμμετάσχεις. Γίνονται αρκετοί αγώνες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Προπονητή δεν χρειάζεσαι, μπορείς και μόνος σου να προετοιμαστείς στο χαλαρό. Καλλίτερα να εγγραφείς σε ένα μικρό αθλητικό σύλλογο, συνήθως έχουν προσβάσεις σε θέματα αγώνων, συμβουλές κλπ. Πάρε ένα ειδικό ρολόι για τρέξιμο. Αυτά έχουν ενσωματωμένο GPS, δείχνουν χιλιόμετρα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά: Οι συμμετέχοντες στους αγώνες παίρνουν αναμνηστικό μετάλλιο. Η συνδρομή που πληρώνεις εξασφαλίζει δικαίωμα συμμετοχής στον αγώνα καθώς και παρελκόμεντα, οπως τσάντα κλπ. Δηλ. κάτι όπως στα συνέδρια. Σε αρκετούς αγώνες υπάρχουν ελάχιστα όρια για να συμμετάσχεις. Γίνονται αρκετοί αγώνες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Προπονητή δεν χρειάζεσαι, μπορείς και μόνος σου να προετοιμαστείς στο χαλαρό. Καλλίτερα να εγγραφείς σε ένα μικρό αθλητικό σύλλογο, συνήθως έχουν προσβάσεις σε θέματα αγώνων, συμβουλές κλπ. Πάρε ένα ειδικό ρολόι για τρέξιμο. Αυτά έχουν ενσωματωμένο GPS, δείχνουν χιλιόμετρα κλπ.

 

Έχεις κανενα link για τετοια ρολογια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό, μη ξεχνάς διατασεις.

Βασικές: δικέφαλοι,τετρακεφαλοι,προσαγωγοι,απαγωγοι,

γλουτιαιοι-απιοειδους,λαγωνοκνημιαια ταινία,γαμπες-αχιλλειος τένοντας,λαγωνοψοιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φλαουτιστα κοιταξε για Garmin 110/210/220. Το μονο που σε νοιαζει ειναι να εχει GPS ο παλμογραφος ακομη και αν σου φαινεται καλος εν τελη θα μεινει στην ντουλαπα και στο λεω απο εμπειρια :P

 

@opera επισης ενα foam roller κανει απιστευτη δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα τα ρολόγια ισως να αγοράσω. Έχω κ αλλη ερωτηση. Τυχον ρουχα κινητα και κλειδια υπαχει ασφαλες μερος να τα αφησουμε; Η να παω χωρις καν κινητο; Μουσικη επιτρεπεται; Επισης βλεπω κοσμο να τρεχει με ποδοσφαιρικες καλτσες που εξυπηρετει; Εχετε να προτεινετε κατι για τρεξιμο για πανω και κατω; 

αυτα για τρεξιμο πως σας φαινονται;

http://store.nike.com/gr/el_gr/pd/ανδρικο-παπουτσι-για-τρεξιμο-flyknit-air-max/pid-11042677/pgid-11139639

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντα εχουν μερη να αφησεις πραγματα αλλα εγω οσο μπορω παω "γυμνος". Και να μπορεις να εχεις οτι θες μαζι σου κινητο,μπ3 κτλ.

 

Δεν ειναι ποδοσφαιρικες καλτσες αλλα καλτσες συμπιεσεις βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος και μειωνουν τους κραδασμους στους μυς με αποτελεσμα να μην νοιωθουν κουραση πολυ νωρις.


Επισης -δηλωνω anti-nike για τρεξιμο- αλλα οτι μαρκα και να παρεις ποτε αεροσολα. Για μενα κοιτα με τη σειρα Mizuno-Adidas-Asics-Saucony-New Balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα εχουν μερη να αφησεις πραγματα αλλα εγω οσο μπορω παω "γυμνος". Και να μπορεις να εχεις οτι θες μαζι σου κινητο,μπ3 κτλ.

 

Δεν ειναι ποδοσφαιρικες καλτσες αλλα καλτσες συμπιεσεις βοηθανε στην καλυτερη κυκλοφορια του αιματος και μειωνουν τους κραδασμους στους μυς με αποτελεσμα να μην νοιωθουν κουραση πολυ νωρις.

Επισης -δηλωνω anti-nike για τρεξιμο- αλλα οτι μαρκα και να παρεις ποτε αεροσολα. Για μενα κοιτα με τη σειρα Mizuno-Adidas-Asics-Saucony-New Balance

 

Οι ποδοσφαιρικες καλτσες που πουλανε δηλαδη δεν παρεχουν και συμπιεση; Αεροσολα γιατι οχι; Επειδη εχω τρεξει με διαφορα παπουτσια μαρεσει γενικα να εχουν μεγαλες σολες τυπου αεροσολα.. νιωθω κουραζομαι λιγοτερο. Τα πιο επιπεδα με πονανε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Οι ποδοσφαιρικες ειναι απλα ψηλες οι συμπιεσεις ειναι πολυ στενες και απο αλλο υλικο

 

2) Γιατι στο τρεξιμο το πατημα πρεπει να ειναι ιδιο και η αεροσολο δεν μπορει να το προσφερει αυτο και επισης τρυπαει.

 

3)Τα επιπεδα παπουτσια δεν ειναι για τρεξιμο

 

4)Αν θες μεγαλη σολα δες τα Hoka αν και δεν θα σου αρεσουν οπως πολλοι λενε σιγα μην τρεξω εγω με αυτα. Για μενα πρωτα παει η ασφαλεια του ποδιου και μετα το στυλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ειναι καλη η συμπιεση ε; Δεν καταπονει το ποδι; Εχεις δικιο για την ασφαλεια αλλα και εγω αν δεν μαρεσει το παπουτσι δεν μπορω :P Ενα διαστημα που ειχα κατι παπουτσια για τρεξιμο που δε μαρεσαν ειχα αραιωσει το τρεξιμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι ειναι καλη αν και για τοσο αρχη δεν σου χρειαζεται. Δεν ειναι οτι δεν καταπονει το ποδι απλα το βοηθαει λιγο ωστε να μην κουραζεσαι πολυ γρηγορο μην περιμενεις δηλαδη να βαλεις την καλτσα και να τρεχεις χωρις να νοιωθεις τιποτα.

 

ΑΥτο περι παπουτσιων θα πρεπει να αλλαξεις τροπο σκεψεις πριν χρειαστει να αλλαζεις ορθοπεδικους και φυσιοθεραπευτες Φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Προσωπικα εχω κανει πρωταθλητισμο (πανελλαδικως) στην ημιαντοχη (800-1500), εχω τρεξει σε παρα πολλους αγωνες 5-10km.

 

Καταρχην, εαν στοχευεις σε μεταλλιο ή  καλη θεση ή καλο χρονο, τοτε ΠΡΕΠΕΙ να κανεις καθημερινη προπονηση για μηνες και αυτο με προγραμμα. Ειναι και η εμπειρια, στο αγωνα θα εχεις πολλες αλλαγες ρυθμου, υπαρχει και η στρατηγικη, εξαρταται και απο το μονοπατι που θα τρεξεις.

 

Γενικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να ψαξεις, εαν θες να ασχοληθεις κατι σαν επαγγελματικα.

 

(εκτος αν πας σε κανα χωριο σε κανα πανυγηρι οπου τρεχουν μονο ερασιτεχνες..ισως μονο ετσι).

 

Τωρα για τα παπουτσια, προτιμησε τα ελαφρια και αντι-κραδασματικα (πολυ σημαντικο) που ειναι και ακριβα δυστυχως.

 

Με ενθουσιαζει παντως η ορεξη σου, καλη τυχη φιλε μου, ολη η ενεργεια μου μαζι σου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Προσωπικα εχω κανει πρωταθλητισμο (πανελλαδικως) στην ημιαντοχη (800-1500), εχω τρεξει σε παρα πολλους αγωνες 5-10km.

 

Καταρχην, εαν στοχευεις σε μεταλλιο ή  καλη θεση ή καλο χρονο, τοτε ΠΡΕΠΕΙ να κανεις καθημερινη προπονηση για μηνες και αυτο με προγραμμα. Ειναι και η εμπειρια, στο αγωνα θα εχεις πολλες αλλαγες ρυθμου, υπαρχει και η στρατηγικη, εξαρταται και απο το μονοπατι που θα τρεξεις.

 

Γενικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να ψαξεις, εαν θες να ασχοληθεις κατι σαν επαγγελματικα.

 

(εκτος αν πας σε κανα χωριο σε κανα πανυγηρι οπου τρεχουν μονο ερασιτεχνες..ισως μονο ετσι).

 

Τωρα για τα παπουτσια, προτιμησε τα ελαφρια και αντι-κραδασματικα (πολυ σημαντικο) που ειναι και ακριβα δυστυχως.

 

Με ενθουσιαζει παντως η ορεξη σου, καλη τυχη φιλε μου, ολη η ενεργεια μου μαζι σου!!!!

 

Το τρεξιμο μαρεσει πολυ (καπου στο 15 το ξεκινησα και πιο πριν το σιχαινομουν). Τρεχω περιπου 5-6 φορες την εβδομαδα απο μιση ωρα οποτε δε με λες και τελειως αγυμναστο.. προφανως δεν παω με σκοπο να βγω πρωτος.. πιο πολυ αναγνωριστηκα.. θα κυνηγησω θεση καλη σε επομενους αγωνες.. αλλα θελω να βελτιωσω τον χρονο μου για την ωρα. Οσον αφορα τα παπουτσια μου αρεσουν πολυ τα nike και τα asics και παντα τετοια αγοραζω.. κοιταω στο site να ναι στην κατηγορια running η το λεω στον πωλητη.. τωρα για το κοστος.. μεχρι 200 ευρω.. φανταζομαι εκει εχει καλα παπουτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...